Kalorifer Tesisatı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Sevigili müridler hepinize merhaba, genel forumu yeni konu açımına kapalı olduğu için konuyu buraya açıyorum öncelikle kusura bakmayın...

Hepinize bir sorum olacak, yaklaşık 4 ay önce yeni bir eve taşındım taşındığım ev sıfır ve son kat. Malumunuz kış geldi kaloriferleri yakmaya başladık fakat kaloriferlerin üst kısmı ısınıyor alt kısımları hiç ısınmıyor. Kalorifer üzerinden ısı seviyesini değiştirirsem sorunsuz şekilde alt ve üst ısınıyor ama orta seviyeye aldığımda sadece üst kısımları ısınıyor. Her kaloriferden yaklaşık 1.5-2 litre su aldım hava var o yüzden mi yapıyor diye ama hiçbir işe yaramadı sizce bunun sorunu nedir? Daha önce benzer sorunu yaşayan oldu mu?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burhan808
    burhan808's avatar
    Erkek

1. sirkilasyon hizi düsük, termostatik vanayi cok dusuk ayarda kullaniyor olmanizdan kaynaklaniyor.

2. kalorifer petegi baglanti capraz degil, sicak ust - soguk capraz alt cikis

3. tum peteklerde ayni durum var ise tesisat filtresini kontrol ediniz.

4. kalorifer peteklerinde camurlasma veya hatali uretim. ki bu madde size en uzak olan problem.

eger eviniz buyuk ve petekler kombiye uzak mesafedeler ise cift pompali sistem onerilir ki bu madde de size uzak buyuk ihtimal.

"O da Senden Razi Dön Rabbine"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    burhan808 bunu yazdı

1. sirkilasyon hizi düsük, termostatik vanayi cok dusuk ayarda kullaniyor olmanizdan kaynaklaniyor.

2. kalorifer petegi baglanti capraz degil, sicak ust - soguk capraz alt cikis

3. tum peteklerde ayni durum var ise tesisat filtresini kontrol ediniz.

4. kalorifer peteklerinde camurlasma veya hatali uretim. ki bu madde size en uzak olan problem.

eger eviniz buyuk ve petekler kombiye uzak mesafedeler ise cift pompali sistem onerilir ki bu madde de size uzak buyuk ihtimal.

Ev 180m², merkezi sistem ısıtma sistemi kullanılıyor her kaloriferin termostatlı kendi vanası var sıcaklık ayarını oradan kontrol ediyorum ama sıcaklığı yükseltince (5. Kademede) bu problem ortadan kalkıyor ama ısıyı düşürünce (3. Kademede) ısınmıyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo

Üste verilen bilgiler haricinde peteklerin her birinin ayrı ayrı havalarının iyice alındığından emin olmalısın, bazen havayı alırken su gelir az beklersin, tekrar hava gelir, tamamen su gelmeye başlamalı yani, Su geldi hava bitti olmaz, biraz daha beklemek lazım

(Yinede ısı yetersiz geliyor ise. bazı bu işi yapan ustalar peteklere bir miktar antifiriz koyuyor, Zamanında ben de bu işin tesisatını kurulumunu yapıyordum. Benim ustam kendi evinin peteklerine antifiriz koymuştu. Zarar vermiyor mu diye sormuştum. ne zarar vericek, devir daim yapan bi su işte demişti. Tabi kendiniz de araştırın, mesuliyet kabul edilmez.)

rahmandaburda tarafından 11/Oca/20 09:45 tarihinde düzenlenmiştir

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Umarım  teknik bir hatadır.  

Görevliyi çağır iyice petek havalarını alsın 

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı

Üste verilen bilgiler haricinde peteklerin her birinin ayrı ayrı havalarının iyice alındığından emin olmalısın, bazen havayı alırken su gelir az beklersin, tekrar hava gelir, tamamen su gelmeye başlamalı yani, Su geldi hava bitti olmaz, biraz daha beklemek lazım

(Yinede ısı yetersiz geliyor ise. bazı bu işi yapan ustalar peteklere bir miktar antifiriz koyuyor, Zamanında ben de bu işin tesisatını kurulumunu yapıyordum. Benim ustam kendi evinin peteklerine antifiriz koymuştu. Zarar vermiyor mu diye sormuştum. ne zarar vericek, devir daim yapan bi su işte demişti. Tabi kendiniz de araştırın, mesuliyet kabul edilmez.)

Yaptım hocam da düzelmedi, yinede teşekkürler

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

Havasını aldık hocam da herhangi bir değişiklik yok, tesisatçı çağırmak en iyisi sanırım

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Temizlik için çağırdımız ustalar farketmişti benzer bir durumu.İlk tesisatı döşeyen lavuk ters bağlamış.Şöyle; suyun peteğe yukarıdan girip aşağıdan çıkması lazım.Tüm odalarda petek bağlantıları doğru ancak,kombi altında ters bağlantı var.Öyle olunca,içinde hava olsa bile almıyormuşsun,öyle söylediler.Senin de öyle ise,anlaman için önce kombiyi kapat,petekler soğusun,sonra aç.Petekte ilk ısınan yer neresi kontrol et.Bunu anlayacağın çok az bir zaman aralığı var.Tam denk getirmen lazım.Ayrıca bu tesisatçı öküz,apartmandaki 12 dairenin yarısını ters bağlamış.Sanırsam senin de öyle.

obie tarafından 11/Oca/20 10:33 tarihinde düzenlenmiştir

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Baglantılarını ters yapmış olabilirler kontrol ettir petegin

Dur be kadınnnn....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    rsnalp bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

Havasını aldık hocam da herhangi bir değişiklik yok, tesisatçı çağırmak en iyisi sanırım

Ev kaç yaşında  para vermeyin . Yokmu site görevlisi.  Yada bina yeni ise müteahit e söyleyin   .

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    helyum_pasha
    helyum_pasha's avatar
    Erkek

kombinin içindeki su miktarını kontrol et fazlaysa boşalt az ise doldurma musluğunu açarak ibre 1,5 bara getirene kadar yükselt, işlem bitince, peteklerin havasını ayarlamak için düz tornavida yada radyatör aletiyle her peteğin ayrı ayrı su gelene kadar havasını al, kombi kalorifer peteklerin içindeki suyu ısıtır devirdaim yaparak peteklerde sıcak suyu gezdirir evde ısınma gerçekleşir eğer yine düzelmezse petek temizliği işlemini gerçekleştir petekler kapalı devre sistem olduğu için içindeki su zamanla çamurlaşıyor peteklerde tıkanıklığa yol açıyor düzgün devirdaim yapamayan su petekleri gezemiyor peteklerin altı yada üstü ısınıyor tam verim alınamıyor petek temizliğini yaptırırken firma seçimi olarak kurumsal olmasına ve petekler için koruyu ilaç kullanıp kullanmadıklarına bak hocam 

Toplam Hit: 2812 Toplam Mesaj: 31
sıcaklık ısınma kalorifer