folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Tesseract OCR Library C# Icin

Tesseract OCR Library C# Icin

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

buradaki konudan esinlenerek uyumadan önce bir seyler yapayim dedim.

https://www.tahribat.com/forum/vbnet-ile-yazilan-kodlari-nasil-c-gore-uyarliyab-230284

Asagi yukari ayni seyleri yaptim ama son versiyon ile olusturdum. Ekstra bir seyler kurmaniza vs gerek yok, DLL ler karmasikliga yol acmasin diye onlari da ekledim. 

Sagdaki resimde görüldügü gibi TbtOcr bir winform uygulamasi, OcrHelper da bir class library.  Class Library e dikkat ederseniz testdata isimli bir klasör var. Bu klasöre sadece iki dil ekledim. Isteyenler farkli diller ekleyebilir . https://github.com/tesseract-ocr/tessdata/  buradan indirip projeye ekleyebilirsiniz ve copy if never secenegini secerseniz de her build de eklenir. Benim yaptigim proje Any Cpu olarak build edildi makine de x64 OS yüklü oldugu icin x64 dll line ihtiyac duyuyor. 32 bit olarak derleseydim x86 klasorundeki dll e ihtiyac duyuyor. Ikisini de ekledim ben.

Libraryi kullanmak gayet basit. Proje olarak ekleyin kendi projenize

var helper  = new OCRHelper("tur"); //dil ayari. turkce icin tur, ingilizce icin "eng"
     var bitmap = new Bitmap("resmin_yolu");
     string sonuc =  helper.Process(bitmap);

formda ayni örnegi bulabilirsiniz... Performans ya da optimizasyon hakkinda bir sey diyemeyecegim. En basit haliyle yaptim. Isteyenler dokumantasyonuna bakabilirler ya da emgucv yi kurup OCR sample ini inceleyip daha basarili bir OCR engine cikarabilirler.

EDIT: Bazi arkadaslar sorun yasamiylar. Bendeki retina ekran oldugu icin sanirim sikinti olmadi. Biraz sayilarla oynayinca arkadasin bilgisayarinda calisiyor gorunuyor. Siz de kendinize uygun olarak isterseniz sayilarla oynayabilirsiniz.  Aslinda benim amacim görsel program üzerinden gitmek degil de, dll yi kullanmaniz. Cünkü bitmap vererek bu isi yapabilirsiniz. Projenin son halini buradan indirebilirsiniz.

Ek bilgi; tesseract aslinda emgucv nin degil de suan google'un gelistirmekte oldugu bir sistem. C# icin wrapper yazilmis. Ilgili konuyu acan arkadas emgucv kullandigi icin ben de onun üzerinden gittim. O sebeple emgucv ye hic bulasmadan direk tesseract wrapper'i ile ise baslayabilirsiniz. Daha once yaptigim testlerde tesseract'in ciddi anlamda basarili sonuclar verdigini gördüm. TIF formatli fatura tarzinda dökümanlari searchable PDF seklinde, cervesini/yapisini bozmadan alabildim.  

Son olarak, yüksek lisans tezimin bir parcasi da görüntü isleme ile ilgili oldugu icin bu konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz. (üc yollu kisi tespit etme)

Umarim faydali olur

unbalanced tarafından 08/Tem/17 19:18 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    infazteam
    infazteam's avatar
    Erkek

hocam eline sağlık . bende çalışırken program picturebox'daki resimler kayıyor yazıları okuyamıyor program. Nasıl çözebilirim ?

program sayfanın üstünde olunca resimdeki gibi oluyor fakat programın arkasaında olunca düzgün çalışıyor.

infazteam tarafından 08/Tem/17 03:58 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bilgisayarin yeteri kadar güclü olmayabilir hocam (gerci ben de sanal pc üzerinden denedim)..  formdaki timer i secip interval degerini yükseltebilirsin. sanirim 100 olarak ayarli, onu 500 yapmayi dene..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    infazteam
    infazteam's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

bilgisayarin yeteri kadar güclü olmayabilir hocam (gerci ben de sanal pc üzerinden denedim)..  formdaki timer i secip interval degerini yükseltebilirsin. sanirim 100 olarak ayarli, onu 500 yapmayi dene..

timer' 500-1000-1 hepsini denedem değişmedi hocam aynı. pc sağlam kasama yapmaz sorun başka yerde sanırım . sizde düzngün çalıştımı ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

senin verdigin kod hocam o ekran görüntüsünü alma olayi. ben de sikinti yok.. belki invalidate etmiyor olabilir.. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    infazteam
    infazteam's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

senin verdigin kod hocam o ekran görüntüsünü alma olayi. ben de sikinti yok.. belki invalidate etmiyor olabilir.. 

sanal makinada'da denedim fakat aynı sorunu ondada verdi . sayfanın arkasında çalıştığı zaman doğru çalışıyor fakat sayfanın üstünde doğru çalışmıyor:(

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam sorununu tam olarak anlamadim aslinda? istiyorsan teamviewer ile bakayim.. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

baska deneyen oldu mu, sikinti yasayan var mi?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

downloading... ;)

anca gidersin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    infazteam
    infazteam's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam sorununu tam olarak anlamadim aslinda? istiyorsan teamviewer ile bakayim.. 

gönderdim hocam 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    infazteam
    infazteam's avatar
    Erkek
    garga bunu yazdı

downloading... ;)

hocam biz 3 makinada denedik resimde paylaştığım sorun oluyor sizde denediğiniz zaman sorunu paylaşırmısınız ?

Toplam Hit: 3827 Toplam Mesaj: 27
tesseract ocr emgucv