folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder TDK'nın Vukuatları İle Ne Yapacağız?

TDK'nın Vukuatları İle Ne Yapacağız?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

Tdkyı eleştiriyorsun ama senin önerin çok daha saçma ve türkçe derslerinde bize öğretilen Anlatım bozukluklarınıN tipik bir örneği

sıkça yapılan yanlışlar ve doğrular >>>sıkça yapılan yanlışlar ve sıkça yapılan doğrular

yani doğru olan şekli tdk nınki senin yaptığını türkçe bir deyimle anlatırsak eğer, cin olmadan adam çarpmaya çalışmak deriz :)

Ajajjajjajajajjajajaja.

Gülme krizine soktun hocam beni önerdiğin şeye bak " sıkça yapılan doğrular " ?

Ahahaha sıkça yapılan doğrular, off öleceğim gülmekten :D

Adamlar Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular yazmış, ben onu düzeltin Sıkça Yapılan Yanlışlar Ve Doğrular diye, çünkü kodlama da yapılan yanlış site de, yazı olarak hareketli kayıyor ve kırmızı ile çarpılanmış, eğer kodlama bu usül olmasaydı ben onlara şunu önerirdim.

Sıkça Yapılan Yanlışların Doğru Kullanımları

Bu tarz bir şey önerirdim fakat bu çok uzun ve gereksiz olur çünkü doğru kullanımlarını yeşil olarak gösteriyorlar, ve yanlışları kırmızı olarak gösteriyorlar aynı sayfa da.

Bu da fazla cümle kurmadan anlatabilmeni sağlıyor. Sıkça Yapılan Yanlışlar Ve Doğrular  Yani zaten yanlışlar kırmızı doğrular yeşil.

Ama neyse beni iyi güldürdün :D Bakalım TDK'dan cevap gelirse ne olacak.

"Özçekim" nedir amk, medyatik insanların çoğu bu kelime de yoğunlaştı diye. Çok anlamsız.

Nefsikeş desek taha mantıklı amk, nefs kendin demektir keş çekmek manasına girer, kendini çekmek anlamında olur, bunu tdk ya da önermiştim sikleyene olmadı :)

Fakat cem yılmaz iş bankası reklamında gel bir nefs-i suret yapalım diyor, yani tüm dünya da bu kural geçerli hocam, ün şöhret ve nam yoksa kimse siklemez :)

Lan bir gün bana biri dedi ki, öyle bir laf kullanmışsın şok oldum, dedi. Eee dedim? Ama dedi bunu sen söylüyorsun dedi, bunu bir einstein, falan söylese hemen kaparım ama sen söyleyince bir anlamı yok dedi.

Beyin bu kadar amk insanlarda ::::| Sözün vecazetine, ferasetine, belâgatine bakmazlar kimden çıktığına bakarlar.

Bu ne amk :|

İdrak yolların bozulmuş dostum, sıkça yapılan yanlışlar ve sıkça yapılan doğrular benim önerim değil senin önerin.

önce git biraz anlatım bozukluğu çalış sonra gel şunun hakkında düşün.

Sıkça yapılan yanlışlar ve doğrular=sıkça yapılan yanlışlar ve sıkça yapılan doğrular. 

Tdk'ya ayar vermeden önce biraz kendini geliştir sonra gülersin istediğin kadar.

edit: bu arada benim tdkya bir önerim yok çünkü doğru kullanımı sıkça yapılan yanlışlar ve doğrularıdır.

mataramasuko tarafından 28/Eyl/14 13:14 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

Tdkyı eleştiriyorsun ama senin önerin çok daha saçma ve türkçe derslerinde bize öğretilen Anlatım bozukluklarınıN tipik bir örneği

sıkça yapılan yanlışlar ve doğrular >>>sıkça yapılan yanlışlar ve sıkça yapılan doğrular

yani doğru olan şekli tdk nınki senin yaptığını türkçe bir deyimle anlatırsak eğer, cin olmadan adam çarpmaya çalışmak deriz :)

Ajajjajjajajajjajajaja.

