folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Sömürge Devletlere Karsi Koloni Devletlerin Tutumu

Sömürge Devletlere Karsi Koloni Devletlerin Tutumu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar

Bir süredir aklimdaydi kendimce düsündüm ama bir türlü cevap bulamadim.. Belki buradan farkli bir görüs gelir bir seyler ögrenirim :)

Bildiginiz gibi bundan yüzyil önce (belki daha eski belki daha yeni) bir cok devlet dünyanin farkli ülkelerinde koloniler olusturdular ve o ülkelerin yerüstü ve yeralti kaynaklarini sömürdüler, yetmedi adamlarin dinlerini degistirdiler yetmedi adamlarin dillerini degistirdiler ancak bunu yapanlara karsi yeteri bir tepki göremiyorum, aksine onlari destekleyen davranislar görüyorum.

Söyle ki:

Bu sömürgeci devletlerin en kallavisi ingiltere.. Afrika'da bir cok ülkeyi sömürdüler, asyaya el uzattilar, hindistan'a girdiler vs vs. Ancak o dönemler gecti gitti ama bakiyorum hala 60 tane ülkenin resmi dili ingilizce.. Ve bunlarin cogu da hristiyanligi kabul etmis ülkeler yani ingilizlerin getirdigi dini.. Ingilizler ayrilmis olmalarina ragmen neden dillerini degistirmediler?

Mesela hindistan... Evet bir cok yerel dil var ve sanirim ortak dil olarak ingilizce kullaniyorlar ama kendilerini bunu belirleyebilirdi. Bir grup insan geliyor ülkeni sömürüyor bir sürü eziyet ediyor ve onlar ayrildiktan onlarin degistirdigi seyleri öyle kabul ediyorsun ve seni sömürenlere karsi ses cikarmiyorsun en azindan dünya capinda duyulan bir ses cikarmiyorsun..

Ayni seyi fransa yapiyor, ayni seyi ispanya yapiyor ki ispanyollar daha berbat sekilde yapiyor ama hic bir latin amerika ülkesinden bir sey duymuyorsun..

Neden bunlari yazdigima gelince: ben avrupa'da bir cok ülke vatandasiyla sohbet ediyorum konusuyorum vs. Türk'üm deyince osmanli akillarina geliyor ve büyük bir kin var osmanli'nin yaptiklarindan dolayi. Mesela osmanli, balkan ülkelerindeki cocuklari (yetimleri) devsiriyor ve asker yapiyordu, Tabi cocuklarin dinlerini vs degistiriyorlardi. Bazi tarihciler bunu ailelerin gönüllü olarak verdigini ya da cocuklarin kimsesiz oldugunu söylüyorlar ancak o ülkedeki insanlar, osmanli'nin zulm ettigini söylüyorlar, zorla aldiklarini söylüyor. Biraz mantikli düsününce, ortodox hristiyanlarin cogunlukta oldugu yerlerde, hristiyan bir aile acliktan ölse de cocugunu müslüman olmasi icin gönüllü vermez.. Ben osmanli'nin zulmetmedigine inanmak istiyorum ancak böyle bir olay gercekten yasanmissa, diyecek bir seyim yok..

Eski calistigim firmada bir cok balkan kökenliler vardi, arnavut, kosovali vs. Ve onlar müslüman olmalarina ragmen türkleri genel itibariyle sevmiyorlar. Türklerin isgalci oldugunu, sömürdüklerini vs söylüyorlar. Diyorum türkler sayesinde müslüman oldunuz, yok diyor Allah sayesinde olduk diyorlar ama yine de türkleri sevmiyorlar.

Ayni sekilde macaristan'da, cek cumhuriyeti'nde, yunanistan'da da benzer tepkiler gördüm..

