folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İlk Defa Öğrenilen Bir Şeyle Tekrar Tekrar Karşılaşmak

İlk Defa Öğrenilen Bir Şeyle Tekrar Tekrar Karşılaşmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

sakat-at bunu yazdı:
    -----------------------------

bknz: algıda seçicilik.

algıda seçicilikle pek alakası yok bi nevi algıda seçicilik diyebiliriz ama net olarak algıda seçicilik değil bu dahada başka birşey acaba bilimsel bi açıklaması var mı

Ayet var, ayet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Düşüncelerin frekans olayı ile açıklıyabilirz sanırım.Şöyleki yeni birşey öğreniyoruz ki bu bize çok ilginç geliyor.not:genelde ilginç şeylerle karşılaşılır gün içinde.Bu ilginç şey bilinçaltımızda sürekli zihnimizi kurcalıyor.Bu frekansdaki olaylarada bizi çekiyor.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

SpArK bunu yazdı:

Daha önceden bilip öğrenmediğin için, beynin onları es geçiyordu, görmezden geliyordu. Ama artık yeni öğrendiği için, onu her gördüğünde beynin etkin olarak çalışıp hatırlayıp bunu sana ilgil olarak gösterir. Zamanla da azalır. Normal ?

mantıklı bir açıklama :) ama bir bilimsel açıklaması illaki vardır

Ayet var, ayet
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek

aslında o olay şöyle: her gün bildiğimiz ya da bilmediğimiz onlarca kavramla karşılaşıyoruz. sen o kavramı bilmeyip tvde görünce o kavram ilgini çekmiyor. dikkat etmiyorsun. mesela mouseun ne olduğunu bilmeyen biri tv izlerken "mouse, bilgisayar kullanımını kolaylaştıran bir alettir" açıklamasını duyduğunda mouseun ne işe yaradığını öğrenemiyor. çünkü mouseun işlevine ilgisi yok. ama kendisi mouseun ne olduğunu merak edip araştırınca öğreniyor ve hayatta gördüğünde zaten ne olduğunu bildiği mousela tekrar karşılaşmış oluyor. sende de olan bu. aslında hergün onlarca kavramla karşılaşıyorsun. öğrendiğin kavramlar artık ilgi alanında olduğu için sana tesadüf gibi gelen bu durum oluşuyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DiKeyEy
    DiKeyEy's avatar
    Erkek

bayadır açılan gerçek bir derin konu tebrik ederim arkadaşım seni.. evet böyle bişey var çocukluğumdan beri farkındayım..

ama hep çağın bilgi bombardımanından kaynaklanan tesadüfler ve algıda seçicilik diye yorarım bide ztn dilde kaç kelime var ki 50bin 100bin elbet denk geliyo işte ztn kullandıımız sıradan bi insanın kaç kelime elbet denk geliyo.. diyorum ama bi yandanda içimden yok mq bu kadardamı gelir diyorum..

kuantum çekim yasası fln diolar bunla ilgili , bide son bi hadisi şerif duydum:'taleb edene gösterilir' diye neyse eski

bundan başka malum zeitgeist diyenler yada ruhul kudüs yada namusu ekber diyenlerde var.

sadece dedikodu olduunu düşündüğüm adalardaki maymunların gözlemi fln var işte..

--

artı olarak bide bunun düşünsel değil fiziksel olarakta yaşandıını biliyorum.. mesela işte bi gün biyerimi acıtıyorum yada yoruyorum eve geldiğimde aileden birisindede tuhaf şekilde orasının acıdıını ağrıdıını fln gözlemliyorum ama aileme hiç açmadım nedense bu konuyu,

-

ama bunları mantıklı bilimsel hani mahkemede ifade versek kanıylayacak şekilde nasıl ispatlayabiliriz bilmiyorum arkadaşlar..

haklı öğüt egoyu öfkelendirir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Amk aklıma salak bi şarkı takılıyo pop falan hiç semediğim halde takılır ya hani :D 100 metreileride bi dünkkanda o çalıyo :D hahah hep olur bu bana

"bea"
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakat-at
    sakat-at's avatar
    Erkek

Programmer bunu yazdı:

SpArK bunu yazdı:

Daha önceden bilip öğrenmediğin için, beynin onları es geçiyordu, görmezden geliyordu. Ama artık yeni öğrendiği için, onu her gördüğünde beynin etkin olarak çalışıp hatırlayıp bunu sana ilgil olarak gösterir. Zamanla da azalır. Normal ?

mantıklı bir açıklama :) ama bir bilimsel açıklaması illaki vardır

şimdi hocam bu bariz bi şekilde algıda seçicilik olayı, lakin senin için buna abdala malum olur diyelim farklı san sen :) [farkı aramaya programlanmışın hacım, olmasada arıyon.]

a.k.a. wyrus , kelle verilir kal-a verilmez!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DiKeyEy
    DiKeyEy's avatar
    Erkek

hatta şimdi düşününce bu başlığı şimdi okumam bile tesadüf değil

http://vimeo.com/19939105

6.dkdan sonra özellikle bu konudan giriyo

haklı öğüt egoyu öfkelendirir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1-618-GR
    1-618-GR's avatar
    Erkek

Hacı bu çok olur genelde insanların hepsinde var az yada çok, telepati diyelim bir nevi hissetmiyorsun ama çekiyor işte..

Mesela hayatımda ilk defa 1 kelime duyayım akşamında kesin onu 1 daha lanse edecek 1 olay olur..

ama böyle olma ihtimali tabi çok az olduğundan göze çarpıyor hepsi bu :)) Çünkü yaşanılan şeyler hep rutin 1 yerinde yine rutinleşiyor o yeni duyup denk geldiklerin..

Bilimsel açıklamaya gerek yok, ordinaryusluk 1 konu değil yani doğal birşey..

Bir domino taşıyım yıktığına sevinme....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KHarOn
    KHarOn's avatar
    Erkek

sakat-at bunu yazdı:

bknz: algıda seçicilik.

başlığı okudum ve aklımdan ilk bu geçti

Toplam Hit: 4797 Toplam Mesaj: 40