Hangi Hızda Gitmeliyim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Reyiz o yolda 110 u geçme zaten. Her yer eds ve radar. Pandemiden önce hanımın okulu için haftada 1 git gel yaptım neredeyse. Toplamda 10k yol yaptım orası yüzünden. 2 3 saatte bir mola ver. Dur dinlen bir şeyler iç araçtan inip yürü dolaşım sistemini rahatlat bol bol sıvı tüket.

Yol hipnozuna karşı tedbirli ol. Afyon taraflarında mermer çıkarılan bir yer var tırlar çok oluyor orada rampada sollamaya çıkma çıkarsan 2 kere 3 kere kontrol edip çık. O yolda 3 kere kazaya denk geldim ben hatalı sollamadan. Afyona uğrarsan durup sucuk döner ye bir esprisi yok ama mola vermiş olursun 😃

Isparta üzerinden gideceksen şehire girmeden soldan bir yol ayrımı var. Baya 1.5 şerit dağ yolu gibi bir yol orayı kullan manzarası çok güzel. Yolu da inanılmaz kısaltıyor. Gün battıktan sonra geçecek olursan biraz tehlikeli gelebilir. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı

Yorumlar için teşekkürler.

Dediğim gibi sabah 5'te çıkıcam yola. Uykusuzluğa 2 yıldır sürekli olarak alışığım 5 saatten fazla uyuduğum olmuyor ancak tabiiki "durmadan" demem yanlış oldu. Afyonda bi sucuk ekmek yerim :D

@LynXMaSTeR Klima mecbur açık olacak. O kadar süre cam vs fena çarpar beni.

@MustyKTE Hocam 11 litre aşırı çok değil mi yahu. Benzin kuyun mu var :D Ben Normal yolda da 90 100 arası giden birisiyim.

@DE5TROY3R Anladım hocam dediğini.

Lastikleri 35 yaptım. Kapının yanında otoyol için 35 yazıyordu. Silecekler sular yağlar vs hepsi tamam, Balatalarım yeni 1000km oldu olmadı taktıralı. Bu kadar uzun süre gitmek sadece beni aşırı ısınmadan dolayı birşey yanar tutuşur diye korkutuyor :D

Şu korku bende şehir içi kullanımda bile oluşuyor. Yarım saaat aralıksız süreyim kesin koku gelecek aha bir yerleri yaktık diye ödüm kopuyor :D 

Uzun yolda bi yanık kokusu geldi bi ara dağın başında, sağa çektik hemen sağı solu kokluyoruz. Sonra inelim kaputu açalım bi bakalım dedik, o da ne, en az 50 tane araba inmiş herkes arabasını kokluyor. Muhtemelen bi yerlerde lastik, çöp falan yakıyorlardı :D

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Yakıt muhabbetinde de 10 kuruş fark ettirsen 1000 kmde 10k kuruş yani ne yapıyor 100₺ mi yapıyor, uğraştığına değmez. Klima devir artırır yakıttan yer, cam açarsan paraşüt etkisi yapar motora daha çok yük biner yine yakıttan yer. Hafif hafif çalıştır klimayı hasta da olma konfordan da ödün verme.

Şahsen tercihim hep hız limitlerinde (+%9) sürmek olmuştur. Otobanda 130 otoyolda 120 şehirler arası zımbırtıda 99a sabitlerim. İbre zaten 3-5 km fazla gösterir 95 civarı gitmiş olurum. Arada google maps ten gps hızımı kontrol ederim.

Asıl faktör bence dur kalklar, frenler falan. Trafik yoğun ve 10sn sonra fren yapmak gerekecekse gazı köklemeyeceksin mesela. Işık kırmızı yanıyorsa uzaktan gördüysen gazdan ayağını çekecek motor freni ile yavaşlayacaksın falan.

İyi/tasarruflu şoför az fren yapar derdi babam. Tabi fren yapmamak için kazaya karışmak veya radara girmek değil olay. Fren yapma ihtiyacını minimuma indirecek şekilde sürmek.

Tabi şimdi bunları çok ciddiye alıp yolda frene basmayacağım triplerine girme. Müziğini aç cıstak cıstak ilerle. Trafik magandalarıyla göz teması kurma. Sağa çekip kavgaya karışma. Bazen atışıyorsun camdan silah gösteriyor. Yavaşla geçsin gitsin. Gitmiyorsa kökle gazı sen geç git, plakasına falan dikkat et aynı benzinliğe girmeyin :D

Yolun yordamın açık olsun, uykusuzluk alkolden daha tehlikelidir, gerektiği yerde benzinliğe girip koltuğu yatırıp iki saat uyumayı ihmal etme. Bişey olmaz deme. Beynin anlık mikro uykuya yatarsa feleğini şaşarsın :D

Uzun yol zevklidir. Güneş gözlüğünü unutma. 

Bol şans :) 

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Eğer saçma sapan hareket ve şeyler görmeye başlarsan, anlıcanki beyin uykudan gidio, çekip kenara 30 dk uyudunmu geçio

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oliWeR
    oliWeR's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

90la gitmen daha az yaktırır tabiiki, hatta 70le gidersen daha da az yakarsin:))

Hatta hiç gitme, hiç yakmaz :) 

Hakkinen bunu yazdı

Uzun yola gidiyosun şakası olmaz. kasmadan ve zevk ala ala gitmen için hangi hızda gidersen git hesapladığın maliyetı aşarsa oluşacak farka sponsor olmak isterim. 

yeterki keyif al aklında benzin olmasın. müziğini aç ve sür. düşünmeden.. aklın berrak olsun. gözlerin ışıl ışıl ve benzin yok. sadece keyifli yol var. 

