Is Degistirmeli Miyim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaksi
    manyaksi's avatar
    Erkek

bence şu bahsettiğin belgeyi isterken dediğin gibi durumu anlayacaklardır iş arama mevzusunu

çoğu kişi çıkarıldıgı için kendimi güvende hissetmiyorum diye açıklayıp bir anlaşma istesen bizde ki kadro olayı gibi şöyle 3 veya 5 yıllık bir anlaşma istesen şirketle (oralar da var mı bilmiyorum) onlarda seni haklı görebilir sonuçta işimi seviyorum diyorsun.

bu arada yukarda isviçre de oldugunu söyledi arkadaşlar benim de turisttik olarak gelme durumum var mart-nisan gibi oralarda olursan bir kahve sohbet için irtibata geçebiliriz istersen :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

benim anlamadığım noktalar var bunlarda yurt dışında olduğun için. 

Türkiye de biliyorsundur yüz kızartıcı suç veya bariz performans düşüklüğü vb sebepler yoksa işten çıkartılırsan tazminat ve işsizlik maaşı alıyorsun bunun iyi yanları işten çıkartılırsam bir anda ne yaparım korkusunun ortadan kalkması ve işsizlik maaşı aldığın süre boyunca sana uygun daha iyi bir iş arayabilmen. 

sizin ülkede böyle şeyler varmı yokmu bilmiyorum ancak işini severek yapan biri isen bırak onlar seni kovana kadar çalışmaya devam et bence.

işini iyi yapan biri isen illaki iyi bir iş bulursun o kağıdı da isteme 

Alldebrid Türkiye / IDM Türkiye yetkili bayi. ulaşmak isteyen mail atsın tyfn.panxer@gmail.com yada telegram https://t.me/PanxeR
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    manyaksi bunu yazdı

bence şu bahsettiğin belgeyi isterken dediğin gibi durumu anlayacaklardır iş arama mevzusunu

çoğu kişi çıkarıldıgı için kendimi güvende hissetmiyorum diye açıklayıp bir anlaşma istesen bizde ki kadro olayı gibi şöyle 3 veya 5 yıllık bir anlaşma istesen şirketle (oralar da var mı bilmiyorum) onlarda seni haklı görebilir sonuçta işimi seviyorum diyorsun.

bu arada yukarda isviçre de oldugunu söyledi arkadaşlar benim de turisttik olarak gelme durumum var mart-nisan gibi oralarda olursan bir kahve sohbet için irtibata geçebiliriz istersen :)

tesekkürler hocam, is kontratim zaten sinirsiz :) ayrica konusacagim adamlarin beni tutma sirkette tutma yetkisi yok, o yetki artik fransa'daki o adamda.. Onla da öyle bir iliskim, iletisimim yok, olsun da istemem. Benim isten ayrilmam icin 2 sebep daha var. 1- proje yöneticisi olmak istiyordum, proje yöneticisini vs her seyi kaldirdilar ve ilerde fransa'da birilerini ise alip onu yapacak, 2- maasima zam isteyecektim, sirket maddi sikintida oldugu icin onu da vermeyecekler. O yüzden aslinda biraz düsündügümde zaten isten ayrilmam icin sebepler olusmus :)

nereye geliyorsun hocam isvicre'ye? Tarihler icin suan bir sey diyemem, ben basel'de yasiyorum, almanya sinirina yakin :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam o Zwischenzeugnis ve/veya Arbeitszeugnis'e aman dikkat et değişik bir üslubu var. Aldıktan sonra iyice incele veya bilen birine okuttur. Eğer chefin ile aran iyiyse güzel şekilde anlatabilir ama bazen çok düz yazıyorlar veya sen anlamadan üslupta senin çok da iyi bir çalışan olmadığını belirtebiliyorlar.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

benim anlamadığım noktalar var bunlarda yurt dışında olduğun için. 

