Siteme Erişim Problemi Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Asp malesef çok fazla object create ettiğinde (bu özellikle fso veya xml ise) direk application pool duruyor. Bu konuda çok sıkıntı yaşamıştım.

Çözümlere gelirsek;

1- siteyi vpsde barındırmanız şart.

2- siteye ve varsa aynı vpsdeki diğer sitelerinize application pool atamnız lazım

3- olabildiğince az create object olayına girin. Kodlamanızı optimize ettirin. 

4- iisde 5 kere hata alırsan application poolu durdur diye bir özellik var onu 30 40 yapmanız gerekebilir.

5- application pool recycle sıklığını yarım 1 saate indirebilirsiniz ancak session ile çok işlem yapıyorsanız sıkıntı çekersiniz.

En etkili ve prof yöntem;

Siteye giren kullanıcılarla botları çalıştırmak yerine veri çektirdiğiniz ve kaydettirdiğiniz asp dosyasını vbs scripte çevirtin ve  pleskten zamanlanmış görev olarak atayın. her saat başı otomatikman vbs dosyasını çalıştırır arka planda kontrolünü yapar geçer ve mümkünse bu vbs scriptini sitenizden ayrı bir domainle aynı sunucuda tutarak işlem yaptırın.

ek olarak; cloudflare kullanmıyorsanız kullanın, imaj, js, css gibi statik dosyaları da sitenize subdomain açıp oraya atarak çektirin (örn: img.hedehodo.com , js.hedehodo.com gibi) sitenin bir nebze hızlanmasına yardımcı olur.

ek daha; içerik girdikten sonra kasmalar başlıyor demiştiniz ping olayı yapmış olabilirsiniz siteye belki içerik girince otomatikman pingliyordur botları ping esnasında timeout durumu yaşanıyor olabilir diye geldi aklıma.

xml ile işlem yaptığınız tüm kodları kaldırın bir de öyle deneyin eğer sorun xml, xmlhttp gibi kodlardaysa timeout süresi ayarlayın veya bunları site dışına alın.

pesimistzombie tarafından 16/Ağu/14 00:42 tarihinde düzenlenmiştir

:|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

İlk konu başlığımda bütün ayrıntıları yazdım ben tekrar edeyim.

Sitemizde yer alan hiçbir subdomainde bu problemi yaşamıyoruz. Zaten kullanıcılara herhangi bir haber çektirtmiyoruz bu haberleri biz localhostumuzda manuel olarak gerçekleştiriyoruz haberlere ait resimleri dahi farklı hostinge kayıt ettiriyoruz. Yani siteye yük olacak hiç bir işlemi gerçekleştirmiyoruz localhostta sadece localhosttaki db den belirli aralıklarla hostingdeki veritabanına haberleri sadece yazı olarak kayıt ettiriyoruz ki bu olayı tamamen ortadan kaldırıp manuel site yönetim panelinden 1 tane haber eklesek dahi bir süre sonra (2-3 dk) site donuyor sonra tekrar ışık hızına sonra tekrar donuyor biraz daha donuyor sonra haber eklemezsek o şekilde ışık hızına çıkıp artık donma işlemi gerçekleşmiyor.

Create object olayına gelince hali hazırda sorun yaşadığımız sayfaların hiçbirinde create object açmıyoruz zaten mysql olduğu için localde çalıştırıp test edip o şekilde hem db yi hem sayfaları upload ettik.

Yukarıdada dediğim gibi bu sorun son 3-4 günde baş gösterdi. Vps sunucuya gelince siteye giren kullanıcı sayısından kaynaklı bir problem değil bu örneğin sitede yeri geliyor anlık 80-90 kişi gördüğümüz anlarda bu sitenin ışık hızında çalıştığına şahit olduk. Ama son 3-4 gündür sitede kimse olmasa bile bu sorunu yaşıyoruz. 

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

vps önermemin sebebi application poollara ve kaynaklara hükmedebilmeniz ve debug yapabilmeniz içindi. 

localde işlem yaptığınıza göre, siteyi de komple locale taşıyıp debug edin. Logları inceleyin, cpu, internet, hdd kullanımına bir göz atın. Script kaynaklı bir sorunsa localde de aynı sorunu verecektir.

Sorun direk şurdadır diyemeyiz böyle bir durumda incelenmesi gerekiyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

Asp malesef çok fazla object create ettiğinde (bu özellikle fso veya xml ise) direk application pool duruyor. Bu konuda çok sıkıntı yaşamıştım.

Çözümlere gelirsek;

1- siteyi vpsde barındırmanız şart.

2- siteye ve varsa aynı vpsdeki diğer sitelerinize application pool atamnız lazım

3- olabildiğince az create object olayına girin. Kodlamanızı optimize ettirin. 

