folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Ev Tipi İçme Suyu Arıtıcı Filtreleri Hakkında

Ev Tipi İçme Suyu Arıtıcı Filtreleri Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

1 marka model seçerseniz yazın lütfen . 

AO smith markasını öneririm

ZzZzZzZ...!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Tayga bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Tayga bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    .. :)

Bu atık suyu da, Şebeke dolanımına vermeden, çiçekleri, hobi Tarlalarını sulamakta da kullanabiliriz, gibi. 

Yalnız, şu TersOsmoz'u anlamadım. Sanki burada basınç değil de, arada bir filtre olup, farklı yönlerde 2 farklı suyu hareket ettirdiğinde  değişik bir durum oluyor. sanki böyle'ymiş gibi.

Hocam ben Membran'ın içini açtım, inceledim.

Rulo gibi sarılmış bi  Nano Kumaş var, kumaşında üzerine Delikli Süzgec koyup, sarıyorlar, öyle Kondansatör'e benziyor.

Membran kabının çıkışına da ÇekValf koyuluyor, suyun depoda oluşan Ters Basıncı, (arıtılmış suyu) tekrar membran'a  itmemesi için.

Şunu merâk ettim; 2nci paragrafta anlattığın yapıdan, boru şeklinde 2 çıkış(bi giriş bir çıkış şeklinde) mı var, yoksa da 3 ya da 4 çıkış mı var?

Evet hocam 2 çıkış var biri membrana biri shot off a gidiyor.Shot off dan  debi düşürücüyle atık su olarak atılıyor.

Eyvallah, System Diagram'ı  için tşkr ederim.

Bu, 10 Numaralı Parça, en önemlisi sanırım.

Adı da, RO (revers osmosis) Membran ve Housing.

Ama bunda da, 1 giriş, 2 çıkış olmak üzere, toplamda 3 boru var. Ama, Anladığım kadarıyla senin söylediğin, Doğru gibi.

Temiz İçme suyu hangi yola gidiyor, 12(siyah) mi , 13(mavi) mü?

haricen 1arkadaşın paylaşımında da söyle bir diagram var.

bunda ekstra olarak, Post Karbon Filtre, ve Mineral Filtre'si koymuşlar. 

RitmFarbRacourci tarafından 03/Nis/20 01:03 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    cagatay09 bunu yazdı

filitreleri kolay bulunuyor mu ve kaç para hocam filitreleri araştırdın mı ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı
    cagatay09 bunu yazdı

filitreleri kolay bulunuyor mu ve kaç para hocam filitreleri araştırdın mı ?

aquaflo marka fltreler hocam genellikle set olaran nette 150 lira civarı. membran ayrı almak lazım LG yada votoran

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carus07
    carus07's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Babamlar İhlas'tan almışlar yıllardır İhlas takibini yapıp filtrelerin değişme vakti gelince gelip değiştiriyorlardı. Yalnız filtrelere piyasanın 2-3 katı fiyat çekiyorlar. Ben filtreyi internetten alıp kendim değiştirsem olur mu ? Zaten sökmesi basit kavanoz kapağı gibi geçmeli bir sistemi var. Bu sistemlerde kullanılan filtreler standart mı yoksa her markanın farklı sistemi mi var ?

Şuna dikkat et, şu markayı öneririm tarzı yorumlarınız varsa okumak isterim.

Kardeşim kendin değiştirebilirsin ama değiştirirken püf noktası var. Filtelerin hepsini bir anda değiştirip hemen kullanmamaktır. Makinalardan yapıldığından dolayı filtrelerin de suyu gördükten sonra musluktan biraz boşa su akıtılması gerekmektedir.

- Cihazın resmini atarsan sana daha iyi yardımcı olabilirim. 
    - Arıtmalarda 5 veya 6 aşamalısını geçmemesini ve 1-2. katlardan sonra suyun basıncına göre pompalısını tavsiye ederim.

Ters ozmoz(reverse osmosis) nedir?
    Ozmoz yarı geçirgen bir zarla birbirinden ayrılmış olan az yoğun ortamdan çok yoğun ortama su geçişidir. Doğal olarak meydana gelen ozmoz olayında, çok yoğun ortama basınç uygulanması ile ters ozmoz (reverse osmosis) olayı gerçekleştirilir. Çok yoğun ortama basınç uygulanması ile su çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçer.
    Ters Ozmoz sisteminde kullanılan yarı geçirgen membran, 8-12 angstrom gözenek çapına sahiptir. Su molekülleri 8-12 angstromdan küçüktür ve nötr elektrik yüküne sahiptir. Bu sayede membranlardan kolaylıkla geçerler. Fakat suda yer alan artı ve eksi yüklü iyonlar ve moleküller, bakteri ve virüsler 12 angstromdan büyük olduklarından membranlardan geçemezler ve doğruca atık hattına yönelirler.
    Özet olarak; ileri derece filtreleme ile iyon giderimini için mevcut en ideal su arıtma yöntemidir. Ters ozmoz tekniği günümüzde hızlıca ilerleyen teknolojilerden biridir.
    Ters ozmoz sisteminin tasarımı istenen ürün suyu kalitesi, ham su analizi, kullanılacak membran tipi gibi birçok teknik bilgi ve tecrübe gerektirir.

