folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Körler Ve Pc Kullanımı [UFD]

Körler Ve Pc Kullanımı [UFD]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EntelKoylu
    EntelKoylu's avatar
    Erkek

ben ufd niçkli arkadaşımızın görme engelli oldugunu ögrendigimde çok şaşırdım nasıl yazar nasıl okur vs gibi sorular kafamda dolanmaya başladı yaklaşık bir saat önce ufd online oldu ona onun gerçek olup olmadıgını sordum ve bana yazdıgı bi yazıyı okudum bu konuda insanların bilgilenmesi açısından onun yazdıgı yazıyı buraya yazıyorum akıllarda soru işareti kalmasın

----------------------------------------------------------------
    görme engellilerde bilgisayar kulanımına neden değinmek istediğimi şu şekilde anlatayım.
    kendim bizzat görme enngelliyim, web sitedir odur budur pc işleriyle uğraşmaktayım.
    bir gün, çizgi tagemden bahsediyorduk, bende dedim, videosunu izledim diye.
    tabiki lafın gellişi söyledim, arkadaş sordu: ufd senin bu okuyucu, videolarıda mı okuor diye... neyse okumuor dedim, tekrar konuşmaya başladık.
     olum sen ççok açık veriyorsun, kör filan değilsin.
    bunuda neereden çıkardığını anlayamadım, adam   aylardır  inanmıyormuş, şaşırdım.
    neden?
    diye sorunca.
    senin gibi bir adam  bu kadar aktif pc kulanamaz dedi ve kafama dank etti.
    evet, görme engelliler pcyi cok aktif bir şekilde kulana bilir. bunlarıda ekran okuyucular sayesinde.
    not: ekran okuyucudur :d koruyucu değil.
    bu koruyucu olayına gelince bir kere nette dolaşırken görmüştüm körün biri konu açmış ekran okuyucu varmı pardusta diye.
     :d adam soruyo ne ekran koruyucusu.
    neyse lafı fazla uzatmadan konuya giriş yapalım.
    ekran okuyucu nedir?
    ekran okuyucu görme engellileri aktif bir şekilde bilgisayar internet, vesaire kulanmaları için geliştirilmiş programlardır. taşına bilir versionları, ve normal bilgisayarlara kurula bilen çeşitleri de mevcuttur.
    ekran okuyucular nasıl meydana geldi?
    tabiki ekran okuyucular, çaresizlikten dolayı meydana gelmiş  bir şeydir.
     ekran okuyucularınt arihçeleri yada, körlerde bilgisayar kulanımı  hakkında pekde bilgi bulunmamaktadır.
    ama bunun a b d de telefon operatörlerinin konuşturulmasıyla birlikte, çeşitli firmaların, ilham alması sonucu basit çapta bir üretimle başladığını biliyoruz.
    ama üretimle başlamasına rağmen her yere cok ulaşmış.
    örneğin: körlerin londrada kraliyet sarayını basmasıyla daha cok imkan bulmalarını sağlamıştır.
    peki bu bilgisayar kulanımı ülkemizde ne durumda?
    ulkemizde gayet de super durumda, 95 den beri, ülkemizdeki görme engellilerr bilgisayarı rahatlıkla kulanıyor.
    ama ilk başlarda cok azmış,  kerim altınok abimiz  anlatıyor, bir gün ekran okuyucu sustu, ne yapacağımı şaşırdım 3 4 gün diyor.
    üzücü bir durum, ilk başlarda ekran okuyucuların yetersiz kalması,  ülkemizdeki körlerin sadece santral memurluklarına atanması vesaire.
    ama şuan gayet iyi  durumda, çeşitli destekleyici kurumlar bulunmakta, vesaire...
    peki pcyi kulanırken problemleriniz oluyor mu?
    tamam muazzam pc kulanıyoruz dedik de, olağan üstü kulanıyoruz demedik.
    bizim de çeşitli görselliği bulunan siteleri, görselliği bulunan programları vesaire kulanmamız beklene bilecek bir durum değil.
    tabiki  program yazarlar, web page makerler görme engelli vatandaşlarıda düşünerek site yaparsa, bizde kulana biliriz...
    peki ekran okuyucuyla pcyi nasıl kulanıyorsunuz?
    ekran okuyucu şuna bas diyo :d
    şimdi, klavyede on parmak  yazıyoruz.
    yani klavyede işaret vardır 2 tane
    f ve j
    onlara parmaklarımızı koyuyoruz normal bir daktilo yazarı gibi yazıyoruz.
    ekran okuyucu istenirse tuşları bize okuyor, seslendiriyor vesaire.
    pc kulanmasını nereden öğreniyoruz?
    çeşitli kurum ve  kuruluşlardan, yada kendi kendimiz.
    ben mesela sadece on parmak yazmasını öğrendim bir de bir kac komut.

