folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder SPA Framework Secimi Nasil Olmali? (Angular, React, Vue)

SPA Framework Secimi Nasil Olmali? (Angular, React, Vue)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar

Hem kendi sahsi web sitem/admin panelim icin hem de firmada kullanilacak asp.net core ile birlikte kullanabilecegim bir framework ariyorum.

Sagolsun @MhmdAlmz bana biraz acikladi ve kafam bu konuda biraz daha net. Anladigim kadariyla, bu tür frameworklari server'a cok yük bindirmemek adina kullaniyoruz ve bu frameworklara bir API vererek, bunlara veri kaynagini sagliyoruz, kalan isi bunlar yapiyor. Asp.net core icin ise ortada razor vs olmuyor, sadece bir tane webservis yazilip bu frameworklardan biriyle kullanilacak. Benim anladigim seyin özeti bu

Bunu gözönüne alarak; vue, angular ve react gibi frameworklardan/kütüphanelerden hangisini secmeliyim? Ya da iki framewworku birlikte kullanmak zorunda kalacagim zamanlar olacak mi (olacaksa ne zaman)? Neye göre bu secimi belirlemem lazim? Daha önce biraz react ögrenmeye calismistim ama biraktim. Onun haricinde bu tarz frameworklar hakkinda fikrim yok (nodejs ile socket.io kullanarak bir proje yaptim).

NodeJs ile öyle ya da böyle bi seyler yaptim ama tam istedigim gibi olmadi. Yani ben binding kullanmak istiyorum, MVC patterni hakkiyla kullanmak istiyorum, dependency injection kullanmak istiyorum vs vs. Buna uygun ne secmeliyim?

Okudugum kadariyla vue icin kolay diyorlar ve asp.net core yazilimcilari icin tavsiye ediyorlar, kolay olmasi bana cazip geliyor cünkü ben webci ya da front-end ci degilim ve evet suan front-end gelistirmem gerekiyor. Hala hangi framework ve neden sorusu hala cözülmüs degil.

unbalanced tarafından 07/Oca/20 11:22 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

VUE dışındakiler saçma şekilde karışık geldi bana. kafa karıştırıcı anlamında değil de çok basit işler için çok uğraştırıyolar gibi.  vue nin bir anda hayvani popüler olmasının sebebi de bu bence

vue ve nuxtjs ye bakabiilrsin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Cevap icin tesekkürler hocam, evet vue digerlerine daha "kolay" oldugu söyleniyor ama bunun haricinde ne gibi avantaji olacak ya da dezavantajlari olacak? O kisimlar cok net degil hala. Yani neden vue kullanmaliyim da react kullanmamaliyim. Bunu neye göre secmeliyim? Sadece kolay olmasi iyi bir sebep mi?  Mesela @MhmdAlmz diyor ki, react ile cok kod yaziyorsun ama cok hizli ve o yazdigin kodlari ilerde kullanabiliyorsun. Vue neden yavas ya da neye göre yavas? OOP mantigi yok mu vue'da? Baya bir sorum var :) Tek tek hepsine bulasip ögrenmek istemiyorum. Buradan gelen bilgileri süzüp dogru teknolojiye yatirim yapmak istiyorum :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

vue ile angularjs çok benzer. Neticede arkada dönen olaylar saf JavaScript. Angular da yarın bir gün Google+ gibi olur. Vue ile devam et istersen.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

ben vue ile react i karşılaştırmıştım ikisinde de sanal dom vs var ama vue da objeler arasi veri transfer etmek pek kolay olmadi. React ve redux ikilisi işlerimizi cok kolaylaştırdı. mobilde de react native ile ilerlediğimiz için bir cok kodu ortak kullanabiliyoruz. (suanlık) mutluyuz.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@ontedi, evet hocam ikisinin baya benzerlik noktasi var ve angular daha zor görünüyor vue'ya oranla. Vue'ya karsi cekingem, hem az kullanan olmasi hem de istediklerimi yapabilir miyim cekincesi

@rakkoc benim anladigim kadariyla, react cok basit, onu güclendiren pluginler. Mesela one-way binging var (izledigim adam bunun icin avantaj diyor ama bence dezavantaj), server tarafindan direk olarak veri getiremiyor, harici component kullanmak zorunda kaliyorsun. Bir cok sey icin component kullanmak zorundasin gibi görüyorum. Angular ve vue bu konuda daha tam bir paket.

