folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Fındık Fiyatları

Fındık Fiyatları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanacasta
    sanacasta's avatar
    Erkek

giresun ticaret odasından aldığım veriler ile dolar bazlı fındık fiyatlarına ait bir chart (borsa türü grafik) hazırlıyorum. umarım gelecekteki fındık fiyatlarına ait işinize yarar bir analiz oluştururuz.

https://twitter.com/ElliotticianRB
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek
    sanacasta bunu yazdı

giresun ticaret odasından aldığım veriler ile dolar bazlı fındık fiyatlarına ait bir chart (borsa türü grafik) hazırlıyorum. umarım gelecekteki fındık fiyatlarına ait işinize yarar bir analiz oluştururuz.

bekliyorum hocam

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    CnkGn bunu yazdı

nedir son durum? Bizim buralara yabanci tuccarlar gelip 14,7 den aliyormus

bize yapılan dünkü teklif 50 randuman 15 tl 10 gün sonra parası verilecek tabi kabul etmedik artık her türlü riske girilir gözü iyice kararttım

tekrar edeyim bu sene yapılan en düşük fındık rekolte tahmini 400k ton olmuştur lakin fındığın ekili alanının çok olduğu 300 rakımdan yukarıda fındık namına birşey zor çıkmıştır benim kimseyi bağlamayan üretici olarak senelerin birikimi ile kendi çevreme bakarak yapacağım yorum 200k fındık çıkartsınlar bu sene dua etsinler hakikatten yok yani

100 ton toplayan üretici bu sene 5 ton zor çıkartmış oda elegüne karşı rezil olmayayım diyip , 400 dönüm yerine eskiden 50 kişi 60 günde topladığı yere yani , 25 kişi alıp 10 günde gezmiştir bazı bahçelere ise hiç girmemiştir zira yaprak dahi yoktur

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    sanacasta bunu yazdı

hocam bunu diğer ticaret odlarınada uygularsanız daha iyi olur ordu düzce sakarya odalarıda var

benimde niyetim fındık üzerine site kurup üreticilerin yalan haber ve spekülatörlerden uzak kendi deneyimlerini fikirlerini ve bilgilerini paylaşıcakları platform oluşturmak

diğer fındıkla ilgili yerlerde yorumlar çok sansürleniyor yayınlanmıyor özel olarak pisikolojik basgı uygulanıyor, fisko bile üreticiye sırt çevirmiş serbest piyasada olan fındık fiyatını bu sene yayınlamıyor , birde üretici birliği yani gerisini siz düşünün ne halde olduğumuzun

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanacasta
    sanacasta's avatar
    Erkek

Findik fiyatlarında manipülasyon gelecek sene sonuna kadar devam edecek görünüyor. Zirveyi 12 dolar üzerinde yapmasını tahmin ediyorum. Daha sonra o seviyeden 4. dalgaya derin bir düşüş yapacaktır. Fiyatlar çıkaşa yeni başlamış... Evimize 1-2 kilo alıp bulunduralım.

sanacasta tarafından 28/Eyl/14 13:40 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek

Bu grafiğin meali nedir hocam? Sonuç olarak daha fazla artış olur mu fiyatlarda

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanacasta
    sanacasta's avatar
    Erkek
    CnkGn bunu yazdı

Bu grafiğin meali nedir hocam? Sonuç olarak daha fazla artış olur mu fiyatlarda

1 sene içinde 2 katına çıkacak bir fiyat artışı olması çok yüksek ihtimal. aşağıdaki resimdeki gibi serbest piyasada doğal fiyat artışlarına gayet uyumlu bir düzende devam etmektedir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    sanacasta bunu yazdı

Findik fiyatlarında manipülasyon gelecek sene sonuna kadar devam edecek görünüyor. Zirveyi 12 dolar üzerinde yapmasını tahmin ediyorum. Daha sonra o seviyeden 4. dalgaya derin bir düşüş yapacaktır. Fiyatlar çıkaşa yeni başlamış... Evimize 1-2 kilo alıp bulunduralım.

zirve yaptığı senelere bakacak olursanız aynı tarihlri de araştırırsanız zirvenin gerçekleştiği yıllarda stokların az olduğunu görürsünüz

stok azsa piyasaya müdehale yapılamıyor ve fiyat düşürülemiyor, stok hiç yoksa bu sene gerçekleşti ilk defa şekil A da görüldüğü üzere fiyatlar görülmemiş düzeye çıkıyor

stok olduğu senelerde fındık fiyatlarını baskılamak için direk fındığın piyasaya sürüldüğü 8ci ayın ortalarındn sonra piyasaya pompalanıyordu ve fındığın azlığı çokluğu fiyatı gibi etmenlere bakılarak birden fazla stok piayasa sürülüyordu

ben ümtliyim bu sene kurbandan hemen sonra 20 lira düzeyine kadar fındık çıkacak diye bekliyorum

zaten fisko 14,50 dedi hafta içi 14 ü gördü fındık

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanacasta
    sanacasta's avatar
    Erkek
    endenius bunu yazdı
    sanacasta bunu yazdı

zirve yaptığı senelere bakacak olursanız aynı tarihlri de araştırırsanız zirvenin gerçekleştiği yıllarda stokların az olduğunu görürsünüz

stok azsa piyasaya müdehale yapılamıyor ve fiyat düşürülemiyor, stok hiç yoksa bu sene gerçekleşti ilk defa şekil A da görüldüğü üzere fiyatlar görülmemiş düzeye çıkıyor

stok olduğu senelerde fındık fiyatlarını baskılamak için direk fındığın piyasaya sürüldüğü 8ci ayın ortalarındn sonra piyasaya pompalanıyordu ve fındığın azlığı çokluğu fiyatı gibi etmenlere bakılarak birden fazla stok piayasa sürülüyordu

ben ümtliyim bu sene kurbandan hemen sonra 20 lira düzeyine kadar fındık çıkacak diye bekliyorum

zaten fisko 14,50 dedi hafta içi 14 ü gördü fındık

hocam şöyle hesapla

1 usd : 2,32 TL * 7 USD =16,25 TL bayramdan sonra muhtemel fiyat. sen sadece bayramdan sonra olacak fiyata bakıyorsan tabi...  Esas bomba fiyat 6-9 ay arası şöyle olacaktır:

1 usd: 2,6 * 12 USD= 31,2 TL

sanacasta tarafından 28/Eyl/14 14:36 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    sanacasta bunu yazdı
    endenius bunu yazdı
    sanacasta bunu yazdı

hocam şöyle hesapla

1 usd : 2,32 TL * 7 USD =16,25 TL bayramdan sonra muhtemel fiyat. sen sadece bayramdan sonra olacak fiyata bakıyorsan tabi...  Esas bomba fiyat 6-9 ay arası şöyle olacaktır:

1 usd: 2,6 * 12 USD= 31,2 TL

hocam orasını anladık bu grafiği daha anlaşılır şekilde çıkartabilirmisin

şunun gibi mesela http://3.bp.blogspot.com/_BphNk4okW6Q/SvHl_mV5l-I/AAAAAAAAAKs/i4bD_0h6NGw/s320/borsa-cizgi-grafigi.JPG

Toplam Hit: 9721 Toplam Mesaj: 97