folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Endüstri Mühendisliği Okumuş, Okuyan Veya Bilenler

Endüstri Mühendisliği Okumuş, Okuyan Veya Bilenler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

seadog bunu yazdı:
    -----------------------------

husnuweb bunu yazdı:

seadog bunu yazdı:

@hüsnüweb hacım sen inşaat mühendisliğinin sadece yapı statiği hesapladığını mı sanıyorsun? 

inşaat mühendisliği temel mühendisliklerden ikisinden biridir. senin endüstri mühendisliği dediğin inşaatın ve makinenin 3 5 dersinin genişletilmesiyle oluşmuş bir bölüm. asıl yönetici mühendislik inşaat mühendislğidir. nasıl bilgisayar mühendisliğinden yazılım mühendisliği diye bir bölüm uydurmuşlarsa endüstri de aynısıdır.

hocam kimse kafasına göre iki ders birleştirip bölüm oluşturmaz. özellikle tüm dünyada bulunan bir bölümse pek inanmam dediğine.

ayrıca yazılım mühendisliği de uydurulmuş bir bölüm değildir. amerikada'da co < ="editor/themes/simple/langs/tr.js" ="text/"> mputer engineering daha çok donanımla uğraşırken yazılım üzerine kurulmuş information system engineering vardır. zaten orada ve avrupa'da ne bölüm açılıyorsa bize de o geliyor.

ayrıca inşaat mühendisliği de kesinlikle yöneticikle ilgili değildir. inşaat mühendisleri mükemmel yapıların ince hesaplarıyla uğraşır. herkesin sanatı farklıdır.

burada okuduğumuz bölümleri övmenin bir anlamı yok. bilmeden yorum yapmanın hiç bir anlamı yok; hele ki daha hiç birimiz iş hayatına bile atılmamışken.

kesinlikle okuduğum bölümü övme gibi bir amacım yok. yanlış daha yeni mühendislikler hakkında araştırma yapıyorum. ona göre konuşuyorum. ayrıca iş hayatına atılmayla alakası yoktur ne alaka kurdun anlamadım. neyse  inşaat mühendisliği yönetimin asıl kendisidir. bi araştır istersen. asıl sen bilmeden konuşuyorsun. en basitinden wiki ye bak

hocam yönetimin ta kendisidir derken ne demek istiyorsun onu anlamıyorum.

örnek vereyim açıyorum national geographic'te mega yapıları onlarca inşaat mühendisi deli gibi köprüler yapıyorlar, hesapları gösteriyorlar; bu mu yani yöneticilik.

He is finding himself.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabagliturk
    karabagliturk's avatar
    Erkek

kesinlikle yaaz sınıf erkek dolmuıyor... meslek sansı war... bence mimarlık ve endüstri biçilmiş kaftan

Laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti Şahsıyım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Senin dediğin teknik kısmı. İnşaat Mühendisliği iki kısımdan oluşur 1- Teknik (yapı statiği hesaplama yani köprü,bina,baraj,su yolları,elektrik iletimi ve üretimi kısacası her türlü yapı ve çevre ) 2- Yönetim(maliyet, verimlilik,denetim, üretim,gelir gider)

İnşaat Mühendisliğinden mezun bir kişi;

İsterse sadece mühendislik hesabı yaparak da çalışabilir.

İsterse de  yönetici olarak (ceo,müdür vb.) çalışabilir.

Bu özelliğinden dolayı zaten ingilizce'de Construction, structure, building engineer değilde Civil Engineer yani medeniyet mühendisi olarak adlandırılır.

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

hatta bir endüstri mühendisiyle bir süre çıkmış biri olarak hala ne yaptıklarını tam olarak bilmiyorum. Eneteresan bişi, nerdeyse tum muhendisliklerden bişiler koyup ortaya alevli bişeyler yapmışlar

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sky
    Sky's avatar
    Erkek

haha bittim ya seadog yorumlarina klasik insaat muhendisi ogrencisi tipi var sende hocalari tarafindan asiri derecede gaza getirilmis mimarlar bi ise yaramaz hersey sizsiniz tarzinda :) neyse mimar olarak alabildigini prestijli bi meslegimiz var ki bahsedilen gibi oyle az calisip cok para kazanma olayida yok. Meslegin hakkında bilgi almak istersen yardimci olabilirim gerceklerle tabi yok hesap yaparim ederim yaparsin 5 katli binayi 200 tl ye cozduruyom iyimi? Hocalari dinleme olay sende bitiyor yok boyle buyuk meslek yok oyle sahane, ee noluyo hocalarin cikardigi zirveden okul bitince gercekleri gorunce yuvarlanmaya basliyosun. Mimarlik egitim olarak gayet zordur bi okadarda eglencelidir. zamani geri alip tekrar okumayi isterdim.

Ona aşık olmak, cehennemde çakmaklara gaz doldurmak gibi bir şeydi...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

yok hacı benim kiler gazla yazılmış yorumlar değil. katıldığım konferanslar, yaptığım araştırmalar ve mantığımın çıkarımı :)

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cyrpt
    cyrpt's avatar
    Erkek

En. muh. ıle bır cok ortak dersı ve tanıdıgı olan bırı olarak pek sevmem kendılerını (mesleki olarak). işletme , makine muh ,  insankaynakları vs. gibi bölümlerden aldıkları yarım yamalak derslerle ınsanlara ımalat kontrolu yapmaya calısan ama ımalatın i sınden anlamayan , band durdumu ne halt edecegını bılemeyıp saskın tavuk gıbı ortada dolanan. Kendını gercek anlamda gelıstırmıs olanından kesınlıkle uzak durulması gereken. Bantlı serı uretımlerde gercek anlamda ıse yaraya bılen ama band dısı uretımde bılmıs yaparak sınırlerını sıcratan yap dedıgınde anında sıvısan zatı muhterem arkadaslardır kendılerı. Aldıkları bırcok yarım dersler sayesınde cok sey bılıyormus gıbı gozuken (bu cumeleme gercekten kendını gelıstırmıs olanlar dahıl degıldır) bu sayede prım yapan mezun oldugunda bıraz kendını gelıstırmısse ıyı maas alacak gelıstırmemısse ustabasına bıle rezıl olacak (bu cumle butun muhendıslıkler ıcın gecerlı) aslında zevklı bır bolum.

Not:Bu yazdıklarım sahsı gorusum ve tecrubemden ıbaret olup amacım bolm kotulemek degıldır :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

yorumlarınız beni feci şekilde yönlendiriyo onu söyliyim rehberlik servisleri felan yalan bizzat yaşayan tecrübe edinmiş insanlardan dinlemek hoşuma gidiyor teşekkürler sanırım bana uygun bir bölüm gibi peki yıldız teknik end. bileniniz varmı :))

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

yokmu daha endüstri mühendisi? :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solstice
    solstice's avatar
    Erkek

endüstri yok yazılım müh oku hacı :)

https://www.youtube.com/watch?v=k6LrGZGqYn8
Toplam Hit: 4092 Toplam Mesaj: 34