Swift Ücretleri (Almanya)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sayqo
    sayqo's avatar
    Erkek

İyi geceler, 

Biraz basite indirgeyerek anlatacağım affınıza sığınarak. Türkiyede ki A bankasından Almanyada ki Z bankasına para gönderdin diyelim eğer A bankası ile Z bankası arasında bir swift ilişkisi yoksa bankan bu parayı Z ye ulaştırabilmek için bir B, C, ... vs vs aracı bankalar (muhabir banka) kullanabilir. Burada her bankanın işleyişi ve mevzuatı ülke ülke farklılık arz ettiğinden bankandan yaptığın YP transfer işleminde Transfer formuna, karşı tarafa 250 EUR/USD vs neyse tam ulaşsın kesintiler bana ait gibi bir ibare olmalı kaba tabiri ile bunu sana bankan sormalıydı. O nedenle A bank kesintisinin yanında muhabir banka(lar) kesintisi oluşmuştur.  Senin yapman gereken şu; bankana uğrayacaksın ve bankan kendi kambiyo birimi ile görüşecek, para Z banka ulaşana kadar oluşan tüm swift mesajları temin edip seni bilgilendirecek. Bankan ben bilmem etmem diyemez çünkü para Z banka ulaşana kadar Bankana adım adım tüm transfer detayları swift mesajı ile iletilir. Gel gelelim bir diğer mesele olan eksik kalan tutarı tamamlamana o işlem içinde bankana Almanyada bulunan bankanla ilişiği bulunan muhabir banka listesini iste ve karşı tarafa bu liste içerisinde bulunan herhangi bir bankada hesabı olup olmadığını sor. Şayet var ise o bankaya transferi gerçekleştir ve bu işlemi yaparken bankana masraflar alıcıdan değil tarafımca karşılanacaktırı özellikle ilet. Bu işlem ile alakalı da bankadan yapabiliyorsan işlem bazında muafiyet talep et ( yapma imkanları var ).  Tekrar iyi geceler umarım açıklayıcı olmuştur. 

Dostum! Ölmek değil mesele: Gömmüyorlar beni. Sorun,toprağa girememekte!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Detaylıca anlatmışsınız hocam teşekkürler. Bu sabah müşteri hizmetlerini arayarak kambiyo birimine bağlanmak istedim, direkt bağlayamıyoruz dediler. Aracı bankaları öğrenmek istiyorum dedim, ögrenemiyoruz dediler. Peki, eksik kısmı tüm masraflar benden olacak şekilde gönderebilir miyim dedim, ona da o şekilde işlem yapamıyoruz dediler.

Bugün baya bir kaç  banka gezdim araştırdım. Anlattıklarını yazacaktım ben de fırsat bulunca ama gerek kalmamış hocam tekrar teşekkürler. 

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    sayqo bunu yazdı

İyi geceler, 

Biraz basite indirgeyerek anlatacağım affınıza sığınarak. Türkiyede ki A bankasından Almanyada ki Z bankasına para gönderdin diyelim eğer A bankası ile Z bankası arasında bir swift ilişkisi yoksa bankan bu parayı Z ye ulaştırabilmek için bir B, C, ... vs vs aracı bankalar (muhabir banka) kullanabilir. Burada her bankanın işleyişi ve mevzuatı ülke ülke farklılık arz ettiğinden bankandan yaptığın YP transfer işleminde Transfer formuna, karşı tarafa 250 EUR/USD vs neyse tam ulaşsın kesintiler bana ait gibi bir ibare olmalı kaba tabiri ile bunu sana bankan sormalıydı. O nedenle A bank kesintisinin yanında muhabir banka(lar) kesintisi oluşmuştur.  Senin yapman gereken şu; bankana uğrayacaksın ve bankan kendi kambiyo birimi ile görüşecek, para Z banka ulaşana kadar oluşan tüm swift mesajları temin edip seni bilgilendirecek. Bankan ben bilmem etmem diyemez çünkü para Z banka ulaşana kadar Bankana adım adım tüm transfer detayları swift mesajı ile iletilir. Gel gelelim bir diğer mesele olan eksik kalan tutarı tamamlamana o işlem içinde bankana Almanyada bulunan bankanla ilişiği bulunan muhabir banka listesini iste ve karşı tarafa bu liste içerisinde bulunan herhangi bir bankada hesabı olup olmadığını sor. Şayet var ise o bankaya transferi gerçekleştir ve bu işlemi yaparken bankana masraflar alıcıdan değil tarafımca karşılanacaktırı özellikle ilet. Bu işlem ile alakalı da bankadan yapabiliyorsan işlem bazında muafiyet talep et ( yapma imkanları var ).  Tekrar iyi geceler umarım açıklayıcı olmuştur. 

