Kalorifer Tesisatı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Benim gordugum kadarıyla bu sorun genelde kirlenmis peteklerden oluyor hocam. Petekleri temizletmelisin bence. Ama önce 1 tanesi sok kendin temizle. 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Hocalar hepinize teşekkür ederim ama ev sıfır ev kaloriferler dolu olamaz herşey yeni ama çapraz bağlantı olayı olabilir demekki fakat merkezi sistem olduğu için benim kombiye bakma şansım yok, binanın ana kombisine mi bakılacak öyleyse? Bide öyle bir durumda zaten herkeste sorun olması gerekmez mi?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    helyum_pasha
    helyum_pasha's avatar
    Erkek
    rsnalp bunu yazdı

Hocalar hepinize teşekkür ederim ama ev sıfır ev kaloriferler dolu olamaz herşey yeni ama çapraz bağlantı olayı olabilir demekki fakat merkezi sistem olduğu için benim kombiye bakma şansım yok, binanın ana kombisine mi bakılacak öyleyse? Bide öyle bir durumda zaten herkeste sorun olması gerekmez mi?

Merkezi sistemse zaten vanayı kapatıp sen kendi evine petek temizliği yaptırsanda faydası olmaz komple yapılmalı bağlantılarla alakalı olabilir yada merkezi sistemde bir problem olabilir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    rsnalp bunu yazdı

merkezi sistem.. baştan söyleseydin hocam binanın en üst katında ki dairelerden birinde muhtemelen mutfakta kombinin altında komple tesisatın havasını almak için bi bölüm var diye biliyorum ama onla sen değil, yönetim ilgilenmesi lazım. Oradan tüm binanın havasını alıyordu, çok emin olarak bildiğim bişey değil ama sanırım TOKİ de öyle yapıyorlardı.

öyle olmasa bile sonuçta merkezi sistem de o petekler deki hava komple bina tesisatından atılması lazım sadece senin peteklerle iş bitmez.

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

merkezi sistemlerde en üst katta olduğun için sen tesisatın sonunda olduğun anlamına geliyor haliyle 

hava direk oralarda birikir. peteklerin havasını aldıktan sonra tesisata su basmanız gerekir 

merkezi sistemlerin bazılarında otomatik tamamlama adı altında parçalar entegre edilebiliyor

eğer yoksa tesisata vanayı açarak manuel su basmanız gerekmektedir. 

eğer petek vanaları açılınca ısınma alttan üste doğru değilde üstten alta doğru ise  daire kollektöründe kırmızıları maviye mavileri kırmızıya bağlamak gerekir.

bu konuyla ilgili youtubede biri bi videoya yorum atmış aynı mevzudan dolayı ...bir kamyon cevap yazdım işe yarasın diye umarım onun da işine yarar

hatta o yorumu buraya yapıştırayım ben.

@Akın merkezi sistem ısıtmanız varsa şöyle bir varsayımda bulunuyorum. Oturduğunuz daire kazan dairesine yakın olan

bir konumda bulunduğu için aşağı kazan dairesine bakım yaparken tesisat suyunu biraz boşaltmışlar haliyle oraya yakın

erlerde azalan su yerine hava girmiş durumda. Youtubede petek havası nasıl alınır diye aratırsanız probleminiz yüzde 90

çözülecektir. Hava alındıktan sonra merkezi sistem olduğu için tesisata su basmak gerekecektir. Diğer bir seçenek ise kazan

dairesine en uzakta olduğunuz için yine hava birikmiştir. Şayet hava alındıktan sonra önceki seçenekte de yapılması gerektiği

gibi tesisata kazan dairesinden su basmak gerekecektir. Fakat kazan dairesine uzakta olduğunuz için hava almanıza rağmen

petekte ısınma sorunu yaşıyorsanız kazan dairesinde kalorifer peteklerinde suyun gezmesini sağlayan pompa motorunda arıza

olabileceği kanaatindeyim. Yeterli güçte basamıyordur. Sizin karşı komşunuz veya bir alt bir üst katta problem yoksa bu sefer de

petek temizliği seçeneği ortaya çıkacaktır. Eğer eliniz anahtar tutuyorsa kolayca bu işi halledebilirsiniz onun için ise size bu linki

