folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder TDK'nın Vukuatları İle Ne Yapacağız?

TDK'nın Vukuatları İle Ne Yapacağız?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

Az önce mail attım;

http://i.hizliresim.com/Z17o6A.jpg

Bu kısmı "Sıkça Yapılan Yanlışlar Ve Doğrular"  veyahut  "Sıkça Yapılan Yanlışlar - Doğrular "

Şeklinde değiştirmeleri için.

Çok sıçış işler yapıyorlar, ve türkiye halkının artık konuşma dilinde kesin yargı ile oturttukları çoğu şeyi almıyorlar içlerine.

Fakat dil böyle gelişir aslında, ve hiç kısaltma kelimelerimiz yok, biz de 100 katına katlamak 4 katına katlamak gibi kelimeleri söylerken.

Aynen bunu kullanmalıyız, fakat aslında bunlara binaên, kısa cümleler olmalı, arapçada olduğu gibi yahut, ingilizcede.

türkçe = 100 katına çıkartmak

english = centuple.

Misal başka örnek ;

Arapça: Saime

türkçe: Çayıra başı boş serbest olarak salıverilmiş hayvan

Bu kadar, dile böylece fesahat kazanıyor. Bu adamlar göt mü büyütüyor afedersiniz benim kanayan yaram :|

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Son yaptıkları güncellemeler komikti. İki kelimeyi birleştirip tek anlam çıkartmaya çalıştılar. Özçekim bunlardan birisi. Diğerleri

Deterjan-kirgiderir", "otopsi-ölü açımı", "mazoşist-özezer", "katarakta-akbasma", "grip-paçavra hastalığı", "prezarvatife-kaput", "prematüre-yarımca", "efervesana-fışırdayan" 

"-Biseksüel: Erdişi, Anksiyete: Kaygı, Aerosol: Püskürtü, Andropoz: Yaş Dönümü, Antidot: Ağugideren, Antienflamatuvar: Yangıgiderir, Atrofi: Körelme, Dejenerasyon: Yozlaşma, Depresyon: Çökkünlük, Deterjan: Kirgideren, Deodorant: Kokugideren, Diyaforetik: Terletici, Endoskop: İçgöreç, Fistül: Akarca, Filobotomi: Hacamat, Greft: Yama, Parfümeri: Itriyat, Migren: Yarım Baş Ağrısı, Nüks: Depreşme, Refleks: Tepke, Sendrom: Belirge, Halusinasyon: Varsanım, Uğunma: Katılma Nöbeti, Akut: İvegen, Kronik: Süregen, Benign: İyicil, Malign: Kötücül, Pürülan: İrinli, Radyoaktif: Işınetkin, Nazal: Burundan, Ürtiker: Dobaz, Makyöz: Düzgüncü-Yüzyapan, Grip: Paçavra Hastalığı, Ülser: Karha, Kürtaj: Kazıma, Dışkı: Kazurat, Epilasyon: Kılsızlaştırma, Traş Bıçağı: Kılkeser, Prospektüs: Tanıtmalık, Mazoşist: Özezer, Kabızlık: Peklik, Diş taşı: Kefeki, Korse: Sargaç, Diyare: Sürgün-Amel, Anestezi: Uyuşturum, Enjeksiyon: Şırıngalama, Radyasyon: Işıma, Prematüre: Yarımca, Agresif: Yayılgan, Astım: Yelpik, Epilepsi: Tutarık, Lokal Anestezi: Yerel Duyum Yitimi"

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Böyle  uydurma kelime üretmek pek doğru değil bence evet zamanında tutanları oldu da sonuçta dil doğal ve canlı bir varlık belli bir kalıba sokmanın yanlış olduğunu düşünüyorum..

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Allah başka dert vermesin.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

Böyle  uydurma kelime üretmek pek doğru değil bence evet zamanında tutanları oldu da sonuçta dil doğal ve canlı bir varlık belli bir kalıba sokmanın yanlış olduğunu düşünüyorum..

arbeit macht frei
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Patron senin hiç işin gücün yok galiba.

Bi hl bi tbt (:

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

yavas yavas almanca'ya doğru kayıyor :(

[22817//kaanabak]
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı

Abi kelime üretmek değil konuyu tam okumadın herhalde.

"ve türkiye halkının artık konuşma dilinde kesin yargı ile oturttukları çoğu şeyi almıyorlar içlerine."

Mesela karadenizde, fındık ağaçta toplandı mı, gaful derler ona, tdk da var mı bu kelime? Ben bulamadım, anadoluda nice kelimeler var tdk'da olmayan.

Biz olanı almıyoruz o kötü, türetmedik niceleri var zaten.

@zeybek

Beni kendi halime bırak aga kimseye zararım yok :|

@slot

Abi güleyim mi ağlayayım mı hiç sorma ya.

Zeytun-i tarafından 27/Eyl/14 21:19 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    1234567B bunu yazdı
    Lightsaber bunu yazdı

Abi kelime üretmek değil konuyu tam okumadın herhalde.

"ve türkiye halkının artık konuşma dilinde kesin yargı ile oturttukları çoğu şeyi almıyorlar içlerine."

Mesela karadenizde, fındık ağaçta toplandı mı, gaful derler ona, tdk da var mı bu kelime? Ben bulamadım, anadoluda nice kelimeler var tdk'da olmayan.

Biz olanı almıyoruz o kötü, türetmedik niceleri var zaten.

pardon hocam yanlış anlamışım, evet o konuda haklısın ama bunun nedeni tdk nın kuruluşuna dek dayandırabiliriz. TDK'nın kuruluşunda standart bir Türkçe oluşturma politikası vardı, mesela Almanca vb. dillerde birçok diyalektin olup da Türkçe'de böyle bi olayın pek olmamasının nedeni bu standart Türkçe politikasıyla alakalı ve bu da dediğim gibi dili kendi haline bırakmaktansa belli bi kalıba sokmayla alakalı.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Lise bir edebiyat dersinin ilk konusu diller, şive, ağız ve Lehçe dir. Gaful "ağız" a girer. Sakarya da veya Trabzonda da Gaful mu deniyor? 

Bu tarz binlerce kelime var. Ve bunları güncel Türkçe sözlükte bulamazsın bulmamanda gerekir. aynı ürüne farklı ağızlarda söylenen onlarca karşılık bulabilirsin.

Ama TDK dan yöresel ağızlarda kullanılan bir sözlük talep etsen bu olabilir belki veya böyle bir proje başlatabilirsin ;)

Not: kelime üretme kısmına yorum yapmıyorum. 

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı

Lise bir edebiyat dersinin ilk konusu diller, şive, ağız ve Lehçe dir. Gaful "ağız" a girer. Sakarya da veya Trabzonda da Gaful mu deniyor? 

Bu tarz binlerce kelime var. Ve bunları güncel Türkçe sözlükte bulamazsın bulmamanda gerekir. aynı ürüne farklı ağızlarda söylenen onlarca karşılık bulabilirsin.

Ama TDK dan yöresel ağızlarda kullanılan bir sözlük talep etsen bu olabilir belki veya böyle bir proje başlatabilirsin ;)

Not: kelime üretme kısmına yorum yapmıyorum. 

Gaful ağız değil hocam, lehçe de değil. 

Toplam Hit: 3543 Toplam Mesaj: 31