Hangisi Daha Ucuza Gelir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Merhaba müridler, malum herşeye zam geliyor ve tasarruf etmek gerekiyor. Bir soru kafama takıldı bunu nasıl hesaplarım bilemedim sorayım dedim sohbet muhabbet olur hem :)

Şimdi ben akşam çay içesim geliyor hop kalkıp gidiyorum mutfağa alıyorum demliği 1. adım su doldur ve kaynat.  Kaynar su için 2 yol var 

1. soğuk su doldur ak ocağı ateşi ver kaynasın

2. şofben den sıcak su doldur. 

1. madde için soğuk suyu ısıtana kadar bayağı bi gaz yanıyor 

2. madde için de yine su ısınana kadar şofben bir miktar gaz yakıyor. 

hangisi daha ucuza gelir? Bana sanki soğuk su doldurup kaynatmaya çalışınca ocakda çok yakmışım gibime geliyor ama bilemedim. Diğer yandan şofben gazz ve elektrik olayı var. 

Fikirleriniz neler?

not: sonuçta doğal gaz alıyoruz alışveriş mevzuu diye düşünüp buraya açtım konuyu. 

dcpromo tarafından 05/Eki/18 20:28 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

Care kettle

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

basitçe düşündüm ve şofbendeki sudan alıp ısıtman daha mantıklı olur kanaatına vardım ama şofbendeki sudan çay yaptığında ne kadar sağlıklı olur orası ayrı :D

Sen şofbende 1 litre su aldığında içine hop diye 1 litre soğuk su giriyor ve ortam sıcaklığından dolayı hızlıca ısınıyor ve çok az bir miktar ısıtma yardımıyla eski ve olması gereken dereceye çıkıyor.

Ama ocağa koyduğun su soğuk ve altını açman lazım. 2 3 dakika bekliyorsun ve su ısınıyor falan filan... O yüzden şofbenden doldurmak daha mantıklı geldi.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Ahahahha. Hocam ocakda daha ucuz olur, kombiden gelene kadar boru falanda var hem, suda bosa gitmis olacak :)

Donanimhaberde gibi hissettirdin :)

Intel i7 6700k 3.2 cikohertz, geforce rtx 980, corsair 2*8cikolayt

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek

Ocakta kaynat, kaliteli termos al. Kombiyle isittiginda kayıp var, lezzetli de olmaz. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

şofben gaz yakıyor dediğine göre kombi var sanırım hocam :)

eğer kombi varsa ocaktan daha verimli çalışıyordur, suyu kombi ile ısıtman daha verimli olur.

kettle alırsan da şurdan hesaplayabilirsin watt ına bakarak ne kadar harcadığını : https://www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama

lakin ben dişe dokunur bir meblada farkedeceğini sanmıyorum

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

şofben gaz yakıyor dediğine göre kombi var sanırım hocam :)

eğer kombi varsa ocaktan daha verimli çalışıyordur, suyu kombi ile ısıtman daha verimli olur.

kettle alırsan da şurdan hesaplayabilirsin watt ına bakarak ne kadar harcadığını : https://www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama

lakin ben dişe dokunur bir meblada farkedeceğini sanmıyorum

kettle in watt hesabına gerek yok 

1000w kettle 2 dk kaynatıyorsa 2000w kettle 1dk kaynatır

totalde çektiği enerji aynıdır.

1litre su yada 1 kg

mcΔt

m=1000

c=1

Δt=80 (20 santigrat derecen 100 santigrat dereceye varsayıyorum)

1000*1*80 =80 000 kalori=334 400 joule

bu suyu kaynatmak için gereken enerji miktara kaçaklar verim olayı felan desen 360 000 joule gibi bir değer

1 kwh = 1000 wh = 3 600 000 ws(=joule) 

360 000 / 3 600 000 = 0.1 kwh  

1 litre suyu 20 C den 100 C ye çıkarmak için harcadığımız enerji 0.1 kwh aşağı yukarı

ocak için öyle bişey buldum hesaplamaları beynimde çoook derinlerde kaldı

Every mole of methane (16 g) releases 810 KJ of energy on burning.