Türkiye de biliyorsundur yüz kızartıcı suç veya bariz performans düşüklüğü vb sebepler yoksa işten çıkartılırsan tazminat ve işsizlik maaşı alıyorsun bunun iyi yanları işten çıkartılırsam bir anda ne yaparım korkusunun ortadan kalkması ve işsizlik maaşı aldığın süre boyunca sana uygun daha iyi bir iş arayabilmen. 

sizin ülkede böyle şeyler varmı yokmu bilmiyorum ancak işini severek yapan biri isen bırak onlar seni kovana kadar çalışmaya devam et bence.

işini iyi yapan biri isen illaki iyi bir iş bulursun o kağıdı da isteme 

hocam ben issizlik maasi almak istemiyorum, cünkü yakinda kalici oturuma ve daha sonra vatandasliga basvuracagim. O yüzden sicilime böyle bi seyler yazilsin istemem :) Yani suan görünen köy, ben biraz calisacagim, yeni birilerini ise alacaklar fransa'da. Onlara uygulamayi gösterecegim, ögretecegim, onlar kendileri yapabildiklerinde, hadi sana eyvallah diyecekler gibi geliyor. Tabi cok yüksek ihtimal degil bu dedigim.. Isimi seviyorum ama sartlar da önemli. Bir önceki mesajda yazdigim sartlarin suan ikisi de ortadan kayboldu ve ne olacagi hic belli degil. Is bulmak sorun degil, daha önce de sadece bir kac yere basvuruda bulunmustum ve hemen is buldum cünkü yeteri kadar tecrübem var. Diyorsun ki, kagidi istemeden is ara? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Hocam o Zwischenzeugnis ve/veya Arbeitszeugnis'e aman dikkat et değişik bir üslubu var. Aldıktan sonra iyice incele veya bilen birine okuttur. Eğer chefin ile aran iyiyse güzel şekilde anlatabilir ama bazen çok düz yazıyorlar veya sen anlamadan üslupta senin çok da iyi bir çalışan olmadığını belirtebiliyorlar.

Arbeitszeugnis zaten kündigung verdikten sonra veriyorlar hocam da Zwischenzeugnis'u erken alabiliyorsun. Dedigin sey elbette olabilir ama sef öyle yapmaz, cünkü kendileri gelip söylüyor ne kadar memnun olduklarini vs cünkü adamlarin bir cok sistemini degistirdim ve yaptigim her degisiklik sorunsuz calisiyor, bir nevi baska bir kapi actim. Ayrica paralel olarak birden fazla farkli alanda projelerde calismam (elektronik, web, mobil, desktop, database,web serviceler, rfid kartlar vs) baya bir sasirtti. O konuda hic süphem yok, gerek sef, gerek ar&ge nin basindaki kisi (ben ona bagliydim ama kovuldu maalesef) iyi bir zwischenzeugnis yazacaklardir. Eski is yerim de baya iyi yazmisti,orada da 4 yil calismistim. Burada 1 yildir calisiyorum tam olarak.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

tesekkürler kaan hocam :) Neden ayrilmamaliyim sebebini de yazsaydin? Artik bagli oldugum kisi fransa'dan biri ve muhtemelen uzaktan biriyle calismak istemeyecek. Sadece birilerini bulup yetistirene kadar göz yumacagini düsünüyorum. Elbette diger takim DAMA kendi bünyesine alabilir ama onlarin bütcesi AR&GE bütcesi kadar degil. 

Bi yandan kendi firmami kurmayi düsünüyordum. Bir proje ile yola cikacaktim, ama isi birakip da kendi sirket macerama atilmak korkutucu geliyor. Ama ikisini ayni sürecte yürütebilirim, isler iyi gidince de isi birakabilirim. Böyle bir alternatif de mevcut.

Bu arada sen hala türkiye'de misin hocam? Umarim her sey iyi gidiyordur.

-Sen daha iyi bilirsin ama teknik işlerde 2 yarım bir tam etmez. Senin yerine daha ucuza çalıştırabilecekleri adamlar alıp riske girmek istemeyeceklerdir diye tahmin ediyorum. Ha ararlar ancak bulmaları zor olacak.

Birilerini bulup yetiştirince sana pozisyon gelme ihtimali yüksek, kapı önüne koymak işlerine gelmeyebilir.

-Girişeceğin işten ciddi miktarda ön ödeme alıyorsan şirketi kur derim, yok peşinat almadan kuracaksan sonucu Allah'a kalıyor.

