folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder Otomobil Tercihi İçin Tavsiye, Görüş & Öneri

Otomobil Tercihi İçin Tavsiye, Görüş & Öneri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

^^D) Ula @sLeymN ^^D)

"… araç ne diye soracak olursan, pejo 307 2003 model :D , önerir misin dersen, .... , tavsiye etmem.

birde, 1.2 motor araçlar(bunlar Motorsiklet`ten bozma araçlar mi oluyor, [1.2`lik Motor Hacmi bakımından]), çok yakıyor. şehir içi şehir dışı fark etmeden, 90 km üzerine çıkınca, üzüyor insanı. "

Sanırım Motor Blogundaki, yakıt püskürtme ve/veya Sistemleri (Aracın Genel ağırlığını da, hesaba katarak), Yakıt tüketiminde azalmaya müsade etmiyor, öyle mi ?

genelde (düşük hacim) = ({düşük tork} gücü) oluyor.

Araçla, rahat kalkış yapabilmek için, belirli bir hızın üzerine çıkabilmek için, (beygir {gücünü}), arttırmak gerekiyor.

Aracın, "max beygir gücüne" çıkabilmek için de; deviri( yani TurSayısı/saniye`yi), yüksek kullanmak gerekiyor.

bu da haliyle, araca, fazla yaktırıyor. 

Öncelikle, bir Not ekleyeyim; Bu Türkçe Noktalama işaretlerini, İnsanları üzmek için, koymuyorum. Tamamen, kendim için. Kullandıkça, değişik şeyler görüyor, gibiyim.

Asıl konuya dönersem, ki bunlarda, birazda terminoloji ve Tanımları kavrayabilmek için ; Tork, ve Beygir gücü, Aynı şeyi ifade etmiyor, sanırım.

Tork, Moment ile, aynı anlam`a mi, geliyor?

Tork, Beygir Gücü, ve Moment`i, kendi anladığın şekilde, bir tanım, yapabilir misin?

Bunlardan, hangileri Vektörel( yönsel ), hangileri Skaler( miktar) ifadeler.

Bir de, bu 3ünün, Birimleri neler? Hânî, TemelBirimler olarak: gram, metre , saniye, v.b. cinsinden.

Tşkler; yine,yeniden.

Aklıma takıldı:
    Aracın,
    1. Vites`deki; Beygirgücü, Tork`u , ve DevirSayısı ile
    5.(ve varsa 6.) Vites`deki; Beygirgücü, Tork`u , ve DevirSayısı değerleri, arasında, birbirinden olağan üstü, bir fark, var mı?

hiç, Araç kataloğuna bu açıdan, bakmamıştım. @@,)

RitmFarbRacourci tarafından 25/Nis/18 12:23 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nizamoglu_45
    nizamoglu_45's avatar
    Erkek
    vesselam bunu yazdı

corolla 1,33 comfort 2011 kullanıyorum

15binde yag değişimi haricinde sanayide işim olmaz

1.33 olanların kasayı kaldırmama sorunu bir yana ototmatik yok onun için düşünmedim hocam 

yürümeye devam et, yol insanı terbiye eder..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nizamoglu_45
    nizamoglu_45's avatar
    Erkek
    costantin bunu yazdı

2007 Focus HB dizel kullanıyorum. Allah nazardan saklasın çok memnunum zaten fordun dizel motorlarını bilen bilir taş gibidir. Yakıt konusunda çok cimri değil hocam şehir içi 0.35 kr görüyüor fakat motorin litre fiyatıda hiç ucuz değil buna bakarsak normal yakıyor bence. Eğer düşük km dizel bulabilirsen ford tercih edebilirsin pişman olmazsın.

kullandığım araçlar

magane 2 corolla sol mitsubishi lancer bunlar ile kıyaslayınca fordu daha çok sevdim.

ford focus 1.6 otomatik ghia yada titanium bakıyorum iyi gibi

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

Corolla 1.6 132bg benzinli otomatik arabalar otomatik konusunda sorunsuz arabalardır. Dizel olan ile benzinli olanların şanzımanları farklıdır. (Dizel benzinli kadar sorunsuz şanzımana sahip değil)

