Togg U Kazananlar Belli Oldu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

alsınlar da solar panel pillerini beleşe getirelim. tesla togg cherry aşkla bekliyorum. martıyı da yasaklayanları eshefle kınıyorum dairesel tek piller mükemmel iş yapıyor.

Pili haricen almak daha mı pahalıya geliyor?

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

yedek cikmis amq

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

togg'a sıraya yazılanlara sövmüşünüz habire herkes lüks peşinde vs diye de niye yazılmasın insanlar. Ülkede nerede patlayacağı bilinmeyen bi araba piyasası var, sıfır araba alabilen üstüne 50-100 koyup satıyor paradan para kazanıyor.
    Ki togg'u da adetli üretim vs yaptılar zaten her aracın karaborsa misali satıldığı ülkeye tam lazım olan şey :) şahsen belirli sürede geri lazım olmayacak nakitim olsa ben de yazılırdım, al arabayı haftaya satarsın misali. Yazılarnların da yüzde 80'i bunun için yazılmıştır zaten.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    MaviGozluDev bunu yazdı

togg'a sıraya yazılanlara sövmüşünüz habire herkes lüks peşinde vs diye de niye yazılmasın insanlar. Ülkede nerede patlayacağı bilinmeyen bi araba piyasası var, sıfır araba alabilen üstüne 50-100 koyup satıyor paradan para kazanıyor.
    Ki togg'u da adetli üretim vs yaptılar zaten her aracın karaborsa misali satıldığı ülkeye tam lazım olan şey :) şahsen belirli sürede geri lazım olmayacak nakitim olsa ben de yazılırdım, al arabayı haftaya satarsın misali. Yazılarnların da yüzde 80'i bunun için yazılmıştır zaten.

Alanın elinde patlamaya hazır bir bomba var, vezir de edebilir rezil de. Bu araçta sıraya girmek riskli bir tercih bence. Satış fiyatı da tam net değil, o gün belli olacak ki seçim sonrası döviz kuru vs hepsi etken.

Bilemiyorum Altan, bilemiyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı
    MaviGozluDev bunu yazdı

Alanın elinde patlamaya hazır bir bomba var, vezir de edebilir rezil de. Bu araçta sıraya girmek riskli bir tercih bence. Satış fiyatı da tam net değil, o gün belli olacak ki seçim sonrası döviz kuru vs hepsi etken.

Bilemiyorum Altan, bilemiyorum.

O kısım riskli evet, teslim ne kadar geç fiyat o kadar yüksek olur gibi bi durum var onu da alan düşünsün artık :)

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ste1n
    ste1n's avatar
    Erkek

bu on siparise yazilanlarin hepsi yurek yemis sanirim? Daha piyasaya ilk defa araba cikaran bir firmanin ilk modelinin ilk banttan cikan modellerini almak icin millet bir de siraya girmis. Vallahi bana bedava verseniz binmem. Kendim araba uretimi icindeyim, bugun 100 senelik koklu firmalarin(GM, Ford, BMW, MB vb), koklu modellerinin (3 serisi, 5 serisi, E-Class, C-Class gibi) bile ilk sene cikan modellerinden kacmak gerekiyor cunku ilk yil modeller genelde en sorunlular oluyor, geri cagirmalar oluyor. Bu sorunlar birde bu arabalar dizayn asamasinda uretime girmeden binbir turlu teste sokulduklari halde cikiyor. Elinize nur topu gibi kronik sorunlu araba alabilirsiniz yani.

Bir modelin dizayn ,prototip, test asamalarindan gecip hazir hale gelmesi en kotu 2-3 sene suruyor eger sifirdan bir model cikarmiyorsan. Sifirdan 4-5 sene gibi suruyor. Test asamasinda  prototipleri extreme hava kosullarina goturup test ediyorlar alaska ya vs. Togg bu testlerden gecti mi gecmedi mi mechul.

