folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Resimli, Anlatımlı Patates Tüfeği Yapımı !! [Tahribat.Com]

Resimli, Anlatımlı Patates Tüfeği Yapımı !! [Tahribat.Com]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

ziyan bunu yazdı:
    -----------------------------
    http://www.youtube.com/watch?v=OkoQ8WbJAVA

bu gene iyi, ben zamanında hidrojen denemesi indirip izlemiştim (ozamanlar youtube yoktu :)) gece kulaklığın sesini de açık unutmuşum, video bittikten sonra 2-3 saniye kitlenmişim sonradan farkettim :) 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

Bu arada hacmi ölçtüm musket hoca, 10 cm çap, 35 cm uzunluk, kabzadaki fazlalığı namludaki azlıkla oranlarsak hesap nerdeyse tam oluyo. 

pi*r^2*h dan V=3.14 * 5cm^2 * 35cm = 2747,5cm^3 = ~2.75lt

hesapla bakalım hoca kaç cm yapalım namluyu

boruyla patates arasındaki sürtünme katsayısıda lazım mı bu arada :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Musket bunu yazdı:
    wert bunu yazdı:

dai postların birinde demişsin ki borunun boyu önemli değil aslında önemli sonuçta sen onu fıslatmak için basınçlı gaz kullanıyorsun değilmi şimdi kısa olursa

.....

.......

p de zamanla değişecektir neden çünkü zamanla gazın hacmi değişecektir V1.P1=V2.P2 buda bizim kullanacağımız p2 sonra v2 zamanla değişim fonksiyonu bulacan oada kolay zaten neyse kafan karışmasın ben bir ara hesaplar sana veririm :d 

Şimdi hocam.

P.A zaten direk olarak "Kuvvet" demek oluyor.

Ayrıca ortada bir sürtünme varsa o da hava ile.

O da K(Sabit).A(Alan).V(Hız).V ile ölçülüyor.

Ama söylediğin yine de doğru.

K.A.V.V. yi değiştiremezsın...

Ama namlu eğer fazla uzarsa içerdeki gaz basıncı açık hava basıncının altına düşer,

Bu da itme olayını durdurur.

Hatta geri çekme olayı bile denebilir.

Eğer içerdeki hacmi ölçebilirsek yaklaşık %10 - %20 lik bir yanılmayla

En iyi uzunluğu hesap edebiliriz..

Burda da iş "TrKomando" ya düşüyor : )))

Ha, ben bu tüfeği yaptım mı ?

Hayır.

Yapacak mıyım ?

Hayır.

Bana bok yemek düşer...

Ama patatesi daha aerodinamik bir şekilde kessek ( Koni en kolayı olur sanırım... )

Bir de uzunluk işini hesap etsek, ciddi derecede etkili bir tüfek olabilir.

Menzili de 20 metrenin üstünde olur sanıyorumki...

şimdi demişsinki sadece havanın sürtünmesi var sadece o yok hatta hesaplarken havanın sürtünmesini hesaba katmayacaz bile burada önemli olan patatesin namlu ile sürtünmesi 

ve(sürtünmeyi değil, uygun namlu boyunu) hesaplamak için bize deodaratın yanmasından sonra oluşan gazın basıncı lazım ve patetesin namluda hareketi sırasında gazın hamvi zamanla büyüyecektir ve (yani v zamana bağlı oradak değişecektir) v nin zamanla değişmesi p ninde zmanla değişmasine sebep olacaktır

senin namludan çıkış hızını namlunun uzunluğuna bağlı fonksiyonunu bulup bununda türevini(çıkış hızının namlu uzunluğuna göre) alıp sıfır eşitlersen namlunun en uygun boyutunu bula bilirsin(lisedeki max-min problemleri)

ama birak daha kafını yorarsan burada türev alma gerek kalmaz bile 

ve kesin bir sonuç değil o uzunlu namlunın duruş açısına görede değişcektir 

sen sadece onu ilk hacmi kullanarak hesapla ben sana istediğini verecem tamam mı  

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

bende onu dicektim kullandığımız gaz sabit olsa, metan, asetilen gibi,elimizde formulü olsa yandıktan sonra belli bi derecede ne kadar hacim kapladıklarını termodinamik tablolarından bakarız yaklaşık bi oran olarak(nede olsa CO2 ve H2O oluşçak). ama deodorant kullandığımız için, içinde binbir şey var. o yüzden o iş zor.

