Swift Ücretleri (Almanya)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Geçenlerde bir hizmet için yurtdışına para göndermem gerekti. Miktar 250 Euro. Enpara'dan aracı bankalar 100 Euro'ya kadar kesebilir dediler. Karşıya sordum alıcı banka 20 euro kesiyormuş. Tamam dedim toplamda 270 euro gönderdim. 25 TL masrafı lira hesabımdan Enpara kesti, ona da hayhay.

Bugün öğrendim ki karşı tarafa 200 Euro ulaşmış. 20'sini karşı banka kesse, 50 euro aracı bankalar kesmiş.

Kendi salaklığım alıcı bankanın kesintisini aracı banka kesintisi sanmam. Burası benim hatam kabul ediyorum.

Eksik 50 euro'yu göndermemi istiyor adamlar haklı olarak. Enpara'yı aradım ne kadar kim kesmiş öğrenebilir miyiz diye; öğrenemiyormuşuz. Benim paramın ne kadarını, hangi banka aldı öğrenmemimizin hiç bir yolu yokmuş. Peki ben karşı tarafa 50 euro ulaşması için kaç para göndereceğim dedim bilemeyiz dediler. Ne kadar saçmaymış. 

1) Bu konuda beni aydınlatabilecek bankacı mürit/müride var mı?

2) Para gönderdiğim banka FREISINGER BANK EG VOLKSBANK-RAIFFEISENBANK FREISING. Almanya'da ikamet eden bir mürit varsa telefon açıp bilgi alabilir mi?

krypt tarafından 13/Ara/17 00:23 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/diger-hizmetler/western-union/Documents/wu.pdf   hocam wu ile gönder 10 euro kesiyor en sağlamı o

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

mükkemmel bir konu başlığı :)) konu hakkında bilgim yok up olsun :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    nereodi bunu yazdı

https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/diger-hizmetler/western-union/Documents/wu.pdf   hocam wu ile gönder 10 euro kesiyor en sağlamı o

Karşı taraf Western Union kabul etmediğini özellikle belirtti hocam malesef.

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Simdi hocam Almanya‘ya para yollarken araci banka neden olsun ki? Eger parayi Swift numarasi üzerinden yolladiysan para direk hedefteki Alman hesaba yatar. Mesela yolladigin banka bilgileri icinde GENO DEF1 FSR numarasi var mi? Ki gördügüm kadariyla hesap adini verdigin bankada. Onlarda kendi oranlari dogrultusunda bi kesinti yapmis. Ki kesintinin fazla olmasi normal. Bu banka kooperatif tarzi bi banka. Bu tarz bankalar fazla keser.

Florenzi tarafından 13/Ara/17 01:04 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

SWIFT transferlerde aracı banka veya diğer adıyla muhabir banka ya da bankalar oluyormuş hocam. Her transferde farklı bankalar aracı olabiliyormuş. Tam işleyiişi bilmiyorum o yüzden konu açtım.

krypt tarafından 13/Ara/17 00:54 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Bana yollar misin özelden elinde olan banka bilgilerini sakincasi yoksa?

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piradomim
    piradomim's avatar
    Erkek

Senin olayı bilmiyorum ama Norveçli bir firmaya iş yapmışık, 3 kerede bankaya swift olarak ödeme aldık , atıyorum 50k € 32k € 11k € 7k€ hepsinde de tutarlar eksiksiz/fazlalıksız olarak (yapı kredi deki şirket ) hesabınıza geçmişti 

benim tezim ;

1- ya bizim çalıştığımız firma bu konuya çok hakimdi komisyonları çok iyi ayarladı ,

2-senin işte bi griplik var .(bana ikinci daha mantıklı gelmekte ) çünkü adamlar Türkiye'deki bu bankanın işleyişine Nasıl bu kadar hakim olabilir ki  

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Hocam araştırınca netten bu aracı banka muhabbeti çıkıyor karşıma. Uydurma bir şey olduğunu sanmıyorum. Sadece kesilen miktarı tam olarak ogrenemem garip geldi. Bunu öğrenmenin bir yolu varsa öğrenip kalan 50 euro'yu tam şekilde göndermek istiyorum. Yine eksik yatarsa bir daha komisyon ücreti ödemek zorunda kalacağım. Fazla yatması da işime gelmiyor zaten iki kere komisyon ödemiş olacağım. 

@florenzi hocam internet kesildi mobildeyim şu an. Yarın yollamaya çalışayım. 

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Alıcı isim soyisim IBAN bilgilerini pmle, benim enparaya yolla 50 eur , ben burdan göndereyim 50 euro

Google kurları 225 tl diyor şuan yarın ne olur bilemem :p

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Hocam araştırınca netten bu aracı banka muhabbeti çıkıyor karşıma. Uydurma bir şey olduğunu sanmıyorum. Sadece kesilen miktarı tam olarak ogrenemem garip geldi. Bunu öğrenmenin bir yolu varsa öğrenip kalan 50 euro'yu tam şekilde göndermek istiyorum. Yine eksik yatarsa bir daha komisyon ücreti ödemek zorunda kalacağım. Fazla yatması da işime gelmiyor zaten iki kere komisyon ödemiş olacağım. 

@florenzi hocam internet kesildi mobildeyim şu an. Yarın yollamaya çalışayım. 

Bankalar sikko biraz. Mesela TEB kartımla almanyada para çekmeye çalışıyorum, sözde anlaşmalı -komisyonsuz- çekeceği yerden o anki kurlar 4 euroysa 4.25 üzerinden çeviriyor.

Enparaya geçtim, 3 usd işlem başı alıyor, lakin onun kurları normali 4 ise bunlar 4.10 gibi bişeyden çeviriyorlar.

Müşteri hizmetleriyle epey görüşmüştüm. Hani hesabımda farzı misal 1000 tl var tamamını çekmek istiyorum kurlarınıza bakıp söyler misiniz kaç euro diyorum, bilemem diyor. Bankanın kurları efektif değil. İşlem yaparken ya merkez bankası ya da uluslararası bişeyler merkezinin o anki kuruna göre "bankacılık sistemi" çeviriyormuş. Yani müşteri temsilcisi bile anlık try / eur karşılıklarını söyleyemiyordu.

Neyse, ister döviz bürosundan ister bankadan çevir her türlü çaktırarak / çaktırmadan komisyonlarını alırlar.

Bu kadar komisyon demişken ben de mi istesem acaba :d

...said addicted.
Toplam Hit: 3244 Toplam Mesaj: 30
swift