Gülme krizine soktun hocam beni önerdiğin şeye bak " sıkça yapılan doğrular " ?

Ahahaha sıkça yapılan doğrular, off öleceğim gülmekten :D

Adamlar Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular yazmış, ben onu düzeltin Sıkça Yapılan Yanlışlar Ve Doğrular diye, çünkü kodlama da yapılan yanlış site de, yazı olarak hareketli kayıyor ve kırmızı ile çarpılanmış, eğer kodlama bu usül olmasaydı ben onlara şunu önerirdim.

Sıkça Yapılan Yanlışların Doğru Kullanımları

Bu tarz bir şey önerirdim fakat bu çok uzun ve gereksiz olur çünkü doğru kullanımlarını yeşil olarak gösteriyorlar, ve yanlışları kırmızı olarak gösteriyorlar aynı sayfa da.

Bu da fazla cümle kurmadan anlatabilmeni sağlıyor. Sıkça Yapılan Yanlışlar Ve Doğrular  Yani zaten yanlışlar kırmızı doğrular yeşil.

Ama neyse beni iyi güldürdün :D Bakalım TDK'dan cevap gelirse ne olacak.

"Özçekim" nedir amk, medyatik insanların çoğu bu kelime de yoğunlaştı diye. Çok anlamsız.

Nefsikeş desek taha mantıklı amk, nefs kendin demektir keş çekmek manasına girer, kendini çekmek anlamında olur, bunu tdk ya da önermiştim sikleyene olmadı :)

Fakat cem yılmaz iş bankası reklamında gel bir nefs-i suret yapalım diyor, yani tüm dünya da bu kural geçerli hocam, ün şöhret ve nam yoksa kimse siklemez :)

Lan bir gün bana biri dedi ki, öyle bir laf kullanmışsın şok oldum, dedi. Eee dedim? Ama dedi bunu sen söylüyorsun dedi, bunu bir einstein, falan söylese hemen kaparım ama sen söyleyince bir anlamı yok dedi.

Beyin bu kadar amk insanlarda ::::| Sözün vecazetine, ferasetine, belâgatine bakmazlar kimden çıktığına bakarlar.

Bu ne amk :|

İdrak yolların bozulmuş dostum, sıkça yapılan yanlışlar ve sıkça yapılan doğrular benim önerim değil senin önerin.

Sıkça yapılan yanlışlar ve doğrular=sıkça yapılan yanlışlar ve sıkça yapılan doğrular. 

Tdk'ya ayar vermeden önce biraz kendini geliştir sonra gülersin istediğin kadar.

edit: bu arada benim tdkya bir önerim yok çünkü doğru kullanımı sıkça yapılan yanlışlar ve doğrularıdır.

Abi 16 yaşındaki bi çocuk için fazla kasıyosun kendini siktiret. Biara da dini konuda şeyh zannetmiştim bu bebeyi ama işin özü daha düşünceleri planlama aşamasında hani ben de 18 yaşındayım ordan biliyorum :) çok takma güler eğlenir gider pek zararı yoktur keskin sirke küpüne zarar misali :)

iyibu! yeniden..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam durmadan düznleme yapıyolar adamlar tabi sitede değilde sözlüğümüzde oluyo düzenleme. 5 tane kelimeyi bir kelimede bütünleştiriylar. Ve bu şekilde de türkçede ki kelimeler istenilen yere çekiliyor sözcük dağarcımız azaltılıyor. Ne saçmalıyorsun diyecek olursanız size 1984 george orwell okumanızı öneririm..

banneduser tarafından 28/Eyl/14 14:00 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