-Şirket kurunca tüm enerjini şirkete aktarman daha iyi sonuç verir bence, yarım yarım olmuyor. Şirketi kurunca hesapta olmayan binlerce şeyle uğraşacaksan ve zamanının en fazla %30-40'ı ile mühendislik yapabileceksin.

-Halen Türkiye'deyim :) İşi yavaş yavaş İngiltere'ye kaydırıyorum. Henüz gidemedim ama yolu yaptık gibi.

Benim hiçbir şey umrumda değil..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Belirsizlik hep rahatsız edicidir hele ki iş konularında belirsizlik bir çok insanda iş performansından düşmesine, sosyal hayatına kadar yansır henüz sende o kadar sirayet etmemişken ve süreci (şirketi) bu derece analiz etmişken yapılacak eylem belirsizliği en aza indirgemek. Bahsettiğin referans yazısını talep etmek bence yerinde bir karar bence oradaki iş kültürünü bilmiyorum fakat resmi olarak olmasa da sohbet edasında gerekçeyi sorgularsa üstler burada yaptığın analiz gibi gidişatla ilgili düşünceleri aktarman özellikle de çalışmak istediğini ve sonraki proje yöneticisi hedeflerini de dile getirmen gerekli bence, eğer onlar sormazlarsa da bu şekilde iletişim kurabileceğin bir iletişim kanalı kurmalısın ki düşüncelerini bilsinler. Bildiklerinde belki de bu endişelere gerek kalmayacak haberler alabilirsin yada düşündüğün gibi bir akış olacaksa da zaman kaybı yaşamazsın ama en nihayetinde belirsizliği ortadan kaldırırsın. İş ile ilgili belirsizliği aza indirgemek için neler mümkün, buraya odaklan hocam. 

Dilerim burada veya farklı bir yerde daha iyi bir iş sürecine adım atarsın. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaksi
    manyaksi's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    manyaksi bunu yazdı

tesekkürler hocam, is kontratim zaten sinirsiz :) ayrica konusacagim adamlarin beni tutma sirkette tutma yetkisi yok, o yetki artik fransa'daki o adamda.. Onla da öyle bir iliskim, iletisimim yok, olsun da istemem. Benim isten ayrilmam icin 2 sebep daha var. 1- proje yöneticisi olmak istiyordum, proje yöneticisini vs her seyi kaldirdilar ve ilerde fransa'da birilerini ise alip onu yapacak, 2- maasima zam isteyecektim, sirket maddi sikintida oldugu icin onu da vermeyecekler. O yüzden aslinda biraz düsündügümde zaten isten ayrilmam icin sebepler olusmus :)

nereye geliyorsun hocam isvicre'ye? Tarihler icin suan bir sey diyemem, ben basel'de yasiyorum, almanya sinirina yakin :)

hocam anlattıklarına ve durumuna bakarsak sen biraz kafanda şekillendirmişsin (bitirmişsin gibi) bizden yapacaklarının mantıklı olup olmadıgını öğrenmek istiyorsun sanırım :) durum anlattığın gibiyse evet yaptıgın dogru gibi ama projenin kilit adamı olman seni kovmalarına yetmemiş belli ki fransa daki elemanlara öğretme işini uzatırsan biraz, bu süreçte sürekli oturum belgeni de almış olursun gibime geliyor sonrası kafan rahat zaten hedefine ulaşmış olursun iş tecrübem iyi diyorsun sıkıntı yaşamam da dedin iş bulma da  bu yolla kendi sürecini (işten çıkma) yavaşlatmış, oturum alma işini de gerçekleştirirsin gibime geldi herşeyin hayırlısı tabii senin için

valla zürihe gelicez arkadaşımla ama senin yönlendirmen olursa trenle felan günü birlik trenle basel'i de görmek isteriz güzel yer orası da  fransa,almanya,isviçre üçgenin de miss gibi yer :) 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

tesekkürler kaan hocam :) Neden ayrilmamaliyim sebebini de yazsaydin? Artik bagli oldugum kisi fransa'dan biri ve muhtemelen uzaktan biriyle calismak istemeyecek. Sadece birilerini bulup yetistirene kadar göz yumacagini düsünüyorum. Elbette diger takim DAMA kendi bünyesine alabilir ama onlarin bütcesi AR&GE bütcesi kadar degil. 

