Root/Rom/Jailbreak Vs Garanti

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MorganBlacK
    MorganBlacK's avatar
    Erkek

Şu Allah'ın cezası şarj soketi için yolladığımda telefon rootluydu ve ekran kilidi vardı. telefon elime geçtiğinde  yeni yazılım atılmıştı root falan kaybolmuş soketi de düzeltmişlerdi tabiki bunu yapan Telpa olduğu için tabiki Samsung ve Apple teknis servisleri ile kıyaslamıyorum bile. Root özgürlüğü olması sahiden gerekli bi şey ama root ile haşat edilen telefonlarıda unutmamak lazım. Yani hem kullanıcı kendi çapında haklı hem de satıcı.

Not: Root candır

Osuranın karşısında sıçmazsan götü yok derler.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Roottan kaynaklanan hasarlar, tamam kullanıcı hatasına girebilir. Ama benim tam olarak savunduğum bu değil, cihazda fabrika çıkışlı atıyorum 150 ölü piksel var veya sonradan oluştuysa, ya da şarj soketi bir şekilde kullanıcı hatası olmaksızın kafayı yediyse, ne bileyim ses açma kapama tuşu basmıyorsa, root var diye bunu servisten çevirmek hak mıdır? 

Genel kabul gördüğünü düşündüğüm bir diğer gerçek ise custom romların çoğunlukla stabil diye yayımlanan orj. Romlardan daha stabil, hızlı, özelleştirilebilir ve estetik olduğudur..

noname tarafından 17/Eyl/15 01:24 tarihinde düzenlenmiştir

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    streetw1se bunu yazdı
    Austen bunu yazdı

Hocam sen cihaza bütün olarak para veriyorsun. Buna yazılım desteği de, donanım desteği de dahil. Şimdi sen kafana göre kurcala, istediğini kur, virüslü mü bozuk mu, kimin ne şartlarda, nasıl yazdığını bilmediğin şeyleri doldur, crackli hale getir. Sonra bozunca da adamlara gidip bunu düzeltin de. Servis elbette bunu çevirmekte haklı. Adam diyor ki ben sana firmanın default olarak sunduğu şekilde her türlü desteği verir, düzeltirim. Yeter ki sen stabil olduğu bilinen bu yazılımı kurcalama. Kurcalarsan da bana gelme, bozmayı bildiğin gibi düzelt der. Bence de mantıklı olan bu.

2000 lira verip cihazı alıyorsun da bu iş format basıp windows kurmaya benzemiyor ki? Hangi romun temiz olduğunu vs. bilemezsiniz. En garanti sayılanda bile ne olduğunu bilemezsiniz. Aynı şey bilgisayarda da geçerli. Kmspico gibi yazılımların orijinal kaynaktan temiz çıktığı iddia ediliyor ama ne yapıyor, neyi değiştiriyor, ne çakallık var kestiremezsin. 

Ben üretici olsam ben de sonradan ellenen cihaza servis sunmam.

Arkadaşa hak veriyorum. Son kullanıcı olarak bakmayın sadece. sen patron olsan emin ol daha katı olursun. Özellikle Apple teknik destek diğer üreticilere göre çok daha esnek. Şimdi sen git Porsche bir jeep al içine orijinal sertifikalı kontrol edilen istasyonlardan değil de kaçak mazot al. sonra motoru haşat et, sonra git garanti diye ağla. olmaz o iş. onu yapıyorsan sonuçlarına razısın demektir.

ben nasil bir dunyada yasadigini anlamadim. verdigin ornekte fiziksel bir urun ile bir yazilim urununu karsilastiriyorsun 

Firma yazilim destegi de vermek zorunda donanim destegide vermek zorunda. 

kullandigin Notebookun servisi sen buna linux yuklemissin biz sana windows ile verdik garanti disi artik bu diye biliyor mu ?

Sen buna yanlis driver kurmussun bu yuzden ekran kartinin fani calismamis ve makinenin ekran karti yanmis gibi bir sey soyleye bili yor mu ?