bide şöyle bişey var, formülünü bilsek bile herzaman aynı oranda gaz sıkmıyoruz, herzaman içerdeki oksijen miktarı aynı olmuyo,çoğu zamanda tam yanma olmuyo. ondan 1metre iyi bence :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    derbe
    derbe's avatar
    Erkek

slm üstadlar.

arkadaşım bana bu  linki  göndermişti ve  büyük hayranlık ile  inceledim  makineyi.  ve  kafamda acaba yapabilirmiyim diye  bir düşünce oluştu.

sonra  masanın üzerinde  bulunan  0.5 lt lik su şişesine  takıldı  gözüm.  yapardım yapamazdım derken.  aynı sistemi  su şişesinde  uyguladım. sadece  deneme  amaçlı idi.  ve makine  gayet güzel bir  şekilde  çalıştı.  ilk çalışmadaki  sevincimi tahmin edersiniz.

ancak  makine  sıcakken tekrar çalışmıyor. :)    tabiki  doğal olarak  bu  makine  gibi  gür bir sesi çıkmıyor. ancak evde  sıfır  maliyet ile  denemek isteyenler için bi yöntem olabilir. bide  kola şişesinin yan  kısmını kesip. rulo yaparak uyduruk bir namlu yaptım.

sonra  bu arkadaşın yaptığı  sistemi  yarı otomatik yapma konusunda  bazı fikirlerim var.

deoderantın kafasını  sökerek oraya  uygun bir  serum hortumu ile  gazı  direkt  yanma  odasına verebiliriz.  namluyu  sökmeye  gerek kalmaz.

şimdi  diyeceksiniz  1. patlamadan sonra  o2 tükenecek ve içeride  o2 kalmayacak.  onada  bir çözüm buldum.

makineye  bi  bisiklet pompası  monte ederek patlamadan sonra 2. patlama için içeriye  hava  basabiliriz.

birde  üstadlara bir sorum olacak.  deodorant yerine  çakmak  gazı kullansak  ne olur?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    TrKomando89 bunu yazdı:
    mont-blanc bunu yazdı:

Yaratıcı bir zekanın ürünü..

Tebrik ve takdir ediyorum...

Ama benim şöyle bir fikrim var..

Bu plastik borular yerine; ince, metal su boruları ve patates yerine de ona uygun olarak kalem pillerle mermi yaparak daha küçük ve alımlı bir şey elde edebilirsin..

vesselam..

onun patlamalı olanını değilde hava sıkıştırmalı olanını yapmıştım birader, olmadı bi ara onu da yapar hazırlarız bi döküman :) 

Vardır mutlaka bi yolu..

Gerçekten tebrik ederim..

Dokümanları benimle de paylaşırsan sevinirim..

yıkılma sakın !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turkchaos
    Turkchaos's avatar
    Erkek
    dikkatlı olun hocalar sakatlık yapabilir...

Erkek adamın imzası sözüdür.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek
    derbe bunu yazdı:

slm üstadlar.

arkadaşım bana bu linki göndermişti ve büyük hayranlık ile inceledim makineyi. ve kafamda acaba yapabilirmiyim diye bir düşünce oluştu.

sonra masanın üzerinde bulunan 0.5 lt lik su şişesine takıldı gözüm. yapardım yapamazdım derken. aynı sistemi su şişesinde uyguladım. sadece deneme amaçlı idi. ve makine gayet güzel bir şekilde çalıştı. ilk çalışmadaki sevincimi tahmin edersiniz.

ancak makine sıcakken tekrar çalışmıyor. :) tabiki doğal olarak bu makine gibi gür bir sesi çıkmıyor. ancak evde sıfır maliyet ile denemek isteyenler için bi yöntem olabilir. bide kola şişesinin yan kısmını kesip. rulo yaparak uyduruk bir namlu yaptım.

sonra bu arkadaşın yaptığı sistemi yarı otomatik yapma konusunda bazı fikirlerim var.

deoderantın kafasını sökerek oraya uygun bir serum hortumu ile gazı direkt yanma odasına verebiliriz. namluyu sökmeye gerek kalmaz.

