Hangisi Daha Ucuza Gelir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo

Konu tasarruftan açılmışken, bu da benim zaman ayarlı sigorta tesisatım, termosıfonu olanlara sıddetle tavsiye ederim, akşamları 19:00 ile 21:00 arası 2 saat çalışmak uzere ayarladım. Eskiden 120 lira gelen fatura şimdi 30-35 lira geliyor, zaten aksamdan akşama, bırde Han'ımla pazarları evde bulunabılıyorum. İçindeki su zaten hiç soğumuyor, termosıfonların özelliği odur, niye 24 saat çalışsın dedim, evde geçirdiğim zaman belli. 20:00 de eve geliyoruz, duş alıyoruz o kadar. Gece duşuna kalkıyorum yine aynı sıcaklıkta. Sabah duş alıyorum yine aynı 70 lt lik termosıfon. Ama günde sadece 2 saat çalışması yetiyor.

Sistemi kurmadan önce, onu kuran elektrikçi arkadaşım; "ikide bi açılıp kapanınca termosıfon daha çok yakar" demişti, bu söze rağmen kendısıne kurdurdum sadece zaman ayarlı cıhaza 80 lıra verdım kurulumu o yaptı, ayı doldurunca önceki ve yeni gelen 2 ayrı faturayı da götürdüm ona gösterdim. Bir de elektrikçisin dedim :)

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı

Konu tasarruftan açılmışken, bu da benim zaman ayarlı sigorta tesisatım, termosıfonu olanlara sıddetle tavsiye ederim, akşamları 19:00 ile 21:00 arası 2 saat çalışmak uzere ayarladım. Eskiden 120 lira gelen fatura şimdi 30-35 lira geliyor, zaten aksamdan akşama, bırde Han'ımla pazarları evde bulunabılıyorum. İçindeki su zaten hiç soğumuyor, termosıfonların özelliği odur, niye 24 saat çalışsın dedim, evde geçirdiğim zaman belli. 20:00 de eve geliyoruz, duş alıyoruz o kadar. Gece duşuna kalkıyorum yine aynı sıcaklıkta. Sabah duş alıyorum yine aynı 70 lt lik termosıfon. Ama günde sadece 2 saat çalışması yetiyor.

Sistemi kurmadan önce, onu kuran elektrikçi arkadaşım; "ikide bi açılıp kapanınca termosıfon daha çok yakar" demişti, bu söze rağmen kendısıne kurdurdum sadece zaman ayarlı cıhaza 80 lıra verdım kurulumu o yaptı, ayı doldurunca önceki ve yeni gelen 2 ayrı faturayı da götürdüm ona gösterdim. Bir de elektrikçisin dedim :)

zaman ayarlı priz alsan daha pratik olmaz mıydı ?

ben termosifonu direk prizden bağlıyorum çünkü ben mi yanlış yapıyorum ^^

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    Kreyzi bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı

Zaman ayarlı prızde var onu modem için kullanıyorum.

Aslında termosıfona da ilk ondan alacaktım ama ne için kullandığımı sordu elektronik dükkanda ki adam, bende termosıfon dedim o zaman bunu al dedi, hiç tereddüt de etmedim sormadım bile pahalı olan iyidir hesabı yaptım biraz da. Priz olanların iyi modelini bulamadım bu arada koctas tan aldıklarım hep bozuluyor, modeme bağladığım yenı zaman ayarlı prizi başka yerden aldım ama bakalım bu ne kadar dayanır

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Evde merkezi ısı sistemi var ben şofbeni evet gaz ile kullanıyorum sadece mutfak banyo için sıcak su sağlıyor o yüzden boru mesafesi çok değil kaldı ki şofben mutfakda yani boru mesafesi uzun değil. Ek olarak elektriğe kullandığımız kadar vermiyoruz vergiler ciğer söküyor benim derdim bu ülkede bunları istediği gibi yapan o.evlatlarına kuruş dahi olsa fazladan para kazandırmamaktır evet kin im o kadar büyük.  Küçük tasarruf gibi görünse de totalde büük tasarruf yapar kaldı ki tasarruf olmasa bile benim adıma dediğim gibi onlara kuruş dahi fazla para kazandırmamak benim için yeterli. Konuda da belirttiğim üzere hem öyle takıldı akla hem muhabbet olur mantığı ile açtım çok da şaaapmayın :)

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=ZZxfLABqs0A

samaccc tarafından 06/Eki/18 15:20 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Kreyzi bunu yazdı
    rahmandaburda bunu yazdı

faz nört farkediyor bazı aletlerde, fişi prize ters takınca çalışmıyor. bu yüzden kombi termosifon vs leri şartelle bağlarlar hacı.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    hallederi_55 bunu yazdı

Hesabi yapilir arkadas yapmis ama hesapsiz olumcul vurusu yapiyorum iyi dinleyin,

Senin icecegin 1 litre su icin borulardaki tum suyu isitiyorsun(radyator degil sicak su borulari) sence caydanlikta ki 1 litre suyu mu daha ekonomik kaynatirsin boru ve kombideki tum suyu mu?

Elektrikli isiticilar ilgilide aslinda cok daha verimli olmasina ragmen elektrik pahali oldugundan dogalgaz kayiplara ragmen daha mantikli

en guzel yorum diye bilirim. 

birde tek maliyetiniz dogal gaz elektrik vs degil zaman da hesaba katildiginda ocak vs ketil kapisir. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

soğuk su daha çabuk kaynar hocam bu yüzden daha az sürede hazır olur suyun

normal su için borulardaki tüm su kaynar üstüne üstlük o suyun tadı senin içimin için uygun olmaz tadı değişiktir genelde

en mantıklısı git bi kettle al 1 dakikada kaynıyor bizim kettle ama bozuldu :D 

No way out
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı

Hesabi yapilir arkadas yapmis ama hesapsiz olumcul vurusu yapiyorum iyi dinleyin,

Senin icecegin 1 litre su icin borulardaki tum suyu isitiyorsun(radyator degil sicak su borulari) sence caydanlikta ki 1 litre suyu mu daha ekonomik kaynatirsin boru ve kombideki tum suyu mu?

Elektrikli isiticilar ilgilide aslinda cok daha verimli olmasina ragmen elektrik pahali oldugundan dogalgaz kayiplara ragmen daha mantikli

en guzel yorum diye bilirim. 

birde tek maliyetiniz dogal gaz elektrik vs degil zaman da hesaba katildiginda ocak vs ketil kapisir. 

ocakdan kıhhhhhhhhhh diye gaz sesi çıkıyor ya hani sankivebimden 1 er lira 1 er lira çekiliyor gibi hissediyorum asldfjhjkhsadkfgaksjhdfgjahs

next next next install
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Yıllar önce 1+1 evde kalıyordum. İşten geldiğimde kombi çalıştırmak yerine 4 göz ocağı açıyor ve üzerine bağladığım fan ile sıcak havayı içeriye üflüyordum, en geç yarım saat içerisinde içerisi sıcacık oluyordu. Şu an oturduğum evin mutfağını ısıtmak için de aynı yöntemi kullanıyorum. Mutfak soğuksa ocağı yakıyorum ve içerisi hemen ısınıyor.

Bana en çılgın fikir bu  geldi. 

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 3243 Toplam Mesaj: 26
hesap gaz şofben tasarruf