Bi yandan kendi firmami kurmayi düsünüyordum. Bir proje ile yola cikacaktim, ama isi birakip da kendi sirket macerama atilmak korkutucu geliyor. Ama ikisini ayni sürecte yürütebilirim, isler iyi gidince de isi birakabilirim. Böyle bir alternatif de mevcut.

Bu arada sen hala türkiye'de misin hocam? Umarim her sey iyi gidiyordur.

-Sen daha iyi bilirsin ama teknik işlerde 2 yarım bir tam etmez. Senin yerine daha ucuza çalıştırabilecekleri adamlar alıp riske girmek istemeyeceklerdir diye tahmin ediyorum. Ha ararlar ancak bulmaları zor olacak.

Birilerini bulup yetiştirince sana pozisyon gelme ihtimali yüksek, kapı önüne koymak işlerine gelmeyebilir.

-Girişeceğin işten ciddi miktarda ön ödeme alıyorsan şirketi kur derim, yok peşinat almadan kuracaksan sonucu Allah'a kalıyor.

-Şirket kurunca tüm enerjini şirkete aktarman daha iyi sonuç verir bence, yarım yarım olmuyor. Şirketi kurunca hesapta olmayan binlerce şeyle uğraşacaksan ve zamanının en fazla %30-40'ı ile mühendislik yapabileceksin.

-Halen Türkiye'deyim :) İşi yavaş yavaş İngiltere'ye kaydırıyorum. Henüz gidemedim ama yolu yaptık gibi.

hocam fransizlarda zaten is kalitesi vs cok önemli degil :) öyle ürünler yapiyorlar ki komedi gibi.. 1 yildir bir ürünü tamamlayamadilar. yapilan cihazin firmware versiyonu 111 oldu ve hala bir sürü hata var, bir grubu zar zor piyasa buglu cikardir. Adamlar acayip kalitesiz calisiyor, hizli hizli yap dene yolla.. burda bir sürü teste tabi tutuluyor ve bir sürü bug bulunuyor. O yüzden o adamlar senin dedigin seylere gelmez. Ucuz olsun yeter onlar icin. Ayrica dedigim gibi, ceo calistigim yerin yazilim departmanini kapatti. Kalanlar sanirim kalan ürünler icin hala destek verecek ama onun icin de 2 kisi yeterli. Belki bana fransa'da gel calis derler ki öyle bi sey benim acimdan mümkün degil. 

Hadi adam isvicre'de olsa bir nevi görürsün, konusursun vs ama adam fransa'da calisiyor, benim kontagim yok hic bi sekilde, ve benden direk sorumlu olan o :) komedi gibi bir iliski. Sürdürülebilir bir sey oldugunu düsünmüyorum.

Sirket olayina gelince; dediklerinde haklisin ve benden daha fazla tecrübe sahibisin. Ama benim isim sizinkilerden daha farkli ilerliyor. Burada güzel bir sektör buldum ve onlar icin mobile uygulama gelistiriyorum (henüz gelistirme asamasina baslamadim ama oturunca 2-3 ayda yapar bitiririm). Firma istememin sebebi fatura kesme olayi yoksa baska bi sey degil en azindan simdilik. Burada o sektörde baya bir potansiyel var. Daha sonra estonya'daki e-vatandasliga basvurup orada bir sirket kurup ordan da AB  ülkelerine bu ürünü satmayi planliyorum (isvicre AB üyesi degil o yüzden iki kere vergi vermemek icin AB üyesi bi ülke üzerinden götürmek mantikli geldi ama sonraki asama). Daha sonra farkli ürünler gelistirip piyasaya sürmeyi planliyorum. Kisacasi birilerine program yapmaktan ziyade, kendi ürünlerimi satmayi düsünüyorum. 

Ingiltere'de AB'den ayrilmadan dolayi sikintilar olacak diye bir sürü ingiliz AB vatandasligi aliyor hocam. Göz önünde bulundur bunu da. Benim yapabilecegim bir seyler olursa cekinmeden söyleyebilirsin her zaman. Allah kolaylik versin, güzel yerlere gitmeyi hak ediyorsun

Toplam Hit: 4486 Toplam Mesaj: 69
işten istifa