folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sol Halkın Sevgisini Nasıl Kazanır, Ne Zaman İktidar Olur ?

Sol Halkın Sevgisini Nasıl Kazanır, Ne Zaman İktidar Olur ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Sol Halkın Sevgisini Nasıl kazanır, Ne Zaman İktidar Olur ne olması gerek  ?
    Solun bu kadar düşmesindeki en büyüketmenler nelerdir halk neden sol dan soğudu neden sıcak bakmaz
    Solcu arkadaşlar fikirlerini yürütürse ve Sağ partileri destekleyen müridlerde Türkiyede ki sol oluşumlara ne olursa ne gibi değişiklik olursa sıcak bakarlar ?

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek
    sol deyince aklıma ecevit geliyor.bu memlekete bir daha ecevit gibi adam gelmez.saygıyla anıyorum

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek

Hikmet ÇETİNKAYA'nın 24 Mart tarihli yazısı.. sorularına cevap olabilir (:

Darbeci Değil, Solcuyuz...

29 Mart Pazar günü yerel seçimler yapılacak...

Peki yerel seçimlerden nasıl bir sonuç çıkacak?

Kamuoyu araştırmalarına göre İstanbul ve Ankara’da AKP önde...

Üç gündür Ankara’daydım...

Otelden çıktım ve Çankaya’da küçük bir tur attım. Çankaya CHP’nin dün de kalesiydi bugün de.

Konuştuğum kişiler, sözü İstanbul’a getirdiler.

Bazı siyasiler de aynı şeyi dillendirince sordum:

“Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olsaydı, Melih Gökçek ne yapardı?”

Verdikleri yanıt hep aynı oldu:

“Havlu atardı!”

Cumartesi günü CHP’nin Tandoğan’da mitingi vardı. Mitingi izleyemedim. Çünkü Üçüncü Ankara Kitap Fuarı’nda imza günündeydim.

Mitingi izleyenler “Tandoğan alanı dolmuştu” deyip eklediler:

“Hava soğuk olmasına karşın Tandoğan dolmuştu. CHP’nin son on yılda yaptığı en canlı mitingdi!”

Pazar günü CHP ve AKP’nin İstanbul’da yaptığı mitingleri televizyondan izledim.

CHP’nin Çağlayan’da yaptığı mitingde sadece Deniz Baykal’ın konuştuğunu gördüm. Oysa AKP’nin Kazlıçeşme’deki mitinginde hem Recep Tayyip Erdoğan hem de Kadir Topbaş konuşmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun Çağlayan mitinginde konuşturulmamasının amacı ne olabilirdi?

Belki bunlar 29 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP içinde çok tartışılacak.

Kim ne derse desin en çok Erbakan Hoca’nın Çağlayan’da Saadet Partisi mitinginde yaptığı konuşmayı beğendim...

Erbakan, AKP’yi yerden yere vurdu.

28 Şubat’a gönderme yapıp, şöyle diyordu:

“28 Şubat olaylarını yaşadık. Bölünmeleri yaşadık. Bu bölünme sonrası AKP kuruldu. AKP işbirlikçilerin kullanmak için beslediği bir kuruluştur.”

Saadet Partisi pazar günü yapılacak yerel seçimlerde oyunu arttırabilir mi?

Hiç sanmıyorum!

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, deneyimli ve derinliği olan bir siyasetçi.

Hepsi o kadar!

SP’nin “Milli Görüş”ünü benimseyenler şimdilerde AKP’nin içindeler...

Seçmeni de AKP’ye kaymış...

AKP varoşlardan besleniyor... Oy tabanı varoşlar...

Eğitimsiz, işsiz ve yoksul kesim AKP’yi destekliyor. Gıda torbaları, para yardımı, kömür...

Ankara’nın varoşlarına araçlarla gıda yardımı yapılıyor. Yoksul insanlar bir yıllık gıda gereksinimlerini karşılıyorlar böylece.

Ankara Çankaya CHP’nin...

İstanbul’da Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy CHP’nin, Şişli ise DSP’li Mustafa Sarıgül’ün.

Ankara’da konuştuğum kimi CHP’liler şöyle bir değerlendirme yaptılar, yazmadan geçemeyeceğim:

“Ankara’da Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Mustafa Sarıgül Büyükşehir’den aday gösterilseydi 29 Mart’ta AKP’yi çökertirdik.

Mustafa Sarıgül CHP gençlik kollarından gelen bir arkadaşımız. CHP lideri iyi bir yerel seçim hesabı yapabilir, Atatürk’ün partisi sadece İzmir’de değil, Ankara ve İstanbul’da yerel seçimleri kazanabilirdi.”

Türkiye’de sol ve sosyalist partiler işsizlerin ve yoksulların umudu olamıyor!

Sanırım asıl sorun bu!