şimdi diyeceksiniz 1. patlamadan sonra o2 tükenecek ve içeride o2 kalmayacak. onada bir çözüm buldum.

makineye bi bisiklet pompası monte ederek patlamadan sonra 2. patlama için içeriye hava basabiliriz.

birde üstadlara bir sorum olacak. deodorant yerine çakmak gazı kullansak ne olur?

konu içindeki postlarımı okursan bana pompa lazım demiştim :) ama öyle bi sistem değil, tüpe pompayla hava sıkıştırıp deodorantla tüpü yanyana tüfeğin altına monte edilmiş ve önce bi hortum içinde havayla deodorantı karıştırıp daha sonra tankın içine vercek bi sistem çizdim.Ayrıca yarı otomatik. Zaman ve para bulursam bunu modifiye edebilirim o şekilde.

bu arada sıcakken çalışmama muhabbeti havanın sıcaktaki genleşmesinden kaynaklanıyo. yani sen soğuk bi tanka 1atm basınçta 1mol gaz sığdırabiliyosan, o tank ısındığında 1molden daha az sığar.ama yinede tutuşması lazım, o2 bittiği için olmuyodur büyük ihtimal. Bide umarım o2 bitti die içine üflemiyosundur :) (CxHyOz->qCO2+pH2O)

Çakmak gazı da kullanırsın ama entalpilerini bi hesaplayıp kontrol et, büyükse, gerek yok alet ısınır.

bide 0.5lik su şişesi yerine gazlı içeceklerin (cola fanta vs.) şişelerini kullan daha güvenli olur çünkü gazlı içeceklerin şişeleri basınca dayanıklı, baya bi yamuluyo bükülüyo anca ondan sonra patlıyo.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    derbe
    derbe's avatar
    Erkek

demekki  zamanında  sende  üflemişsinki   üflediğimi hemen tahmin ettin .:)

ne kadar  üflesemde gene  çalışmıyor. sanırım  çok sigara  kullandıgım için  agzımdan bol miktar co2 veriyorum :)

neyse konuya  gelirsek. aklıma yeni birşey geldi.  çakmak  sibobunu  hazneye  bi şekilde  monte  edip  sabitleyebilirsek hortumada  gerek kalmaz. hem o zaman yakıt tankını  silaha  monte etmeyede gerek kalmaz.  deodorant veya  çakmak  gazını  siboptan direkt verebiliriz. 

ama  bi pompa şart.  pompa monte etmek  hem  maliyet olarak ucuz  hemde fazla  teferrüatada gerek yok.  yanma  odasının altına  monte edilir ve  hortum içeriye  verilir.  pompalı  tüfek gibi  olur :) bu şekilde  çok daha iyi bir verim alınır.

masanın üstünde  kola şişesi olsaydı   ondan yapardım :) şişede  biraz yamulma  var ama  halen şeklini koruyor . elimde  patlaayacak diye tırsıyorum.   yaw ben 0.5 lik su şişesinden yaptım. arkadaşlar  bana manyak  gözü ile bakmaya  başladı.  bide  senin sistemi yapmayı denesem psikopat damgası yerim :)

ayrıca  verdiğiniz folmullerden pek çakmıyorum. benimki düz mantık.  bas  gazı,  ateşle :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TrKomando89
    TrKomando89's avatar
    Erkek

verdiğim formül kısaca ağzından oksijen çıkmadığını anlatıyo :)

ama yinede sirkülasyon sağlamak için biraz üflemek iyidir. yalnız seninki zaten yumuşak olduğu için şişeyi büküp büküp bırakman daha mantıklı. 

diğer formüllerden bahsediyosan fizik+kimya+termodinamik karşımı bi muhabbet.

Toplam Hit: 44641 Toplam Mesaj: 124