Hangi Hızda Gitmeliyim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Yarınm sabah 5'te yola çıkıp durmadan 1000km gibi bir yol yapıp antalyaya gitmeyi planlıyorum.

Otoyolda 110 ile mi gitmem yakıt tüketimi açısından iyi olur yoksa 90'la mı gitmem daha doğru olur ?

110km ile gidersem ilk başlarda belki 100km/8lt görebilirim ancak bir süre sonra sadece o hızı korumak için ufak arttırmalar yapacağı için belki yakıt tüketimi az olur diye düşünüyorum.

90km ile gidersem 100km/6lt gibi birşey yakıyor.

Arabam 2012 Renault Clio Grand Tour 1.6lt Benzinli. Bakımı vs hepsi yeni yapıldı.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

muhtemelen 2200 2500 devir civarı 5. ya da varsa 6. viteste en uygun yakacaktır ama yolculuğu kendine dert edinmemen için pek bunlara takılma yoldan zevk alamaz aşırı yorulursun çünkü benzindi hızdı derken kafa yoruyor çok.

İmzalamazsam ne olcak?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Valla abi, ben böyle şeyleri kendime dert edinsem 2 hafta sonra ölür giderim.

Siktir edin ya. Bas git işte:D

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam klima açtıktan sonra bu ufak tefek hesapların pek de bi önemi yok bence.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MustyKTE
    MustyKTE's avatar
    Erkek

Memlekete giderken (800km) hiç böyle bişey düşünmedim, 

biran önce varmak istiyorum yorulmamak için. Hesap kitap fazlaca beyin yorar ben sadece yolda kaç km kaldı böyle gidersem kaç saat sonra evdeyim gibi hesaplar yaparım . 
    benim araba 11lt/100km altına hiç düşmüyor. 
    2.0 140 hp 

bas gitsin babam. Bas derken de 140 falan git işte

hşşşt.. instagram.com/m.cebecioglu
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Bu kadar yolu durmadan gitmen çok tehlikeli. 2 saatte bir mola vermende büyük faydalar var. Hem dolaşımın açılır hem de zihnin. 

Yakıt tüketiminin az olması için süratten ziyade devir saatinin maksimum tork verilen aralıkta kalması daha doğru olacaktır. 

MaviEkran tarafından 25/Ağu/20 18:48 tarihinde düzenlenmiştir

Blue Screen of Death
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

Son vites, devir 1.8 - 2.2 arası gidersen yakıt açısından uygun olur diye düşünüyorum. 

Yokus ve rampalara gelmeden hızını arttır.Yokuş aşağı boşta git(bazıları önermiyor. Bence ise yarıyor :D ) 

Yakıt aldığın yerde önemli bazıları bitmiyor sanki :)

Güneşli havada çıkmaya çalış, yağmurda fazla yakar.

Lastikleri gereğinden fazla sisirsen az yakar ama araç güvenliğin azalır.

DE5TROY3R tarafından 25/Ağu/20 19:08 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lazmania61
    Lazmania61's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Vay be ne dünyalar var...

Bize Tahribat.com'da TRABZON:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Yorumlar için teşekkürler.

Dediğim gibi sabah 5'te çıkıcam yola. Uykusuzluğa 2 yıldır sürekli olarak alışığım 5 saatten fazla uyuduğum olmuyor ancak tabiiki "durmadan" demem yanlış oldu. Afyonda bi sucuk ekmek yerim :D

@LynXMaSTeR Klima mecbur açık olacak. O kadar süre cam vs fena çarpar beni.

@MustyKTE Hocam 11 litre aşırı çok değil mi yahu. Benzin kuyun mu var :D Ben Normal yolda da 90 100 arası giden birisiyim.

@DE5TROY3R Anladım hocam dediğini.

Lastikleri 35 yaptım. Kapının yanında otoyol için 35 yazıyordu. Silecekler sular yağlar vs hepsi tamam, Balatalarım yeni 1000km oldu olmadı taktıralı. Bu kadar uzun süre gitmek sadece beni aşırı ısınmadan dolayı birşey yanar tutuşur diye korkutuyor :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

Allah başka dert vermesin benim ortalama yakıt tüketimimden bahsetmeyeyim hiç oturup ağlarsın. Klima falan kullanmak istemiyorsan sağ arka camı yarım aç hem çarpmaz hem de tasarruf ettirir :)))) 

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Öncelikle derdini seveyim hocam :)

Uzun yolda klima veya cam açmak arasında pek bir yakıt farkı yok, cam aracın aerodinamigini bozuyor, ters etki yapıyor yakıtı arttırıyor. 

Bide yokuş asagi boşa atmak araca daha fazla yaktırır, yokuş aşağı gaza basmadan viteste gitmek lazım.

90la gitmen daha az yaktırır tabiiki, hatta 70le gidersen daha da az yakarsin:))

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
Toplam Hit: 5328 Toplam Mesaj: 51
araba yakıt araba tasarruf