Osmanli devleti girdigi ülkelerde adamlarin dinini degistirmedi, dilini degistirmedi (yunanistan'da 400 yila yakin kaldi, macaristan'da 150 yil, balkanlarda da 500 yildan fazla kaldi)  buna ragmen cok büyük kin var türklere karsi.. hala bile.. Ama hic bir hintli'den, hic bir afrika kökenli birinden ingilizlere ya da fransizlara karsi bir sey söyledigini duymadim.. Evet amerikadaki, fransa'daki afrika kökenliler sikinti yaratiyor ama ben ben sömürülen devletler ve orada yasayanlar baglaminda söylüyorum

Hadi hong-kong'u anliyorum.. Cin'in baski ve zulmünden ingilizlerin tekrar yönetimde olmasini istiyorlar, mantikli Ama digerleri icin..

Biraz empati yaparsam: ingilizler bizi isgal icin geldiler, bizim dilimizi dinimizi degistirmeye calistilar ve biz özgürlümüzü kazandik ama bunlarin hepsini kabul edip yola devam ettik.. Böyle bir seyi hayal etmem mümkün degil. Suan bile ingilizlerin bize yaptiklarini, afrika'ya yaptiklarini düsündükce sinirlerime hakim olamiyorum ama buna maruz kalanlardan böyle tepkilere denk gelmedim

sebebi ne ola?

biraz uzun oldu, icimi döktüm :) okuyanlara tesekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

ingiliz sömürdüğünün karşılığında eğitim, kültür, refah, mimari, şehirleşme vs gibi şeyler verip hayat standartlarını yükesltirken

sen sadece allah var kardeşim deyip parasını almışsın ayrıyetten karısına tecavüz edip erkek evladını almışsın

kabullenmek zor tabi

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Kitlesel bir Stockholm Sendromu olduğunu düşünüyorum.

Tabii kolonilerin nesiller sonra özgür kalmasının da etkisi vardır.Artık o zulmü çekenlerin yerine torunları gelmiştir ve tarihte yaşanılanlardan kin duyamayacak kadar uzak kalmıştır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı

ingiliz sömürdüğünün karşılığında eğitim, kültür, refah, mimari, şehirleşme vs gibi şeyler verip hayat standartlarını yükesltirken

sen sadece allah var kardeşim deyip parasını almışsın ayrıyetten karısına tecavüz edip erkek evladını almışsın

kabullenmek zor tabi

hocam o kadar basit degil bu olay.. 100-200 yil önce afrikada ne gibi sehirlesme yapmis mimarilerine katkida bulunmus ya da refah düzeylerini arttirmis? Aksine bu adamlari köle olarak gemilere doldurup kendi ülkelere götürmüsler..

canakkale savasina anzaklar altinda hintliler de vardi. Adamlar direk hintlileri savasa bile sokmuslar.. Elbette hindistan'a biraz pozitif seyler kazandirmistir ama hindistan gibi bir ülkenin bir sürü zenginligi calanlar da onlar. Yani verdikleriyle aldiklari arasinda daglar kadar fark var..

benzer olay sovetler tarafindan yapilmis ancak biraz degisik.. Sovyetler ya da ruslar avrupa'da sevilmiyor, istenmiyor ve hala büyük bir tehdit olarak görülüyor ancak asya'daki ülkeler resmen asimilestiriliyor ve bir cok insan kendi dilinden ziyade rusca konuyor, sovyet blogu cöktügü halde, ruscayi resmi dil olarak kullaniyorlar, bir cok islerinde rusca konusuyorlar.. Hadi ingilizleri hizmet yapti tepki yok diyelim ama ruslar bir sürü zulmetti bu insanlara ama ruslara öyle bir tepki yine görmüyorum (belki vardir, orada yasayan/yasamis arkadaslar bilgilendirebilir)

osmanli icin evet cok kötü seyler söyleniyor hocam.. ve nefretlerinin altinda bu var.. ben tabi kendine müslüman diyen insanlarin böyle bir seyler yaptigina inanmak istemiyorum.. Ama yapmislarsa adamlarin nefretini anlarim ve hak da veririm.. Cünkü ben zulmun her türlüsüne karsiyim, kimden geliyorsa gelsin önemli degil.Ama yine de ingilizlerin, fransizlarin, portekizlilerin, ispanyollarin, ruslarin zulümlerinden fazla degildir.. Ya da araplarin zulmü.. onlar da bir cok yeri isgal etmis ve bir sürü dili, dini yok etmis, zorbaliklar yapmis.. irak, suriye'de bir sürü hristiyan vardi ama simdi yok.. onlarin farkli dilleri vardi (aramice gibi) hic biri yok.. kendi dillerini ve dinlerini zoraki yerlestirmisler gibi görünüyor ama endonezya, malezya gibi ülkelere tüccarlar araciligi ile girilmis ve onlar islam'i öyle kabul etmisler mesela..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    GusFring bunu yazdı