Hocam öncelikle ben de tesekkür ederim. Ben Iban konusunda bilgim oldugu icin Swift‘in de buna benzer oldugunu düsünerek krypt‘e öyle akil verdim ama bambaska seylermis. Senin sayende de bu konuda bilgi sahibi oldum. Bence krypt‘in tahlihsizligi is yaptigi ya da tanidigi kisinin böyle ufak bir bankada hesabi olmasi.  Yani onca Alman banka varken ne amacla böyle bir kooperatif bankayi secmis cok ilginc. Ki dedigin gibi Finansbank‘in böyle ufak bir banka ile anlasmasi olmayacagi icin muhabir banka ayrica kendi icinde komisyon almis.

Harbi @krypt bu adamlar necidir ki böyle bi bankayla is yapiyolar? :)

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Bu arada @krypt senin yasadigin soruna benzer biri daha yasayip sikayetvar‘a baslik acmis. Wells Fargo isimli firma araci olup onlar kesmis onda da parayi:

https://www.google.com/amp/s/www.sikayetvar.com/qnb-finansbank-enpara-swift-sorunu/amp

Burada da Finansbank‘a aracilik yapan muhabir bankalar var:

https://www.qnbfinansbank.com/en/international-banking/nostro-account/nostro-account-popup.aspx

Florenzi tarafından 14/Ara/17 00:48 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Şu konuyu da açığa kavuşturayım aklınızda olsun. Enpara'nın söylediği şey doğruymuş gerçekten muhabir bankaların keseceği oran önceden bilinemiyormuş. Sıkıntı şu, Enpara'da muhabir bankaların keseceği ücreti gönderen karşılayamıyor. Mesela Halk Bankası'nda Swift gönderirken muhabir bankaların payını ben karşılayacağım, karşı tarafa tam şu miktarda para gitsin diyebiliyorsunuz. Kalan 70 Euro'yu Halk Bankası ile gönderdim 60 lira cıvarı toplam kesinti oldu.

while (1<2)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Şu konuyu da açığa kavuşturayım aklınızda olsun. Enpara'nın söylediği şey doğruymuş gerçekten muhabir bankaların keseceği oran önceden bilinemiyormuş. Sıkıntı şu, Enpara'da muhabir bankaların keseceği ücreti gönderen karşılayamıyor. Mesela Halk Bankası'nda Swift gönderirken muhabir bankaların payını ben karşılayacağım, karşı tarafa tam şu miktarda para gitsin diyebiliyorsunuz. Kalan 70 Euro'yu Halk Bankası ile gönderdim 60 lira cıvarı toplam kesinti oldu.

Bazı konuları anlamak gerçekten çok zor.

Amk uçak bileti alsan parayı koltuğa koysan da o kadar maliyet çıkabiliyor. 60 tl uygun tabi ama 70 euro dedin mi allah belasını versin bu sistemin zira 280 tl ye uçak bileti var gerçekten.

Anıl
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Hocam o bir şey mi? İlk mesajı okuduysan ilk gönderdiğim 270 euro için Enpara 25 TL, muhabir bankalar 70 euro kesti :D

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Hocalar her ne kadar ülkemize sövsekte şunu bilmelisiniz , dünyada ki en iyi ve hızlı bankacılık belkide türkiyede. 

Türkiye de siz mesai saatleri içerisinde her bankadan her bankaya anında para transferi yapabilirsiniz EFT ve HAVALE den bahsediyorum çok nadir olur para belki 5-10dk sonra gider ama genelde anında gider.

avrupada bırakın avrupa birliği içerisini , aynı ülkede misal almanya veya hollanda içerisinde mesai saatinde bile olsanız aynı gün paranız diğer bankaya gitmeyebiliyor.

avrupara seyahat eden arkadaşlarım bir kaç defa yaşadılar bu sıkıntıları hem almanyada hem hollandada muhtemel diğer ab ülkeleri de aynı , abi türkiye de hangi bankanın ne kadar para kestiği bellidir, parayı sadece parayı gönderdiğiniz banka keser SWIFT den bahsetmiyorum ülke içi havaleyi kastediyorum fakat AB ülkelerinde bazı bankalar çift taraftan ödeme kesebiliyor

100 euro yollayacaksanız   A bankası 2euro b bankası da içinden 2euro çekebiliyor.

2000 deki krizden sonra çok değişti türkiye , bakmayın bazı şeylerde kötü olabiliriz ama bankacılık bunlardan biri değil 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Doğrudur hocam, yakında İsveç'ten bana para gelecek bekliyorum bakalım onda herhangi bir süpriz olacak mı?

while (1<2)
Toplam Hit: 3285 Toplam Mesaj: 30
swift