öneriyorum. https://www.7-24acilservis.com/petekler-isinmiyor/ Eğer istanbuldaysanız bu kadar yazı yazmışken arızayı yerinde

görmek isterim. Usta falan değilim fakat bu kadar yazdığıma göre elbet yardımım dokunacaktır. Bu arada tesisatın soğuk yerden

sıcak sıcak yerden soğuk gelmesi açıkcası yanlıştır ama bir ihtimal tesisatta oluşacak tortu pisliği aşağıda toplayan bir sistem varsa

onun için yapılmış olabilir yine de işin ehlinin gelip görmesi gerekir. Biz yurtlarımızda merkezi sistem kullandığımız için işin ehli

tanıdıklarımız da var yönlendirebilirim Yukarıda verdiğim linktekiyi yazıyı yazan firmayla ilişkim bulunmuyor referans olacağım kişiler

başkasıdır. Ayrıca bu metni yazarken aklıma gelen bir ihtimal ise tüm binada aynı şekilde ters bağlantı varsa belkide kazan dairesinden

suyu basan pompayı ters bağladıkları için su ters yönde akıyor olabilir. haliyle kesinlikle merkezi sistemler üzerinde bilgiden ziyade

tecrübesi olan biriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yazarken resmen gaza gelip ölümüne yazmışım umarım faydanıza olur.

yunusdogan tarafından 11/Oca/20 12:09 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    rsnalp bunu yazdı
    burhan808 bunu yazdı

1. sirkilasyon hizi düsük, termostatik vanayi cok dusuk ayarda kullaniyor olmanizdan kaynaklaniyor.

2. kalorifer petegi baglanti capraz degil, sicak ust giriş - soguk capraz alt cikis

3. tum peteklerde ayni durum var ise tesisat filtresini kontrol ediniz.

4. kalorifer peteklerinde camurlasma veya hatali uretim. ki bu madde size en uzak olan problem.

eger eviniz buyuk ve petekler kombiye uzak mesafedeler ise cift pompali sistem onerilir ki bu madde de size uzak buyuk ihtimal.

Ev 180m², Merkezi Sistem ısıtma sistemi kullanılıyor, her kaloriferin termostat'lı kendi vanası var, sıcaklık ayarını oradan kontrol ediyorum ama sıcaklığı yükseltince (5. Kademede) bu problem ortadan kalkıyor, ama ısıyı düşürünce (3. Kademede) ısınmıyor

İlk mesajında ifade ettiğini, @Burhan888  2. madde'deki ifadesiyle açıklamış sanki. Ben mi yanlış anlıyorum. 

Hattâ bu konuda, Kombi-tesisat-petek işlerine bakan, Ali isminde komik tesisatçı youtube'rı vardı(tam adını, yada lakabını hatırlayamadım ama ,adamın mesleği bu idi). Kendisinin ifadesi ile ; Kalorifer Petek'inin Üst kısmı ile Alt kısmı arasında Sıcaklık(yada Isı?) Farkının bulunmasının doğal olduğunu ,söylemişti. 

Örneğin evin birinde(merkezi mi, kat kaloriferi mi bilmiyorum) peteğim 1 tanesini , aynı dakika içerisinde alt'ından ve üst'ünden , infrared termometre'yle ölçmüştü, Peteğin üstü 31 C derece, altı 24-25 C çıkmıştı.

Bir de merak ettim;,  evi'n son kat'da olmasından dolayı, merkezi sistemleri tam olarak bilmiyorum ama, ilk Daire ile son Daire arasında tesisat suyu sıcaklığında bir Sıcaklık Farkı olmuyor mudur? 