Tabii kolonilerin nesiller sonra özgür kalmasının da etkisi vardır.Artık o zulmü çekenlerin yerine torunları gelmiştir ve tarihte yaşanılanlardan kin duyamayacak kadar uzak kalmıştır.

bizim toplum hala ingilizleri sevmiyor.. belki sebebi din farki olabilir.. Ya da türk toplumunun dinamikleri farklidir.. ancak araplarin yaptigi hainlikler de bir yanda var ama onlari bir cok kisi unutmus görünüyor. Belki dinin etkisi olabilir hocam.

Isin tuhafi su, londra'da ingiliz orijinliden cok yabanci kökenliler var. bangledes,hint, pakistanli, afrikali vs dolmus hep oralara... Hatta bir grup müslüman ingilitere'de seriat ile yönetilmek istiyor.. Geldigi ülkedeki seriattan kaciyor ingilitere'ye siginiyor ama ingiltere'de seriat istiyor .. bu da biraz manyakca :)

unbalanced tarafından 20/May/20 19:32 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    GusFring bunu yazdı

bizim toplum hala ingilizleri sevmiyor.. belki sebebi din farki olabilir.. Ya da türk toplumunun dinamikleri farklidir.. ancak araplarin yaptigi hainlikler de bir yanda var ama onlari bir cok kisi unutmus görünüyor. Belki dinin etkisi olabilir hocam.

Isin tuhafi su, londra'da ingiliz orijinliden cok yabanci kökenliler var. bangledes,hint, pakistanli, afrikali vs dolmus hep oralara... Hatta bir grup müslüman ingilitere'de seriat ile yönetilmek istiyor.. Geldigi ülkedeki seriattan kaciyor ingilitere'ye siginiyor ama ingiltere'de seriat istiyor .. bu da biraz manyakca :)

Onun sebebi bizim özgürleştirilmememiz, özgürlüğümüzü kendimiz kazanmamız olabilir hocam.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

e işte bizi sevmemelerinin nedeni biz diline dinine yaşantısına karışmıyoruz. 

eğerki kendi kültürümüzü dikte etsek zorla, onlarda bize benzeyeceği için mecburen bizi sevmek zorunda kalacaklardı.

düşünsenize yunanistanda 400 yıl kalmış. bu süre içinde yunanistandaki bütün slav ırk türkçe konuşup müslüman olsaydı. ki bence bu 100 yılda bile mümkün.

bu seferde müslümanlaştıramadığımız diğer slav ırklara karşı bi antipati duyacaklardı.

biz onlara göre işgalciyiz keza gerçekten de öyleyiz bir bakıma belkide.

gittiğimiz yerdeki bütün zenginlikleri sömürürüz artı yıldan yıla haracını aksatmasın. istediğimde ordu versin istediğimde cariye versin.

bizdeki mantık taa atilladan taaa metehandan beri böyle. bize biat etsinler yeter.  ama eski erdemli aziz devletlerimizi yine de yerer gibi konuşmayım.

onlar en azından islam devletlerindeki gibi şehir teslim olmaz ise yağmalamak ve tecavüz etmek helal kafasında değildiler.  daha insancıldılar.

artı çoğu zaman bizim kültürümüze çok zıt olan bu milletleri kendi şerii hukukumuza uydurmaya çalışırız.

ister istemez bu 400 yıl onlara bir uyum sürecinden ziyade bir zulm gibi geliyor.