Corolla atmosferik olduğu için daha önce turbo araç kullandıysan alışmakta zorlanabilirsin. Max torkunu 4000 devirde vermeye başlıyor. Arabayı performanslı kullanmak istersen yüksek devirde kullanmak gerekir. (Motor sesi ilk başta garip gelebilir ama ben motorun sesini severim ) İç mekan genişliği olarak da sınıfında lider diyebilirim. (Tam bir aile arabası)

Eğer fiyat aralığınızda 1.6 corolla bulursanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Eğer lpg li araç benim için sorun değil diyorsanız arabayı benzinli alıp sizin lpg taktırmanız daha mantıklı olur.(Bazı kişiler aracın fiyatını yükseltmek için bilinmedik veya uyumsuz bir lpg markası takarak satmaya çalışıyor) Eğer lpg li araç alacaksanız lpg nin ne zaman takıldığını mutlaka sorun. Belirli bir süre geçtikten sonra LPG den kaynaklı bazı motor arızaları meydana gelebiliyor. 

Size tavsiyem otomatik araba alacağınız için şanzımanını iyi araştırın. Sonradan başınız ağrımasın. Bazı şanzımanlar özellikle yanlış kullanımlarda(ne yazik ki otomatik araba kullananlar bazı kurallara uymayabiliyor) çabuk arızalanma potansiyeline sahipler(Çift kavramalılar, mesela DSG şanzıman)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    TaRuZ bunu yazdı

Önden yanlardan ve arkadan sert darbeli, takla atmış araba alma. Ama atıyorum sürtmüş, yırtmış bu sebeple kapıları, çamurlukları değişmiş araba alabilirsin. Çünkü o fiyata araç bulmanın zor olduğu zamanlar. Kaput ve bagaj kapağı değişmiş araçların başka özelliğine bakmadan uzaklaş. Şasede oynama olmuştur o araçlarda. Ciddi güvenlik zaafiyeti olur. Boyalı olmasına da aldırma. Baktığın modellerim kronik sorunları o araçlar için açılmış forumlardan oku. Kronik şanzuman sorunu olan yıllar var bazı modellerde. Onlara dikkat et. Otomatik arıyorsan şanzumanı, yürürü iyi yazanları bir kere daha düşün. İlla ki işlem görmüştür onlar. 

şaka gıbı amk ama cıddı cıddı bu yanı durum .50 bın lıraaltına araba fılan yok ustelık ınsanların alım gucu yok ıken buhalde budurum.

3 bın tl maas alan bırınsan kıtr de normal ustudur3 bın tl maas alan standart yasam maalıyetlerı 1.5 tl olsa kırası yemegı ulasımıvs1.5 kalır kenarda

2 sene bırıktırsen 10aydan 30bın eder kredıcekıp alırsın  20 kredıcekersın 30 odersın .gıdısat ıyıdegıl 

ha bırde 

ŞİŞİRİLMİŞ AĞIR HASAR KAYDI MEVCUTTUR.

buna hıc ınanma

Ağır hasar kaydı konusu farklı başına gelmeden buna hiç inanma diyebilirsin. Ben geçen sene Volvo S40 ile kaza yaptım araç ağır hasar kayıtlı oldu ve aracın hala sadece ön tamponu değişmiş sadece kaportasında gram boya yok.

Nedeni çok basit yetkili servise düştü mü araç hele de kaskosu varsa servis iliğini sömürüyo..

Zaten bu yüzden artık kasko şirketleri özel serviste yaptırıcam dersen ciddi indirim uyguluyor kaskoda..

darkroques61 tarafından 26/Nis/18 02:41 tarihinde düzenlenmiştir

Kendine İyi Bak ..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

^^D) Ula @sLeymN ^^D)

"… araç ne diye soracak olursan, pejo 307 2003 model :D , önerir misin dersen, .... , tavsiye etmem.

birde, 1.2 motor araçlar(bunlar Motorsiklet`ten bozma araçlar mi oluyor, [1.2`lik Motor Hacmi bakımından]), çok yakıyor. şehir içi şehir dışı fark etmeden, 90 km üzerine çıkınca, üzüyor insanı. "

Sanırım Motor Blogundaki, yakıt püskürtme ve/veya Sistemleri (Aracın Genel ağırlığını da, hesaba katarak), Yakıt tüketiminde azalmaya müsade etmiyor, öyle mi ?

genelde (düşük hacim) = ({düşük tork} gücü) oluyor.

