Siteme Erişim Problemi Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

Merhabalar sayın TBT müritleri,

Biz bu erişim sorunu ile alakalı sizi rahatsız ediyoruz. 3 gündür uğraşıyoruz fakat hala yol katedebilmiş değiliz. Şimdi sistemimizi size anlatarak sizden yardım talep ediyorum. 

Biz bir haber sitesiyiz, Ajansdan gelen haberlerle, siteye yüklenen haberleri tek sayfa'da değil'de iki sayfada yaptırıyoruz. Daha açık anlatıma gelince,

Öncelikle 1. sayfa ajanstan gelen haberleri localhost'taki db'ye kaydediyor. Aynı zamanda resimleride hostinge kaydediyor.

2. sayfa ise localhosttaki db yi 2 dk da bir kontrol edip yeni alınan haberleri hosting'de ki db'ye kaydediyor. Bu 2dk'lık zaman aralığında en fazla aynı anda 3-5 haber kayıt ediyor.

Resimlerin yüklendiği hosting ile sitenin barındığı hostingi ayırdık ikiside birbirinden bağımsız yerdeler.

Yalnız bu ayırma işlemide bizim erişim sorunumuzu malesef çözmedi ben bu sayfaları açsam'da kapasamda site 5-8 dk aralıklarla sürekli kilitleniyor. 

Bunun sebebi sizce ne olabilir ? 

Kullandığımız veritabanı Mysql, yazılımlarda herhangi bir açık set bulunmamakta bunu defalarca kontrol ettik. Yazılım dili asp ve hosting windows tabanlı.

Son 3-4 gündür bu problemi yaşıyoruz. Bu bir anda bela oluverdi başımıza. Lütfen bu konuda bize yol gösterici olun. Hostinge daha önce bu konudan bahsettiğimde pool logları belirli aralıklarda doluyor demişti. Biz ilk başta bu ajanslardan gelen haberlerin kaydolduğu sayfalardan şüphelendik ama malesef dediğim gibi bu sorun artık yukarıda anlattığım yeni düzenlemelere rağmen yine devam ediyor. 

Bu 5-8 dk dediğim aralıklar özellikle gündüz vakti 1-3 dk'ya kadar iniyor o aralar sitenin en çok haber girildiği zaman aralıkları ve ziyaretçi sayımızın en yoğun olduğu vakitler. 

Botlar'dan iyice şüphelenmeye başladık gerekli ayarlamaları robots.txt'de uyarladım yalnız eksik yada hatalı yapma ihtimalime karşı ben size aşağıda robot.txt'yi yazayım, siz editlemem gereken ya da extra uygulamam gereken methodları bana bildirebilir misiniz ? 

Yazılım konusunda desteklerinize ihtiyacım var bu tip durumlara karşı uygulanan standart ve extra yapılması daha iyi olacak methodları bana iletirseniz sevinirim.

-----------------------------robots.txt-------------------------------------------------------

User-agent: Googlebot

Disallow: 

User-agent: googlebot-image

Disallow: 

User-agent: googlebot-mobile

Disallow: 

User-agent: MSNBot

Disallow: 

User-agent: Slurp

Disallow: /

User-agent: Teoma

User-agent: twiceler

User-agent: Gigabot

User-agent: Scrubby

User-agent: Robozilla

User-agent: Nutch

User-agent: ia_archiver

User-agent: baiduspider

User-agent: naverbot

User-agent: yeti

User-agent: yahoo-mmcrawler

Disallow: 

User-agent: psbot

User-agent: asterias

User-agent: yahoo-blogs/v3.9

Disallow: 

User-agent: *

Disallow: /yonetim/

Disallow: /test/

Disallow: /sayfa/

Disallow: /diger/

--------------------------------------------------robots.txt-------------------------------------------------------------

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

arkadaşlar konu acil.. var mı bi fikri olan?

