folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türkçülük Ve Ülkücülük

Türkçülük Ve Ülkücülük

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    by_Tet bunu yazdı

Hocam samimiyetine inanabilsem uzun uzadıya yazacağım fakat bence senin amacım yalnızca öğrenmek değil.

Katılıyorum :) @Lightsaber hiiç karşı çıkma seni tanıyorum :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Hocam samimiyetine inanabilsem uzun uzadıya yazacağım fakat bence senin amacım yalnızca öğrenmek değil. Kendince tabu olarak göre bazı şeyleri yıkabilmek fakat eksik bilgin var.

Saf ırk kimse istemiyor neden saf ırkı soruyorsun hala? YeniHarman ilk başta yazmış sonra Türkçülüğün Esaslarından alıntıyı paylaşmış orada da yazılan yeterli değil aslında kitabı okumak lazım. Saf ırk takıntısı yok kimsede.

Saf kültür? O da ne demek oluyor tanımlayabilir misin? Kültür ne demek mesela? Yani saf kültür denilen birşeyin varlığı yokluğundan ziyade tanımlanmış mı ona bakmak gerekiyor. Fakat kültür kelimesini bilen bir kimse saf kültürü (senin dediğin manada) tanımlayamaz.

Bence kitap okuyarak öğrenmelisin. 

hocam saf ırkı sormuyorum diyorum ki sizlerin de dediği gibi saf ırk yokken, saf kültür nasıl olsun? Hani eğer mesele kültür meselesiyse ve Türk kültürünü benimseyip diğer kültürleri benimsememekse, başka kültürlerin izlerini de taşıdığını söyleyip birkaç soru sordum. Saf kültür diyerek demek istediğim @literatur 'un dediği Proto Türk kültürü. Son mesajımı dikkatli okursan ne demek istediğim, neyi irdelediğim açık zaten.

@0x656e burda seviyeli bir tartışma konusu varken,insanlar bilgilerini görüşlerini paylaşıyorken bu tarz mesajlar atman hoş değil.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    0x656e bunu yazdı
    Hiç bir Türkçü de ari ırkdan bahsedeni görmedim hocam yanlışın olmasın

Tecrübeyle sabittir. Ben göçmenim, atalarım Karamanoğulları'ndan olduğu halde (Oğuz Boyu) Türk sayılmadığım oluyor. Öyle adam bulmaya gerek yok, google'dan Türkçü forumlardan birine girmek bile yeterli. İşin içine soy-sop ağacı girdiği anda ari-karışık saçmalığı da girmiştir. 

Ziya Gökalp'in öyle demesi normaldir: 

1) Irkî Türkçülere göre millet ırk demektir. Irk kelimesi esasen mevaşî fenninin ıstılahlarındandır. Her hayvan nevi; teşrihi vasıfları itibariyle birtakım enmuzeclere (tiplere) ayrılır. Bu enmuzeclere ırk adı verilir. Meselâ, at nevi'nin Arap ırkı, İngiliz ırkı, Macar ırkı adlarını alan birtakım teşrihi enmuzecleri vardır. İnsan arasında da, eskiden beri, beyaz ırk, siyah ırk, sarı ırk, kırmızı ırk namlariyle dört ırk mevcuttur. Bu tasnif, kaba bir tasnif olmakla beraber, hâlâ kıymetini muhafaza etmektedir. Beşeriyet (antropoloji) ilmi Avrupadaki insanları kafalarının şekli ve saçlariyle ve gözlerinin rengi itibariyle üç ırka ayırmıştır. Uzun kafalı kumral, uzun kafalı esmer, yassı kafalı.  (Türkçülüğün Esasları, Sayfa 15).

Çünkü "millet" kavramını açıklamaktadır.

Bazen çamur atma, "kelime" yerine "sözcük" demek, "ırk" sözcüğünü kullanmaktan kaçınmak ama Arapçadan dilimize geçen "şuur", "cahil" sözcüklerini umarsızca kullanabilmek kadar basittir.

Neyse, Ülkücüler tarafında Türkçü düşünce ile ilgili bir sorun yoktur, olmaması gerekir. Köktencileri bu cümlenin kapsamına almıyorum. Köktencilerle olan ilinti Ateist/Gayrimüslim - Müslüman arasındaki ilinti kadardır, daha fazlası değil.

Milleti değil ulusun tanımını yapmaktadır. Ayrıca Ülkücülüğün Esasları diye bir kitabı bulunmamaktadır. Türkçülüğün Esasları diye bir kitabı bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkçülük budur. Girilen forumlarda Ziya Gökalp yazılar yazamamaktadır. 