Austen  da crackli demissin hocam crack li degil ROOT lu. ben dunyanin parasina cihaz satin alacagim kendi cihazimda yonetici olmiyacagim, oldu baska skintin var mi ? istersen kiralama ucreti idi o diyip cihazi da geri al bir sure sonra.

eee custom rom donanima zarar veriyor sa derseniz vermicek kardesim firmware unu ona gore yazacak donanim firmasida. driver veya OS hatasindan dolayi yanan ram duydunuz mu ? taaa fiii tarihinde vardi o isler (yas ortaya cikmasin ama 2000'in girisinde az bios yazmadik o viruslerden)

noname hocam dedigin gibi JB artik garantiyi bozmuyor (turkiyede ki durumu bilmiyorum) diger firmalarin root sorunlarini cok yasadim (samsung note 2 den sonra samsung kullanmama karari aldim. bakiyorum guzel alet uretiyorlar ama telefon uretmiyorlar sadece alet onlarinki)

cin mali o sikim sonik telefonlar bile brick'e karsi stock rom basmak icin toollari yayinlamislar mis gibi al kullan. dunyanin parasini verdigim sony telefonumu suan sirkette test cihazi olarak biraktim General Mobile (o cin mali telefonlar ile ayni cihaz sonucta ayni kulturun urunu) ile devam ediyorum android 4.2.1 ile canavar gibi calisiyor 2-3 ufak ayardan sonra hiz ve islevsellik mukemmel.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

burası türkiye kurcalama bence. :D

kullanıcı hatası garanti kapsamında değil der en kötü, kalırsın öyle :D

imza mı gelmiş?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    streetw1se bunu yazdı
    Austen bunu yazdı

Hocam sen cihaza bütün olarak para veriyorsun. Buna yazılım desteği de, donanım desteği de dahil. Şimdi sen kafana göre kurcala, istediğini kur, virüslü mü bozuk mu, kimin ne şartlarda, nasıl yazdığını bilmediğin şeyleri doldur, crackli hale getir. Sonra bozunca da adamlara gidip bunu düzeltin de. Servis elbette bunu çevirmekte haklı. Adam diyor ki ben sana firmanın default olarak sunduğu şekilde her türlü desteği verir, düzeltirim. Yeter ki sen stabil olduğu bilinen bu yazılımı kurcalama. Kurcalarsan da bana gelme, bozmayı bildiğin gibi düzelt der. Bence de mantıklı olan bu.

2000 lira verip cihazı alıyorsun da bu iş format basıp windows kurmaya benzemiyor ki? Hangi romun temiz olduğunu vs. bilemezsiniz. En garanti sayılanda bile ne olduğunu bilemezsiniz. Aynı şey bilgisayarda da geçerli. Kmspico gibi yazılımların orijinal kaynaktan temiz çıktığı iddia ediliyor ama ne yapıyor, neyi değiştiriyor, ne çakallık var kestiremezsin. 

Arkadaşa hak veriyorum. Son kullanıcı olarak bakmayın sadece. sen patron olsan emin ol daha katı olursun. Özellikle Apple teknik destek diğer üreticilere göre çok daha esnek. Şimdi sen git Porsche bir jeep al içine orijinal sertifikalı kontrol edilen istasyonlardan değil de kaçak mazot al. sonra motoru haşat et, sonra git garanti diye ağla. olmaz o iş. onu yapıyorsan sonuçlarına razısın demektir.

Austen  da crackli demissin hocam crack li degil ROOT lu. ben dunyanin parasina cihaz satin alacagim kendi cihazimda yonetici olmiyacagim, oldu baska skintin var mi ? istersen kiralama ucreti idi o diyip cihazi da geri al bir sure sonra.

eee custom rom donanima zarar veriyor sa derseniz vermicek kardesim firmware unu ona gore yazacak donanim firmasida. driver veya OS hatasindan dolayi yanan ram duydunuz mu ? taaa fiii tarihinde vardi o isler (yas ortaya cikmasin ama 2000'in girisinde az bios yazmadik o viruslerden)

Hocam bilgin dahilindeyse tabi kurcalayıp istediğini yap telefon senin. Kimse sana bunu yapma demez. Ama adamların sana stabil teslim ettiğini sen internette nereden geldiği bilinmeyen çeviri makalelerle bozarsan adamlardan yardım isteme. Olayın özünde o var. Herkes senin gibi düşünüp telefonları servise gönderse şirket kendi işine odaklanamaz. 

Risk almayı seviyorsanız her şey elinizin altında. Ben çevremde işi usulüne uygun yapıpta attığı root'tan sonra memnun kalan tanımıyorum. Ama aldığı telefonu yıllarca sorunsuz kullanan pek çok insan var. Sen root atarsın. Sonra uyumlu olsun diye başkasının eline bakar çözüm ararsın, apk vs. araştırırsın.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    streetw1se bunu yazdı
    Austen bunu yazdı

Hocam bilgin dahilindeyse tabi kurcalayıp istediğini yap telefon senin. Kimse sana bunu yapma demez. Ama adamların sana stabil teslim ettiğini sen internette nereden geldiği bilinmeyen çeviri makalelerle bozarsan adamlardan yardım isteme. Olayın özünde o var. Herkes senin gibi düşünüp telefonları servise gönderse şirket kendi işine odaklanamaz. 