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

hocam sunucuların lokasyonu Türkiye mi? Sitenin linkini konuya veya öm ile iletebilirmisin?

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

pm yolladım

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Erişim problemini çözemedim hocam. Eğer shared hostingse IIS taraflı bir sorun olabilir. Oradaki loglara erişmeye çalışın.

Sayfa timeout mu oluyor yoksa query demi problem var? Mysql'de slow query loglarını aktifleştirip bi ona bakın isterseniz.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

Paylaşımlıdır büyük ihtimalle çünkü hosting paketi neticede bize özel bir sunucu değil, query ve script time out'a gelince script time out zaten %50 arttırıldı yalnız fark eden birşey olmadı, işin ilginç yanı sitenin subdomainleri bu erişim sorununu yaşamıyor.

Ana siteye erişimde sıkıntı çektiğimiz zaman eş zamanlı diğer subdomainleri kontrol ettiğimizde tüm subdomainlerimiz ışık hızında çalışıyor herhangi bir db probleminden kaynaklandığını sanmıyoruz ya da yanılıyor da olabiliriz.

Örneğin şuan haber eklenmediği için site gayet hızlı ama bir haber eklendiğinde 1-2 dk sonra donma problemi başlıyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Hocam pm gönderdim buna ek olarak haberi özel bir eklenti ilemi çekiyorsunuz? Bu eklenti ile alakalıda problem olabilir

Titanyumun gücü adına!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

Eklenti ile alakası olduğunu sanmıyorum çünkü haber akışını kesip yani sayfayı durdurup daha doğrusu komple kapatıp beklemeye geçtiğimizde yine aynı sorun 5-10 dk içerisinde tekrarlıyor yani ajanstan hiç haber gelmese bile bu sorunu manuel özgün bir haber ekledikten 2-3 dk sonrada yaşıyoruz. 

Yazılım tamamen özgün, herhangi bir eklenti'den kastınız hazır script ise sitede herhangi bir hazır kodlama bulunmamakta, kodları satır satır kontrol ettiğimizde açık set vb gibi bir soruna hataya rastlamadık.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Bir öm daha yolladım hocam. Eklentiden kastım hazır yazılım değil hocam. Özelde yazılmış olsa yazan kişi özel bir modül hazırlamış olabilir bu işlem için. Size attığım öm de verdiğim site aynı datacenter da barınıyor. Sitede sınırsızca tıklama yapıp hızını görebilirsiniz.

Titanyumun gücü adına!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    detCode
    detCode's avatar
    Erkek

hocam bence sorun senin arkada çalışan botlardan vs. kapat onları öyle dene sadece site de sorun varmı ?

Who is detCode?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

Hocam yukarıdada bahsettim, bot dediğiniz ajanslardan gelen haberleri kayıt ettiren yazılımımızı hiç çalıştırmadığımızdada bu sorun devam ediyor. Biz manuel ve ajanstan gelen hiçbir haberi eklemezsek site ışık hızına çıkıyor, yani şöyle söyleyeyim site google'de 100 binden fazla indexe sahip dün hiçbir haber kayıt edilmedi ve bu haberlerin hepsine ve komple siteye ışık hızıyla ulaştık, bugün sabahtan tekrar ajanstan gelen haberi kayıt moduna getirdik yukarıda bahsettiğim şekilde, site donmaya başladı ve sürekli donmaya başladı 1 saatte 1-2 haber ekledik site donma süresi 4 dk da birse 30 dk da bir olmaya başladı bu saati 3-4 saatte bire getirdik aralık süresi dahada arttı ama mesala şu saatte hiç haber eklemiyoruz ve site hızımız öğlen ve sabaha nazaran oldukça hızlı bir ara oluyor ufak çaplı donmalar yaşıyoruz ama eminim dün ki testlerimizde bunu gördük çünkü 2-3 saat sonra site ışık hızına çıkıyor.

Toplam Hit: 2820 Toplam Mesaj: 37