folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Ortaokullara ‘Kodlama’ Dersi Getiriliyor

Ortaokullara ‘Kodlama’ Dersi Getiriliyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanqerLine
    DanqerLine's avatar
    Erkek

Ortaokullara kodlama dersi geliyor. 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflara ise seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulduğu bildirildi.

5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflara ise kodlama dersi geliyor. 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokullardaki “kodlama” içerikli bilişim teknolojileri dersinin müfredatının güncellenmesi için çalışmalara başlandı. 

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, bakanlık olarak algoritmik ve bilişimsel düşünme becerilerini öğrencilerde geliştirmek amacıyla 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulduğunu bildirdi.

Komisyonda, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin yanı sıra YEĞİTEK’te çalışan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ve uzmanlarının yer aldığını ifade eden Ak, komisyonun bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital okur-yazarlık ve bilgisayar bilimi konularına ilişkin mevcut öğretim programının güncellenmesi için planlamalar yaptığını aktardı.

Dünyadaki örnekler inceleniyor

Ak, müfredatlarında kodlama eğitimlerine yer veren İngiltere, ABD, İsrail, Polonya, Finlandiya, Almanya, Avusturya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Çin, Hindistan, Malezya, Güney Afrika gibi ülkelerin öğretim programları ile uluslararası sektör temsilcileri ve kar amacı gütmeyen kuruluşların bu alandaki çalışmalarının ayrıntılı incelendiğini belirtti.

Bu çalışmalar sonucunda hazırlanacak ulusal öğretim programının dünyadaki eğilimleri yansıtması ve Türkiye’nin beklentileriyle uyumlu olmasının sağlanmaya çalışıldığını vurgulayan Ak, “Çalışmalar kapsamında, bir kodlama e-öğrenme ortamının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altında yer alması ve eğitimlerin bu ortam üzerinden devam ettirilmesi öngörülüyor. Ayrıca öğretmenlerin aynı ortam üzerinden öğrenci çalışmalarını takip edebilmeleri ve kendi gelişimlerini destekleyecek uygulamalara ulaşabilmelerini planlıyoruz.” diye konuştu.

Ak, kodlama eğitimi müfredat çalışmalarının gelecek eğitim-öğretim yılında tamamlanmasının planlandığını kaydetti.

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/ortaokullara-kodlama-dersi-gundem-2213573/

ABONE OLUN BEYLER PARA KASACAZ : https://www.youtube.com/gecehayatimiz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Yakın zamanda duyduğum en iyi gelişme.

Tabi olay tahtadaki algoritmanın kağıda kopya edilmesi düzeyinde kalacaktır. Ama bu da bir kazanım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    intialcatalog
    intialcatalog's avatar
    Erkek

Pek faydasının olacağını sanmıyorum. Yinede hayırlı olsun :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    intialcatalog
    intialcatalog's avatar
    Erkek

Bilgisayar bölümünde öğretmen ataması artar. Kpss çalışalım :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Orta seviye kodlama öğretebilecek adam zaten ortaokul hocası olmaz.

Onun için bizim memlekette şöyle yürüyecek. Hoca açacak kitabı evde 3 sayfa okuyacak. okuduklarını tahtaya yazacak, kağıt üstünde ödevler verecek yıl sonu da printer ne işe yarar, hangi çevre birimi görüntü verir? gibi sorular bulunan bir test yapılacak.

Bizim ülkede yürümez o. Avrupada olur da bizde çok zor.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    intialcatalog
    intialcatalog's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Orta seviye kodlama öğretebilecek adam zaten ortaokul hocası olmaz.

Onun için bizim memlekette şöyle yürüyecek. Hoca açacak kitabı evde 3 sayfa okuyacak. okuduklarını tahtaya yazacak, kağıt üstünde ödevler verecek yıl sonu da printer ne işe yarar, hangi çevre birimi görüntü verir? gibi sorular bulunan bir test yapılacak.

Hocam çok güzel yorumlamışsın. Önce eğitimcilerin durumu gözden geçirilmeli. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

Kardeşim meslek lisesi bilgisayar bölümünde okuyor c# görüyorlar bir yıl dolacak daha yeni if e geçmişler kardeşim konunun anlatıldığı gün okula gitmemiş konuyu ben anlatım ertesi hafta gitiğinde hoca if ile yapılması gereken bir problem sormuş faraza adı ali girilmiş ise hoşgeldin ali yazsın değilse tanımıyorum seni bunun gibi birşeydi tabi bilader benim anlatığım gibi yapmış program çalışmış ama hoca kabul etmemiş bide üstüne yanlış demiş hocanın savunması şöyle else yi öğretmedim ben != kullanacakmış. bir yıldır değişken tiplerini görmemişler bildikleri değişken tipleri string, integer yarın öbür gün switch case öğretsem hocanın sorduğu bir problemde bunu kullanırsa hocadan yine not alamayacak. hocanın mantığı benim öğretiğimden fazla bir şey bilme peh peh peh..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

teknik egitim fakultelerinin halleri ortada, dogru durust egitim almiyorlar ve kendilerini gelistirmiyorlar. Maalesef devlete kapagi atarim orada ogrencilerle birlikte ogrenirim diye cok arkadasim oldu :) iki satir kod yazamayip bilgisayar ogretmeni diye atanan cok arkadasim var :) ayip olmasa isimlerine kadar yazarim buraya.. 

Bu bir carktir bana gore o sekilde donup duruyor. Bence ogretmenlik icin kpss de egitim bilimleri sinavindan cok mesleki yeterlilik sinavi yapilmali ve bilmeyen adamin gozunun yasina bakilmadan postalanmali. 3 kere sinavi gecemeyen adamin da diplomasi yakilmali. Bakin bakalim nasil adam gibi calisip geliyorlar o zaman. Ayrica kucuk cocuklara ders anlatmak ayri bir kabiliyet olayi

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bence öğretmenleri Tahribat.Com'dan seçsinler o zaman yürür :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

teknik egitim fakultelerinin halleri ortada, dogru durust egitim almiyorlar ve kendilerini gelistirmiyorlar. Maalesef devlete kapagi atarim orada ogrencilerle birlikte ogrenirim diye cok arkadasim oldu :) iki satir kod yazamayip bilgisayar ogretmeni diye atanan cok arkadasim var :) ayip olmasa isimlerine kadar yazarim buraya.. 

Bu bir carktir bana gore o sekilde donup duruyor. Bence ogretmenlik icin kpss de egitim bilimleri sinavindan cok mesleki yeterlilik sinavi yapilmali ve bilmeyen adamin gozunun yasina bakilmadan postalanmali. 3 kere sinavi gecemeyen adamin da diplomasi yakilmali. Bakin bakalim nasil adam gibi calisip geliyorlar o zaman. Ayrica kucuk cocuklara ders anlatmak ayri bir kabiliyet olayi

Aynen benim de memur arkadaşlarım var en ufak excel probleminde basit bir cms sistemine içerik girmede çok basit html kodları için dahi telefonla arayıp yardım istiyorlar ve bu adamlar KPSS yi kazanmakla hayata bir başarı elde etmiş var sayılıyorlar ve memur oluyorlar eminim karşılaştıkları her problemde o kpss de çıkan soruların aynıları oluyorki en ufak başları sıkıştığında telefona sarılıyorlar.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    @mhmdalmz, müthiş müthiş :D

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 2949 Toplam Mesaj: 27
okul