Hız Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Bu konuya atılan bazı mesajlara bakarak sitedeki üyelerin ve küçük bir çıkarım olarak Türkiye'deki belli bir yaş kesiminin şu anki eğitim seviyesinin rezaletini görme fırsatım oldu.Ülkemizin geleceği hiç parlak değil.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CAgAtAy
    CAgAtAy's avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı

iki araç biri taksi biri kamyon ikiside 100 km hızla gidiyor hangisi daha hızlı gider. tartışma konusu oldu aynı diyorum ama yok illa kamyon daha hızlı gider diyor. tekeri büyük müş falan net cevap blen var mı?

Doğru tekeri büyük olduğunu için kamyon gidebilir geçen gün mühendis arkadaşla bunları tartışıyorduk hangisi daha çok yakar felan diye

Lider doğru işleri yapar; Yönetici işleri doğru yapar;
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugurben
    ugurben's avatar
    Erkek

ıkısıde aynı hızda gıder bır kere.. taksı hafıf oldugundan dolayı daha cabuk ıvme ıle hızlanır we kamyondan cok cok once 1oo km hızacıkar

kamyon agırdır ve yawas 1oo km hıza cıkar. fakat 

pardon 

araba gecer :D

sevdigim 3 turk atasozu.. 1- besle kargayı atsın iftirayı, 2- yayılma sivril ( bu bir çin atasozudur), 3- luzumsuz eşek sucuk olur ( buda bir çin atasozudur ) ve son olarak, 4- ak akçe karagün kara akçe ak gün içindir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

İçinde 10 litre su olan bir geniş kap bir de derin kap var. "Derin kapta mı yoksa geniş kapta mı daha çok su var?" türünden bir soru olmuş.

λ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek
    r10aldinho bunu yazdı

ikiside hızlı gider

En Fantastik Yorum :)

Nobel Ödüllü

Memento Mori
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

soru bozuk.

"Fizikten anlamasam da."

İkisi de aynı hızla giderler.

Ama ikisi de aynı yolu alamazlar. Çünkü 100km hızla gidecek denmiş soruda. ikisi de t süre gidiyor olsunlar. hızları aynı bakın oraya laf söylemiyorum. ama otomobilin teker çapı x ise 100km hızla t sürede alacağı mesafe, teker çapı 3x olan kamyonun t sürede 100km ile alacağı yoldan daha kısadır.

Yol = hız x zaman formülüne gidiyor hepimizin aklı ama bu formül özdeş cisimler karşılaştırılırken kullanılmalı diye biliyorum. 

Kısaca senin dediğin doğru, hızları aynıdır. Soruda hızını soruyor sen haklısın.

Ama aldığı yolları soruyorsa kamyon daha uzağa gitmiştir.

doğru ya da yanlış bana mantıklı geliyor bu.

Ephesus tarafından 17/Eyl/12 18:29 tarihinde düzenlenmiştir

Avukat/Hukukçu
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dbcooper
    dbcooper's avatar
    Erkek
    Ephesus bunu yazdı

soru bozuk.

"Fizikten anlamasam da."

İkisi de aynı hızla giderler.

Ama ikisi de aynı yolu alamazlar. Çünkü 100km hızla gidecek denmiş soruda. ikisi de t süre gidiyor olsunlar. hızları aynı bakın oraya laf söylemiyorum. ama otomobilin teker çapı x ise 100km hızla t sürede alacağı mesafe, teker çapı 3x olan kamyonun t sürede 100km ile alacağı yoldan daha kısadır.

Yol = hız x zaman formülüne gidiyor hepimizin aklı ama bu formül özdeş cisimler karşılaştırılırken kullanılmalı diye biliyorum. 

Kısaca senin dediğin doğru, hızları aynıdır. Soruda hızını soruyor sen haklısın.

Ama aldığı yolları soruyorsa kamyon daha uzağa gitmiştir.

doğru ya da yanlış bana mantıklı geliyor bu.

hocam yanlıs. neden yanlıs çok kısa anlatayım.:

teker çapı buyuk olan daha az donecek sonuçta, diğeri x tur atarken kamyonunki x/3 tur atar.. tur ile çapları ters orantılıdır dolayısıyla ordan hesaplasanda esit çıkacak..

Yani hızlar 100km se ikisindede, tekerler aynı çapda degilse, aynı sayıda donemzler. Soru utanç kaynagı amk :D

yan yatarak üzüm yiyen roma imparatoru
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Bu konuya atılan bazı mesajlara bakarak sitedeki üyelerin ve küçük bir çıkarım olarak Türkiye'deki belli bir yaş kesiminin şu anki eğitim seviyesinin rezaletini görme fırsatım oldu.Ülkemizin geleceği hiç parlak değil.

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dbcooper
    dbcooper's avatar
    Erkek
    AnaMuhalefet bunu yazdı
    torpedo_XL bunu yazdı

yan yatarak üzüm yiyen roma imparatoru
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maserati
    maserati's avatar
    Homo
    BarisYigit bunu yazdı
    Allura bunu yazdı

kamyon daha hızlı gider onun tekerleri daha büyük aldıgından daha fazla yol alır

+rep

kesinlikle

+ olarak bi ferreriyle bi maseratide 100 le giderken maserati gecer hocam denedim ben kendim gordum

bunun aciklamasida imzamda var ztn

maserati tarafından 22/Eyl/12 13:38 tarihinde düzenlenmiştir

Türkiyede kim sevdiği işi yapıyor ki?
Toplam Hit: 7048 Toplam Mesaj: 67