Waay helal olsun. 

oliWeR tarafından 26/Ağu/20 16:41 tarihinde düzenlenmiştir

Ne çok küfür ediyorsun diyorlar. Ne yani hayatın içine edenlere şiir mi yazayım ?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

aracın ideal gidişiyle ilgili motor gücü aracın ağırlğı vs çok şey değiştirir son viteste 2.5 devirde gitmen hangi hıza denk geliyosa o hızla gidersin

ama yaldır yaldır gidersin 50 lira oynatır çok ta mühim değil ama hız sabitleyici vs varsa o çok güzel götürür

ben istanbuldan rizeye gidip geldim giderken kurallara uyup normal hızlarda gidip 3 kere 15 dakikalık mola verdim

istanbula dönerken samsundan sonra 150 170 hızlarında gittim hiç mola vermedim :)

burada önemli olan şey aracı tanıman kendini tanıman

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

1.2 tsi polo aracım var benzin

çok fark ediyor hız olayı

eğer 90km ile sabit gidersen 4.6 litre yakıyor 

100 110 6 lara çıkıyor

120 130 7 8 

bu şekilde gidiyor

ama uzun mesafe yavaş gidersen bunalırsın bende ceza yedim geçen 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Yorumlar için herkese teşekkürler.

Verileri paylaşıyorum.

İstanbuldan Antalyaya giderken  Sapanca Gölü üzerinden gittim.  Yaklaşık 850 km tuttu. Gidiş hızım sabit 90. Hız sabitleyici ile 11 saatten biraz fazla sürede gittim. Afyonda durdum sucuk ekmek yedim, Benzinliklerde durdum Monster vs içtim :D 7.2lt/100km gibi bir tüketimim oldu.

Antalyada 150km yol yaptım. Dolaştık ettik vs vs. Bunları saymıyorum.

Geri dönüşte Burdur > Afyon > Kütahya > Bursa(Kumaş aldık bir tepe :D ve gece konakladık burada.) Yaklaşık 650km bir yolum oldu. 110 120 ile basa basa bağırtarak geldim arabayla. 7.3lt/100km tüketimim oldu :D

Sonraki günde Bursa > Yalova (Köfte yedim) > Osman Gazi Köprüsü üzerinden evime geldim. Bu da 300km bir yol tuttu. Bunda da 120 ile basarak geldim, sollamalarda yada radar olmayan yerlerde 140 150 gördüm. 7.3lt/100km tüketimim oldu.

Genel olarak 90 ile 120 arasında bir fark göremedim. Klima sürekli açıktı, farlar vs akşamları açıktı, sürekli 90 derece hararet vs vs vardı. Bana bir bok farketmedi :D

Toplam 1950~2000km yol yaptım 3 günde.

Sürekli 90ile gitsem
    7.2lt/100km => 2000/100*7.2 =144lt Benzin yapıyor.
    Sürekli 120 ile gitsem => 2000/100*7.3 = 146lt benzin yapıyor.

Litresi 6.5 liradan 12 lira bir fark oluşturuyor. Bana bu sayı çok saçma geldi 2k km'de 13 lira fark ettirmez ancak veriler bunu gösteriyor.

Herkesin güzel yorumları için teşekkürler.

Dip not : Görev başarılı (:

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bloodmage
    bloodmage's avatar
    Erkek

En başta yazacaktım 30 lira fark etmez diye , linç ederler diye yazmadım.

İndia İndia !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Yorumlar için herkese teşekkürler.

Verileri paylaşıyorum.

İstanbuldan Antalyaya giderken  Sapanca Gölü üzerinden gittim.  Yaklaşık 850 km tuttu. Gidiş hızım sabit 90. Hız sabitleyici ile 11 saatten biraz fazla sürede gittim. Afyonda durdum sucuk ekmek yedim, Benzinliklerde durdum Monster vs içtim :D 7.2lt/100km gibi bir tüketimim oldu.

Antalyada 150km yol yaptım. Dolaştık ettik vs vs. Bunları saymıyorum.

Geri dönüşte Burdur > Afyon > Kütahya > Bursa(Kumaş aldık bir tepe :D ve gece konakladık burada.) Yaklaşık 650km bir yolum oldu. 110 120 ile basa basa bağırtarak geldim arabayla. 7.3lt/100km tüketimim oldu :D

Sonraki günde Bursa > Yalova (Köfte yedim) > Osman Gazi Köprüsü üzerinden evime geldim. Bu da 300km bir yol tuttu. Bunda da 120 ile basarak geldim, sollamalarda yada radar olmayan yerlerde 140 150 gördüm. 7.3lt/100km tüketimim oldu.

Genel olarak 90 ile 120 arasında bir fark göremedim. Klima sürekli açıktı, farlar vs akşamları açıktı, sürekli 90 derece hararet vs vs vardı. Bana bir bok farketmedi :D

Toplam 1950~2000km yol yaptım 3 günde.

Sürekli 90ile gitsem
    7.2lt/100km => 2000/100*7.2 =144lt Benzin yapıyor.
    Sürekli 120 ile gitsem => 2000/100*7.3 = 146lt benzin yapıyor.

Litresi 6.5 liradan 12 lira bir fark oluşturuyor. Bana bu sayı çok saçma geldi 2k km'de 13 lira fark ettirmez ancak veriler bunu gösteriyor.

Herkesin güzel yorumları için teşekkürler.

Dip not : Görev başarılı (:

Ortalama göstergesinden Ziyade iki depo fullemesi arasındaki kilometreyi, fulleme fiyatına bölüp km ortalamasını reel olarak göreceksin

noname tarafından 01/Eyl/20 15:11 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
Toplam Hit: 5334 Toplam Mesaj: 51
araba yakıt araba tasarruf