Ev Almak Mantıklı Mı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Hacılar malum ortalık karışık. Babamla konuşurken ev alma fikrini ortaya attı. Savunmasıda şu şekilde; eğer faizler seçim öncesindeki gibi bir orana düşerse o orandan kredi çekilirse ve enflasyon bu şekilde devam ederse ilerleyen zamanda kredi taksidi enflasyon yüzünden daha değersiz hale gelir ve uzun vadede ödemesi kolay olur ve kârlı olursun dedi. Şuanda zaten kirada oturuyoruz ve arabam var (kredisi devam ediyor, 10 taksidi kaldı). Bu arabayı satıp (yaklaşık 65-70bin eder) bu parayı peşinat yapıp konut kredisi ile oturabileceğimiz bir ev almayı düşünüyoruz Ankara'dan (260-280 bin civarı). Bazı ekonomik öngörü olarak efsunlu müridler ve bu konularda deneyimli müridler olduğundan birde size danışayım dedim.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SHaDeWRoX
    SHaDeWRoX's avatar
    Erkek

Alacağın kira 1000 1200  Faize yada Katılıma yatır 2 3 kat getrisi var 

ne gerek var konut almaya

Her yarın geriye kalan hayatımızın ilk günü....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    SHaDeWRoX bunu yazdı

Hocam alıp kiraya vermek yerine oturmayı düşünüyoruz. Zaten hali hazırda kira veriyoruz zaten. Ayrıca elimizde nakit bir para olmadığı için parayı faize, katılıma yatırma şansımızda yok. Zaten faizle kredi çekicez.

TeRRoR tarafından 18/Nis/19 12:50 tarihinde düzenlenmiştir

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Ben bundan 2-3 yıl önce çok güzel bir ev aldım. Ev gayet iyi ve konumu kendisi harika olmasına rağmen bazı avantaj ve sorunları beraberinde getiriyor.
    Avantaj: Elinde bir mülk olduğunu ve bu mülkün bir değeri var; bu düşebilir veya artabilir ama sonuç olarak değerli bir mal var.
    Dezavantaj: Paranı başka yatırım kaynaklarına aktardığında daha iyi gelir elde edebiliyorsun(Evine göre değişir) veya hızlı olarak paraya döndüremediğin bir varlığın var

Avantaj: Her ay maaşından bir kira düşmüyor(Ben peşin aldım), krediyle alırsanda 10 yıl bile olsa hep sabit ödemen olacağı için kendini ona göre planlıyorsun
    Dezavantaj: İstanbul gibi büyük şehirlerde ev kariyer anlamında bağlayıcı olabiliyor mesela evim Anadolu yakasında karşıda ki bir çok iş teklifi bana çekici gelemiyor ama kira olsa bırak evi git.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    SHaDeWRoX bunu yazdı

Öncelikle mesajına gerçekten tetiklendim. Baya bi yazdım ama şimdi sildim tekrar yazıyorum... 

Enflasyon diye bir gerçek var. Enflasyon oranı faiz oranının üzerine çıkarsa anaparan erir.... 
    -0-

20 sene önce 60.000'e aldığımız ev bugün şehrin gelişmesi ve çevresine yatırım yapılmasıyla 180.000 lira ediyor. Biz bu evi 20 sene boyunca kiraya zam yapmadan 300 liradan kiralasaydık. Bugün elimizde toplam 72.000 olurdu.

20 yıl boyunca bu 300 lirayı yıllık sabit %9 faizle değerlendirseydik kaç para olurdu biliyor musun ? Söylemicem araştır bakalım Anüite yazarsan çıkar....
    Ama şu kadarını söyleyeyim. 20 senenin sonunda o parayla bir ev daha alabiliyorum.

-0-

@TeRRoR oturmak için alıyoruz diyorsun. Gözünüz kapalı alın. Ülke ekonomisinin hali ortada , kiralar ortada... Başkasına kira ödemektense , kredi ödemek daha mantıklı. 

italyan tarafından 18/Nis/19 13:02 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Hic evin yoksa almak tabi mantikli ancak kredi oranlari cok yüksek. Babanin tezi bi yerde dogru bi yerde yanlis. Gectigimiz 5 10 sene bandinda geecekten enflasyon doviz pahalilik hersey artti ancak. Bundan sonra bu kadar cok olmaz die dusunuyorum. 

