folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türkçülük Ve Ülkücülük

Türkçülük Ve Ülkücülük

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Ülkücülerdeki İslamcılık zannedilenin aksine ümmetçilik çizgisine varmış noktada değildir. İslamın Türkler ve Türk Tarihi ile kesişen boyutu üzerinden sembolik bir şovenizm söz konusudur daha ziyade. İşin ubudiyet ve ilim ayağı neredeyse yok gibidir. Yani İslam Hukuku, Tefsir, Hadis, Siyer, Usul, Kelam gibi dini ilimleri değil bilmek, birçoğu namazın farzını sünnetini dahi sayamaz. Ümmetçilik gibi bir ideanın tam aksi yönde olarak Arap düşmanlığı görülür. Tabi bunlar newschool ülkücüler. Oldschool  ekolü ve temsilcileri İslamcılık ile neredeyse eş bir ideolojik bakışa sahiplerdi.

Türkçü - Atsızcı tayfanın bunlardan ayrılan kısmı ise din ve entelektüel düzeydir. Kültürel ve etnik hatta kafatasçı ayrıma dayalı bir yaklaşım benimserler. Onlara göre Türk ırkı üstün bir ırktır. Proto-Türkler dediğimiz Step Türklerinin kültürünü öncelerler. Bunun dışında kalan unsurlar, İslam gibi, yozlaşmışlık sebebidir. Ülkücüleri sevmemelerinin yegane sebeplerinden biri budur. Ülkücüler, İslam birliği sevdası peşinden koşarak ve İslam kültürünü proto turk kültürüne tercih ederek cehaletin daniskasını ortaya koymaktadırlar. Ülkücülerden ayrıldıkları bir diğer nokta da nispeten fazla okuyup yazmalarıdır.

Mobilden ve yüzeysel anca bu kadar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

milliyetçilik dediğin ırkını sevmek,korumak(ırkçılığı kastetmiyorum) ve yüceltmek(milletin genelinin gelişmiş ilerici ama etiğin dışına çıkmayan biryapıya sahip olması için çalışmak saygınlık kazandırmak)tir bu açıdan ben ülkücüleri milliyetçi olarak görmüyorum

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ersn
    ersn's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Türkçüler önce vatan millet der , Ülkücüler Önce din sonra vatan millet der.

küfrederiz villalara kulübeden
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

Merhaba hocalar. Merak ettiğim bir konu var, Türkçüler ve Ülkücüler genelde birbirini sevmiyor. Birbirlerine çamur atıyorlar gördüğüm kadarıyla peki nedir bu iki ideolojiyi birbirinden ayıran? 

Dindir. Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız hakkında araştırmalar yaparsan farkı göreceksin. 

MHP Türkçü mü ülkücü mü?

Ülkücü

Türkçü ve Ülkücülerin MHP'ye bakış açısı nedir? 

Ben böyle bir ülküye bahçelinin liderlik edemeyeceğini düşünüyorum. O yüzden MHP'ye oy atarken tereddüt ettiğim oluyor. BBP başınada akıl tutulması yaşayan bir adam geçti. Alternatif Meral Akşener, Sinan Oğan

Atsız'ın ilkelerini takip edenler ne oluyor?

Türkçü-Turancı

İkisi de Türk ırkını yüceltme temeline dayanmıyor mu?

Evet

Yine bu temelde yükselen Türkçülük ve Ülkücülük dışında başka ideolojiler var mı?

Nizamı Alem Ekolü

Ayrıca bu ideolojileri benimseyenlere bir başka sorum da neden benimsedikleri yönünde?

Bireyin kişisel fikirleri neticesinde oturan birşey. Nokta atışı bir neden sunmak mantıksız.

