Php Artık Ölüyor Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

keske olse.

phpnin oncusu sayilan laravel bile djangoyla kiyasladiginda bok gibi kaliyor. belki son surumlerinde daha iyidir bilmiyorum ben en son 5.1i kullandim ama kanser aga kanser. bastan ayaga, ayaktan basa kanser php dili

Yaklaşık 1 yıl django kullandım, sonra laravel e geçtim. O zaman güncel laravel sürümü 5 ti. 

Django, Laravel e göre çok daha seri geliştirme ortamı sunuyor. Admin paneli hazırdı zaten, ufak birkaç değişiklik ile saatlerce uğraşılacak yerler pat diye önüne seriliyordu. Ayrıca Python gibi bir dili arka planda kullanabilmek çok cazip. He aq bu kadar şeyden sonra niye Laravel geçtin o zaman diyecek olan olursa tamamen duygusal. Türkiye piyasasında django iş veya django bilen personel arayan yok aq. 

Bununla beraber PHP 7 sürümüyle kan tazeledi. Özelde ise Laravel gerçekten PHP dilini alıp bambaşka bir evren sunuyor yazılımcıya. Ayrıca community olarakta günden güne gelişen bir yapısı var. Sonuç olarak Python, PHP ye göre çok daha seri ve akıcı bir dil. Django ise doğal olarak Laravel in önüne geçiyor (En son django kullandığım dönem öyleydi, uzun zamandır python a elim değmiş değil). Fakat TR piyasasında PHP, Pythondan daha fazla para ediyor.

ben isyerimde python-django kullaniyorum ama sansli azinliktanim muhtemelen. cevremde de duydugum php, asp.net agirlikli.

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

keske olse.

phpnin oncusu sayilan laravel bile djangoyla kiyasladiginda bok gibi kaliyor. belki son surumlerinde daha iyidir bilmiyorum ben en son 5.1i kullandim ama kanser aga kanser. bastan ayaga, ayaktan basa kanser php dili

nesi bok gibi kalıyor açıklar mısın ? merak ettim, kanser eden yeri neresi ?

django ve laraveli kıyaslayınca, laravel işin bir çok amelelik kısmını senden alıp sana hazır veriyor, ve istediğin yerde de overload etmene izin veriyor. queue sundan api authenticationuna kadar her şeyin hazır ve tek bir ekipten çıkmış halde geliyor.

djangoyla 2 ay kadar uğraşıp çok fazla amelelik gerektirdiği için laravele geçtim, yanlış yaptıysam geri döneyim

en cok gozume batan ornegi vereyim, beni cildirtan nokta daha dogrusu.

migration'lar.

djangoda 1 kere model yazarsin. baska hic bir sey yazmana gerek yok. sonra yapman gereken tek sey;

./manage.py makemigrations & ./manage.py migrate

tada ! database'in tablolarin hazir.  modelinde bir sey mi guncelledin;

ve bitti.

laravelde ise,

model olusturma gibi bir kafa tam anlamiyla yok zaten. bi model dosyasi olusuyor ama iici bos amk xd

sonra migrationu elle kendin yaziyorsun kirk takla atarak. tablo adini falan gidip bulman gerekiyor aq.

sonra modele bir sey mi eklemek istedin, gidip tekrar migration yaziyorsun. ulan o migrations folderi bin dosya oluyor mk.

bi digeri de folder structure. tum modelleri ana dizine yakin bi yere atiyor. ne alaka amk ne alaka ? ne isi var orda modellerin amk ? djangodaki gibi bir app mantigi olsa, her appin kendi controlleri, modeli, viewi orda dursa? cok daha kolay handle edilebilir oluyor.

black implies white, self implies other, life implies death.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    q0x
    q0x's avatar
    Erkek

phpyi ne seviyede biliyorsunuz ya da php biliyor musunuz hocam?

Fakirim, Fakirsin, Fakirler, Fakır da olabiliyorum arada ördeğe damacanaya bağlı Fakirler dedim orada çağrışım yaptı kafirler nerede ne yapıyor ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

wordpress var hocam php tabanlı. tüm dünya kullanıyor. 

php en çok bilinen dil.

en çok aranan dil.

bu aralar Iot , yapay zeka , görüntü işleme gibi konular ön planda olduğu için php biraz arka planda kaldı. yoksa desktop uygulaması bile yapılır yani. zor değil.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

dil romantikliğini bırakmak lazım. ihtiyaç belirlenir, en optimum dil & framework ile çözüm üretilir.

zaman içerisinde bir framework ün veya dilin ölmesi için ona olan ihtiyacın ortadan kaybolması gerekir.