Araçla, rahat kalkış yapabilmek için, belirli bir hızın üzerine çıkabilmek için, (beygir {gücünü}), arttırmak gerekiyor.

Aracın, "max beygir gücüne" çıkabilmek için de; deviri( yani TurSayısı/saniye`yi), yüksek kullanmak gerekiyor.

bu da haliyle, araca, fazla yaktırıyor. 

Öncelikle, bir Not ekleyeyim; Bu Türkçe Noktalama işaretlerini, İnsanları üzmek için, koymuyorum. Tamamen, kendim için. Kullandıkça, değişik şeyler görüyor, gibiyim.

Asıl konuya dönersem, ki bunlarda, birazda terminoloji ve Tanımları kavrayabilmek için ; Tork, ve Beygir gücü, Aynı şeyi ifade etmiyor, sanırım.

Tork, Moment ile, aynı anlam`a mi, geliyor?

Tork, Beygir Gücü, ve Moment`i, kendi anladığın şekilde, bir tanım, yapabilir misin?

Bunlardan, hangileri Vektörel( yönsel ), hangileri Skaler( miktar) ifadeler.

Bir de, bu 3ünün, Birimleri neler? Hânî, TemelBirimler olarak: gram, metre , saniye, v.b. cinsinden.

Tşkler; yine,yeniden.

Aklıma takıldı:
    Aracın,
    1. Vites`deki; Beygirgücü, Tork`u , ve DevirSayısı ile
    5.(ve varsa 6.) Vites`deki; Beygirgücü, Tork`u , ve DevirSayısı değerleri, arasında, birbirinden olağan üstü, bir fark, var mı?

hiç, Araç kataloğuna bu açıdan, bakmamıştım. @@,)

beygir gücünü basitçe tork x devir sayısı / 7023,5  olarak düşünebilirsin hacı. 

sLeymN tarafından 26/Nis/18 11:17 tarihinde düzenlenmiştir

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiL3MAN
    FiL3MAN's avatar
    Erkek

2017 ford focus benzinli kullanıyorum tüp takmadım böyle biniyorum. Çok memnunum arabamı seviyorum. Focus al tavsiye ederim 

Focus olsun benzinli alırsan km bakma dizel olursa da  biraz bak yine cok dert etmene gerek yok motor iyiyse gider sıkıntısız ben 180bin de alıp 230 binde satan gördüm dizel focus canavar gibi hiç sıkıntısız,diğer arkdşların dediği gibi çok önemli olmayan değişim ve boyaya bakma al bin bak keyfine. 

FiL3MAN tarafından 26/Nis/18 11:24 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

beygir gücünü -basitçe- = tork x devir sayısı / 7023,5  olarak düşünebilirsin hacı. 

Bold (koyu) kısım için, 2Sorum olacak:

7023,5 ondalıklı sayı ,nereden çıktı?

/ İşareti sadece DevirSayısını mı bölüyor, yoksa Çarpım halinde olduğu, Tork u da, kapsıyor mu?

bu arada, senin anladığın Anlamda 3 kavramın tanımını da ``/) merakla bekliyorum.

Tşkler yeniden.

bu arada, @shock56 da, otomobiller üzerine ilginç bilgiler vermiş. O`na da buradan Tşkler ederim.