Risk almayı seviyorsanız her şey elinizin altında. Ben çevremde işi usulüne uygun yapıpta attığı root'tan sonra memnun kalan tanımıyorum. Ama aldığı telefonu yıllarca sorunsuz kullanan pek çok insan var. Sen root atarsın. Sonra uyumlu olsun diye başkasının eline bakar çözüm ararsın, apk vs. araştırırsın.

Root/Jailbreak hakkında zerre bilgin olmadığı açıkça belli Daha terimin ne anlama geldiği hakkında fikrin yok. Ondan bence daha mesaj atmadan önce root/jb işlemi nedir, ne gibi yetkiler sağlar bunları bir araştır ondan sonra yaz.

torpedo_XL tarafından 17/Eyl/15 11:23 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Ama şu neden düşünülmemiş. Yazılımsal olarak yapılan müdahaleler sonuç olarak kendi içinde çalışmıyor, donanımlarla da etkileşim hâlinde ve kameranın vs. yazılımsal sebepten/bugdan ötürü bozulmadığı ne malum? Öyle romlar vardr ki telefonu çok kasar, telefon ısınır ve öyle romlar vardır ki telefonun şarjı nerdeyse bir buçuk gün gider yani donanım üzerine binen yük romla alakalı bir durum.

Öte yandan evet makeme kararı mantıklı ama benim dediğim de mantıklı. Senin yapmış olduğun yetkisiz müdahale donanım üzerinde arızaya sbebiyet veriyorsa bunun cerimesini neden ben çekiyorum?

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Caliber bunu yazdı

Ama şu neden düşünülmemiş. Yazılımsal olarak yapılan müdahaleler sonuç olarak kendi içinde çalışmıyor, donanımlarla da etkileşim hâlinde ve kameranın vs. yazılımsal sebepten/bugdan ötürü bozulmadığı ne malum? Öyle romlar vardr ki telefonu çok kasar, telefon ısınır ve öyle romlar vardır ki telefonun şarjı nerdeyse bir buçuk gün gider yani donanım üzerine binen yük romla alakalı bir durum.

Öte yandan evet makeme kararı mantıklı ama benim dediğim de mantıklı. Senin yapmış olduğun yetkisiz müdahale donanım üzerinde arızaya sbebiyet veriyorsa bunun cerimesini neden ben çekiyorum?

buna cevap vermistim hocam : eee custom rom donanima zarar veriyor sa derseniz vermicek kardesim firmware unu ona gore yazacak donanim firmasida. driver veya OS hatasindan dolayi yanan ram duydunuz mu ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    rakkoc bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

buna cevap vermistim hocam : eee custom rom donanima zarar veriyor sa derseniz vermicek kardesim firmware unu ona gore yazacak donanim firmasida. driver veya OS hatasindan dolayi yanan ram duydunuz mu ?