Batarya isi riskli hasses bir is. LG gibi koklu bir batarya uretici bile 2021 yilinda 140 bin tane Chevrolet Bolt u geri cagirmak zorunda kaldi bataryalarda yangin cikiyor diye. 1.9 milyar dolar odemek zorunda kaldilar araba sahiplerine yeni batarya vermek icin. Togg un Bataryalarini Farasis le ortak uretiyormus Togg. 2021 Farasis 32 bin araci geri cagirmak zorunda kalmis bataryalarda yangin riskinden dolayi. https://www.yicaiglobal.com/news/farasis-energy-plunges-after-baic-recalls-over-30000-evs-due-to-battery-defects . 

Bir de servis agi nerede? Servise isi dusenin bagi cok agriyacaktir cunku hem parca tedarigi icin bekleyecekler hem de deneyimli servis personeli olmayacagi icin sorunlari bulmalari zor olacaktir tecrubeli servis calisanlarina gore. Ayrica bataryalar 400v (800v de olabilir tam emin degilim) oldugu icin oyle her yere de goturemezsiniz servis icin. Arac kazaya karistiginda muhtemelen sadece Togg onayli kaportacilara goturmek gerekecek cunku sanayide ki rastgele bir usta yuksek volt bataryayla nasil calisacagini bilmeyecegi icin carpilip olme riski olacaktir.

Ayrica bu siraya giren 20 bin kisinin arabayi sarj etmek icin mustakil garaji veya kapali garajli evleri vardir insallah. Yoksa suan ki hizli sarj aginin yeterli oldugunu dusunmuyorum. Belki 5 sene sonra falan daha iyi yayginlasir ama bugun alanlar kanka ben gelemiyorum arabanin sarji az diyip evde oturmak zorunda kalabilir :D AVM lerde falan level 2 sarj oluyor onlara bir kac saat taktigin zaman dolduruyor biraz ama DC hizli sarj olmadan uzun yola cikamazsiniz benden demesi.

Bunlari 2021 model Tesla Model 3 LR alip 7 ay kullanip 14 bin mil bindikten sonra satip geri benzinli arabaya donen biri olarak yaziyorum. Bugun Tesla 10-15 senelik falan bir sirket ve arabalarin kalitesi, fit, finish hala yarrak gibi affedersiniz. Servis agida ayni sekilde. Tesla nin hizli sarj agi su an amerikada 1 numara ona ragmen uzun yola ciktigimda ister istemez bir tedirginlik oluyordu ulan yolda kalir miyim acaba diye. Benzinli arabaya gore de yolun uzunluguna bagli olarak yolculuk suresi 1-2 saat artabiliyor durup sarj etmek icin. Atiyorum benzinli arabayla 12 saat yola cikacaksaniz elektrikli arabayla ayni yol 13-14 saat falan suruyor gibi. Bu degerler eger yol ustunde her yerde DC hizli sarj varsa, eger yoksa benzinli araba kiralayip oyle uzun yola cikin yoksa 2 gun surer yol level 2 sarj istasyonlariyla :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

"tayyibin arabası yolda kalır " demiş olayım da günah benden gitsin. :)

kazananlara ve kazanmayanlara bakın.

kurrada kaç millet vekiline çıkmış ? ben bunu merak ediyorum

düşün birşey çok güzel ve ucuz olacak ve millet vekillerine kalmayacak... :)

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Bizim bi arkadaşa cıktı Gemlik yeşili 5000. Sıradaymış çok mutlu 

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Bizim arkadaşlardan ikisine çıkti. Asil ilk 10binde.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

ben biraz kullanır sonra aldığımın üzerine biraz koyup satarım diye 2 kişilik yazılmıştım yedek çıkmış birisine.

servis ağı, sarj istasyonu, kronik sorunlar etc. olaylar şuan için tabii ki sorun fakat şöyle bir gerçek var ki; bu araçlar çıksın sahibinden de min +600k-700k ile satışa çıkacak.

aynı zamanda tesla'da bir kaç gün içerisinde türkiye'de lansman yapacak diye biliyorum bunlarla birlikte bir kac yıl içinde elektrikli araçlar tamamen yaygınlaşır diye düşünüyorum.

Toplam Hit: 3139 Toplam Mesaj: 23
togg