ondan sonrasını kendi  kendim öğrenmeye çalıştım.
    imkanlarınız bol mu? istediğiniz zaman pc öğrene biliyomusunuz yada kulana biliyomusunuz?
     yani şimdi imkanlarımız bol tabi, ama oncedne bu böyle değildi, daha doğrusu değilmiş.
    40 dakikalık demo programlar kulanılırmış vesaire.
    daha doğrusu körler pc ile gec tanışıyor yada ben gec tanıştım bilemiorum.
    bize pcyi dokundurtmazlardı.
    bir kac gözde adamlar vardı, buyuk abilere yalakalık yapan onlar kulanırdı pcyi...
    :d
    şimdi devir değişti bizlerinde imkan bula bilmesi guzel bir şey.
    peki sadece ekran okuyucular mı var?
    yoo
    kabartma ekranlarda mevcut kabartma ne derseniz, luse braille adlı bir fransızın oluşturmuş olduğu sonradan, görme engellilerin yazısı olarak kabul edilen bir alfabedir.
    bu yazı stili altı noktaya dayanır.
    altı noktayla çeşitli cambazlıklar yaparak yazımızı yazıoruz
    a 1 b 2 cc 3 nokta değil yani
    1 2 3 4 5 6 kordinatıyla çalışıyor örneğin k harfi 1 3 kordinatına basılarak oluşturuluyor. neyse brailleyi anlatmıorum konu ya devam.
    bu ekranlarda imlec gösteriliyor,  yazılar normal okunuyor.
    da 2 elle hem okuyup hem yazmak akıl işi değil biraz zor yani...
    ekran okuyucular dediniz kkac tane var?
    baya var..
    en  cok kulanılanı jawsdır.
    hani şu katil jaws var ya
    onun iyi işler yaptığını göstermek istemişler burada.
    ama americada window eyeskulanıldığınıda biliyoruz.
    yada  americada crack   vesaire kulanıldığının yasak olduğu için açık kaynak kodlu olan nvdayıda kulana biliyor.
    körler de bilgisayar kulanımıda varmış diye bilenler çıkacakdır umarım bu yazıdan sonra.
    inanmamazlık yapmazsanızda kenndiniz bilirsiniz.
    ama şunu unutmayın, bu yazıyı bizlere acıyın diye  yazmadım.
    lütfen bizlerin önünü kapamayın diye yazdım...
    saygılar ve sevgi dolu  sözlerimle.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ANDY // Burası mezopotamya, küresel oyunun bumerang cehennemi. Tanrı bile dünya düzeni için peygamberlerini hep buraya göndermiş. Çünkü burası aslında yeryüzü cennetiymiş. Daha Fazla Bilgi İçin Profilimi İnceleyiniz...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kerim
    kerim's avatar
    Erkek

bildiğim kadarıyla cankirca da görme engelli

bu azimlerini ayakta alkışlıyorum helal olsun.

(:
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manialith
    manialith's avatar
    Erkek

hocam udf dediğin daha çocuk :D böyle şeyleri cankirca dan öğrenicektin. daha geniş. ve doğru olurdu. gerçi coşkun da sonuçta aynı şeyleri yaşıyor ama tecrübe var yani :D

Im Boned, All Boned.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neyzen
    giriftzen
    giriftzen's avatar
    Erkek

emin ol mania o benim yaşadıklarımı yaşamamıştır.

can kırcayada sora bilirsiniz tabi.

nede olsa tecrübe dimi

fuck the system!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

manialith bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam udf dediğin daha çocuk :D böyle şeyleri cankirca dan öğrenicektin. daha geniş. ve doğru olurdu. gerçi coşkun da sonuçta aynı şeyleri yaşıyor ama tecrübe var yani :D

-----------------------------

Bu ne bıcım konusma tarzıdır! ufd dedıgın daha cok derken! senın yasın kac ? Solesene bı bırader!

Ayrıyetten su baslıgıda duzgun atın!

Görme Engelli ve Pc Kullanımı diye acın sunu duzeltın Lutfn!

Allah büyüktür vesselam...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

tebrik etmek gerekiyor! andy usenmeyip yazdigi icin de senide kutlarim yani ,)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WORLOCK
    WORLOCK's avatar
    Erkek

Hocam bu arkadaşlarımızı çok tebrik ediyorum çabalarından dolayı çok saygı duyuyorum

EDİT: Ayrıca arkadaşlar ben engelli terimini sevmiyorum sadece bu arkadaşlar için değildir bu tavrım engelli dediğinizde o engeli siz koyarsınız. o adamda uzaydan gelmedi o da senin gibi yaşıyor senin gibi düşünüyor.

saygılarımla

Gölge etme başka ihsan istemez.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilinmeyen
    Bilinmeyen's avatar
    Erkek

Şöyle bir dakika gözlerimi kapattım ve düşündüm.

Allah adamı kör etmesin, görememek ne kötü bir şey. Allah sabır ve kolaylık versin engelli arkadaşlarımıza, şükürler olsun diyorum, saygılar sunuyorum..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

Başlıktaki Kör nedir amq şunu görme engelli yapsanıza.

Cankırcada jaws kullanıyordu, benimde tanıdığım bir abim vardı tekelde santralde çalışıyordu. Acaba onun haberi varmıdır bundan. Yetenekli birisi çünkü kendisi :) Bunu öğretiyorlarmı okullarda?

=)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KILICH
    KILICH's avatar
    Erkek

Biz gördüğümüz halde bişiy yapamıyoruz...Tebrik etmek az gelir...Arkadaşlarımız gözleriyle göremediklerini gönülleriyle görüp her işi yapabiliyolar...Düşünüyorum şimdi asıl kör hangimiz?...

Senden Ölürcesine Kaçan,Başkasına Hayat Gibi Gider...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek
    okudum ve azimle sçan harbiden bırak kayayı koskoca kıtayı bile deler. allah sabır versin bu başarılarınında devamını getirsin inş.
Toplam Hit: 5548 Toplam Mesaj: 36