Root/Rom/Jailbreak Vs Garanti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar,

Bütün telefon üreticileri yazılıma izinsiz müdahale durumunda garanti kapsamı dışında kalacağını söylerler bilirsiniz. Zamanında Samsung i8910 telefonum (symbian işletimli) ile orj rom çok sıkıntılı olduğundan bir custom rom takip ediyordum. Gel zaman git zaman tlf haşat oldu, orj rom atarken iki rom iyice birbirine karıştı, garantiye verdim. Sıkıntısız bi şekilde donanımsal arızaları hallettiler yeni yazılım attılar -ki halen custom rom kalıntıları vardı- ve geri verdiler. Sorun yaşamadım.

Yine benzer şekilde kardeşimin S3 üne bundan 2 3 sene kadar önce root atarken brick oldu telefon açılmıyordu. Servise verdi, güncellerken gitti dedi, hallettiler.

Ama artık samsung knox diye bir teknoloji çıkartmış mesela, daha dikkatli inceliyorlar diye duyuyorum root olayını. Aynı şekilde apple en başından beri bas bas bağırıyor JB konusunda. gerçi JB geri almak çok daha kolay. Ben note 4ümü sıfırlamama rağmen root silinmemişti. Neysem,

Yukarıdaki olayları yaşadığım yıllarda epeyce araştırmıştım. Aklımda kalan en önemli karar, amerikada bir kullanıcı JBli iphone unu garanti,ye göndermiş, apple JBden ötürü geri çevirmişti. Daha sonra mahkemelik olmuşlar ve mahkeme çok güzel bir karar vermişti; "Üretici telefonu sattığı andan itibaren kullanıcı içini fiziksel olarak açmamak kaydıyla istediği gibi kullanabilir, yazılımına tam erişim sağlayabilir. Üretici garanti süresi dahilinde donanımların çalışmasını sağlamak zorunda ve donanımsal arızalarda kullanıcıya hizmet vermek zorundadır" gibisinden, telefonu mecbur garantiye almışlardı. Hatta sonra epey rahatlamıştı millet diye hatırlıyorum. En azından amerika sınırları ve yasaları dahilinde.

Şimdi Rootlu telefonuma bir haller olsa, misalen kamera çalışmasa, veya LED flaş sönse yanmasa, ne bileyim Rootla alakasız bir arıza verse, yetkili servisin roottan dolayı geri çevirme hakkı var mıdır? Türkiyede duyduğunuz benzer şek,llerde sıkıntı yaşayıp karşı tarafla uğraşan sonuç alan kimse var mıdır? Böyle bir şey başıma gelse, tüketici hakem heyetine götürüp garanti harici deyip almıyorlar iade istiyorum desem onlar haklı mı derler yoksa benim lehime mi karar çıkar?

Siz root / JB özgürlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz?

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Oha, kimse düşünmemiş :D

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Piratebay
    Piratebay's avatar
    Erkek

Ben bi cihaza kaldırıp 2000 lira veriyosam içine istediğim şeyi kurma özgürlüğüne sahip olmam lazım doğru olan karar bu bence.

Nasıl bilgisayar alıp içine milyon tane işletim sistemi kurabiliyosak ve garanti itiraz etmeden yapıyorsa aynı şeyin telefonlar içinde geçerli olması lazım.

Hem zaten 2000 lira veripte aldığım Note 4 e telefon demek bile garip bence. Kendi başına bi bilgisayar sayılır oda.

Dediğin gibi bende rootladım Note 4 ü. Knoxu devre dışı bıraktım. Ama duyduğum ve okduğum kadarıyla Knox sayacı atılan romları ve rootları sayıyormuş.

Garantiye gittiğinde önce Knoxu kontrol edip daha sonra servise sokuyorlar cihazı.

Eski telefonum s2 de Knox yoktu ama sayaç vardı. Flash bozulduğu için garantiye yolladım. Bana içerisinde custom rom var dediler. Bende telefonu teslim aldım sayacı sıfırlayıp geri verdim garantiye. Hiç bişey demeden hallettiler cihazı.

Note 4 içinde aynı şeyi söylerlerse şimdilik sıfırlama olayı yok sayacı. En iyi yol güzel bi savunma ile Hakem Heyetine başvurmak.