Bir dönem Avrupa Birliği önemliydi işsizler ve yoksullar için. AKP “AB’ye yaklaştıkça” yoksullar bayram yapıyordu.

Avrupa Birliği onlar için bir umut kapısıydı!

Bilmedikleri bir gerçek vardı oysa. O gerçek, AB’nin çeşitli ülkelerinin sermaye topluluklarını birleştiren, buluşturan Avrupa kapitalizmiydi.

Bu buluşmada halkların tümlüğüne, birliğine hukuksal ve siyasal olanak sağlamak değil miydi?

Bağımsızlığımızı yitiren bir ülke olduk...

Acıdır ki işsizler ve yoksullar bunun ayrımında değil!

Türkiye’nin ekonomik, siyasal, kültürel bağımsızlığını savunan yurtseverler, sosyalistler, solcular suçlanıyor bugün!

AKP, özgürlüklerin, demokrasinin simgesi olarak gösteriliyor, “delikanlılık”, alanlarda medyaya dönük sert tavırlar alkış topluyor.

Din bezirgânları, tarikat şeyhlerinin müritleri, yeni mandacılar “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısını mırıldanıyorlar.

Cumhuriyet düşmanları Cumhuriyet gazetesine saldırıyorlar...

Bunlara verilecek yanıtımız var elbet...

Emekten yanayız, sermayeden değil! Özgürlüklerden ve demokrasiden yanayız askeri-sivil darbelerden, ırkçılardan, kafatasçılardan yana değil!

Solcuyuz, solcu!

Anladınız mı?

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    insanları dinine,diline,ırkına göre ayırmıyoruzda bu düşüncesine göre ayırma sevdası nedir.nedir sağcı solcu.. ben bu gibi kavramlara karsıyım.zamanında bizi bölmek için türetilmiş bu kavramları halen kullanıyor olmaktan utanç duymalıyız aslında ama bunu ne zaman nerde dile getirdiysem hiç skleyeni görmedim o kadar hazırız ki bölünmeye konu siyaset olunca..

Troubles'll come & they'll pass
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

olması zor. ayak uydurma meselesi. sadece bi kaç ideolojide kalmak yobazlıktır maalesef, bir çok hatta bir kaçı hariç hepsi iktidar olmaya hazır değil. Dünya değişiyor, dünyaya ayak uyduran iktidar olur uyduramayan devrimci. En son ecevit'i gördük, çok şahane adamdı kişilik ve düşünce olarak  ama "keşke görmeseydik" diyesim de gelmiyor değil.

edit: bir de yoksulların umudu olması konusu var ki, artık yoksulların umudu eskisi gibi marksizm değil.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bu evrensel bir şeydir herkesi imkanı yok aynı çatıda aynı fikirde toplayamassın ilk insanlardan bu yana fikir çatışmalarımevcuttur yani bu bizi bölmek için türetilmiş bir durum diyip geçemeyiz he ideolojiler birbirlerini sert ve teröre varacak derecede etkilerse işte o kötüdür  normalde kimseyi ama kimseyi tek fikirde toplamak münkün değildir o sebebpten sağ ve sol basik 2 ideolojinin adlarıdır insanlar bu idelojiden hangisini kendisine yakın görürse o ideolojinin peşinde koşmaktadır şuan sola rağbet yok bende bunun nedenlerini bir nevi sorguluyorum ve fikirlerinizi öğrenmeye çalışıyorum

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek
    ben ideoloji derken genel sağ ve soldan bahsetmedim. bugün sosyalist partilere iktidar olma şansını versen Türkiye'ye biçecekleri ömür sene değil ama bunun yanında CHP iktidara oynuyor. İkisi de sol parti ama dünya görüşleri bir çok yerde farklı. Birisi dünyaya ayak uyduruyor, diğeri dünyayı değiştirmeye çalışıyor. Bu ikinci düşünce iktidar partisi için pek geçerli bir düşünce değil bence
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NovalgiN
    NovalgiN's avatar
    Erkek

alp bunu yazdı:
    -----------------------------

edit: bir de yoksulların umudu olması konusu var ki, artık yoksulların umudu eskisi gibi marksizm değil.

Afedersin ama marksizmi böyle kesip attığına göre bir alternatifin de olmalı.  Eskiden marksizm miş ama şimdi değil...   nasıl oluyor bu? marx ın tezleri tam da bu günü işaret etmişken, sermaye  kendi silahıyla vuruluyorken, insanlar arası farklılaşma ve statü giderek derinleşiyorken, ideolojileri öldü varsaymak ne kadar bilimsel?  Bu günkü kapitalistler bile daha dünkü çocukken kapitalizmin ne demek olduğunu Markstan öğrendiler.

Sol diyince herkesin aklına nedence chp ve dsp geliyor. oysa sol kültürünü yansıtmıyor bile bu tip partiler.  Hatta kapitalist düzende  parlementerist sistemle ülke kurtarmaya kalkan partiler ayrıca bir rezillik içerisindeler buna sol da dahil. 