Yav yanlış yapıyorsun ama hemen bebe, hemen çocuk vs. vs. Madem büyüksünüz birazda sabır göstereceksiniz. Öncelikle kendisini tebrik etmek lazım yanlışları olsa da Türkçe ile ilgili hassasiyet gösteriyor ki son yıllarda buna hele genç yaştakilerde rastlamak oldukça nadir bir durum. Böyle devam etmesini   ( geliştirerek olması kaydıyla ) dilerim. Her şeyden önce Türkçe konusunda tartışıyorsanız baş harfini büyük yazmanız gerekir. nefs-i suret örneğini vermişsin ve bu örnek tamamen yanlış bir örnek olduğu gibi özçekim işin gerçekten olması gerekenidir. Kaldı ki TDK' nın bulduğu isimleri sıralayarak gayet komik olduğunu düşünüp alay etmişsiniz ama aslında o kahrolası İngilizce hükümranlığı olmasaydı, o kelimeleri sıklıkla kullanacaktınız " bilgisayar" örneğinde olduğu gibi. Oda ilk zamanlar komik gelmişti bir bölümümüze:)

Bir konuda haklısınız TDK çalışması gerektiği gibi çalışmıyor, çünkü onunda içini boşalttılar ve çalışmasına izin verilmiyor. ( Bunu da bu hükümet yapmadı, devam ettiriyor olsa da) Biraz yakın tarih araştırması yapmanızı öneririm.

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Bahsettiğin önerme kökten yanlış. TDK 'nın kullandığı şekil doğru olmakla birlikte daha belirgin olarak: "Sıkça Yapılan Yanlışların Doğru Halleri" olabilir. Sıkça Yapılan Yanlışlar ve Doğrular demek tamamen mantıksız. Yine müritlerden birinin söylediği gibi "Sıkça Yapılan Yanlışlar ve Sıkça Yapılan Doğrular" anlamına gelir ki; bu da bir çeşit anlam kaymasına neden olur.

Ama tabii Türkiye Türkçesi'ni iki dil profesörü ve bir uzmandan daha iyi biliyorsan orası ayrı konu.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

Abi 16 yaşındaki bi çocuk için fazla kasıyosun kendini siktiret. Biara da dini konuda şeyh zannetmiştim bu bebeyi ama işin özü daha düşünceleri planlama aşamasında hani ben de 18 yaşındayım ordan biliyorum :) çok takma güler eğlenir gider pek zararı yoktur keskin sirke küpüne zarar misali :)

Ben böyle bir şey önermedim ki, yazdığım şey şu bak, sıkça yapılan yanlışlar | hop burada bitti varsay, ve doğruları (doğrular).

He zaten kodlama yüzünden ben böyle yazdım çünkü yapılan yanlış ve doğru aynı sayfada görülebiliyor.

Aslen bana kalırsa şu kelime tdk'nın kullandığı genel bir kelime aslında tam amaca hizmet etmiyor " Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular " bak burada aslında kullanım ve fesahat bozukluğu var bence neden?

Bu kelimeye soru sorabiliyrosun, Sıkça yapılan yanlışlara doğrular? Hangi yanlışlara ? Bak bu kelimeye soru yöneletebilirsin ki o da altta verilmiş olan anlaşıldığı gibi kelime yanlışlarına.

Ee o zaman en eftali ne olmalı bunun kelimeye soru soramaman için.

Direk en nezihi bence gediğine oturan şey ; Kelime Hatalarının Doğru Yazılışları

Şu bile amaca en uygundur bence, çünkü sıkça yapılan yanlışlar demek genel bir şeydir, ee biz tdk'da ne aratabiliriz ki bu esbabda?

Kelime, aratabiliriz, cümle örneklerini görebiliriz arattığımız kelimeden vesaire.

O zaman üstüne basılmalı, daha açıklayıcı olması hasebiyle.

Kelime Hatalarının Doğru Yazılışları | Demek daha oturaklı olur.

Benim önerdiğim ilk şeye gelirsek, Sıkça Yapılan Yanlışlar (tre) ya da & Doğrular, sistemin dediğim gibi kodlamasına binaen önerilmiş bir şey.