Atsız aynı zamanda bir şair ve yazardır. Geriye çok kıymetli eserler bırakmıştır. Atsız'dan bir şiir;

Türk Kızı

(H. Nihal ATSIZ)

Pınar başına geldi

Bir elinde güğümü;

Çattı yay kaşlarını

Görünce güldüğümü,

Bağlamıştı gönlümü

Saçlarının düğümü.

Bilmiyordum bu örgü

Acaba bir büğü mü?

Sordum: Nerdedir yerin?

Nedir senin değerin?

Yedi kıral vurulmuş,

Ne bu ceylan gözlerin?

Hangisine varırsın

Bu yedi ünlü erin?

Şöyle dedi bakarak

Göklere derin derin:

Kıralların taçları

Beni bağlar büğü mü?

Orduları açamaz

Gönlümdeki düğümü.

Saraylarda süremem

Dağlarda sürdüğümü.

Bin cihana değişmem

Şu öksüz Türklüğümü…

imza mı gelmiş?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Genelde kürtçüler ve onların koltuk değneği solcu tayfa ikisini de sevmez, ayrım yapmadan döverler ve bıçaklarlar. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

Aslında bir döneme kadar beraber hareket ediyorlardı. 1969 kurultayına bakarsan cevabı bulabilirsin.

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Hocamın yazmış olduğu kitaptır, tazedir ve aşağı yukarı fikir vermesi açısından paylaşmayı uygun gördüm.

Ülkücülerde ne atacak çamur vardır ne de kapasite...

Caliber tarafından 10/Eki/15 23:14 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

Peki safkan ırk bazında mı bakıyorsunuz? Yani Orta Asya'dan bugüne dek araya zilyon tane millet girmiş. Durum buyken işi ırka bağlamak ne kadar doğru?

He eğer ırk değil de kendini Türk olarak benimseyense kendini Türk olarak benimsemenin ne ayrıcılağı oluyor? Basit bir aidiyet hissiyatından doğmuş bir şey mi yoksa daha farklı nedenleri de var mı?

Safkan ırk kaldı mı dünyada?

Ben Türkçüyüm mesela, amacım-isteğim ülkemin güçlenerek dünyada söz sahibi olması ve bunun sadece Türkiye Cumhuriyeti değil, diğer Türk devletleri tarafından da yapılabilmesidir. Geçmişten gelen bir akrabalığımız olan ülkelerin ve insanların da güçlü bir devlet olması ve aramızda güçlü bir bağ oluşmasının istenilmesi insanlara neden dokunur ki? Ben çıkıp tüm kürtler gebersin, tüm yunanlılar sürünsün demiyorum. Kendi soyumdan gelen ve başka devletlerde yaşayan kardeşlerimin de güçlü olmasını, dünyadaki olumsuz gelişimden etkilenmemesini hatta yeri geldiğinde onların da dünya yönetiminde yumruğunu masaya vuracak kadar güçlü olmasını istiyorum . , 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

"Entellektüel olarak gelişkin olduklarını öne süren ve kendine "Türkçü" diyen radikal kesim, düşünce sistemlerindeki hataları giderip, gerçek hayata uyarlanabilmek için gerekli değişiklikleri yapmaktan neden kaçınmakta" gibi bir soru Ülkücülerden Türkçülere gelseydi eğer, çamur atmaktan vazgeçerlerdi sanıyorum. Bu bağlamda Ülkücü = Türkçü v2.0'dır.

Siyasi ve kaçamak cevap olarak: "Her Ülkücü zaten Türkçüdür" derdim ama şimdi ümmet, arap, tengri, yalvaç vs. ortaya karışık sözcükleri araya sokacak birisi. Görmezden gelin.

MHP Ülkücüdür, şayet ülke yönetmek hayalperestlikten fazlasını gerektirmektedir.

Bahçeli, Türk siyasetinde başarılı olacak bir lider olmasa da sokakların kan gölüne dönmesini engelleyen sigortadır.

Ülkesini, milletini sevip de "ari ırk" gibi bir şeyin olamayacağını anlayacak kadar zeki, dünya gidişatına gözünü kapamamış olan adam Ülkücü olur.