Ayrıca ülkücülerin bilmeden etmeden kişilere kucak açmasının sonucu olarak bu kavram kargaşası vardır. Zira çamur, şuur arapça aman aman kaçalım şeklinde bir amacımız da yoktur. Ziya Gökalpin yine aynı kitabında belirttiği gibi ari Türkçe dahi mümkün değildir. Çünkü yaban kelimesinden bir örnekle yaban vahşi anlamına gelir ve Türkçe değildir. Fakat yabancı vahşiyi savunan anlamında ya da vahşi hayatta yaşayan anlamında değildir. Yabancı bu sebeple Türkçedir. Bir diğer örnek de MİLLET kelimesindedir. Millet kelimesi din manasındadır. Fakat osmanlı döneminde ulusu belirleyen din olmasından dolayı millet gittikçe ulus anlamına girmeye başlamıştır. 

Pek çok anlatım ve TÜRKÇÜler ve TÜRKÇÜlük hakkında detaylı bilgi aynı kitapta bulunabilir. Fakat eğer parça parça keserek laf koymaya çalışırsanız ülkücü olduğunuzu belli etmişsiniz demektir.

Bunun dışında Necip Fazıl Kısakürek gibi Ziya Gökalp'e bir ingiliz hanımefendisinden duyduğu için dinsizdir şeklinde küfreden bir zatı sevdiklerinden dolayı ülkücüler ziya gökalpi de sevmez. Fakat zerre kadar imanı olsa bile birine kafir diyenler de gün gelecek yargılanacaktır.

Bunun dışında Türkçeleştirmeyle ilgili en büyük Türkçü örnek de Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı ve bugün "ya osmanlıcayı okuyos anlayamıyos" denilmesine yol açan devrimlerdir. Fakat bugünkü haliyle eksiktir.

Ayrıca önemli not: Bu forum dahil hiç bir forumda Türkçülük öğrenilmez. Forumlarda ülkücülük öğrenilir, ülkümüz.net'te ahmet şafak dinlenilir. Online Chat bölümünden çatır çatır muhabbet edilir hedefturanrehberkuran.comdan da (açık mı bilmiyorum) 9. Işık falan öğrenilir. Fakat Türkçülük için KİTAP okumak gereklidir.

iyibu! yeniden..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Hocam samimiyetine inanabilsem uzun uzadıya yazacağım fakat bence senin amacım yalnızca öğrenmek değil. Kendince tabu olarak göre bazı şeyleri yıkabilmek fakat eksik bilgin var.

Saf ırk kimse istemiyor neden saf ırkı soruyorsun hala? YeniHarman ilk başta yazmış sonra Türkçülüğün Esaslarından alıntıyı paylaşmış orada da yazılan yeterli değil aslında kitabı okumak lazım. Saf ırk takıntısı yok kimsede.

Saf kültür? O da ne demek oluyor tanımlayabilir misin? Kültür ne demek mesela? Yani saf kültür denilen birşeyin varlığı yokluğundan ziyade tanımlanmış mı ona bakmak gerekiyor. Fakat kültür kelimesini bilen bir kimse saf kültürü (senin dediğin manada) tanımlayamaz.

Bence kitap okuyarak öğrenmelisin. 

hocam saf ırkı sormuyorum diyorum ki sizlerin de dediği gibi saf ırk yokken, saf kültür nasıl olsun? Hani eğer mesele kültür meselesiyse ve Türk kültürünü benimseyip diğer kültürleri benimsememekse, başka kültürlerin izlerini de taşıdığını söyleyip birkaç soru sordum. Saf kültür diyerek demek istediğim @literatur 'un dediği Proto Türk kültürü. Son mesajımı dikkatli okursan ne demek istediğim, neyi irdelediğim açık zaten.

@0x656e burda seviyeli bir tartışma konusu varken,insanlar bilgilerini görüşlerini paylaşıyorken bu tarz mesajlar atman hoş değil.

Light diyorum ki Saf Kültür kimse istemiyor. Nasıl olsun sen anlat bana? Bir Türkçü de bunu bilmiyor. Böyle bir istek yok. İçinde saf/arı geçen hiçbir şey istenilmiyor zaten. 

Fakat inatla kafandaki kurguyu soruyorsun. 

Daha açık bi tabirle söyleyeyim. Saf Kültürü sen uydurdun şuan. Türkçülerde de Ülkücülerde de böyle bir istek yok...

Daha da açık bir tabirle yazayım: proto türk kültürü de hiçbir kitapta yok Türkçlüğün önceden çizilen sınırlarında. 