TEZGAHALTI TERZ OZMOZ SİSTEMİNDE TEMİZ SUYUN ÜRETİM AŞAMALARI
    Reverse Osmosis Sisteminin çalışabilmesi için minimum 3 bar şebeke basıncına ihtiyaç vardır. Şebeke basıncının yetersiz olduğu bölgelerde pompa takviyesi yapılır.
    Şebekeden gelen su sırası ile şu filtrasyonlardan geçer.
    1. Aşama: 5 mikron pp sediment filtre ön torlu filtresi olup su içerisinde yüzer madde ve partikülleri tutarak kendisinden sonra gelen filtrasyonları ve özellikle membran filtreyi korur.
    (1 mm=1000 mikrondur)
    2. Aşama: Aktif karbon filtre suda bulunan organik maddeleri, yoğun miktardaki kanserojen olan klor ve klor bileşiklerini tutarak insan sağlığına ve membran filtreye zararlı olan kirliliği sudan arındırır.
    3. Aşama: Blok karbon filtre su içerisindeki yüzer maddelerin tutulması için daha hassas partikül filtrasyonuna tabi tutulur.
    4. Aşama: Membran filtre 8-12 Angstron gözeneklere sahip yarı geçirgen yapıdaki membranda suyun içersindeki bakteri, virüs.ağır metaller % 95-98 oranında tutularak membranın atık su kısmından drenaja gönderilerek dışarı atılır.
    5. Aşama: Son karbon filtre (post karbon) su son kez karbon filtreden geçirilerek berrak ve son derece güvenilir içimi hoş içme suyu lavabo üzerindeki temiz su musluğumuza gelir.

FİLTRELERİN DEĞİŞİM ZAMANLARI
    Spun (Sediment) Filtre:
    Su kirliliğine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama değişim zamanı 6 aydır.

GAC Karbon Kartuş Filtre (UDF):
    Suyunuz berrak ve klor miktarı az ise ortalama ömrü 6 aydır.

Blok Karbon Kartuş Filtre (CTO):
    Suyun klor miktarına ve ön filtrelerin değişim periyoduna bağlı olarak ortalama ömrü 6 aydır.

Membran Filtre:
    Filtrelerin sağlıklı çalışması ve düzenli bakımlarına bağlı olarak ortalama ömrü 3 yıldır. Ama size tavsiyem 2 yılı geçmemesidir.

Coconut Post Karbon Filtre:
    Ortalama Ortalama ömrü 12 aydır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    Avcilar bunu yazdı
    MaviGozluDev bunu yazdı

amway felan öneriyorlar da fiyatlar arşta şu an.

geçen uygun fiyatlı bir şey kullanan var mı diye etrafa sorduğumda şunu kullanan biri vardı memnunum dedi ama fikrim yok tabi;
    https://www.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/8-asama-usa-filmtec-membran-8-asama-su-aritma-cihazi-lotus-water-8-asamali-su-aritma-cihazlari_pdp_517229064

Amway filtresi 650-1000 tl arası.Bunu farkeden hemen %50 zararla satmak istiyor

höhh.. ben o tutarlara bir arıtma sistemi arıyorum adamalar filtreden sokmuş :)

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    cagatay09 bunu yazdı

Kullanan biri vs mi tavsiye etti?

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek
    MaviGozluDev bunu yazdı
    cagatay09 bunu yazdı

yok hocam biraz araştırdım. yorumları filan okudum. filtre, suyun tadı vs. hazır kit alıp kendimiz takmak daha mantıklı geldi. diğerleri servic ücreti ile 600-700 ü buluyor

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek
    carus07 bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Babamlar İhlas'tan almışlar yıllardır İhlas takibini yapıp filtrelerin değişme vakti gelince gelip değiştiriyorlardı. Yalnız filtrelere piyasanın 2-3 katı fiyat çekiyorlar. Ben filtreyi internetten alıp kendim değiştirsem olur mu ? Zaten sökmesi basit kavanoz kapağı gibi geçmeli bir sistemi var. Bu sistemlerde kullanılan filtreler standart mı yoksa her markanın farklı sistemi mi var ?

Şuna dikkat et, şu markayı öneririm tarzı yorumlarınız varsa okumak isterim.

Kardeşim kendin değiştirebilirsin ama değiştirirken püf noktası var. Filtelerin hepsini bir anda değiştirip hemen kullanmamaktır. Makinalardan yapıldığından dolayı filtrelerin de suyu gördükten sonra musluktan biraz boşa su akıtılması gerekmektedir.

