Mustafayı İzleyen Varmı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek

Hocam filmi izlemedim ama aşırı bir merak var en yakın zamanda gidecem, farklı bir film olduğunu biliyorum.

Ama takip ediyorum filmi eleştirenlerin genellikle hepsi aynı şeylerden bahsediyor.Atatürkü yanlış anlatmış,allahsız gibi göstermiş,korkak gibi göstermiş vs..

Filmi izleyince daha kesin konuşabilirim tabi ama heralde izleyenlerin tümünün aklında hep klasik belgesel tadında anlatılması bekleniyor.Ama hala eminim atatürk'ü tanrı gibi görenler var.

Bikaç gün önce bi konu açmıştım atatürk'le ilgili çok önemli bir belge/bilgi niyetine ve hemen hemen aynı şeyler H.C Armstrong'un yasaklanan "Bozkurt" kitabında da yazıyor.

Yani diyeceğim; mustafa kemalle ilgili hep ya yanlış bilgiler yada eksik bilgiler ediniyoruz ve bildiklerimize göre kafamızda şekillenene göre bişe bekliyoruz heralde.Ezber bozmak gerçekten bu noktada çok önemli Compü'nün dediği gibi.

Konunun Linki : http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?highlight=&folderid=77139 

Edit: Mustafa Kemal; erdemli,deha,çok iyi bir savaş taktik bilgisi olan ve daha çok iyi özellikleri olan bi insandı ama aynı zamandada çift karakterli,inatçı,itici tavırları olan ve inadı yüzünden gençliğinde ailesiyle sürekli kavga eden biriydi.Bunu ben demiyorum onu yakından tanıyan insanlarda söylüyor.Tekrarlıcam ama bu konuda gerçekten bulabilirseniz Armstrong'un "Bozkurt" kitabı çok değerli.Verdiğim linktede farklı şeylerle karşılacaksınız zaten. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hocam, atatürkde insan, atatürkünde zaafları var, atatürkünde sewgilileri vardı ama

bundan 70 sene önce ölmüş adam kimle yattı kalktı sewişti başta olmak üzere bircok gereksiz- saçma sapan- anlamsız ayrıntının bu şekilde ortaya cıkması sacmalığın daniskası...

Üstüne üstlük, onu dinsiz gösterme cabaları cabası...

Atatürk olsa ne derdi acaba...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı:
    -----------------------------

Hocam, atatürkde insan, atatürkünde zaafları var, atatürkünde sewgilileri vardı ama

bundan 70 sene önce ölmüş adam kimle yattı kalktı sewişti başta olmak üzere bircok gereksiz- saçma sapan- anlamsız ayrıntının bu şekilde ortaya cıkması sacmalığın daniskası...

Üstüne üstlük, onu dinsiz gösterme cabaları cabası...

Atatürk olsa ne derdi acaba...

Hocam doğru kimle yattı kalktı o yönden bi eleştiri olabilir izlemedim ama..

Ama şurda hep çatışıyoruz niye dinsiz olarak gösterilince rahatsız oluyorsunki.Ben birçok samimi yazılan yazılarda ve kitaplarda onun dine inanmadığını da okudum.

Yani bide şurdan düşünmek gerekir, eğer dinine çok bağlı bir insan olsaydı osmanlı döneminde kendisine teklif edilen halife ve padişahlık mevkisine getirilmeyi reddetmezdi.

Neyse konu mustafa'nın dinine gelmesin bu ayrı bi konu.Ama haklısın hocam biyerde :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Hocam,

inanabilir, inanmayabilir, belki müslümandı, belki hristiyandı, belki allahsızdı...

Önemli olan bu vatan ve devlet için yaptıklarıyken, şu anda bile, ona-anasına- düşüncelerine karşı türlü hakaretlerde bulunurken,

Kendisi öleli 70 sene olmuşken,

böle olayları ortaya cıakrtırsanız ve karşılığında cevap verme hakkı bile tanımazsanız,

yaptığınız ona hakaretten başka birşey değildir...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Master
    Master's avatar
    Erkek

Can Dündarın garip Atatürk'cülüğü ve geldiğimiz nokta.

Dünya'nın en büyük Liderinin zaaflarından bahseder olduk.

Kimse değiştirmesin Atatürk'ümüzü. Herkes kendince sevsin yada sevmesin. Kimsenin bize Atamızı tanıtmasına, anlatmasina gerek yok. Biz biliyoruz Atamızın ne olduğunu ne olmadığını.

Can dündar'ın gittiği yolu garipsiyorum. çok değişti. yada değiştirildi.