Japon yolları aşar Alman'ın babaannesi kaşar... https://thepiratebay.org/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

o iş için triangle away var ki :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.triangleaway&hl=tr

Almanya Fatihi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Hocam sen cihaza bütün olarak para veriyorsun. Buna yazılım desteği de, donanım desteği de dahil. Şimdi sen kafana göre kurcala, istediğini kur, virüslü mü bozuk mu, kimin ne şartlarda, nasıl yazdığını bilmediğin şeyleri doldur, crackli hale getir. Sonra bozunca da adamlara gidip bunu düzeltin de. Servis elbette bunu çevirmekte haklı. Adam diyor ki ben sana firmanın default olarak sunduğu şekilde her türlü desteği verir, düzeltirim. Yeter ki sen stabil olduğu bilinen bu yazılımı kurcalama. Kurcalarsan da bana gelme, bozmayı bildiğin gibi düzelt der. Bence de mantıklı olan bu.

2000 lira verip cihazı alıyorsun da bu iş format basıp windows kurmaya benzemiyor ki? Hangi romun temiz olduğunu vs. bilemezsiniz. En garanti sayılanda bile ne olduğunu bilemezsiniz. Aynı şey bilgisayarda da geçerli. Kmspico gibi yazılımların orijinal kaynaktan temiz çıktığı iddia ediliyor ama ne yapıyor, neyi değiştiriyor, ne çakallık var kestiremezsin. 

Ben üretici olsam ben de sonradan ellenen cihaza servis sunmam.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Knox olayı sadece Samsung'ta var. Diğer markalarda garantiye yollamadan önce root veya jailbreak kaldırıp yollarsın anlamazlar bile.

Not : Sony sahipleri root yapmasın telefonun kamerası boku yiyor parazitli çekiyor fotoğrafları.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı

Hocam sen cihaza bütün olarak para veriyorsun. Buna yazılım desteği de, donanım desteği de dahil. Şimdi sen kafana göre kurcala, istediğini kur, virüslü mü bozuk mu, kimin ne şartlarda, nasıl yazdığını bilmediğin şeyleri doldur, crackli hale getir. Sonra bozunca da adamlara gidip bunu düzeltin de. Servis elbette bunu çevirmekte haklı. Adam diyor ki ben sana firmanın default olarak sunduğu şekilde her türlü desteği verir, düzeltirim. Yeter ki sen stabil olduğu bilinen bu yazılımı kurcalama. Kurcalarsan da bana gelme, bozmayı bildiğin gibi düzelt der. Bence de mantıklı olan bu.

2000 lira verip cihazı alıyorsun da bu iş format basıp windows kurmaya benzemiyor ki? Hangi romun temiz olduğunu vs. bilemezsiniz. En garanti sayılanda bile ne olduğunu bilemezsiniz. Aynı şey bilgisayarda da geçerli. Kmspico gibi yazılımların orijinal kaynaktan temiz çıktığı iddia ediliyor ama ne yapıyor, neyi değiştiriyor, ne çakallık var kestiremezsin. 

Ben üretici olsam ben de sonradan ellenen cihaza servis sunmam.

Arkadaşa hak veriyorum. Son kullanıcı olarak bakmayın sadece. sen patron olsan emin ol daha katı olursun. Özellikle Apple teknik destek diğer üreticilere göre çok daha esnek. Şimdi sen git Porsche bir jeep al içine orijinal sertifikalı kontrol edilen istasyonlardan değil de kaçak mazot al. sonra motoru haşat et, sonra git garanti diye ağla. olmaz o iş. onu yapıyorsan sonuçlarına razısın demektir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Knox olayı sadece Samsung'ta var. Diğer markalarda garantiye yollamadan önce root veya jailbreak kaldırıp yollarsın anlamazlar bile.

Not : Sony sahipleri root yapmasın telefonun kamerası boku yiyor parazitli çekiyor fotoğrafları.

sadece z3 te olmuyor mu o?

Kısa açıklama olsun niye diye sorarlar belki? DRM kilitli bazı algoritmalar olduğu için kamerayla ilgili bootloader kilidi açıldığında doğal olarak DRM kilitlerini kaldırmış oluyoruz bu da o algoritmaları siliyor. 

Niye ? o algoritmalar kilitli olmasa note6 nın kamerasında kullanılır :D

Almanya Fatihi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Z3 Compact'tada var hocam :

http://forum.xda-developers.com/z3-compact/general/camera-picture-samples-unlock-t2898606

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Piratebay
    Piratebay's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

Note 4 te yemiyor abi denedim :)

Japon yolları aşar Alman'ın babaannesi kaşar... https://thepiratebay.org/
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Apple nın telefonunda bilmediği anlamayacağı hiç birşey yok hocam. Ben yazdıklarımızı konuştuklarımızı bile istediğinde alıyor olduğuna bile inanıyorum :)

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
Toplam Hit: 3422 Toplam Mesaj: 30
jailbreak root garanti rom