Hususi - Ticari Araç Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

senın anlattıgın ısler ıcın kullanılacak araç hususi sunuçta şirket işleri için kullanacaksın 

biz noterde hususi mi ticari mi olsun diye sordugumuzda senın durumunda olan herkez hususi olarak yazdırıyor aracını.

ticari kimler alır sorunun cevabı; taşımacılık yapanlar, kargo  araçları, kamyon, otobus minubus cınsı geçimini araçla sağlayanlar, sermayesi araç olan işletmeler.

herkez bunu çok karıştırıyor senın anlattıkların hususi araçlar için geçerli

bu arada hususinin satışta vergisi %1, ticarinin %18 bilgin olsun.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı

kamyonet alırsan ve hususi kullanırsan sıkıntı yok ticari faaliyette kullanırsan src isterler

heryıl muayenesi ve vergisi yüksek olur

otomobil doblo alırsan 2 yılda bir vizesi olur

vergisi az olur

şimdi firmaya alıp firma logosunu koyacaksan üzerine mecbur ticari olacaksın

yada arka şamlar kapalı olursa 

onun dışında bizim burda kullananlarvar logo atmıyorlar kullanıyorlar hususi, olarak

arkdaki 2 bilgisayar ın tutup sana hesabını kimse sormaz 

eğer yoğun bir yük naklin olacaksa benim hususi aracım diye inandıramayacaksan ticari belgeli ol

ounun dışında otomübil veya kamyonet tarzı önemli değil

logolu araç ticari olucak diye bir kural yok hocam hatto ticari araçlarda pek logo olmaz :))

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Ticari olursa alırken KDV sini kullanırsın satarken de 18 fatura kesersin ( kullandığın yıla bağlı olarak amortisman düşülüyordu galiba ) 

şehirlerarası çok gidip geliyorsan ve araba ticari geçiyorsa kantara girmen gerekebilir

Ticari araçları emanet veremezsin SSK lı personel olması gerekir artık trafik onu da sorguluyor bilginize cezası 3 bin küsür gibi bişeydi galiba 

çok kaba eşyalarınız yoksa ben hususi binek bir araç tercih ederdim 

bizim buralarda dacia duster tercih ediyorlar hem az yakıyor hemde heryere sürüyorlar ama binek aracın KDV sini fln kullanamıyorsun bunun için şirket ünvanında rent a Çar geçmesi gerekiyormuş gibi bişeyler hatırlıyorum  ( ben yaptırmadığıma göre baya sıkıntılı bişeydi galiba birde 2 şirket ister biri diğerine kira bedeli fatura kesmesi gerekir )

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    tri bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı

kamyonet alırsan ve hususi kullanırsan sıkıntı yok ticari faaliyette kullanırsan src isterler

vergisi az olur

onun dışında bizim burda kullananlarvar logo atmıyorlar kullanıyorlar hususi, olarak

eğer yoğun bir yük naklin olacaksa benim hususi aracım diye inandıramayacaksan ticari belgeli ol

logolu araç ticari olucak diye bir kural yok hocam hatto ticari araçlarda pek logo olmaz :))

ticari logodan bahsediyorum ticari logo olan araç ticari araçtır.

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    tri bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı

vergisi az olur

hocam logonun ticari hususisi ayrımı yok

Noterde her gün onlarca alım satım yapıyorum, Logo işliyorum. fenni muayeneye sokar tespit rapurunu getirir 180 tl karsılığında logo tamam. 

arkadaşın anlattıgı  işler için kullanılacak kullanım amacı hususi logosunuda işler, yakıtınıda gider gösterebilir vs vs 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    tri bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı
    tri bunu yazdı
    DJ_Alper bunu yazdı

vergisi az olur

hocam logonun ticari hususisi ayrımı yok

Noterde her gün onlarca alım satım yapıyorum, Logo işliyorum. fenni muayeneye sokar tespit rapurunu getirir 180 tl karsılığında logo tamam. 

arkadaşın anlattıgı  işler için kullanılacak kullanım amacı hususi logosunuda işler, yakıtınıda gider gösterebilir vs vs 

ruhsata logo işletmesinde birşe yok dediğin gibi benim demeye çalıştığım

firma logosunu koyarsan ben bunu hususi kullanıyorum dersen kimse yemez

onlarca örnek var  ceza yiyen

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

Aracın kullanım şekli diye bir yer var ruhsatta. Orada ticari, hususi, özel kullanım amaçlı, yolcu nakli, okul taşıtı.... gibi şeyler yazar. Otomobil,kamyonet, kamyon, çekici,motosiklet oluşu ise aracın sınıfında yazar. Dolayısıyla bi araç otomobil olup ticari olabilir. Kamyonet olup hususi de olabilir. 

ZzZzZzZ...!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

hocam yeme meselesi değil soyle anlatayım sana 

gecen hafta 5 tane logo ısledım. 1000 calısanlı bir fabrıkanın aracları için. 

aracın kullanım amacı hususi cunku, fabrıkanın işleri için kullanılıyor

Fabrikanın kendisi ticari işletme.Ama fakrika mesala taşımacılık şirketi olsa, yada hafriyat kamyonu tarzı, otobuz tarzı, yani sermayesi araç olsa o zaman ticari olurdu.

Bunun dısında kalan butun araçların kullanım amacı hususi geçiyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

üretim tarzı ile kullanım tarzını karıştırıyorsunuz

neyse doğrudur :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
Toplam Hit: 2816 Toplam Mesaj: 24
ticari araç kullanımı