- Cihazın resmini atarsan sana daha iyi yardımcı olabilirim. 
    - Arıtmalarda 5 veya 6 aşamalısını geçmemesini ve 1-2. katlardan sonra suyun basıncına göre pompalısını tavsiye ederim.

Ters ozmoz(reverse osmosis) nedir?
    Ozmoz yarı geçirgen bir zarla birbirinden ayrılmış olan az yoğun ortamdan çok yoğun ortama su geçişidir. Doğal olarak meydana gelen ozmoz olayında, çok yoğun ortama basınç uygulanması ile ters ozmoz (reverse osmosis) olayı gerçekleştirilir. Çok yoğun ortama basınç uygulanması ile su çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçer.
    Ters Ozmoz sisteminde kullanılan yarı geçirgen membran, 8-12 angstrom gözenek çapına sahiptir. Su molekülleri 8-12 angstromdan küçüktür ve nötr elektrik yüküne sahiptir. Bu sayede membranlardan kolaylıkla geçerler. Fakat suda yer alan artı ve eksi yüklü iyonlar ve moleküller, bakteri ve virüsler 12 angstromdan büyük olduklarından membranlardan geçemezler ve doğruca atık hattına yönelirler.
    Özet olarak; ileri derece filtreleme ile iyon giderimini için mevcut en ideal su arıtma yöntemidir. Ters ozmoz tekniği günümüzde hızlıca ilerleyen teknolojilerden biridir.
    Ters ozmoz sisteminin tasarımı istenen ürün suyu kalitesi, ham su analizi, kullanılacak membran tipi gibi birçok teknik bilgi ve tecrübe gerektirir.

TEZGAHALTI TERZ OZMOZ SİSTEMİNDE TEMİZ SUYUN ÜRETİM AŞAMALARI
    Reverse Osmosis Sisteminin çalışabilmesi için minimum 3 bar şebeke basıncına ihtiyaç vardır. Şebeke basıncının yetersiz olduğu bölgelerde pompa takviyesi yapılır.
    Şebekeden gelen su sırası ile şu filtrasyonlardan geçer.
    1. Aşama: 5 mikron pp sediment filtre ön torlu filtresi olup su içerisinde yüzer madde ve partikülleri tutarak kendisinden sonra gelen filtrasyonları ve özellikle membran filtreyi korur.
    (1 mm=1000 mikrondur)
    2. Aşama: Aktif karbon filtre suda bulunan organik maddeleri, yoğun miktardaki kanserojen olan klor ve klor bileşiklerini tutarak insan sağlığına ve membran filtreye zararlı olan kirliliği sudan arındırır.
    3. Aşama: Blok karbon filtre su içerisindeki yüzer maddelerin tutulması için daha hassas partikül filtrasyonuna tabi tutulur.
    4. Aşama: Membran filtre 8-12 Angstron gözeneklere sahip yarı geçirgen yapıdaki membranda suyun içersindeki bakteri, virüs.ağır metaller % 95-98 oranında tutularak membranın atık su kısmından drenaja gönderilerek dışarı atılır.
    5. Aşama: Son karbon filtre (post karbon) su son kez karbon filtreden geçirilerek berrak ve son derece güvenilir içimi hoş içme suyu lavabo üzerindeki temiz su musluğumuza gelir.

FİLTRELERİN DEĞİŞİM ZAMANLARI
    Spun (Sediment) Filtre:
    Su kirliliğine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama değişim zamanı 6 aydır.

GAC Karbon Kartuş Filtre (UDF):
    Suyunuz berrak ve klor miktarı az ise ortalama ömrü 6 aydır.

Blok Karbon Kartuş Filtre (CTO):
    Suyun klor miktarına ve ön filtrelerin değişim periyoduna bağlı olarak ortalama ömrü 6 aydır.

Membran Filtre:
    Filtrelerin sağlıklı çalışması ve düzenli bakımlarına bağlı olarak ortalama ömrü 3 yıldır. Ama size tavsiyem 2 yılı geçmemesidir.

Coconut Post Karbon Filtre:
    Ortalama Ortalama ömrü 12 aydır.

sizin belli bir marka tavsiyeniz var mı hocam? şöyle en fazla 450-550 civarı?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    cagatay09 bunu yazdı
    MaviGozluDev bunu yazdı
    cagatay09 bunu yazdı

yok hocam biraz araştırdım. yorumları filan okudum. filtre, suyun tadı vs. hazır kit alıp kendimiz takmak daha mantıklı geldi. diğerleri servic ücreti ile 600-700 ü buluyor

Kendin kurmalık bir şeyler arıyorum ben de zaten, eve sokmam şu an kimseyi :)

.
Toplam Hit: 8114 Toplam Mesaj: 85
içme suyu