folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kaos Teorisi - Kelebek Etkisi

Kaos Teorisi - Kelebek Etkisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek

kaos teorisi ilk defa atmosfer bilimci olan Edward lorenz tarafından çok basit bir atmosfer süreci üzerinde çalışmaktayken ortaya atıldı.  Söylediği şey şuydu: atmosferin en mükemmel modelini bile çıkartsak, dünyanın her tarafından en eksiksiz veriler toplansa da uzun vadeli hava durumu tahmini yapmanın olanaksız olduğunu çünkü yağmur ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması sistemde karışıklık yaratacak ve tahmin edilen kalıplardan uzaklaşılacaktır. Yani kısaca karmaşık sistemlerdeki(lineer olmayanlar genellikle) küçük değişiklikler uzun vadede büyük sapmalara yol açabilir.

bu kelebek etkisi teorisini hayatımızda da düşünmelim aldığımız küçücük bir karar bile bütün yaşantımızı başlı başına değiştirebilir, mesela kaçırdığımız uçağınm kaza yapması, ya da evleneceğin insanla tanışman bunları çokça sıralamak mümkün. Bunlar genelde şans olarak adlandırılır ama bu kadar basit mi her şey.Dünya bu şekilde devam eden bir zincir gibi. Aldğımız her karar, çevremizde olan her olay yaşantımızı çok büyük bi şekilde etkiliyor.Bunları düşününce insan gerçekten bi tuhaf oluyo

Atatürk ün o meşhur cep saati olmasa ve Atatürk o kurşunla ölseydi biz doğacak mıydık, Türkiye olacak mıydı? şeklinde basit bi örnek de verilebilir.

günümüzde çoğu olayda kaos teorisi kullanılmaktadır

bunun kelebek etkisi diye filmi felan da çevrilmişti yanlış hatırlamıyosam pek kapsamlı olmasa da yine de ilgi çekici bi filmdi 

Son olarak da Edward Lorenz in şu sözüyle bitiriyim: amazonlarda bir kelebeğin kanatlarını çırpması dünyanın öteki ucunda bir kasırgaya yol açabilir

Müritlerin bu konudaki düşüncelerini bekliyorum

There is no life without struggle
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek
    Kelebeğin kasırga yaratması sözüne kafam basmadı gerçekten. Eğer mecaz anlamda yazıldıysa özür dilerim.

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek
      yok mecazi olarak değil bu da bi olasılık sonuçta kelebek kanat çırparak evrendeki hava moleküllerine küçük de olsa bi etki yapıyor ve bu etki başka bi yerde kasırgayla sonuçlanabilir. olasılıklar üzerine söylenmiş bi söz

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Bu olayı üniversitede bizim kimya hocası anlatmıştı(sözde bölümü kimya ama elamanın bilmediği yok).

Örneğin burada kanat çırpan bir kelebeğin çok başka biryerde fıtınaya yok açabileceğincen bahsetmişti.Tabi bu olayın fiziksel yanı.

Ancak farklı açılardan bakılabilir mi tam emin değilim.

Not late for nothing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    Bu yazıyı ben 8. sınıfta biliyodum yani 3 sene fln oluyo,mantıklı gelmişti,coğrafya dersinde anlattım deli gözüyle bakmaya başladılar bana :D

:)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Filmi izlediyseniz bu teoriyi daha iyi anlarsınız.Çok gerçekçi bir teori ancak ispatlanması imkansız birşey.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boyfromsmyrna
    boyfromsmyrna's avatar
    Erkek
    mantıklı ama bence biraz fanteziye kaçmış

bu gün biri bana 67. yorumumu yapçak.... :p çok klasik adamım.. kalsın böle.. en az bi yıldır bu deişmedi:).. yapıver sende şu yorumu:p..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IRF
    IRF's avatar
    Erkek
    bende bi ara okumuştum...galiba bu adam deneyi yaparken kelebeğin değil bir kuşun kanat çırpışını hesaba katmış...daha sonra konferans fln verirken daha romantik olsun die kelebek olmuş :):)

...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mauselaus
    mauselaus's avatar
    Erkek

bence bu olayın mantığı yok. Şimdi olayı sadece bir kelebeğin

kanat çırpışının yaptığı fiziksel hava dalgalanmalarına bağlamış eleman,

ama büyük kanatlı bi kuşun yaptığı dalgalanma daha büyük olacak ve karşı bi etki meydana getirebilecektir.

Veya bi uçak motorunun atmosfer üzerindeki etkisi bi kelebeğin yaptığı etkinin milyarlarca kat daha fazlasıdır........

Bence saçma ötesi bi teori....... 

“Aşırı harcamalara ilişkin rakamlar, dünyadaki yoksul kesimin ihtiyaçlarını karşılamanın çok masraflı olacağı iddiasını çürütmektedir. Yoksulların yeterli gıda, temiz su ve temel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için gereken para, insanların bir yıl içinde makyaj malzemelerine, dondurmaya ve evde beslenen hayvanların mamasına harcadığından daha azdır.” (World Watch Institute’ün ‘Dünyanın Durumu’ adıyla yayınlanan raporu, TEMA VAKFI yayınları, İstanbul 2004, 5-6)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bukalemun
    bukalemun's avatar
    Erkek

senin dediklerinin de olasılığı var burda mühim olan etkinin büyük ya da küçük olması değil bi etkinin olması.

belki büyük bi etki herhangi bi şeye neden olmazken bi kelebeğin kanat çırpışı bi kasırga meydana getirecektir. bunların her birinin olasılığı var sonuçta.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mauselaus
    mauselaus's avatar
    Erkek

hoja anladığım kadarıyla kelebek kanadı derken fiziksel bi etkiden bahsediliyor. Bende dedim ki: atmosferi, bir kelebek kanadının

yapabileceği etkiden daha fazla etkileyebilecek etkenler vardır.

“Aşırı harcamalara ilişkin rakamlar, dünyadaki yoksul kesimin ihtiyaçlarını karşılamanın çok masraflı olacağı iddiasını çürütmektedir. Yoksulların yeterli gıda, temiz su ve temel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için gereken para, insanların bir yıl içinde makyaj malzemelerine, dondurmaya ve evde beslenen hayvanların mamasına harcadığından daha azdır.” (World Watch Institute’ün ‘Dünyanın Durumu’ adıyla yayınlanan raporu, TEMA VAKFI yayınları, İstanbul 2004, 5-6)
Toplam Hit: 5021 Toplam Mesaj: 27