" işareti niye büyüdü. @@,) ^^^D)

RitmFarbRacourci tarafından 26/Nis/18 18:47 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nizamoglu_45
    nizamoglu_45's avatar
    Erkek
    shock56 bunu yazdı

Corolla 1.6 132bg benzinli otomatik arabalar otomatik konusunda sorunsuz arabalardır. Dizel olan ile benzinli olanların şanzımanları farklıdır. (Dizel benzinli kadar sorunsuz şanzımana sahip değil)

Corolla atmosferik olduğu için daha önce turbo araç kullandıysan alışmakta zorlanabilirsin. Max torkunu 4000 devirde vermeye başlıyor. Arabayı performanslı kullanmak istersen yüksek devirde kullanmak gerekir. (Motor sesi ilk başta garip gelebilir ama ben motorun sesini severim ) İç mekan genişliği olarak da sınıfında lider diyebilirim. (Tam bir aile arabası)

Eğer fiyat aralığınızda 1.6 corolla bulursanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Eğer lpg li araç benim için sorun değil diyorsanız arabayı benzinli alıp sizin lpg taktırmanız daha mantıklı olur.(Bazı kişiler aracın fiyatını yükseltmek için bilinmedik veya uyumsuz bir lpg markası takarak satmaya çalışıyor) Eğer lpg li araç alacaksanız lpg nin ne zaman takıldığını mutlaka sorun. Belirli bir süre geçtikten sonra LPG den kaynaklı bazı motor arızaları meydana gelebiliyor. 

Size tavsiyem otomatik araba alacağınız için şanzımanını iyi araştırın. Sonradan başınız ağrımasın. Bazı şanzımanlar özellikle yanlış kullanımlarda(ne yazik ki otomatik araba kullananlar bazı kurallara uymayabiliyor) çabuk arızalanma potansiyeline sahipler(Çift kavramalılar, mesela DSG şanzıman)

Hocam tamda gün içinde tercihim bu yönde değişmişti foruma anca bakabildim :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-full-plusfull-en-dolu-hali-548682087/detay

bu araca bakıcam tek değişen var, bakalım artık, lpg atiker 5 yıllık, en büyük kaza tampon değişim kazası 1 yıllıkken muhtemelen servis şişirmesi.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nizamoglu_45
    nizamoglu_45's avatar
    Erkek
    darkroques61 bunu yazdı
    hipokondriyak bunu yazdı
    TaRuZ bunu yazdı

Önden yanlardan ve arkadan sert darbeli, takla atmış araba alma. Ama atıyorum sürtmüş, yırtmış bu sebeple kapıları, çamurlukları değişmiş araba alabilirsin. Çünkü o fiyata araç bulmanın zor olduğu zamanlar. Kaput ve bagaj kapağı değişmiş araçların başka özelliğine bakmadan uzaklaş. Şasede oynama olmuştur o araçlarda. Ciddi güvenlik zaafiyeti olur. Boyalı olmasına da aldırma. Baktığın modellerim kronik sorunları o araçlar için açılmış forumlardan oku. Kronik şanzuman sorunu olan yıllar var bazı modellerde. Onlara dikkat et. Otomatik arıyorsan şanzumanı, yürürü iyi yazanları bir kere daha düşün. İlla ki işlem görmüştür onlar. 

şaka gıbı amk ama cıddı cıddı bu yanı durum .50 bın lıraaltına araba fılan yok ustelık ınsanların alım gucu yok ıken buhalde budurum.

3 bın tl maas alan bırınsan kıtr de normal ustudur3 bın tl maas alan standart yasam maalıyetlerı 1.5 tl olsa kırası yemegı ulasımıvs1.5 kalır kenarda

2 sene bırıktırsen 10aydan 30bın eder kredıcekıp alırsın  20 kredıcekersın 30 odersın .gıdısat ıyıdegıl 

ha bırde 

ŞİŞİRİLMİŞ AĞIR HASAR KAYDI MEVCUTTUR.

buna hıc ınanma

Ağır hasar kaydı konusu farklı başına gelmeden buna hiç inanma diyebilirsin. Ben geçen sene Volvo S40 ile kaza yaptım araç ağır hasar kayıtlı oldu ve aracın hala sadece ön tamponu değişmiş sadece kaportasında gram boya yok.

Nedeni çok basit yetkili servise düştü mü araç hele de kaskosu varsa servis iliğini sömürüyo..

Zaten bu yüzden artık kasko şirketleri özel serviste yaptırıcam dersen ciddi indirim uyguluyor kaskoda..

Haklısınız aynen doğruluk payı çok 

Toplam Hit: 8882 Toplam Mesaj: 42
otomobil araba ford focus tavsiye araba toyota corolla sedan