şuanda ideal olarak geldiğini varsayıyorum

22.4 litre gaz yakarsan (ki ben %100 metan geliyor diye hesaba katıyorum) 810 000 joule enerji veriyormuş 

bize nekadar lazım

(360 / 810) * 22.4 =9.95 ~10 litre yada 0.010 metre küp yapar ama ocak verimin neredeyse yarıya düşeceğini düşünüyorum

kettle için

Tek Zamanlı Mesken Tarife
    Tarife Birim (kWh) Fiyatı
    Tek Zamanlı Mesken 0,4612 TL
     4 kuruş

doğal gaz için
    Abone grubu İstanbul Ankara Bursa Kocaeli İzmir
    1. kademe konut abonesi (KDV Dahil) 1,0103 TL 1,2220 TL 1,1289 TL 1,1714 TL 1,1450 TL

1 kuruş 

50% verimdesen (gelen gazın saflığı yandığında etrafa saçılan ısı  vb)

2 kuruş

hesaplamalar varsayımsal olarak yapılmıştır türkiyede teorik ile pratik birbrini tutmayabilir kayıp kaçak bedelizart zurt vergisi felan

vede ben gazda dediğim gibi 100% metan geldiğini varsaydım

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Hesabi yapilir arkadas yapmis ama hesapsiz olumcul vurusu yapiyorum iyi dinleyin,

Senin icecegin 1 litre su icin borulardaki tum suyu isitiyorsun(radyator degil sicak su borulari) sence caydanlikta ki 1 litre suyu mu daha ekonomik kaynatirsin boru ve kombideki tum suyu mu?

Elektrikli isiticilar ilgilide aslinda cok daha verimli olmasina ragmen elektrik pahali oldugundan dogalgaz kayiplara ragmen daha mantikli

_ICEMAN_
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ıslak mendille sil kendini

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

En ucuzu suyu ocakta kaynakmaktır, hatta hazırda termos varsa fazlasını da orada muhafaza edersen daha ucuza gelir. Hiç öyle bilimsele hesap kitaba girmeden mantıklı düşünmek gerekir.

Öncelikle ocağa koyduğun su ile ateş arasında sadece ince bir tabaka metal(cezve,kap kacak...) olacak ki, suyu ateş ile doğrudan temas etmiş olarak bile kabul edebilirsin. Ayrıca ısıtma sırasında su miktarı hep sabit olduğu için suyun ısınması katlanarak devam edecek. Ocağın geç ısıtması yanıltmasın, şofben içinde o an yanan ateşi bir görsen ocağın kaç katı şiddetinde.

Şofbene gelince iş aslında daha farklı. Şofben akan suyu, yani sürekli soğuk olarak gelen suyu ısıtmak için çılgın gibi gaz yakacak. Çünkü şebekeden gelen su hep soğuk. Bir de su istediğin sıcaklığa ulaşana kadar boruların içini de ısıtarak gelecek, boruların içerisinde bekleyen soğuk su ve sen işini bitirdikten sonra ısınmış olarak musluğa kadar gelmiş olan şofben ile musluk arasındaki su zaten israf olacak...

Yıllar önce 1+1 evde kalıyordum. İşten geldiğimde kombi çalıştırmak yerine 4 göz ocağı açıyor ve üzerine bağladığım fan ile sıcak havayı içeriye üflüyordum, en geç yarım saat içerisinde içerisi sıcacık oluyordu. Şu an oturduğum evin mutfağını ısıtmak için de aynı yöntemi kullanıyorum. Mutfak soğuksa ocağı yakıyorum ve içerisi hemen ısınıyor.

Eğer kalorifer ile ısıtmaya çalışırsan, yanan gaz litrelerce suyu ısıtacak, su borularda ve peteklerde dolanacak, kendisini ısıttıkltan sonra havayı ısıtacak ki süreç ve kayıp çok fazla. Ama ateş doğrudan havayı ısıttığında süreç kısa, tasarruf fazla oluyor. Sadece dikkat edilmesi gereken nokta içerideki oksijen miktarı ve yangın ihtimali. Doğal gazın emisyonu düşük de olsa çok uzun süre ateş yanması sonucunda zehirlenme ihtimali elbette var.

ek;

elektrik ile ısıtmayı düşünme bile, elektriğin çoğu zaten doğalgazdan üretiliyor, daha maliyetli.

antivir-US tarafından 05/Eki/18 23:42 tarihinde düzenlenmiştir

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

Valla bilgilendik hayatta böyle mini tasarrufları ihtiyaç var. 

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
Toplam Hit: 3220 Toplam Mesaj: 26
hesap gaz şofben tasarruf