şuan jQuery bunu yaşıyor mesela. ama bu süreçler epey uzun sürer.

mevcut geliştirilmiş büyük sistemleri hop diye yeni bi framework veya dil e geçirmezsin. orta vadede gerek de yoktur buna. maintain edilmeye devam edilir.

django vs laravel tartışması ise python veya php den birini iyi derecede bilmeyenler tarafından yapılır.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

dil romantikliğini bırakmak lazım. ihtiyaç belirlenir, en optimum dil & framework ile çözüm üretilir.

zaman içerisinde bir framework ün veya dilin ölmesi için ona olan ihtiyacın ortadan kaybolması gerekir.

şuan jQuery bunu yaşıyor mesela. ama bu süreçler epey uzun sürer.

mevcut geliştirilmiş büyük sistemleri hop diye yeni bi framework veya dil e geçirmezsin. orta vadede gerek de yoktur buna. maintain edilmeye devam edilir.

django vs laravel tartışması ise python veya php den birini iyi derecede bilmeyenler tarafından yapılır.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

H A Y I R 

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

keske olse.

django ve laraveli kıyaslayınca, laravel işin bir çok amelelik kısmını senden alıp sana hazır veriyor, ve istediğin yerde de overload etmene izin veriyor. queue sundan api authenticationuna kadar her şeyin hazır ve tek bir ekipten çıkmış halde geliyor.

djangoyla 2 ay kadar uğraşıp çok fazla amelelik gerektirdiği için laravele geçtim, yanlış yaptıysam geri döneyim

migration'lar.

djangoda 1 kere model yazarsin. baska hic bir sey yazmana gerek yok. sonra yapman gereken tek sey;

ve bitti.

laravelde ise,

model olusturma gibi bir kafa tam anlamiyla yok zaten. bi model dosyasi olusuyor ama iici bos amk xd

sonra migrationu elle kendin yaziyorsun kirk takla atarak. tablo adini falan gidip bulman gerekiyor aq.

sonra modele bir sey mi eklemek istedin, gidip tekrar migration yaziyorsun. ulan o migrations folderi bin dosya oluyor mk.

bi digeri de folder structure. tum modelleri ana dizine yakin bi yere atiyor. ne alaka amk ne alaka ? ne isi var orda modellerin amk ? djangodaki gibi bir app mantigi olsa, her appin kendi controlleri, modeli, viewi orda dursa? cok daha kolay handle edilebilir oluyor.

migration konusuna katılıyorum :D

bir sormak istediğim birşey var 

django yazdıktan sonra laravele geçince yada laravel yazdıktan sonra django ya geçince 

bir afallıyorum sütten çıkmış kaşık gibi lan burada ne yapıyorduk oluyorum 1-2 gün

başına gelen varmı?

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

keske olse.

migration'lar.

ve bitti.

laravelde ise,

Migration ların oluşturulması şahsen bana yük gelmiyor.

Model konusundaysa boş olduğunu söylemeniz doğru değil bence. Model üzerinde birçok işlem yapmaya, relation kurmaya daha doğrusu controller ile veritabanı arasında yapmak istediğiniz nerdeyse herşeyi yapmanıza olanak sağlayan bir yapısı var. Belkide Laravel den uzak kaldığınız için bazı şeyleri kaçırmış veya unutmuş olabilirsiniz.

Seri geliştirme ortamı konusunda Django elbette çok daha iyi.

@wert ben django-python dan php-laravel e geçince resmen mala bağlamıştım. Syntax ı, iş yaparken çok fazla kod yazması vs resmen amelelik gibi geliyor. Fakat önceki post ta dediğim gibi Tr piyasaında php, python dan daha fazla para ediyor.  Bir arkadaş c# demiş, aslında bende aynı kanaatteyim. Bu arada vue ile ilgileniyorum fakat piyasa da çok fazla dil-framework oldu. Tuhaf duygular içindeyim  :)

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

ilk geçişte değil sormak istediğim 

ikisinide aktif olarak kullanıyorum mesela bir proje django yaptım diyelim sonra laravelde birşey yapmak isteyince 1-2 gün kendime gelemiyorum laravelde 

bu bu neydi burada ne yapıyorduk gibi :D aranıyorum tam terside oluyor sonra django tekrar kullanmam gerektiğinde böyle bir bakıyorum önce sonra o bana bakıyor

yolumu bulup devam ediyorum :D

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 13461 Toplam Mesaj: 70
php python django