Termostatik vana, Ev ortam sıcaklığını temel alıp, peteğe giren suyun akışını kısıtlıyor sanırım, Evin içerisinde yeterince Yaşayan yoksa{ o Sıcaklık kademe'sindeki alt-üst sıcaklık değerleri arasındaki tolerans değerleri arasında}, sıcak suyun peteğe girişini, bir miktar dâhâ kısıtlıyordur ,diye düşünüyorum.((yanılıyor olabilirim))

-0- 

bunlar da hoşuma gittiği için alıntılıyorum;

" ... eğer petek vanaları açılınca ısınma alt'dan üst'e doğru değil de üstten alta doğru ise Daire Kollektör'ünde kırmızıları maviye mavileri kırmızıya bağlamak gerekir. ( @YunusDogan burada beni yanlışlamış, ilginç. O.o, )

... 

.. merkezi sistem ısıtmanız varsa şöyle bir varsayımda bulunuyorum. Oturduğunuz daire kazan dairesine yakın olan

bir konumda bulunduğu için aşağı kazan dairesine bakım yaparken tesisat suyunu biraz boşaltmışlar haliyle oraya yakın

erlerde azalan su yerine hava girmiş durumda

.... 

Diğer bir seçenek ise kazan dairesine en uzakta olduğunuz için yine hava birikmiştir.

...

Fakat kazan dairesine ,uzakta olduğunuz için hava almanıza rağmen

petekte ısınma sorunu yaşıyorsanız kazan dairesinde kalorifer peteklerinde suyun gezmesini sağlayan Pompa Motorunda arıza

olabileceği kanaatind

...

Bu arada tesisatın soğuk yerden sıcak, sıcak yerden soğuk gelmesi, açıkcası yanlıştır ama bir ihtimal tesisatta oluşacak Tortu Pisliği aşağıda toplayan bir sistem varsa

onun için yapılmış olabilir

"

Bu linkteki https://www.google.com/amp/s/www.tesisat.org/termostatik-vana-kullanim-kilavuzu.html/amp.  termostatik vana anlatımı ilginçmiş. 

RitmFarbRacourci tarafından 11/Oca/20 13:28 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

calısan bi kalorifer sisteminde kazanın basıncı düzgünse peteklerden surekli hava almak kazanın basıncısını dusururur su pompalamayaz o yüzden güzel bi usta getir basıncı güzelce ayarlasın birde son kat boru cıkısına basınc vanası taksın. bi kere havasını alın. bida almayın. sürekli hava almak basıncı dusurur. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Takip, sıfır ev bende de aynı sıkıntı var sabah akşam yaptınız sistemin anasını diye sövüyorum. Sitede çok kişide aynı sorun var. 5 e getir cayır cayır 2 ye çek buz dolabından farksız ortası yok amk peteğinin. 

next next next install
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSH
    SSH's avatar
    Erkek

hava ile alakalı değil filtre kontrolü gerekiyor içerdeki su çamur gibiyse tesisat temizliği gerekiyor.

hava durumunda üst kısım soldan sağa doğru buz gibi olur hava çıkınca düzelir. 

sırıtma la.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burhan808
    burhan808's avatar
    Erkek

devirdaim pompalari malumunuz suyun dolasmasini saglarlar, buyuk tesisatlarda eger pompalar duzgun calismiyor veya donus ayri veya gidis ayri sekilde calisiyor ise arkadasin termostatik vanasi 1 de iken suya direnc gosteriyor ve su ivmesini yitiyor ve bu sorun meydana geliyor. yani suyun itilirken ayni zamanda cekilmesi gerekir ki, suya direnc gosteren elemanlar olmasina ragmen su ivmesini yitirmesin. bu baglamda ya pompalar gidis donus seklinde calismiyor ya saglikli calistirilmiyor veyahut pompalar tesisata gore degil. komsularinizda ayni problem olup olmadigini ogreniniz, durum onlarda da ayni ise profesyonel bir firmadan yardim almaniz gerekebilir. tabi tum bu soylediklerim sizin tesisatinizda baska bir problem olmadigi anlamina gelmez. sevgiyle kalin.

"O da Senden Razi Dön Rabbine"
Toplam Hit: 2821 Toplam Mesaj: 31
sıcaklık ısınma kalorifer