folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder TOKİ Başvuruları Başladı (100 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Başvuru Şartları)

TOKİ Başvuruları Başladı (100 Bin Sosyal Konut Projesi İçin Başvuru Şartları)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

https://www.toki.gov.tr/ts-sikca-sorulan-sorular

sanırım sosyal konutlar kiraya verilebiliyor.

goo.gl/qBNZmW
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Alt gelir projelerinden satın alınan konutlar kiraya verilebilir mi?
    Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalanan konutlarda borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

-+ Bu alt gelir gurubuna dair bir proje, bunlarda izin verilmiyor. Ama normal şekilde alınan yada alt gelir zor gelir vs şeklinde dahil olunmayan projeler için kiraya verilebilirlik mevcut. 
    Onu da şöyle söylemişler 

Standart konut projelerinden satın alınan konutlar kiraya verilebilir mi?
    Standart tip konut sahipleri konutlarını kiraya verebilmektedir. İstisnai durumları olan 3+1 konutlarda ise kiraya verilebilmesi hususu İdaremiz inisiyatifindedir.

Satın alınan konutlar üçüncü şahıslara devredilebilir mi?
    Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçlarını bitirip malik olunana kadar devredemezler. Borcu devam ederken konutunu devreden hak sahiplerinin sözleşmeleri feshedilir. Açık satışlarda ise, genel olarak bu şart aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır.

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek
    Uveys bunu yazdı
    Cesnist bunu yazdı

Istanbul için limitin 6k olması üzücü.

ama bir eve 6k net para giriyorsa o dar gelirli sayılmaz.

ortadan hallice olur.

6850 tl yoksulluk siniri olan bir ulkede 6000 kazanana orta halli demek iyimserlik olur. 

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    EricNorthman bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Alt gelir projelerinden satın alınan konutlar kiraya verilebilir mi?
    Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalanan konutlarda borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

-+ Bu alt gelir gurubuna dair bir proje, bunlarda izin verilmiyor. Ama normal şekilde alınan yada alt gelir zor gelir vs şeklinde dahil olunmayan projeler için kiraya verilebilirlik mevcut. 
    Onu da şöyle söylemişler 

Standart konut projelerinden satın alınan konutlar kiraya verilebilir mi?
    Standart tip konut sahipleri konutlarını kiraya verebilmektedir. İstisnai durumları olan 3+1 konutlarda ise kiraya verilebilmesi hususu İdaremiz inisiyatifindedir.

Satın alınan konutlar üçüncü şahıslara devredilebilir mi?
    Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçlarını bitirip malik olunana kadar devredemezler. Borcu devam ederken konutunu devreden hak sahiplerinin sözleşmeleri feshedilir. Açık satışlarda ise, genel olarak bu şart aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır.

hocam 3+1 ler dar gelirli kapsamına girmiyor sanırım. dar gelirliler için genellikle 1+1 veya 2+1 yapıyolar.

3-1 ler de insiyatife göre kiraya verilebiliyor. yine de tokiye sormak en sağlıklısı.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek

Ben tokiye yazılmıştım bir umut çıkar diye ama adamlar senin paranı işlettiyor örnek ben bugün en düşük 500 tl yatırdım kura çekimide 6 ay sonra deli para işletiyorlar çıkmazsada aynı parayı geri alıyorsun. HE çıkar diyorum ama çıkmıyor 200 ev için 74.000 başvuru yapılıyor birde şartları biraz ağır tokinin.

Dipnot kendi görüşüm bu

Kredi ile ev almak daha cazip geliyor bana

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    frekaze bunu yazdı

Ben tokiye yazılmıştım bir umut çıkar diye ama adamlar senin paranı işlettiyor örnek ben bugün en düşük 500 tl yatırdım kura çekimide 6 ay sonra deli para işletiyorlar çıkmazsada aynı parayı geri alıyorsun. HE çıkar diyorum ama çıkmıyor 200 ev için 74.000 başvuru yapılıyor birde şartları biraz ağır tokinin.

Dipnot kendi görüşüm bu

hangi şartlar ağır?

goo.gl/qBNZmW
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Çoğu 2. veya 3. evi alıyor. Kimse demesin "dar gelirli, evi olmayan" diye. Bundan 9 yıl önce öğrenciyken tokilerde kaldım. Ev sahipleri orada yoktu neredeyse, alayı öğrenci.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Toki de Ziraat ten kredi kullandıracak zaten bu evlerde. Milleti yine bankanın faizin kucağına oturtacaklar.

Bknz.

https://i.hizliresim.com/od1PaX.jpg

Not late for nothing
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    frekaze bunu yazdı

Dipnot kendi görüşüm bu

hangi şartlar ağır?

En son çekilen kurada şartlar tam hatırlamasamda belli bir ödeme yapılmadığında tokiye oturduğun yere sayıyor ve evini elinden alıyor. Kredi bitene kadar tapuda satılamaz ibaresi koyduruyor. Olurda biri oturmadığın evde seni şikayet ederse evi incelemeye geliyorlar ve elinden geliyorlar. Tabi bunların ne kadar doğru belli değil.

malum hukuk biraz farklı ilerliyor bu ülkede

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201912171040855654-sosyalkonutlar-icin-ilk-gun-17-bin-506-kisi-basvurdu-en-cok-talep-istanbuldan/

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde inşa edilecek 100 bin sosyal konuta vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bu kapsamda, başvurunun başladığı ilk gün, ülke genelinde 17 bin 506 kişi konut sahibi olmak için başvuru yaptı. 

En çok başvuru alan iller arasında İstanbul birinci oldu. İstanbul'un Arnavutköy ilçesi için 1560, Başakşehir ilçesi için 2 bin 758, Tuzla ilçesi için ise 2 bin 69 kişi başvurdu.

Aksaray merkezde 994, Kayseri Melikgazi'de 556, Bursa Yıldırım'da 519, İzmir Karabağlar'da 474 kişi konut sahibi olmak için ilk adımı attı.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
Toplam Hit: 19181 Toplam Mesaj: 148
toki altgelir evsahibi