Benim suan aralarinda kaldigim vue ve react. React'in syntax'i daha kolay geldi (flutter'a benziyor). Ama vue icin de cok kolay deniyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Cevap icin tesekkürler hocam, evet vue digerlerine daha "kolay" oldugu söyleniyor ama bunun haricinde ne gibi avantaji olacak ya da dezavantajlari olacak? O kisimlar cok net degil hala. Yani neden vue kullanmaliyim da react kullanmamaliyim. Bunu neye göre secmeliyim? Sadece kolay olmasi iyi bir sebep mi?  Mesela @MhmdAlmz diyor ki, react ile cok kod yaziyorsun ama cok hizli ve o yazdigin kodlari ilerde kullanabiliyorsun. Vue neden yavas ya da neye göre yavas? OOP mantigi yok mu vue'da? Baya bir sorum var :) Tek tek hepsine bulasip ögrenmek istemiyorum. Buradan gelen bilgileri süzüp dogru teknolojiye yatirim yapmak istiyorum :)

Abi component mantığı hepsinde var neredeyse. Hepsinin ortak seçilme sebebi o zaten. Sen iş veren olacağın için. Bence piyasaya bak en çok hangisi kullanılıyor neden diye. Ona göre seçim yap. Nuxt demiş bir arkadaş. Gerçekten Nuxt çok muazzam bir framework. Doğru ama pek kimse yazmıyor. Piyasada 50 tane react yazan varsa 2 3 tane Nuxt yazan vardır. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    unbalanced bunu yazdı

frontend frameworkler konusunda pek bir tecrübem yok, lakin üç büyük frameworkle de biraz uğraşıp sonunda vue da karar kılma sebebim : 

- dokümanı güzel ve özet, çok hızlıca kullanmaya başlayabildim.

- uygulamamın çok kücük alanlarında ihtiyaç duydukça kullanması çok kolay, atıyorum sadece form dinamik olsun falan gibi senaryolar

- bu ufaklığa rağmen ihtiyaç duyacağım her şey içinde var, keşke angular kullansaydım keşke react kullansaydım gibi pişman edecekmiş gibi hissetmiyorum

- wow! faktörü, bunu ses ile anlatıcam : https://voca.ro/n8ecrAumFP3

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@ MhmdAlmz   evet hocam component based hepsi. Ama anladigim kadariyla react'in kendi componentleri pek yok, hep 3. party.. vue ve angular'in kendine has bir cok componentleri var gibi anladim ama tabi emin degilim. Bunlar biraz daha compact. React'in yayginligi güzel evet, 500 bin angular, 1 milyon react ve 300 bin vue seklinde. Vue'nun yükselecegini düsünüyorum, kolayligi cezbediyor, ama react'in daha fazla kullaniliyor olmasi, syntax'in kolay olmasi gibi etkenler de cezbedici geliyor

@ yolbulucu   ben uygulamanin tüm front-end tarafinda kullanmayi düsünüyorum hocam. Parcali kullanmanin ne anlami olabilir eger benim anladigim gibiyse? Yani render olayini serverda degil de client tarafinda yaptirmak istiyorum. Bir kismini server'da yapmak yerine hepsini client'a yaptirmak daha mantikli. Bu arada sesli not icin tesekkürler, telaffuz etmesi hos geliyor kulaga :)

Suan vue ve react arasinda kaldim. Ikisinin de kendine has özellikleri var. Ikisini de ögrenmek de güzel olabilir :) Hatta projede ikisini de kullanmak olabilir. Web olayini oldum olasi sevmiyorum :)

unbalanced tarafından 07/Oca/20 15:16 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

frontend frameworkler konusunda pek bir tecrübem yok, lakin üç büyük frameworkle de biraz uğraşıp sonunda vue da karar kılma sebebim : 

- uygulamamın çok kücük alanlarında ihtiyaç duydukça kullanması çok kolay, atıyorum sadece form dinamik olsun falan gibi senaryolar

- bu ufaklığa rağmen ihtiyaç duyacağım her şey içinde var, keşke angular kullansaydım keşke react kullansaydım gibi pişman edecekmiş gibi hissetmiyorum

Ahahaahh :)

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

enteresan olan komple dinledim :)

.
Toplam Hit: 5934 Toplam Mesaj: 32
angularjs angular spa frameworks vue react