bilememişiz yani yavas yavas bir milleti asimile etmek nasıl olur hiç ilgilenmemişiz bununla. çünkü biz savaşmayı çok iyi biliyoruz. nasılsa bize zıt gidemezler düşüncesi hakim.

bize benzemeyen milletlerin bize benzemesinden bile hoşlanmamışız belki gururumuz yüzünden. 

neymiş bu dönmeymiş neymiş eski hristiyanmış sonradan müslüman olmus. hep aşağılamışız yani.

e sikik o zaman zaten herkes senden tiksinir.

tabi lan
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Edit

zeybekustasi tarafından 20/May/20 19:42 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    korkarabatak bunu yazdı

e işte bizi sevmemelerinin nedeni biz diline dinine yaşantısına karışmıyoruz. 

eğerki kendi kültürümüzü dikte etsek zorla, onlarda bize benzeyeceği için mecburen bizi sevmek zorunda kalacaklardı.

düşünsenize yunanistanda 400 yıl kalmış. bu süre içinde yunanistandaki bütün slav ırk türkçe konuşup müslüman olsaydı. ki bence bu 100 yılda bile mümkün.

bu seferde müslümanlaştıramadığımız diğer slav ırklara karşı bi antipati duyacaklardı.

biz onlara göre işgalciyiz keza gerçekten de öyleyiz bir bakıma belkide.

gittiğimiz yerdeki bütün zenginlikleri sömürürüz artı yıldan yıla haracını aksatmasın. istediğimde ordu versin istediğimde cariye versin.

bizdeki mantık taa atilladan taaa metehandan beri böyle. bize biat etsinler yeter.  ama eski erdemli aziz devletlerimizi yine de yerer gibi konuşmayım.

onlar en azından islam devletlerindeki gibi şehir teslim olmaz ise yağmalamak ve tecavüz etmek helal kafasında değildiler.  daha insancıldılar.

artı çoğu zaman bizim kültürümüze çok zıt olan bu milletleri kendi şerii hukukumuza uydurmaya çalışırız.

ister istemez bu 400 yıl onlara bir uyum sürecinden ziyade bir zulm gibi geliyor.

bilememişiz yani yavas yavas bir milleti asimile etmek nasıl olur hiç ilgilenmemişiz bununla. çünkü biz savaşmayı çok iyi biliyoruz. nasılsa bize zıt gidemezler düşüncesi hakim.

bize benzemeyen milletlerin bize benzemesinden bile hoşlanmamışız belki gururumuz yüzünden. 

neymiş bu dönmeymiş neymiş eski hristiyanmış sonradan müslüman olmus. hep aşağılamışız yani.

e sikik o zaman zaten herkes senden tiksinir.

hocam dediklerine bi de su acidan bak: osmanli devleti özgürlük vermis, kimsenin dinine diline karismamis, herkes dinine göre yasayabilir, müslüman degilsen, istersen atese tap, sadece anarsi cikarma.. askere gelme ama karsiliginda vergini ver vs... elbette hic bir toplum isgail edilmek istemez hocam. Yani osmanli ne kadar islam'i ya da kur'an i uyguluyordu bilemem cünkü kur'an a göre size savas acmayanlarla savasamazsin. Ama bi sekilde fetvalar verilmis, arkaplanini bilmiyorum. Bana göre sahsen asimile olmaktansa özgür olmak daha mantikli. Yani ben neden ingiliz gibi olayim? onun dinine geceyim, onun dilinden konusayim ona benzeyeyim? Bunu zorbalikla yapiyorsa ona karsi bir seyler olmasi lazim.. Ayrica hangi hintli ingiliz :) ingiliz vatandasi olsan da beyaz irktan degilsin, o yüzden bir sekilde yine ayrimciliga ugrarsin.. Adamlar dünyayi siyah ve beyaz olarak gördü büyük bir dönem.. Asagilama en cok onlarda var.. Evet müslüman aleminde de maalesef gayri müslimlere yasama hakki tanimiyorlar, hor görüyorlar.. Cok örneklerini duyuyorum.. Kendimizle, tarihimizle yüzlesmemiz gerekiyor bi anlamda...

