Ev Almak Mantıklı Mı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı
    HanDSomE bunu yazdı
    CAgAtAy bunu yazdı

Bu Eminevim katılım felan gibi yerlerden ev alan çok kişi var çevremizde daha avantajlı diye duymuştum.

Hocam bu eminevim gibi yerlerde 2 olay var. Ya çekiliş sistemi yada büyük peşinat verip belirli ayda alma olayı

Çekiliş olayında 60kişilik gruba girdin. En fazla 30 ay bekliyorsun. Fakat 30uncu aya kadar çıkmazsa evde paranda elinde patlıyor.

Peşinat verdiğinde bile 12-15 ay sonra sıra geliyor. Bide onlar senden toplam paranın belirli bir yüzdesini peşin istiyor. 

Eee sonra ne oluyor patlayınca ? İnsanlarda bunların şubelerini patlatmıyor mu ? Nasıl oluyo mevzu

Yok hocam patlıyordan kastım. Örneğin şu anda 300binlik ev alıcaksın. bunlar senden %8mi %10 mu ne belirli bir para alıyorlar. Diyelimki 20bin TL aldılar. 60 ay vade olarak 300bini bölüp her ay alıyorlar. Eğer sen olaki bi kaç ay içinde çekilişten çıkarsan kârlısın. Fakat 30uncu ayda o 300binlik ev oluyor 400bin veya 450bin. oradan 100-150bin zarardasın zaten. E kiradaysan o kadarda kira ödüyorsun üstüne aylık olmayan evin taksitide ödüyorsun

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Şu aralar nakit paran varsa güzel fiyatlara ev alabilirsin.

Ama krediye girmek çok mantıklı değil bence. Dövizde, altında tutmak (eğer becerebilrsen al-sat yapmak) daha mantıklı.

Not late for nothing
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burakayser
    burakayser's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı
    HanDSomE bunu yazdı
    CAgAtAy bunu yazdı

Bu Eminevim katılım felan gibi yerlerden ev alan çok kişi var çevremizde daha avantajlı diye duymuştum.

Hocam bu eminevim gibi yerlerde 2 olay var. Ya çekiliş sistemi yada büyük peşinat verip belirli ayda alma olayı

Çekiliş olayında 60kişilik gruba girdin. En fazla 30 ay bekliyorsun. Fakat 30uncu aya kadar çıkmazsa evde paranda elinde patlıyor.

Peşinat verdiğinde bile 12-15 ay sonra sıra geliyor. Bide onlar senden toplam paranın belirli bir yüzdesini peşin istiyor. 

Eee sonra ne oluyor patlayınca ? İnsanlarda bunların şubelerini patlatmıyor mu ? Nasıl oluyo mevzu

Benim bildiğim 30. ayda kalan herkese ev parası veriyorlar. Ev yada paran patlamıyor. Ama enflasyon filan karşısında patlıyor tabii.

Normalde mesela ayda 1600 lira ile taksit ödemeye başlıyosun ev sana çıkana kadar az az artıyor bu miktar. Her ay kura kime çıkarsa o kişi bundan sonra kalan tüm aylarda 2500 den ödemeye başlıyor ve biraz biraz azalıyor aynı arttığı gibi. Buna da artık sen başkasına kira vermiyon ya o parayı senle ortak olan 60 kişiye yardım olarak verecen diyolar.

Geçen sene ev almadan önce araştırmıştım banka faizleri 1.20 filanken sanki 0.95 -1.0 faiz işlemiş gibi ödeme miktarın artıyodu. Bankaya göre biraz daha karlı oluyodu o zamanlar. 

Ama şu anda banka faizleri uçmuş arabayı satıp kredi çekecek olsan en az 200.000 filan kredi çekmen gerekir. 1. Her banka bu kadar krediyi kolay kolay vermez. 2. hadi verdi diyelim onu 500.000 den aşşağı ödemezsin.

Evin 10 sene sonra 600.000 filan etmesi gerekir ki aldığım evden kar ettim desen. O da çok zor bir ihtimal bence.

3 - 4 seneye ev fiyatları düşebilir diyorlar emlak balonu patladı konut sayısı çok fazla diye. Bi de bankaların elinde senin gibi düşünüp faiz yüksekken kredi alıp ödeyemeyenlerin ipotekli evlerin sayısı 20000 olmuş diyolar. Bankalar bunları para bulmak için ilerde ucuzdan elden çıkarmaya başlayacak diyolar. O yüzden evin 600.000 olmaz diye düşünüyorum.

Bence uygun zamana kadar beklemekte fayda var şu anki faiz oranlarına göre.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackstone_tr
    blackstone_tr's avatar
    Erkek

arkadaşlar bende olaya farklı bir taraftan bakıyorum

http://www.invest.gov.tr/tr-TR/investmentguide/investorsguide/Pages/DemographyAndLaborForces.aspx

nufus artışı ve evlilik oranları baya düşük Yani ben 87 liyim en son evlenen evlilikte gözü olan aile baskılarına yenik düşen nesil 80 -90 arası nesil kaldı

onlarda TR de en geç evlenen  30-35 e kadar bekleyip evlenen nesil oldu bundan sonraki çocukların evlilikte gözü yok adam instagramdan kız download ediyor işini görüp gönderiyor kızlarda evliliği sidik yarışına çevirdiği için erkekleri haklı buluyorum evlilik çok zor

şimdi işin ev fiyatlarına gelelim

Evler artık 20-30 yıl boyunca bu fiyatlarından yüksek bir hali göremez gibime geliyor. (enflasyon oranında 5 yıl sonra 300 bin tl lik ev 400 olunca arttı demeyin)

artık katma değerli kendini daha çabuk amorti eden yatırımlara bakıyor insanlar (kripto para bile alıp satıyorlar petrol alıp yatırım yapanlar var  ) bizim ana babalarımız gibi körü körüne toprak ta toprak demiyorlar ev sayısı 2000 lerin başındaki gibi az değil

https://onedio.com/haber/google-earth-istanbul-393083

o zaman insanların 3-4 çocugu oluyordu eve ihtiyaçlar vardı şimdiki nesil hem evlenmiyor hemde çocuk yapmıyor

bir de bu suriyeliler evlerin dip yapmasını biraz geciktirdi o kümes gibi evler kiraya verildi ve insanlar düşük fiyatlı ev bulamadı  ancak bunlar %30 oranında bile olsa TR ye ayak uyduramayan hırlı hırsız vs evlerine dönecekler

kiralar istediğimiz seviyelerde kalmayabilir.

ihtiyaç için kiradan kurtulmak için kelepir düşüşürsen 200 Bİn tlye vs  alınabilir ama kesinlikle yatırım aracı değil artık beton
    kutular.

istanbul depremini bekleyin ev almak için bence fazla zaman kalmadı buda ayrı bir tez konusudur bilen arkadaşlar detaylandırsın

blackstone_tr tarafından 19/Nis/19 10:13 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiL3MAN
    FiL3MAN's avatar
    Erkek

evin değerinin düştüğünü ben hiç görmedim kaldı ki aynı kalsa bile paran bir yere gitmiyor duruyor bence mantıklı kira ödeyip parayı boşa atmaktan mantıklı neyin ne olacağı belli olmaz değer kazanmaz demeyin yanından bir yol geçer yakınına bir alış veriş merkezi vs açılır değeri 2 kat olur. 

Toplam Hit: 2946 Toplam Mesaj: 26
ev alma komşu al ev alma ev kredisi