folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder SPA Framework Secimi Nasil Olmali? (Angular, React, Vue)

SPA Framework Secimi Nasil Olmali? (Angular, React, Vue)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Hybris bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

tam konuya yaziyordum site uctu :)

Sef gecen gün incelemis vue'yu. Baya begenmis. Ben vue ögrenmeye basladim, suanlik iyi gidiyor bakalim. Tavsiye ettigin bir egitim seti/kitap vs var mi?

ben kendi dökümantasyonu ile ilerledim.

orada vue lifecycle diagramı var onu kafada oturttuktan sonra step step örneklerle datadır methodlardır proplardır yazarak ilerlemek lazım.

sonra githubdaki opensource projeleri inceleyerek best practiceleri araştırmıştım.

eğitim seti veya kitap ile bir dilin veya framework un sağlıklı şekilde öğrenilebileceğini düşünmüyorum. en azından bende durum böyle :) 

bu frameworklar cok zor degil hocam.. O yüzden kitapla ögrenilmez (ki normalde kitapla ögrenilmeyi her zaman tavsiye ederim)

benim suan takip ettigim egitim seti bu

https://www.youtube.com/watch?v=5LYrN_cAJoA&list=PL4cUxeGkcC9gQcYgjhBoeQH7wiAyZNrYa

bi bak sen de.. Daha önce bu kanali paylastim. Elemanin bir sürü videosu var özellikle js frameworklarla ilgili.. Gayet güzel anlatiyor. suan böyle ilerliyorum. 10. dersteyim.. Tabi hala bunu profesyonel halde nasil uygularim fikrim yok. Yani mesela elimde bir datatable var, bu tabloda istediklerimi göstermek, istediklerimi takla attirmak, istediklerimi listede göstermek istiyorum daha sonra listeden bir eleman secildiginde ona göre tabloyu güncellemek istiyorum vs.. Daha cok yol kat etmem gerek

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

hocam attığın video 2017 yanlış yoldasın.

köklü değişiklikler geldi. 2 way data binding yapısı bile değişti

vue-cli ile başlamalısın. html e script ekleme olayı mı kaldı 2020 deyiz :)

Hybris tarafından 09/Oca/20 19:12 tarihinde düzenlenmiştir

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Hybris bunu yazdı

ben son sürümü kullaniyorum ve hala calisiyor hocam . Ama dedigin seyi anladim, elbette ki yeni özellikleri kullanmak lazim. Once bi vue'yu tamamen kavrayayim da yeni versiyon icin video bakarim.

Bu arada vue-cli tam olarak ne ? bu kisim biraz karisik. vue, vue.js ve vue-cli

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu biraz daha güncele benziyo?

https://www.youtube.com/watch?v=kpfNC42BC0E&list=PL5R6Uel2HsL_8gETo3JsfUnIqiKfPhW0Y

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    detCode
    detCode's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

ben vue ile react i karşılaştırmıştım ikisinde de sanal dom vs var ama vue da objeler arasi veri transfer etmek pek kolay olmadi. React ve redux ikilisi işlerimizi cok kolaylaştırdı. mobilde de react native ile ilerlediğimiz için bir cok kodu ortak kullanabiliyoruz. (suanlık) mutluyuz.

vuex var, event bus var kolay aslında veri transfer olayı. vue native var ama hiç kullanmadım bilmiyorum

detCode tarafından 09/Oca/20 19:45 tarihinde düzenlenmiştir

Who is detCode?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hybris
    Hybris's avatar
    Erkek

tercih meselesi hocam. attığın son video yine bana ilkel geldi.

windows makinada webstorm & beyaz tema kombinasyonuyla çalışan birinin best practiselere sadık biri olduğunu düşünmüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=VEhFLM8tw0o

şu arkadaşın kurgusu best practiselere uygun.

agile isn’t how fast you can go, it’s how fast you can turn.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Hybris bunu yazdı

tercih meselesi hocam. attığın son video yine bana ilkel geldi.

windows makinada webstorm & beyaz tema kombinasyonuyla çalışan birinin best practiselere sadık biri olduğunu düşünmüyorum.

şu arkadaşın kurgusu best practiselere uygun.

tamamdir hocam bunu da izlerim sorun degil :)) tesekkürler

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Hocam blazor ı inceledin mi?

Web assembly daha release olmadı ama serverside olanı release oldu.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    esinti bunu yazdı

Hocam blazor ı inceledin mi?

Web assembly daha release olmadı ama serverside olanı release oldu.

daha önce konusu gecti hocam yazdim bi seyler ben de :) webassembly'i daha önce duymustum ve hemen .net tarafi icin arastirma yapip blazor'u bulmustum. Biraz teorik bilgim var ancak pratik olarak henüz bi sey yapmadim. Bir kac da video izledim vs. Suan icin gecilecek bir teknoloji oldugunu düsünmüyorum. Silverlight gibi hüsran olmasin da sonu :) c# ile yazildigi icin adapte olmak zor degil ama gerek yok suan.. 

JS öyle görünüyor ki, tacini kaptirmayacak.. Her gecen gün yeni seyler cikiyor, akil almaz :) Ben de kendimi güncel yazilimci zannediyordum ama bunun hizina kim nasil yetisecek (Allah'tan web developer degilim). 

suan güzel bir vue egitim seti buldum onu izliyorum. @Hybris in dedigi gibi ilk set biraz eski kalmis. Ama ikinci verdigim gayet güncel (adam bir kac yolu gösterdi ve en son olarak vue-cli den olusturdu projeyi). Suan basit bir to-do app yapiyor, onu yapmaya calisiyorum. 2 videosu falan kaldi bitirmeye (ama daha sete yeni videolar geliyor). Kanali tavsiye ederim, cok temiz, sakin sakin anlatiyor eleman. Bir cok seyi bildigim icin 1.5x hizla izliyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCmOc2xIgDcPSK05-6qXKxTQ/videos

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Hybris bunu yazdı

ben son sürümü kullaniyorum ve hala calisiyor hocam . Ama dedigin seyi anladim, elbette ki yeni özellikleri kullanmak lazim. Once bi vue'yu tamamen kavrayayim da yeni versiyon icin video bakarim.

Bu arada vue-cli tam olarak ne ? bu kisim biraz karisik. vue, vue.js ve vue-cli

Cli lar tüm js frameworklerde mevcut hocam. Konsol üzerinden boilerplate ler olusturuyoruz biz. 

Misal,

ABC firması için boilerplateler oluşturdun. Cli vasıtasıyla ABC login diyerek loginli hazır bir template yaratabiliyorsun. Bunun gibi bir sürü modül tanimlayabilirsin. Loginli bookmarkli vs vs

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
Toplam Hit: 5651 Toplam Mesaj: 32
angularjs angular spa frameworks vue react