Hususi - Ticari Araç Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Arkadaşlar Selam,

Hiç bir yerde doğru düzgün veriye ulaşamadım malesef, donanımhaberde var konular fakat 2008 konuları mevzuat fln değişmişse sıkıntı ondan sorayım dedim.

Şirkete teknik destek ve bakımlar için (şu ana kadar var olan hususi araçlarla gidiliyordu) Doblo tarzı bir araç almak istiyoruz.

Fakat ticari olursa, SRC belgesi almamız gerekli, her sene muayene, şirkete K belgesi, psikomotor testleri'ne girmemiz gerekli.

Soru 1. Ticari aracı ticaret amacı dışında kullanılmadığında, örneğin personeller bir yerden başka bir yere gidecek, gene de SRC olması gerekli mi?

Soru 2. Hususi alırsak, arkasına irsaliyeli mal yükleyip bi yerden bi yere taşıdığımızda veya teknik servis çantası ile birlikte personeller bakıma giderken yakalanır mıyız? Ceza yer miyiz?

Soru 3. Bu durumda hususi mi ticari mi almak daha mantıklı?

Teşekkürler.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Dacia lodgy işinizi görmez mi ? Doblo gibi geniştir ama otomobil olarak geçer.

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Ticari araç şirketin ise  K belgesi olması lazım kullanıcının src belgesi olması lazım içinde ticari bir eşya olduğu zaman malesef ceza yazabiliyorlar bendede var transporter şehir dışına cıkamıyorum öyle çanta takım yaklavatla yıldızlı k2 belgesi almam gerekiyor 3,500 tl src si de var bunun dünya para ben olsam otomobil ruhsatlı birşey alırdım.

Foxxxxxx tarafından 27/Eki/19 23:20 tarihinde düzenlenmiştir

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

isi dusmese geleceği yok oyalayin az keisn bilgi vermeyin

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

ticarinin faydaları

giderlerini gider fösterebilirsiniz benzin akaryakıt fişleri plakaya işlediğ için ticari değilde gider gösteremiyor yine aylık kiralama bedelini de gider gösterebilirsiniz.

satın almada düşük vergi ödersiniz ama yıllık vergisi yani MTV si yüksek olur.

src olayı

şehir içi veya şehir dışı yük veya yolcu taşıyacak da src gerekli fakat binek araç kullanılacaksa taşımada kullanılmayacak da src ye gerek yok.

---

Soru 1. Ticari aracı ticaret amacı dışında kullanılmadığında, örneğin personeller bir yerden başka bir yere gidecek, gene de SRC olması gerekli mi?

Personel taşımakta ticari amaçtır yani yük veya yolcu taşıma arasında ayrım yoktur.

Soru 2. Hususi alırsak, arkasına irsaliyeli mal yükleyip bi yerden bi yere taşıdığımızda veya teknik servis çantası ile birlikte personeller bakıma giderken yakalanır mıyız? Ceza yer miyiz?

Şikayet gelirse yük hafif ise polise bağlı , yük büyük ise yine polise bağlı fakat normalde ceza kesmesi gerekir yük taşımak için SCR şartı var hatta ticari araç içi boş olsa bile src siz kullanırsan ceza yersin bu sebeple eski patron çalışanların yarısına src aldırmıştı

maliyet ve risk hesabı yapmak gereklidir km ve personel sayısı yüksek ise ticari tabiki daha avantajlı fakat düşük ise yük taşırken de yakalanmaz isen problem olmaz örnek ticari araçlarda kullanılan araba aküsünün garantisi bile 1 yıldır binekte 2 yıldır

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

İş yerinde şirketin doblosunu kullanan bir abimiz var nadiren de olsa polis çevirmesine denk geliyorum, bazıları ehliyet yerine dogrudan src soruyor demişti. O kadar suriyeliyi neyle besleyecekler?

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Satarken bi de kdv olayı oluyormuş ticarinin

...said addicted.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    grpngy
    grpngy's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

ticarinin faydaları

giderlerini gider fösterebilirsiniz benzin akaryakıt fişleri plakaya işlediğ için ticari değilde gider gösteremiyor yine aylık kiralama bedelini de gider gösterebilirsiniz.

satın almada düşük vergi ödersiniz ama yıllık vergisi yani MTV si yüksek olur.

src olayı

şehir içi veya şehir dışı yük veya yolcu taşıyacak da src gerekli fakat binek araç kullanılacaksa taşımada kullanılmayacak da src ye gerek yok.

---

Personel taşımakta ticari amaçtır yani yük veya yolcu taşıma arasında ayrım yoktur.

Şikayet gelirse yük hafif ise polise bağlı , yük büyük ise yine polise bağlı fakat normalde ceza kesmesi gerekir yük taşımak için SCR şartı var hatta ticari araç içi boş olsa bile src siz kullanırsan ceza yersin bu sebeple eski patron çalışanların yarısına src aldırmıştı

maliyet ve risk hesabı yapmak gereklidir km ve personel sayısı yüksek ise ticari tabiki daha avantajlı fakat düşük ise yük taşırken de yakalanmaz isen problem olmaz örnek ticari araçlarda kullanılan araba aküsünün garantisi bile 1 yıldır binekte 2 yıldır

bunlara ilave, sirket adina kayitli ticari arac alirsan ilk alimdaki faturanin kdv sinden faydalanabilirsin. ayrica hersene gelirler verginden amortisman duserki oda 5 senede aracin 0 bedele gelir. arac ticari olmaz ise ilk alimdaki faturayi gidere atamazsin. ama masraflarini gidere atabilirsin. her 2 tip aractada satarken yasina gore hesaplayarak fatura kesmek zorundasin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

kamyonet alırsan ve hususi kullanırsan sıkıntı yok ticari faaliyette kullanırsan src isterler

heryıl muayenesi ve vergisi yüksek olur

otomobil doblo alırsan 2 yılda bir vizesi olur

vergisi az olur

şimdi firmaya alıp firma logosunu koyacaksan üzerine mecbur ticari olacaksın

yada arka şamlar kapalı olursa 

onun dışında bizim burda kullananlarvar logo atmıyorlar kullanıyorlar hususi, olarak

arkdaki 2 bilgisayar ın tutup sana hesabını kimse sormaz 

eğer yoğun bir yük naklin olacaksa benim hususi aracım diye inandıramayacaksan ticari belgeli ol

ounun dışında otomübil veya kamyonet tarzı önemli değil

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Abi bizim birlikte çalıştığımız firma kamyoneti ve servisi sattı, reno traffic aldı bu sebepten. Öğleden sonra detayları soracağım. 

Sordum src varmış 3 kişide XD

Kaan tarafından 28/Eki/19 13:35 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Kamyonet dışında bizim burda kimseyi durdurmuyorlar. Bizde 2 tane Citroen Berlingo var bu güne kadar ağzına kadar doluyken bile polisler durdurmadı bizi. Alet çantası bilgisayar falan oluyor arkada. Ama arkası camlı olanlardan al camsız olanlarda kıllık yapıyorlar. Onun dışında ofiste kimsede SRC yok. Araçlard K belgeside yok. Soranda yok.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
Toplam Hit: 2784 Toplam Mesaj: 24
ticari araç kullanımı