Fantastik bir dünyada yaşayıp, faydalı olmak gibi bir amacı olmayan kendine Türkçü der ama ne halt olur bilemem.

Olaylara karışmayın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Millet kelimesinin arapçadaki kelime anlamına bakman yeterli zannımca.

Nihal Atsız ve Alparslan Türkeş arasındaki malum problem de bir nevi cevaptır.

Bunun dışında çevrende gördüğün ülkücüler genelde yobaz, cehalet içinde ve benliklerini kaybetmiş kişilerdir. Fakat çok çok değerli ülkücü okumuş görmüş aydın kimseler de yok değildir. Fakat uzun yıllar kürtleri bir ırk olarak gör(e)meyip Türklerin bir boyu kabul edip, Türk-Kürt kardeştir mottosunu benimseyenler de bu aydın kimselerdir. İşin aslını bir kürde Türk müsün şeklinde sorarak tokat gibi bir cevapla öğrenebilirsin.

Türkçüler ise genelde kültürlü okuyan dini biraz daha ötede bırakan kimselerdir. Fakat okumamış, kımızı sarhoş olmak sanmış, karakterini ve ahlakını kaybetmiş, dinden son derece bi haber, hala Allah demücem tengri dicem kafasında olan kimseler de yok değildir. Fakat bu "ırkçılık" gibi çağımızın popüler düşünce yapısı olan hümanistliğe tamamen aykırı olan ve faşizm mi nasyonal sosyalizm mi racism mi yoksa veda hutbesinde özellikle reddedilen "arabın arab olmayana üstünlüğü" mü açıklamak için sürekli okuyan kimseleri de göz ardı etmemek gerekir. 

En basite indirgersek bu ırkçılık nazism veya faşizmden farklı olarak soyculuk yahut ulusculukla açıklanabilir.

Ulusu meydana getiren yahut soyu meydana getiren unsurlar araştırılıp öğrenilirse "saf ırk yok" gibi bir duruma gerek kalmadığı açıkça görülebilir.

Güzel birkaç söz :

Bülbülü seviyoruz diye güvercinden nefret etmek zorunda mıyız?

Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz

Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir

Ne mutlu Türk'üm diyene!

Bu şerefli ülkede ermenilerin zerre kadar hakkı yoktur. Bu ülke sizlerindir, Türklerindir.

Şeklinde devam eden Türkçü söylemler vardır.

Tarihe yön veren büyük Türkçü kimseler: Mustafa Kemal Atatürk, Ziya Gökalp, Yusuf Akcura, Hüseyin Nihal Atsız ve şuan aklıma gelmeyen onca fikir ve düşünce adamı

Ülkücülerin sözleri ise daha sofidir:

Türklük tırnaksa İslamiyet ettir. İkisi ayrılamaz.

Kanımız aksa da zafer İslamındır.

Ya Allah bismillah Allah-u ekber.

Ülkümüz ülkücü olma ülküsüdür.

Türkçülüğün iki temeli vardır: Turancılık ve ulusculuk (soyculuk/ırkçılık)

Ülkücülüğün ise iki temeli vardır: Türkçülük ve İslamcılık.

Örneğin Necip fazıl kısakürek ülkücüler tarafından sevilir fakat Atatürk Ziya Gökalp ve Nihal Atsıza karşı yazıtlarından dolayı Türkçüler tarafından sevilmez.

Ya sev, ya terket gibi yahut vatanseverlik gibi pekçok da ortak noktası vardır.

Daha detaylı bilgi için: 9 ışık, CKMP, Osman Bölükbaşı, 3 Mayıs, Ötüken dergisi, Genç atsızlar araştırılabilir. 

Özelde de bana sorabilirsin

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 5698 Toplam Mesaj: 49
atsız türkçülük ülkücülük 9 ışık