Bilgi güçtür, düşmanını barışa zorlar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mosquit0
    mosquit0's avatar
    Erkek
    ya ben yarın gıdıcekdım hatunla hevesımı kırdınız yahu :D

adaletin bu suçu önleyemiyecek olduğunu düşünüyorsan yargıçda sen ol cellad da
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZaYGo
    ZaYGo's avatar
    Erkek

Yorumları okuyunca bi garip oldum,okulca gidicektik filme gitmiyorum.Acaip gaza geldim şuan ... 

Long Live Turkey..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Geenmeboo
    Geenmeboo's avatar
    Erkek
    walla benmde arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla resmen ATA'yı küçük düşürme çabası.Can Dündar'dan böle bi saçmalık beklemezdim.yazıklar olsun.

NEDEN? (soru olarak)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

Geenmeboo bunu yazdı:
    walla benmde arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla resmen ATA'yı küçük düşürme çabası.Can Dündar'dan böle bi saçmalık beklemezdim.yazıklar olsun.

artık ondan da bekleyebilirsin... eski can dündar degil

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

On beş yıl gibi çok uzun bir zamana yayılan Can Dündar’ın hazırladığı “Mustafa” adlı film, bilinç altında farklı bir Atatürk portresi oluşturmaya çalışmaktadır. Bu şekilde yapılan Atatürk’le ilgili filmleri hazırlayıp yayınlamak, gerçekten büyük sorumsuzluk sayılmalıdır. Tarihe karşı, Türk ulusuna karşı ve tüm insanlığın övünç kaynağı olan büyük bir öndere ve lidere karşı yapılan bir sorumsuzluktur..

Filmin adından başlayalım: Can Dündar’ın en iyi yaptığı şey, aşırmadır. Sarı Zeybek adının da ilk olarak kendi aklına geldiğini söylemişti zamanında. “Mustafa” adı için “benim aklıma geldi” dedi ama 1909 ile 1995 yılları arasında yaşayan yazar Mehmet Rakım Çalapala’nın, 1944 yılında yazdığı “Mustafa: Atatürk'ün Romanı” adlı eserini kendisi gibi herkesin unuttuğunu sandı.

Filmde tarihi ve siyasi konulara girildiğinde birçok soru işaretiyle karşılaşıyorsunuz. Dikkat çekici bölümlere göz atmakta yarar var. Film Atatürk’ün karga kovalamasıyla başlıyor. Atatürk'ün üç yaşında ölen abisi Ahmet'in cesedi Selanik'teki mezarında çakallar tarafından yeniyor. Can Dündar'ın yorumuna göre bu olay Atatürk'ün kader anlayışını derinden etkiliyor. Atatürk küçükken hocası Kaymak Hafız'dan dayak yiyor ve hemen okuldan ayrılıyor. Ancak bu dayağı hiç unutmuyor. Can Dündar'a göre yıllar sonra Atatürk'ün medreseleri kapatması, Kaymak Hafız'dan rövanşın alınması anlamına geliyor. Babası Ali Rıza Efendi'nin ölümünden sonra annesi Zübeyde Hanım'ın tekrar evlenmesine tepki olarak Atatürk, askeri liseye yazılarak evden uzaklaşıyor. Manastır askeri okulunda Atatürk'ü canlandıran şahsın seçimi de, ince hesapların sonucunda olsa gerek..

Çanakkale’de Deniz Savaşları’nda Atatürk yok ama cepheden Madam Corinn’e yazdığı mektuplar var. Atatürk İstanbul’da şatafatlı bir hayat sürerken, bütün parasını tefecilere kaptırmış. Bunun üzerine Anadolu’ya geçmeye karar vermiş. Atatürk, Samsun’a gitmeden önce sarayda Vahdettin’le bir görüşme yapar. Bu görüşmede Vahdettin Atatürk’e; “Paşa, bu devleti siz kurtarabilirsiniz ve kahraman olarak kitaplarda anılırsınız” diyor. Yani Vahdettin vatan haini değil, ama nedense biz anlamamışız.. Bu konuşmadan iki ay sonra Atatürk için çıkarılan idam fermanını hangi Vahdettin imzalamıştı acaba? İngiliz’lerin Malaya zırhlısıyla ülkeden kaçan Vahdettin değil miydi?

Filmde, Atatürk’ün İzmit’te bazı gazetecilerle yazılmamak üzere yaptığı görüşmede, Kürtlere özerklik verilmesi fikrinde olduğu ortaya konuyor. Bu konunun arkası gelmiyor, Atatürk'ün bu konuyla ilgili düşüncelerine hiç değinilmiyor. Atatürk’ün, cahillerin seviyesine inmem diyerek, sanki halkı küçük gördüğü imajı veriliyor. Atatürk 1930 yılında halkın arasına karıştığında herkesin mutsuz ve karnını doyuramaz durumda olduğunu görüyor. Can Dündar’ın yorumu şöyle; “Çevresindeki dalkavuklar halkın ıstıraplarını Atatürk'ten gizleyip iyi göstermeye çalıştılar. Atatürk gerçekle yüzleşince çok üzüldü ve sabaha kadar uyuyamadı.”