Biz evi 2008 de aylik 1000 tl odeme 10 yil olacak sekilde aldik. O zaman asgari ucret 650 gibi biseydi. Su an ise 2000 lira asgari ucret o kadar ekonomik gerilemeden sonra vaziyet bu bundan sonrasi icin hesabi kitabi iyi yapmaniz lazim

Hakkinizda hayırlısı su belirsizlikte yapabilecegim en iyi oneri ev alirken cok iyi pazarlik yapin. 

DestinatioN tarafından 18/Nis/19 13:50 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

yüksek enflasyon dönemine girmek üzereyiz. kredi çekip ev almak mantıklı. hatırlayın geçen sene faizler %8ken ev alanlar bugün reelde %20 az taksit ödüyor. atıyorum 2000 lira taksidi varsa geçen senenin 2000 lirası bugünün 2000 lirası ile aynı değil. maaşlara da enflasyola zam geldiğinin düşünürsek gelir artacak taksitler azalacak. yakında daha ciddi enflasyon göreceğimizi düşünüyorum. o sebeple evet bence kredi çekip ev almak bugün için mantıklı. ama kenarda en az 5-6 ay tercihen 1 sene taksit ödeyebilecek nakit para olsun derim. 

bu arada haftaya mb toplantısı var. bilmiyorum faiz arttırımı gelir mi ama arttırmazsa dolar çıkar. her iki türlü de enflasyonu yükseltici etkisi olacak.

Prometheus tarafından 18/Nis/19 13:46 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam 5 sene önce şimdi ki aklım olsa ne yapar eder ev alırdım.

şu anda bankalar %20 civarı faiz veriyor, gayet cezbedici geliyor, ancak ev aldığınız zaman paranızı değerini daha iyi korumuş olacaksınız.

çünkü piyasalar çok değişken, şu an ki faiz oranıyla bile 2 sene sonra toplamda elinizde bulunan parayla aynı evi alamayabilirsiniz.

nitekim benzer durumu ben yaşadım.

5 sene önce 150-160 bin liraya satın alabileceğim evlere şu anda 500-600 bin lira diyorlar.

o dönemde bankalar %0,60 faizli kredi veriyordu, şimdi ise %1,45 olmuş.

o dönemde bile 150 bin lirayı %20 den faize yatırsanız bugün cebinizde 300 bin lira civarı para olurdu.

özetle; ev alabiliyorsanız ev alın, hele ki kendiniz oturacaksanız.

goo.gl/qBNZmW
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Şu an için emlak sektörü dipte, yani fiyatların en düşük olduğu dönem. Kredi faizleri ise yüksek ama gerçek enflasyona göre düşük. Alınabilir ama bence imkan varsa yurt dışından ev alıp kiraya vermek çok daha mantıklı. Gelen kira ile de şimdiki evin kirasını ödersiniz.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mrkps
    mrkps's avatar
    Erkek

bence kendiniz oturacaksanız  krediyle almak mantıklı.(aynen bende baban gibi düşünüp krediyle yakın zamanda ev aldım.) ayrıca şu anki enflasyona göre ziraatın ev kredisi oranları çok uygun.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

Hocam seninle aynı birebir durumdayım tüm örneklerinde hemde. O kadar çok hesap yapıyorumki her biri ayrı sonuca çıkıyor. Zamanında evler 150-160bindi şu anda 500-600bin fakat doyum noktasında. Emlak sektörü çöktü ve daha beter çökecek. Dün 400bine satmam diyenler bugun 320'e alıcı zor buluyor. Bende kiradayım ev düşünüyorum. Buradaki yazıları bende takip edeceğim.

Toplam Hit: 2926 Toplam Mesaj: 26
ev alma komşu al ev alma ev kredisi