Oturup da tüm cihazları inceleyip yanan ram filan var mıdır bilmiyorum ancak portlama denen olayı siz bende iyi biliyorsunuz. Verilen her rom'un da bilen elden çıkmadığını biliyorsunuz. Yükleme sırasında beceremeyenleri de biliyorsunzu ki bu benim de başıma geldi. HTC Desire X'im vardı tuğla yaptım telefonu ama sonra düzelttim orası ayrı mesele. Custom romlara bok atmıyorum ki ben de custom rom kullanıyorum, tam yetki ile cihazımı kullanıyorum ama yapacağım değişiklikler cihaza zarar verebilir. Bunu neden anlamak istemiyorsunuz ben de bunu anlamıyorum. Root'lu bir cihazda tüm sistem bileşenlerini değiştirebiliyorsunuz, telefonun görünen modelini dahi değiştirebiliyrosunuz ki bunu iyi de biliyorsunuz yani bilmeyen insan bunu yapınca ne olacak? Bilmeyen insan rom yüklemey kalkınca ne olacak? Verilmiş olan uygun kernel ile birlikte yüklemeyen kullanıcı custom'ı yüklediğinde ne olacak? Makine çalışmayacak ve bunu garanti üstlenir mi? Git ne bok yediysen onu yap derim ben. Şimdi mahkeme karar vermiş diye ya da sizin işinize geliyor diye kalkıp da benim kadar sizin de katıldığınız şeylere bok atmayın, rootlarsan telefonu sen sorumlusun, custom rom senin sorumluluğun yapacağın her yazılımsal şey senin sorumluluğun senin yaptığın hatayı garanti temizlemek ZORUNDA DEĞİL. Ben dediğim gibi her telefonu incelemedim ama illaki uygun kernel'a sahip olmayan ya da uygun custom'ı yükleyen her kullanıcı donanımsal arıza alma potansiyeline sahiptir. Bunu anlamak zor değil.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Caliber bunu yazdı
    Oturup da tüm cihazları inceleyip yanan ram filan var mıdır bilmiyorum ancak portlama denen olayı siz bende iyi biliyorsunuz. Verilen her rom'un da bilen elden çıkmadığını biliyorsunuz. Yükleme sırasında beceremeyenleri de biliyorsunzu ki bu benim de başıma geldi. HTC Desire X'im vardı tuğla yaptım telefonu ama sonra düzelttim orası ayrı mesele. Custom romlara bok atmıyorum ki ben de custom rom kullanıyorum, tam yetki ile cihazımı kullanıyorum ama yapacağım değişiklikler cihaza zarar verebilir. Bunu neden anlamak istemiyorsunuz ben de bunu anlamıyorum. Root'lu bir cihazda tüm sistem bileşenlerini değiştirebiliyorsunuz, telefonun görünen modelini dahi değiştirebiliyrosunuz ki bunu iyi de biliyorsunuz yani bilmeyen insan bunu yapınca ne olacak? Bilmeyen insan rom yüklemey kalkınca ne olacak? Verilmiş olan uygun kernel ile birlikte yüklemeyen kullanıcı custom'ı yüklediğinde ne olacak? Makine çalışmayacak ve bunu garanti üstlenir mi? Git ne bok yediysen onu yap derim ben. Şimdi mahkeme karar vermiş diye ya da sizin işinize geliyor diye kalkıp da benim kadar sizin de katıldığınız şeylere bok atmayın, rootlarsan telefonu sen sorumlusun, custom rom senin sorumluluğun yapacağın her yazılımsal şey senin sorumluluğun senin yaptığın hatayı garanti temizlemek ZORUNDA DEĞİL. Ben dediğim gibi her telefonu incelemedim ama illaki uygun kernel'a sahip olmayan ya da uygun custom'ı yükleyen her kullanıcı donanımsal arıza alma potansiyeline sahiptir. Bunu anlamak zor değil.

Hocam ayni olay bildigin normal desktop pc lerde de ayni sekil de mi ?

senin anlamadigin soyle bir durum var ROM, ROOT, JB, TWEAK gibi kavramlar OS seviyesinde dir. BOOTLOADER demiyorum bak. yanlis atarsa BOOTLOADER'i yeniden kurup adam stok rom'u yukleyecegi tool'ari firmalarin vermesi gerekir diyorum bu dedigin BRICK durumuna karsi.

Ayriyetten FIRMWARE guncellemesi gibi LOW LEVEL durumuna girmeyen durumlarda ki arizalari gidermek zorunda olmasi lazim sen OS katmaninda PC donanimini yakamiyorsan, Yada bu isi yapan virus vs yok ise bunu telefonda da yapman gerekir, Gerekir diyorum cunku islerine gelmedigi icin dokunmuyorlar.

farkli kernel yuklediysen tugla kiremit kurba kermit olursun, development toolu varsa elinde 10 dk de bootloader ve yeni OS'ini kurarsin. bunu serviste de bir stajyere yaptira bilir. DONANIM BOZULUYORSA O FIRMA GITSIN ONCE ELEKTRONIK DEVRESINI DIS ETKENLERDEN KORUYACAK YAZILIM URETSIN.

Yarin obur gun INTER, ASUS, GIGABYTE de senin isletim sistemin bana uygun degil o yuzden MAINBOARD patlamis garanti disi der. Boyle bir mantik yok.

Tekrar belirtiyorum FIRMWARE guncellemesinden bahsetmiyorum ROOT olmak ve/veya CUSTOM ROM kullanmak donanima zarar veriyorsa donanimin muhendislik hatasi var demektir. (Bi elektronikci olarak soyluyorum bunu)

Toplam Hit: 3433 Toplam Mesaj: 30
jailbreak root garanti rom