Atatürk’ün manevi oğlu için gerçek oğluydu havası verilerek, gayri meşru ilişkileri olduğu ve çocuğu olduğu imalarına yer veriliyor. En yakın arkadaşlarını bile gözünü kırpmadan ölüme gönderen ve kendi heykellerini diktiren bir diktatör olduğu imajı yaratılıyor. Anlamsız bir şekilde, Atatürk'ün arkasında uzun boylu adamların olduğu bir fotoğraf gösterildikten sonra, bir Fransız gazetesinde ne kadar kısa boylu olduğu vurgulanıyor. TBMM’yi Cuma günü namazdan sonra, dua okutarak açtığı halde, son bölümde dinsiz olduğu vurgulanmaya çalışılıyor. Kendisi hakkında şeyhülislam tarafından verilen “dinsiz” fetvasını yıkmak için, 22 Nisan olarak karar verilen TBMM açılış gününü Cuma gününe denk gelen 23 Nisan’a alıyor. Can Dündar’ın yorumuna göre, Atatürk ileride gerçekleştireceği amaçlarına ulaşmak için şimdilik böyle hareket ediyor.

Atatürk için çevresinde kimse kalmamıştı ve yalnız öldü denilerek kişiliğiyle ilgili kuşkular gündeme getiriliyor. Atatürk için günde bir büyük rakı, üç paket sigara ve on beş kahve içiyordu denilerek, içki düşkünü ayyaş bir portre çizilmiş. Devletle ilgili tüm önemli kararların o meşhur içki masalarında alındığı ifade edilerek ciddiyetten uzak bir tablo çiziliyor. Zaten Atatürk son yıllarını işsiz güçsüz, can sıkıntısında balolar, davetler ve içki masalarında geçirmiş. Üstelik son sahnelerde çalgıcıya kadeh kaldıran içki düşkünü yalnız bir adamın mizanseni yaratılmış.

Daha bunun gibi akılda kalmayan nice sahneler var. Böylesine gerçekle ilgisi olmayan mesajların ustalıkla yerleştirildiği filmin, Cumhuriyetimizin 85. yıldönümünde gösterilmesi de farklı bir anlam taşımaktadır.

Sayın Prof. Dr. Özer Ozankaya, öğrencisi olan Can Dündar'a, Sarı Zeybek, ve Gölgedekiler filmleri için de buna benzer eleştirileri bizzat yüzüne karşı söylediği zaman: “Aaa, Hocam, bunlar hiç aklıma gelmemişti.” yanıtını almıştı. Sayın Ozankaya’ya göre “Mustafa” filmiyle ilgili benzer eleştiriyi yöneltmenin artık yararı yoktur. Çünkü Can Dündar’ın söz konusu davranışları bilerek sürdürdüğü çok açıktır.

Can Dündar bu filmi yapmadan önce “Nutuk” gibi, “Tek Adam” gibi kitapları okusaydı, belki tarihi değiştirerek bazılarına şirin gözükmekten kaçınırdı. Ama belki de bu film özellikle yaptırılarak, Atatürk’ü sevenlerin bilinçlerini değiştirmek, Misak-ı Milli sınırlarından vazgeçmek görevi üstlenilmiş olabilir.

Emperyalizm işbirlikçileri, ulus devlet karşıtları, şeriatçılar ve numaracı cumhuriyetçiler yıllardır elbirliğiyle Atatürk’ü aşağılamaya, devrimlerini yıkmaya çalışıyorlar. Armstrong’un “Bozkurt” kitabında, Vamık Volkan'ın “Ölümsüz Atatürk” kitabında, İpek Çalışlar’ın “Latife” kitabında, Tolga Örnek'in “Gelibolu” filminde ve şimdi de Can Dündar’ın “Mustafa” filminde olduğu gibi.. Ama hepsinin ve daha nicelerinin ortak bir noktası var: Yanılıyorlar ve başaramayacaklar...

Suay KARAMAN

Atatürkçü Düşünce Derneği 

Genel Sekreteri

-------------------------------

şu anda üstümde Atatürk tişörtü var :|

sanırım bunlardan bir kaç tane daha alıp unutturmaya çalışanların gözlerine fazlasıyla parlattırma zamanı...

rene hocam dediğin filme yol alacağım gibi duruyor...

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
Toplam Hit: 4786 Toplam Mesaj: 37