Ölüye Dava Açılabilir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Geçen haberlerde okudum, ne kadar doğru bilmiyorum. 

Diyarbakırda olması lazım, ölen kızın zorla mahkemeye getirilmesi kararı çıkarmış hakim bey. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    yazipcikacak bunu yazdı

Geçen haberlerde okudum, ne kadar doğru bilmiyorum. 

Diyarbakırda olması lazım, ölen kızın zorla mahkemeye getirilmesi kararı çıkarmış hakim bey. 

Haber zaten zaytung.

Gakim oyle birsey dermi yahu bence oldugu sonradan anlasilmistir. Misal benim kayitlarda bir halam gozukuyor ama oleli yillar olmus kayittan dusulmemis koy yerinde.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    yawuz bunu yazdı

Merhaba,

Muhtemelen olmaz ama zavallı hukuk bilgimle hüküm vermeyip bir bilene danışayım dedim.
    Diyelim ki ben öldüm, ölümümden sonraki bir olay üzerine hakkımda kamu davası açılabilir mi? Açılırsa hüküm giyer miyim. Bu bir prensibe mi bağlı yoksa istisnası var mı yani şu şu sebepler olursa açılır veya "ölüye dava açılmaz" gibi bir kaide mi var?

sanırım mahkeme iddanameyi kabul etmez. adam olmus zaten kıme ceza verecek ? .

zaten surec sorusturma dan sonra ıddaname degerlendırılmesı diye gecmıyor mu ? . iddaname düşer kamu davası fılan olmaz bence

ama tıcarı bır olaysa  ,tarla topan ,miras ,alacak verecek ıse kanıt var ıse ,yasal vasii varsa  reddi miras yapmadı ıse dava acılır.

avukata danış detayları. 

hipokondriyak tarafından 29/Mar/16 22:03 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    serhat8102 bunu yazdı

burası türkiye. mezarından çıkartıp idam bile yaparlar :D

Bununla ilgili meşhur bir söylenti var ülkede dolaşan :) Aklıma o geldi. Yıllar öncesinde tarih hocasından duymuştum. Farklı yerlerde de okudum. Hatta filmi çekilmiş, kitabı da yazılmış ama belli bir kesimin propagandası tabii.

Hikaye şöyle;

Yıllar öncesinde, İstiklal Mahkemeleri ayaklananları idamla yargılarken, idam edileceklerden birisi idam kararının çıktığı gün köyünde ölmüş ve ardından gömülmüş. Sonra idam etmek için köye gelenler adamın öldüğünü öğrenmişler. Ama her halukarda ibretlik olması için idamı uygulamak istemişler ve bunun üzerine de cesedi mezardan çıkarıp asmışlar...

Tabii, bu hikaye, mezarından çıkarılıp asıldığı iddia edilen kişinin kızı ve torunları tarafından dahi yalanlanmış ama bir defa kulaktan kulağa yayılmış. Hala da dolaşmakta...

λ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Ölüye dava açılmaz.

Fakat; ölümden sonra varislerine dava açabilirsiniz eğer " red-i miras" yapılmamışsa.

Oda önceki alacaklarla ilgili olabilir, onun dışında olan husumetlerde mirasçıların bir sorumluluğu yoktur hukuki olarak.

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
Toplam Hit: 4783 Toplam Mesaj: 36
dava ölü