Yanlışar Ve Doğrular Kısaca benim anlatmak istediğim.

Yanlışlara Doğrular demek biraz abes geliyor bana.

He beni hala 16 yaşında sanan 3  - 5 adama acıyarak bile gülmüyorum, karbonhidrat kaybı gerek yok.

Zeytun-i tarafından 28/Eyl/14 16:32 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

16 yaşında diye taşak geçtiğin adam beyninden petrol çıkartır söyleyeyim sana.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    JuMaN bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

16 yaşında diye taşak geçtiğin adam beyninden petrol çıkartır söyleyeyim sana.

Sen de multisimisin :D Ya bırakın şurda ego tatminini herifin bilişim sitesinde bir satır kod paylaşmışlığı yok şöyle sağlamındangelmişsiniz burda beyin petrol falan. Ya he amk. Burda saygı duyacağım kişileri biliyorum ama bu mürit değil kesinlikle hani üstün bi saygıyı haketmiyor gözümde her müride olan saygımla aynı seviyede olur yalnızca

Ha şu yaşını düzgün yazsa mesela bi nebze daha saygıyı hakediyor da o da yok amk.

Lafı değil icraatleri görelim ben şimdi tdkya önerilerde bulundu diye bu adamı üstün bişi mi görüyüm ya da hlde kit atıyo diyo :dya amk hani ziya gökalpin türkleşmekteki bikaç satıra uygun bişeyler dese kale alcam da o da yok 

Zaten gerek yok şurda bikaç bilişimle alakalı bişey paylaşsın ozaman helalin var derim yoksa herşey boş. 

iyibu! yeniden..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmRee
    EmRee's avatar
    Erkek
    Slothere bunu yazdı

Son yaptıkları güncellemeler komikti. İki kelimeyi birleştirip tek anlam çıkartmaya çalıştılar. Özçekim bunlardan birisi. Diğerleri

Deterjan-kirgiderir", "otopsi-ölü açımı", "mazoşist-özezer", "katarakta-akbasma", "grip-paçavra hastalığı", "prezarvatife-kaput", "prematüre-yarımca", "efervesana-fışırdayan" 

"-Biseksüel: Erdişi, Anksiyete: Kaygı, Aerosol: Püskürtü, Andropoz: Yaş Dönümü, Antidot: Ağugideren, Antienflamatuvar: Yangıgiderir, Atrofi: Körelme, Dejenerasyon: Yozlaşma, Depresyon: Çökkünlük, Deterjan: Kirgideren, Deodorant: Kokugideren, Diyaforetik: Terletici, Endoskop: İçgöreç, Fistül: Akarca, Filobotomi: Hacamat, Greft: Yama, Parfümeri: Itriyat, Migren: Yarım Baş Ağrısı, Nüks: Depreşme, Refleks: Tepke, Sendrom: Belirge, Halusinasyon: Varsanım, Uğunma: Katılma Nöbeti, Akut: İvegen, Kronik: Süregen, Benign: İyicil, Malign: Kötücül, Pürülan: İrinli, Radyoaktif: Işınetkin, Nazal: Burundan, Ürtiker: Dobaz, Makyöz: Düzgüncü-Yüzyapan, Grip: Paçavra Hastalığı, Ülser: Karha, Kürtaj: Kazıma, Dışkı: Kazurat, Epilasyon: Kılsızlaştırma, Traş Bıçağı: Kılkeser, Prospektüs: Tanıtmalık, Mazoşist: Özezer, Kabızlık: Peklik, Diş taşı: Kefeki, Korse: Sargaç, Diyare: Sürgün-Amel, Anestezi: Uyuşturum, Enjeksiyon: Şırıngalama, Radyasyon: Işıma, Prematüre: Yarımca, Agresif: Yayılgan, Astım: Yelpik, Epilepsi: Tutarık, Lokal Anestezi: Yerel Duyum Yitimi"

şöyle bi göz gezdirirken KAPUT gözüme takıldı :D
    bide kokugideren tutarık nedir tuvalette mi düşünüyorlar

http://i.hizliresim.com/Eby6gB.gif
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

Ben böyle bir şey önermedim ki, yazdığım şey şu bak, sıkça yapılan yanlışlar | hop burada bitti varsay, ve doğruları (doğrular).

