Mac Mi? Windows Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolMan
    CoolMan's avatar
    Erkek

Sevgili müritler, latop alıcam bilginize ihtiyacım var.

Şuan da yazılım mühendisliği 3.sınıfım seneye 1 donem okulum var sonra staj.Daha önceden staj yaptığım yer kendisi latop vermişti dönemlik staj için de kendileri laptop vericek(windows). 6-7 yıldır ASUS N56VZ kullanıyorum ve artık cihaz sıkıntı çıkarıyor yeni latop alma vakti geldi. Aradığım özellikler;

1-Taşınabilir olması 2kg ve altı

2-Güçlü bir cihaz olması en az 7 yıl beni idare etmesi

Kullandığım teknolojiler: 

- ASP.NET MVC , -JavaScript, -JQuery, -Node.JS, -Vue.JS, -Angular.JS, -MSSQL

Bunları yazmamın sebebi .NET ve MSSQL yazarken mac sorun çıkarır mı? İki makinada güçlü olduğu için kafam karıştı.

Bu arada laptopu yurtdışından alıcam. Sizin önerebileceğiniz başka laptop var mı?

Daha önce hiç Macbook pro kullanmadım.

https://www.amazon.com/Apple-MacBook-Retina-2-2GHz-6-Core/dp/B07FK9H65N/ref=sxin_3_osp8-1369db81_cov?ascsubtag=1369db81-798a-4a2d-ae1c-3fae50c68b43&creativeASIN=B07FKBP32J&cv_ct_id=amzn1.osp.1369db81-798a-4a2d-ae1c-3fae50c68b43&cv_ct_pg=search&cv_ct_wn=osp-search&keywords=msi%2Bgs65&linkCode=oas&pd_rd_i=B07FKBP32J&pd_rd_r=9b171070-814f-4b0c-bcd9-e5a3d3635f30&pd_rd_w=VWBWp&pd_rd_wg=NVB8B&pf_rd_p=43ba9e17-96f5-4491-b054-e546013f7dc4&pf_rd_r=721R4W6139DC61CGA9HC&qid=1557435834&s=gateway&tag=pcmagcontent-20&th=1

-----------------------------------

https://www.amazon.com/MSI-GS65259-Stealth-THIN-259-GTX1070/dp/B07F6JYNQ5/ref=sr_1_6?keywords=msi+gs65&qid=1557435834&s=gateway&sr=8-6

CoolMan tarafından 10/May/19 00:22 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek

İşin içinde asp olduğu için windows daha yakın bir tercih gibi ve makinada canavar 

-
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

çalıştığım yer macbook pro verdi

ben hayatımda bu kadar sikik bir alet görmedim, sadece bilgisayar demiyorum genel olarak kullandığım herhangi bir alet bu kadar sikik değildi. öyle böyle sikik değil xd

sıkıntılar  : 

aldığım gün format atayım dedim, 8 saat falan sürdü. bir gün boyunca ekrandaki "2 saat kaldı" yazısını izleidm

a-klavyede çok temel tuşları kaldırmışlar, cep telefonu klavyesinden kötü olmuş. delete yok, home yok end yok. ve klavye dümdüz, parmağınla tuşları hissedip yazamıyosun, tuşlar 1mm falan yukarda sadece zeminden

b-alet anasının amı gibi ısınıyor, ve kasa komple alüminyum olduğundan tamamı ısınıyor, yazarken ellerimin terinden aletin üstü setüstü ocak gibi yağ ile dolu

c-2 tane usb c dışında port yok. dongle lar anasının amı gibi pahalı. ucuz dongle larla abuk subuk sorunlar yaşıyosunuz (type c to hdmi dongle takınca wifi çalışmaması gibi) ve apple telefonda kibarca siktir git diyo xd

e zaten ben telefon gibi klavyesi olan, ufak bir alet istesem gider ipad alırım. en azından dokunmatik ekranım olur, ofiste çalışmalık hafif ve şarjı giden iş bilgisayarı istersem de bunun yarı fiyatına zibilyon tane cihaz var. "internette facebookta gezeyim" için zaten ipad var. macbook hala niye var cidden anlamıyorum xd

sen zaten .net çalışacaksan bootcampla windows kuracaksın heralde, bence git bitane thinkpad p1 ya da p52s falan al hacı. 5 sene de garanti al alırken. 4. sene de garantili alet diye güzel fiyata satar yeni bişey alırsın.

Erkek olursa Esat Oktay, kız olursa Sabiha Gökçen
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

okumadım. js gözüme çarptı. mac der giderim.

@yolbulucu kankam, 2 ay kullandıktan sonra aynı maddeleri tersine çevirip windows için söyliceksin.

EnableTurk tarafından 10/May/19 02:32 tarihinde düzenlenmiştir

Samimiyetimizin, laubaliliğimizin sebebi maphus yatmamış olmamız değil. ᵉᶰᵃᵇˡᵉᵗᵘʳᵏ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Kimse kusura bakmasın fakat Mac OS ekosistemi sunduğu kullanım tecrübesi noktasında, gerek meşguyetleri gerekse de zeka seviyeleri itibarı ile embesillere hitap etmektedir. Windows iyidir.