Yağmur dindi, yağmura inandık.|www.birboluiki.net
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek

Bu ülkede cumhuriyet rejimini hazmedememiş insanlar çogunlukta.

Bu ülkede milli bilinici kaybetmiş yada yozlasmıs bilince sahip insanlar çogunlukta.

Ben tip,tkp ve türevleri olusumların güttügü fikirlerin bu ülkenin ilerde ki gercekci adımlar olduguna inanmıyorum.Yukarda da arkadasın bahsettigi gibi sol,sag mazide kaldı.Bu tanımların ucu çok acık.Herzaman yanlıs anlasılmaya sebebiyet verir.Ancak konu dagılmasın diye bu tanımları yapıcam.

Bu ülkede sol iktidar olmaz.Olsada fikirlerini tam anlamıyla ortaya koyamaz.Koyarsa orda fazla duramaz.Sol derken bu fikriyatın en büyük ayagı halkcılıktır.Halktan yana olmaktır.Sorarım,kendi tarihine kültürüne yabancı olup kendisini devamlı araplara suna buna dinle yamamaya calısan halkın yanında mı olucan.Halk kendisine yabancı.Sen simdi böylesi bir halkın yanında olup dogmayı meclis kürsüne tasırsan ortada ne sol kalır nede baska bir sey.Sol yeniliktir,devrimdir karacarsaf halktır diye mesru kılanların yasadıgı bir ülkedesin.Demokratik olmak zorundasın evet dogru söylüyorlar isteyen istedigni giymeli dersen,karacarsafı takkeyi cübbeyi kullanan insanların varlıgını ve onları kullananları göz ardı edemezsin.Ya onları kullananları yok etmelisin ki bu da çok zordur çünkü onlar,pantolunlu sık takım elbiseli amcalar ve döpiyesli teyzelerden olusmaktadır.Karıtırırsın secemezsin.Ya da tümden yasaklamasın ki o zaman ne dinsizligin kalır ne demokratlıgın.

Bu ülke insanı,bilmem kacıncı padişahın ne yapıp yapmadıgı konusunda kararsız ve bu karasızlıgınla 500 sene önceki bir olay yüzünden birbirine düşen halktır.Okumazlar,araştırmazlar göt korkuları hat safhadadır.Bogun egerler,yumruklarını sıkmayı bilmezler.Dile kolay tam 600 küsür sene dinle yönetilmişler.Sen eger kalkıp halkın bu yanlıslarını degiştiemeye calısırsan seni halktan olmamakla suclarlar tak akp gibi bir hukumet gelir halktanım der halkı tüm pisligi ve yozlasmıs düşünceleri ile yasamaya iterler.Ve halkında buna halkcılık der.Onları degiştirmelisin,onları yönlendirmelisin yanlıslarının yanında yozlasmanın dibinde durmamalısın.Bunları basarabilen adam varsa cıksın sol iktidar olsun.Ama olamaz.Ben inanmıyorum yapamıyacaklar da.Çetin yollardayız yufka yüreklilikle asılmaz bu yollar.Bu ülkede uygulanabilcek tek çıkar yol vardır o da "ulusal sol".Grektigi yerde ilerici gerektigi yerde tokadı indiren.Yoksa çok tepene binerler.Güçlü olmalı yumrugunu sabır için degil vumak için sıkmalı.Çünkü Medeniyetin beşigi,şiddetin meşrutiyetinden geçer.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek
    NowalgiN bunu yazdı:

alp bunu yazdı:

Afedersin ama marksizmi böyle kesip attığına göre bir alternatifin de olmalı.  Eskiden marksizm miş ama şimdi değil...   nasıl oluyor bu? marx ın tezleri tam da bu günü işaret etmişken, sermaye  kendi silahıyla vuruluyorken, insanlar arası farklılaşma ve statü giderek derinleşiyorken, ideolojileri öldü varsaymak ne kadar bilimsel?  Bu günkü kapitalistler bile daha dünkü çocukken kapitalizmin ne demek olduğunu Markstan öğrendiler.

Sol diyince herkesin aklına nedence chp ve dsp geliyor. oysa sol kültürünü yansıtmıyor bile bu tip partiler.  Hatta kapitalist düzende  parlementerist sistemle ülke kurtarmaya kalkan partiler ayrıca bir rezillik içerisindeler buna sol da dahil. 

sen şiir falan yazan adamsın cümleyi tekrar oku. ben marksizm yoksulların durumlarına işaret etmiyor ya da yoksulluğun çözümü marksizm'de değil demedim. Yoksulların umudu artık marksizm değil dedim. marksizm'le değil yoksullarla ilgili bir olay yani.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek
    BAAL bunu yazdı:

@ baal

dogru söylemiş 

Toplam Hit: 4057 Toplam Mesaj: 31