Acaba gercekten bizim yaptiklarimizdan dolayi mi böyle yoksa yapmadiklarimizdan dolayi mi? Yunanlilari müslüman yapsaytik, türkceyi resmi dilleri haline getirseydik, bugün yunanlilar bizden nefret etmez miydi?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Kütlesi olan her şey uzayda yer işgal eder.

Biz de işgal ediyoruz. Onlar da..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Eğitim sistemi bunun için vardır hocam. Resmi tarih denilen şey burada ortaya çıkar.  Biz nası Osmanlı tarihi okurken "lan ne iyi adamlarmışız , hoş görü, islam, laleler..." modunda takılıyorsak emperyalist ülkelerin kendi ve kolonilerindeki eğitim sisteminde öğrendikleri tarih tam olarak emperyalistlerin istediği şekilde olduğu için adamların sorgulamaması normal. 

Bir batılıyla(İngiliz, Fransız, İtalyan...)  Çanakkale(Dardanel) ve akabindeki Kurtuluş Savaşı üzerine sohbet edemezsiniz çünkü tarihlerinde bunlar okutulmaz. Evet okutulur ancak Gelibolu'daki zaferden çok bahsetmez, Kurtuluş Savaşında Fransızların güney cephesi hikayeleri anlatılmaz. Hatta bu dönemdeki savaşların hepsine "Greeko-Turk" savasi derler. Yunan-Türk savaşı çizgisinde tutarlar resmi tarihlerinde. İngiliz, Fransız, İtalya hiç buralara gelmemiş biz sadece Yunanla savaşmışız ve  bitmiş noktasında tutarlar.

Hikayeyi resmi tarihin dışında taşırsak Osmanlı dediğin imparatorluğu en güç duruma düşürenler Toroslardaki Türkmenler-Yörükler. Bir huzur vermemişiz saraydakilere o zaman. Torosların dağ köyündeki yörük çadırından vergi toplamaya geliyorsun sadece. Onun dışında yoksun. Celali isyanları mesela bu konuda apayrı bir boyut. Resmi tarih onu bize 1 satır bile sürmeden şöyle bir değinip uzaklaşır. Çok uzun hikayeler aslında ama bu noktalardaki soru işaretlerini cevaplayabilmek içni resmi tarih kafasından uzaklaşmak gerek. Yoksa Celali isyanları sana sıradan bir anarşi gibi gelir. Osmanlı bir ailedir ve  paralı bir ordusu vardır... bu noktadan çıkarak soruları sormak ve cevapları aramak gerekir.

İş Anadolu'nun ötesine geçince hikaye yine aynı. Lübnan'ın dağ köyündesin. 5 bilemedin 10 haneli bir köy. Yılda bir kaç adam geliyor. Ot boktan vergisini topluyor ve dönüyor. Köye Beyruttan yürümek 6 gün 6 gece...

şalvarı şaltak osmanlı
    eğeri kaltak osmanlı
    ekende yok biçende yok
    yiyende ortak osmanlı

Burada şunu iyi yakalamak gerekir. "Sanayi devrimi" ki Osmanlı bunu yakalayamadı işte. Paranın yönü değişti, vermediğin adamlardan sürekli almaya çalıştın... Lübnan'ın dağ köylüleri de sikerim lan diyip kılıç kaldırdı. Batı emperyalizmi böyle böyle doğdu. Elinde paran ve silahın varsa yönetirsin. Batı emperyalizminin elinde parası da silahı da var ve yönetiyor. İstediği gibi dizayn edebiliyor... Makarnayla, Allah ile kitap ile, milliyetçilik goygoyu ile, fetö gibi, cübbeli gibi tipler ile kandırılan insan, üç kuruşa satın alınan insan bu batılı ülkelerde iş imkanı, eğitim imkanı verildiği için "sikmişim Kongo'yu, terörist kasa Toyota'ya bineceğime Alaman mercedes'e binerim" diyip minnet duyuyor.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
Toplam Hit: 3633 Toplam Mesaj: 32
ingiltere fransa koloni