The irresistible lightness of getting mad... What an event! Such a great freedom and salvation from all the stupid expectations and taboos of unconcious masses which are even not aware of their miserable price and place. Yes, you the stupid people, i'm talking to you and arguing tremendously and in a high confidence that Neşet Ertaş sanatçı değildir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

çalıştığım yer macbook pro verdi

ben hayatımda bu kadar sikik bir alet görmedim, sadece bilgisayar demiyorum genel olarak kullandığım herhangi bir alet bu kadar sikik değildi. öyle böyle sikik değil xd

sıkıntılar  : 

aldığım gün format atayım dedim, 8 saat falan sürdü. bir gün boyunca ekrandaki "2 saat kaldı" yazısını izleidm

a-klavyede çok temel tuşları kaldırmışlar, cep telefonu klavyesinden kötü olmuş. delete yok, home yok end yok. ve klavye dümdüz, parmağınla tuşları hissedip yazamıyosun, tuşlar 1mm falan yukarda sadece zeminden

b-alet anasının amı gibi ısınıyor, ve kasa komple alüminyum olduğundan tamamı ısınıyor, yazarken ellerimin terinden aletin üstü setüstü ocak gibi yağ ile dolu

c-2 tane usb c dışında port yok. dongle lar anasının amı gibi pahalı. ucuz dongle larla abuk subuk sorunlar yaşıyosunuz (type c to hdmi dongle takınca wifi çalışmaması gibi) ve apple telefonda kibarca siktir git diyo xd

e zaten ben telefon gibi klavyesi olan, ufak bir alet istesem gider ipad alırım. en azından dokunmatik ekranım olur, ofiste çalışmalık hafif ve şarjı giden iş bilgisayarı istersem de bunun yarı fiyatına zibilyon tane cihaz var. "internette facebookta gezeyim" için zaten ipad var. macbook hala niye var cidden anlamıyorum xd

sen zaten .net çalışacaksan bootcampla windows kuracaksın heralde, bence git bitane thinkpad p1 ya da p52s falan al hacı. 5 sene de garanti al alırken. 4. sene de garantili alet diye güzel fiyata satar yeni bişey alırsın.

Müzikle veya grafik işiyle uğraşıyorsan mac efsanedir ama diğer işler için windows her zaman iyidir

-
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Linux :P

Edit.

Saka yaptim. Mssql falan sonucta Ms Microsoft oluyor sanirim ? Onun yanina genelde windows yakisiyor.

garga tarafından 10/May/19 02:55 tarihinde düzenlenmiştir

anca gidersin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Erkek

Tartışmasız Mac neden diye sorarsan, Windows ortamında mac os ekosistemine ait bir programı kullanmak istiyorsan unut onu sen ama macbook da çok rahat Windows kullanabilirsin. Temel sorunu çözdümüze göre macbook ile diğer yarı iletkenlerden oluşan kendine bilgisayar diyen elektronik artıkları karşılaştırmak bile istemiyorum.

I am bisexual , queer , 2nd gen immigrant ,terrified ,world was never great
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Hackintosha uygun bir laptop al halihazırda windows kullanırken mac deneyimide yaşarsın.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ndmylmz
    ndmylmz's avatar
    Erkek

Hocam Linux mu Mac mi dersen anlarim ama Windows mu Mac mi biraz garip kacmis. Kullandigin teknolojilerin cogu Linuxe yakin. Free dos bir pc alip Linux kuramani oneririm. Ubuntu 18.04 ile gelen giuzel ozellikler de baya kullanisli oluyor. 

Yaklasik 1 yil Linux / ubuntu kullandim gayet memnundum. 1 Ay once bende mac aldim asagida verdigin modelin 13 inc versiyonu. pil ve performans konusunda baya baya iyi. Windowsta oyle birsey bekleme. Hos su aralar surface ler baya tutuluyor.

Yazilimci ise mac oneririm hatta ileriye yonelik dusunuyorsan 15 inc degil 13 inc oneririm. Bir sure sonra tasinabilirlik senin icin cok onemli oluyor. Rahat calismak onemli hale geliyor :) 

Sistemi de kapattım ama PHP konusunda hala yardımcı olurum // Boş gezenin boş kalfası - Öğrenci - YTÜ
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    literatur bunu yazdı

Kimse kusura bakmasın fakat Mac OS ekosistemi sunduğu kullanım tecrübesi noktasında, gerek meşguyetleri gerekse de zeka seviyeleri itibarı ile embesillere hitap etmektedir. Windows iyidir.

Windowsun kendisi embesil :) aha kardeşimde mavi ekran veriyor registry bozulmuş diye. Safe mode a bile atmıyor. Belki 4 yıl oldu son format atalı macte sıkıntı yok.

P.s yeni macler pek hoş değil sanırım. 2015 modellere bak derim. 

...said addicted.
Toplam Hit: 2101 Toplam Mesaj: 43
windows mac