folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İlk Defa Öğrenilen Bir Şeyle Tekrar Tekrar Karşılaşmak

İlk Defa Öğrenilen Bir Şeyle Tekrar Tekrar Karşılaşmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Yeni bir şeyle karşılaştığımızda onu aynı gün içinde veya ilerleyen birkaç saat veya dakika içinde tekrar karşıma çıkıyor? Sorduğum birkaç kişide de aynı şeyin olduğunu öğrendim. Bunun nedeni nedir?  Mesela bir şey(kavram) öğrendim diyelim, birkaç saat içinde başlığı yüzünden ilgimi çekip girdiğim bir haberin içinde aynı kavramla karşılaşıyorum. Bu haberle de kalmayıp değişik değişik yerlerde, mesela bir tv dizisinde karşıma çıkıyor.  Nedir bu?

Ayet var, ayet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    formaldehit
    formaldehit's avatar
    Erkek

kafanmı güzel hocam dalgamı geçiyon şimdi benle karşılaşıyon bir sitede yada tv de beni görürsen haber et oldumu o zaman dediğine katılcam :D

bir insan ya iyidir ya kötü. İyi yapan özellikleri çoksa iyi deriz kötü çoksa kötü. Değer yargıları bu oranı belirler. Bana iyi gelen sana kötü geliyor olabilir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

aynen öle hacı benimde çok aklıma takılan bir olay bu...

mesela sabah arkdasım en zehirli yılan x yılanı desin akşama filmde o x yılanını mutlaka görürüm =)

destination@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

formaldehit bunu yazdı:
    -----------------------------

kafanmı güzel hocam dalgamı geçiyon şimdi benle karşılaşıyon bir sitede yada tv de beni görürsen haber et oldumu o zaman dediğine katılcam :D

öyle bir şey değil ya. her zaman olan bir şey de değil ama defalarca oluyor.

Ayet var, ayet
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

DestinatioN bunu yazdı:

aynen öle hacı benimde çok aklıma takılan bir olay bu...

mesela sabah arkdasım en zehirli yılan x yılanı desin akşama filmde o x yılanını mutlaka görürüm =)

aynen hocam böyle bir şey.

Ayet var, ayet
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jon6
    jon6's avatar
    Erkek
    her kavramda oluyor mu ki ? o zaman süper bir şey bu sendeki, mesela handjob kavramını öğrendin diyelim, biri gelip sana handjob mu yapacak ? kafam karıştı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

pirax bunu yazdı:
    her kavramda oluyor mu ki ? o zaman süper bir şey bu sendeki, mesela handjob kavramını öğrendin diyelim, biri gelip sana handjob mu yapacak ? kafam karıştı

:D 

her kavramda olmuyor tabi ki.

ama handjob karşıma çıkacak diyelim, ben bu başlığı açmamış olayım mesela bir filmde geçsin öğreneyim bunu, sonra da bir giriyorum bu başlığa handjob lafı ediliyor.

Ayet var, ayet
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jon6
    jon6's avatar
    Erkek
    Programmer bunu yazdı:

pirax bunu yazdı:

:D 

her kavramda olmuyor tabi ki.

ama handjob karşıma çıkacak diyelim, ben bu başlığı açmamış olayım mesela bir filmde geçsin öğreneyim bunu, sonra da bir giriyorum bu başlığa handjob lafı ediliyor.

tamam şimdi anladım, gerçekten ilginçmiş.Ama benim dediğim gibi olsaymış daha iyiymişte neyse bu konuda bi fikrim yok :)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YasamaK
    YasamaK's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Kardeşim o Bende de oluyor tuhafıma gitmişdi ilk başlarda mesala bir ev gördüm diyelim 3 sene önce lan ne hikmetse aradan yılar geçiyor o eve taşınıyorum yada bir arkadaşım orda oturuyor şaşırıp kalıyorum çok tuhaf şeyler atıyorum birini anıoyorum diyelimki 10 sene önce biriyle dostum ayrıldım bir anda aklıma geliyor o adamla karşılaşıyorum tuhaf bende anlayamadım kısacası kitapda birşey okuyrum lap ya oluyor yada orda okuduğum şey başka bir yerde lap karşıma çıkıyor istediğin şeylerin olması aslında ben bunu dini konularda sağlam olan birine sormuşdum iyi olmandan iyi niyetlilikde olduğunda birşeyleri unutmaman için verilmiş bir yetenek dedi 100%50 sinde böyleymiş insanlarda birde unutkanlığı olan kişilerde olurmuş

SEVİŞİRKEN EN ZEVKLİ OLAN ŞEY.. tamam, dikkatinizi çektim. ne kadar meraklısınız böyle şeylere terbiyesizliğin lüzumu yok yani :D (, sessizce öldürüyor.)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakat-at
    sakat-at's avatar
    Erkek

bknz: algıda seçicilik.

a.k.a. wyrus , kelle verilir kal-a verilmez!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Daha önceden bilip öğrenmediğin için, beynin onları es geçiyordu, görmezden geliyordu. Ama artık yeni öğrendiği için, onu her gördüğünde beynin etkin olarak çalışıp hatırlayıp bunu sana ilgil olarak gösterir. Zamanla da azalır. Normal ?

Toplam Hit: 4830 Toplam Mesaj: 40