4- iisde 5 kere hata alırsan application poolu durdur diye bir özellik var onu 30 40 yapmanız gerekebilir.

5- application pool recycle sıklığını yarım 1 saate indirebilirsiniz ancak session ile çok işlem yapıyorsanız sıkıntı çekersiniz.

En etkili ve prof yöntem;

Siteye giren kullanıcılarla botları çalıştırmak yerine veri çektirdiğiniz ve kaydettirdiğiniz asp dosyasını vbs scripte çevirtin ve  pleskten zamanlanmış görev olarak atayın. her saat başı otomatikman vbs dosyasını çalıştırır arka planda kontrolünü yapar geçer ve mümkünse bu vbs scriptini sitenizden ayrı bir domainle aynı sunucuda tutarak işlem yaptırın.

ek olarak; cloudflare kullanmıyorsanız kullanın, imaj, js, css gibi statik dosyaları da sitenize subdomain açıp oraya atarak çektirin (örn: img.hedehodo.com , js.hedehodo.com gibi) sitenin bir nebze hızlanmasına yardımcı olur.

ek daha; içerik girdikten sonra kasmalar başlıyor demiştiniz ping olayı yapmış olabilirsiniz siteye belki içerik girince otomatikman pingliyordur botları ping esnasında timeout durumu yaşanıyor olabilir diye geldi aklıma.

xml ile işlem yaptığınız tüm kodları kaldırın bir de öyle deneyin eğer sorun xml, xmlhttp gibi kodlardaysa timeout süresi ayarlayın veya bunları site dışına alın.

Hocam xml asp'den oluşturulan bir sayfa bu xml'i biz sadece google'e verdik, rss'e gelince onu yandex biliyor hani onların dışında sosyal paylaşım siteler için 25 haberlik bir özel rss hazırladık malum bunların hepsi farklı istiyor yani toplamda 3 xml'imiz var robots.txt den site haritasını çektim şuan manuel olarak sadece google'e verdiğimiz site haritası var onuda malesef subdomain'e yada site dışına atamıyoruz. Google kabul etmiyor. 

Xml sayfasında ping olayına gelince xml sayfası direk veritabanından çektiği için en son kaydolan 150 haberi gösteriyor yani herhangi bir ping olayı yapmıyoruz acaba sorun xml sayfasında mı ?

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    pesimistzombie bunu yazdı

vps önermemin sebebi application poollara ve kaynaklara hükmedebilmeniz ve debug yapabilmeniz içindi. 

localde işlem yaptığınıza göre, siteyi de komple locale taşıyıp debug edin. Logları inceleyin, cpu, internet, hdd kullanımına bir göz atın. Script kaynaklı bir sorunsa localde de aynı sorunu verecektir.

Sorun direk şurdadır diyemeyiz böyle bir durumda incelenmesi gerekiyor.

Hocam diğer subdomainlerde aynı veritabanını kullanıyor onlarda hiçbir şekilde donma yaşanmaması normal mi, ben defalarca yaptığım local testini tekrar yapayım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Hocam gelen haberleri neyle çekip veritabanına giriyorsunuz? Bunu neyle tetikliyorsunuz? Ne kadar süre aralıkla bunu tetikletiyorsunuz? Sırayla gidelim. Sorun scriptte olduğu için subdomainlerde sorun yaşanmaması normal.

pesimistzombie tarafından 16/Ağu/14 01:02 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

hocam son attığım 3 özel mesajı sabırla okumanı tavsiye ederim. Makale tarzında biraz uzun oldu ama :) %99 ihtimalle sorunun kaynağı yazdığım olay bence

Titanyumun gücü adına!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

Hocam gelen haberleri rss aracılığıyla alıp asp ile işledikten sonra localhosttaki veritabanına kaydediyoruz. Eğer resim varsa haberde o resimleri farklı bir hostinge kayıt ettiriyoruz. Bu işlemler esnasında herhangi bir problem yok. Sadece bu sayfayı 2 dk da bir yeniliyoruz otomatik. Diğer sayfa ise localhosttaki db yi kontrol ediyor oradaki bilgileri yeni olanları varsa tespit edip 2 dk da bir kaç tane yeni gelmişse ki en fazla bu rakam o 2dk lık zaman içerisinde 4-5 i buluyor onları hostingdeki veritabanına kaydediyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

hocam son attığım 3 özel mesajı sabırla okumanı tavsiye ederim. Makale tarzında biraz uzun oldu ama :) %99 ihtimalle sorunun kaynağı yazdığım olay bence

Hocam hemen okuyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Localhosttaki db dediğiniz olay; site sunucudan sizin localhostunuzdaki dbye bağlanarak mı işlem yapıyor?

Toplam Hit: 2829 Toplam Mesaj: 37