Ölüye Dava Açılabilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek

maddi tazminat davası açılırsa mirasçısı ödemek zorunda olmalı bence, böyle bir kanun vardır mutlaka, işlenen suçu bir şekilde karşılanması lazım mal varlığı varsa

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zamansehri
    zamansehri's avatar
    Erkek

açılabilir, tabi hangi dava türüne göre açılacaksa.

Ceza davası ise; düşer, çünkü ortada hüküm verecek bir kişi yoktur, ölüm nedeniyle dava düşer.

Hukuk davası ise;  mirasını kabul eden mirasçıları var ise mirasçıları adına dava açılabilir.

dün, bugün, iki gün önce ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    twilight_flame
    twilight_flame's avatar
    Erkek

Arkadaslar adam kamu davası demiş hukuk davası dememiş o nedenle cevap verirken kamu davasına dikkat edin yanlış yönlendirme olmasın...

Sevgimizin Bittiği yerde Nefretimiz Başlar...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

Ölmeden önce açtıysan ve mirasınıda kabul eden ailesi varsa olur hacı (diye biliyom ) :)

..Morali hep bozuk olan insan..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Adam Mustafa Koç'u öldürdü herhalde.

while (1<2)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

Sanığın veya hükümlünün ölümü 
    MADDE 64. - (1) Sanığın ölümü hâlinde kamu davasının düşürülmesine karar verilir. Ancak, niteliği itibarıyla müsadereye tâbi eşya ve maddî menfaatler hakkında davaya devam olunarak bunların müsaderesine hükmolunabilir. 
    (2) Hükümlünün ölümü, hapis ve henüz infaz edilmemiş adlî para cezalarını ortadan kaldırır. Ancak, müsadereye ve yargılama giderlerine ilişkin olup ölümden önce kesinleşmiş bulunan hüküm, infaz olunur.

-------------------

Ben demiom kanun dio. O değilde kısas yoluyla bile sağlam yorumlar çıkmış. Mahkemelik işim olmaz inşallahta olursa tbt den avukat talebinde bulunurum artık yemişim baroyu:D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Konu ne? Neyden yola çıkarak bu soruyu sordun. Kamu davası dediğine göre ceza davası olarak mı algılamam gerekiyor yoksa halk tabiri olarak mı kamu davası dedin. Borçlar, ticaret, icra iflas ile alakalı hükümler farklıdır; Amme alacakları, Ceza Hukuku, İdare Hukuku ile alakalı olanlar farklıdır. 

Errare Humanum Est
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

alacak davasi vs ise acilir vasiilerine kalir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Simdi buradan varsayimla konustugumu belirteyim, kamuya verdigim bir zarar yok - verme niyetinde de olmadigimi acikca beyan ederim :) Kamu davasi tabirini bilincli kullandim zira davayi acabilecek olan kamu kurumu. Ceza davasi evet, simdi ceza davasi hemen red mi olur usulen yoksa iddianamenin duruma gore kovusturma yapilir mi?

tahribat.com a can feda
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı

maddi tazminat davası açılırsa mirasçısı ödemek zorunda olmalı bence, böyle bir kanun vardır mutlaka, işlenen suçu bir şekilde karşılanması lazım mal varlığı varsa

aynen dediğin gibi mirasçı ceza ödül ve tüm mal varlığına sahiptir. lakin topyekün mirası reddederek cezadan da muaf olabilir.

Soruya gelince evet ölüye dava açılabilir ama spesifik durumlarda. Öyle gidip de hasan amca beni ellemişti 10 sene önce 2 sene önce de öldü davacıyım diyemezsin.

Mesela vatandaşlıktan çıkarılma ya da vatandaşlığa alma durumları oluyor.

Ya da atıyorum trilyon dolarlık şirket. sahibi öldü. X kişisi çıkıp da bu adam anama tecavüz etti ben doğdum mirasta hakkım var diye dava açabilir.

Toplam Hit: 4782 Toplam Mesaj: 36
dava ölü