He zaten kodlama yüzünden ben böyle yazdım çünkü yapılan yanlış ve doğru aynı sayfada görülebiliyor.

Aslen bana kalırsa şu kelime tdk'nın kullandığı genel bir kelime aslında tam amaca hizmet etmiyor " Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular " bak burada aslında kullanım ve fesahat bozukluğu var bence neden?

Bu kelimeye soru sorabiliyrosun, Sıkça yapılan yanlışlara doğrular? Hangi yanlışlara ? Bak bu kelimeye soru yöneletebilirsin ki o da altta verilmiş olan anlaşıldığı gibi kelime yanlışlarına.

Ee o zaman en eftali ne olmalı bunun kelimeye soru soramaman için.

Direk en nezihi bence gediğine oturan şey ; Kelime Hatalarının Doğru Yazılışları

Şu bile amaca en uygundur bence, çünkü sıkça yapılan yanlışlar demek genel bir şeydir, ee biz tdk'da ne aratabiliriz ki bu esbabda?

Kelime, aratabiliriz, cümle örneklerini görebiliriz arattığımız kelimeden vesaire.

O zaman üstüne basılmalı, daha açıklayıcı olması hasebiyle.

Kelime Hatalarının Doğru Yazılışları | Demek daha oturaklı olur.

Benim önerdiğim ilk şeye gelirsek, Sıkça Yapılan Yanlışlar (tre) ya da & Doğrular, sistemin dediğim gibi kodlamasına binaen önerilmiş bir şey.

Yanlışar Ve Doğrular Kısaca benim anlatmak istediğim.

Yanlışlara Doğrular demek biraz abes geliyor bana.

He beni hala 16 yaşında sanan 3  - 5 adama acıyarak bile gülmüyorum, karbonhidrat kaybı gerek yok.

Dostum hatalısın hemde külliyen. Bunu saldırı yapmak amacıyla söylemiyorum. Sen TDK' nın görevi konusunda yanlış bir kanıya kapılmış durumdasın. Yaygın kullanım sağlamak TDK' nın işi değil.

Kısaca şöyle açıklanabilir

Sıkça yapılan yanlışlara doğrular : Tümü Türkçe kökenli kelimelerden oluşmuştur, bununla birlikte senin önerine gelirsek bak ne çıkıyor;

Kelime hatalarının doğru yazılışları: Kelimelerin her birini sorgulat bakalım kökü Türkçe' yemi dayanıyor yoksa arapça' yamı ? Bu önerdiğin başlıktaki her kelimenin kökü Arapça.

TDK ısrarlı ve en doğru şekliyle Türkçe dilbilgisine sahip kelimeler türetmek zorundadır ve aslında bizlerde bunları kullanmak zorundayız. Gel gör ki yaygın değil, komik saçma diye birde alay konusu yapıp gülmece için kullanan bir genç zihniyete sahibiz. Bunun yerine İngilizce altı boş kelimeler kullanarak batılı olmayı seviyoruz. Gerçi sen bu türlü yaklaşmıyorsun ancak sadece Anadolu' da geçiyor diye kelimeler Türkçe olmaz. Aksine bu kelimelerin Türkçe doğru karşılıklarını üretmek ve dili gün koşullarına geliştirmektir TDK' nın işi.

edit: Senin istediğin TDK' da bir tür anlayış devrimi:) Bu da aslında dejenerasyon oluyor bana göre....

zeyrekli tarafından 29/Eyl/14 15:42 tarihinde düzenlenmiştir

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
Toplam Hit: 3542 Toplam Mesaj: 31