Ölüye Dava Açılabilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek

bi 300 yıl ceza almak var bi de müebbet ceza almak var. devletimiz her şeyi düşünmüş

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Açılır maddi bir yaptırımı söz konusuysa mirası varsa çekerler. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

Açılır maddi bir yaptırımı söz konusuysa mirası varsa çekerler. 

Ben de bunu yazacaktım herkes hapis cezasınca yorumlamış ama para cezası boyutu açılabileceğini gösterir bilgim yok ama..

Sonuçta borçlu kişinin senedi ölünce iptal olacağını sanmıyorum.. Günümüzde kredilerdeki sigortalarla zarar kara dönüşüyor ölümler kimilerini sevindiyor olsa da..

Adamın bana borcu var vefat etti elimde senet var adamın varlığı da var benim paramı mirasçılarından alamamam çok saçma olurdu.. :)

Kendine İyi Bak ..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VEXTA
    VEXTA's avatar
    Erkek

hocam işin ucunda maddiyat varsa tazminat vs gibi. Ölü insanın mirasçılarına ( reddi miras yapmayanlara  )  ölüye açar gibi dava açılır

Not: Bugun ölü adama icra takibi başlatıldına şait oldum sistem ölü oldunu tespit ettiği için direk bilmem ne yargıtay kararlarıyla ölen insanın mirasçılarına ödeme emri gitti..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Rmk
    Rmk's avatar
    Erkek

borcuna istinaden malının haczedilebilmesi için reddi miras olmalı

yani şöyleki

varisler varsa borcunda malında onlara kalıyor onlar ben ne borcunu ne malını istemiorum derlerse sıkıntı yok mallar haczedilio. napıcan kredi çekip intihar etme bakalım buara kndini öldürene bol odun sonsuz ateş vadediliyo gittikleri yerde

Koyun gibisin kardesim, gocuklu celep kaldirinca sopasini sürüye katiliverirsin hemen ve adeta magrur, kosarsin salhaneye. Dünyanin en tuhaf mahlukusun yani, hani su derya icre olup deryayi bilmiyen baliktan da tuhaf. Ve bu dünyada, bu zulüm senin sayende. Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eger ve hala sarabimizi vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin, -demege de dilim varmiyor ama- kabahatin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepInside
    DeepInside's avatar
    Erkek

Bkz: Ölüden göt istemek

DeepInside tarafından 21/Oca/16 03:48 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    twilight_flame
    twilight_flame's avatar
    Erkek

Bazı arkadaşlarda söylemiş ama tekrar edeyim belki görmemişsindir.

Ölen kişiye kamu davası açılamaz, ayrıca açılan bir kamu davan varsa da TCK'nın 64/1 maddesi delaletiyle CMK'nın 223/8 maddesi gereğince davanın düşmesine karar verilir. (Sonuçta sen öldükten sonra mezardan çıkarıp hapis yatıracak ya da adli para cezası ile cezanı tahsil edebilecek durumda değiller. ayrıca cezaların şahsiliği ilkesi gereğince de adli para cezasını yakınlarından tahsil edemezler...)

Ancak; alacak vs ile ilgili bir durumsa yani kamu davası değilde hukuki ihtilaf ise mirasçılarından parayı isteyebilirler, mirasçın da reddi miras yaparak bu parayı ödemekten ve üzerinde mal vs varsa almaktan vazgeçmiş olur.

twilight_flame tarafından 21/Oca/16 08:49 tarihinde düzenlenmiştir

Sevgimizin Bittiği yerde Nefretimiz Başlar...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

"

Osman Yağmurdereli’ye alacaklılar arasından ilk davayı Ece Uslu açtı. 250 bin YTL’lik alacağı için hukuki işlem başlatan Uslu, “Ölenin ardından dava açılır mı?” eleştirilerine ”Dava açmak için 40’ının çıkmasını bekledim“ dedi

Kimileri ”Ölünün arkasından dava mı açılır?“, kimileri ”Ne olursa olsun hak aranmalı“ dedi. Doğa Rutkay, Yeliz Yeşilmen ve Aydan Kaya gibi isimler ise ”Dava açmam saygısızlık olur “ diyerek bekleyeceklerini belirtti.

Ece Uslu şöyle konuştu: ”Dava açtık, açmak zorunda kaldık. Bize ’Para olmadığı için ödeme yapamıyoruz. İstiyorsanız kanuni işlem başlatın’ dediler, biz de öyle yaptık.

Rahmetliyle diyaloğumuz başka, iş başka. Sonuçta orada çalışan kaç insan var, hepsinin alacağı bulunuyor.” Dizi bittikten çok sonra dava açmaya karar verdim, hemen açmadım. Osman Yağmurdereli’nin 40’ının çıkmasını bekledim.”

"

Alıntıdır.

Açmışlar ama sonuç nedir bilemiyorum.

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweeneyTodd
    SweeneyTodd's avatar
    Erkek

Ölüden göt istemek diye bir deyim vardır ya, o aklıma geldi şimdi istemsizce...

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

burası türkiye. mezarından çıkartıp idam bile yaparlar :D

Toplam Hit: 4784 Toplam Mesaj: 36
dava ölü