Bu olay neo-nazilikte olur. Neo-faşistlerde olur. Neo-racistlerde olur fakat Türkçülükte böyle bir durum yok. Dolayısıyla tek tip kaş göz kafa yapısı yahut şarkı söyleme, üst baş giyme vs olayı yok. Hatta tek bir şive aksan da yok dilde. 

@literatur söylediği cümle hakkında daha detaylı bir kitap söylerse kaynak belirtirse okuyayım. Fakat bir Türkçünün sınırlarını çizerken proto kelimesini dahi kullanmayacağından eminim. Hayali tabirlerle karşı karşıyayız

Ve ben hala bir samimiyet göremiyorum

by_Tet tarafından 11/Eki/15 11:56 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gozkopat
    gozkopat's avatar
    Erkek

Her ikiside kötü şeyler değildir.İhtiyacımız olan fikir akımlarıdır.Türkçülük Safkan ,Ülkücülük sentez bir fikir akımıdır.3. mayıs türkçülük günlerinin görsellerini,izletilerini inceleyenler arada ki ayrımı daha iyi

anlayabilirler. Veeee kesinlikle, Hüseyin Nihal Atsız / Alparslan Türkeş'in kitaplarını, makalelerini okuyarak bu kavramları anlamaları daha sağlıklı olur.Esenlikler.

https://www.youtube.com/watch?v=V1WnDWyWvdA

gozkopat tarafından 11/Eki/15 12:31 tarihinde düzenlenmiştir

Kolera Açık Hava Üniversitesi Sexoloji Profesörüyüm : "Efenim manita seni seviyorum evlenelim ayakları yaparsa önce yüz mumluk ampüle yarım metre mesafeden bakın.Sonra gözlerinizi ampülden ayırıp manitanın gözlerinin içine dikin,eğer hala cıvırın gözlerini görüyorsanız onunla hemen evlenin..."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    by_Tet bunu yazdı

Pek çok anlatım ve TÜRKÇÜler ve TÜRKÇÜlük hakkında detaylı bilgi aynı kitapta bulunabilir. Fakat eğer parça parça keserek laf koymaya çalışırsanız ülkücü olduğunuzu belli etmişsiniz demektir.

Bunun dışında Necip Fazıl Kısakürek gibi Ziya Gökalp'e bir ingiliz hanımefendisinden duyduğu için dinsizdir şeklinde küfreden bir zatı sevdiklerinden dolayı ülkücüler ziya gökalpi de sevmez.

Ziya Gökalp ile ilgili hiçbir önyargı ya da nefretimiz yoktur aksine saygı duyarız. Keza Nihal Atsız için de öyle. Bu genelleme şunun gibi: Memurun biri rüşvet aldı diye tüm memurları rüşvetçi saymak. Yoksa Ülkücüler arasında da (en azından kendisini Ülkücü olarak tabir eden kişiler) kafatası ölçen bir kesim var.

Ziya Gökalp'in Türkçülüğün Esasları adındaki yapıtı bir derleme ve araştırma çalışması denmeye daha uygundur, bilimseldir. Şöyle ki kitabın ikinci kısmında kendi görüşlerini paylaşmasına rağmen derin değil, başlamak için ipucu vermek kıvamındadır. Aynı yapıtta Gökalp, Türk'ü 6 değişik bakış açısıyla açıklar. Parça parça kesmemin nedeni, sizin alıntı yaptığınızı değil yorum kattığınızı göstermekti.

Türkçülük, aynı Ülkücülük gibi kimsenin tekelinde değil, bu izlenimi uyandırmayın. 

Önyargı olmadan tüm içtenliğimle soruyorum: Türkçülerin iktisadi planı var mı?

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

@by_Tet Dostum ben Türkçüler kendilerini böyle tanımlıyorlar demedim zaten. Ancak gerek söylemlerinden gerek de okudukları eserlerden hareketle bu sonuca ukaşmak hiç de zor değil. En basit örneği Atsız'ın Bozkurtlar serisidir. Bu ideolojiye mensup arkadaşlarda sürekli Step Türkleri dönemindeki başarılara,savaşlara bir atıf ve özlem vardır. Dilden tut devlet teşkilatlanmasına, dış politikadan ulus kavramına değin birçok kavram ve kurumu bu romantizm üzerinden inşa eder ve mevcudu da aynı yol üzerinden eleştirirler. Örneğin dış politika ezelde ve ebedde Türk Birliği ( Turan ideası ) orjinlidir. Reel politik ve pragmatizm hep ikinci plandadır. Türkistan coğrafyasındaki ulus ve devletlerin uzun yıllardır farklı misyon ve vizyonlara sahip oldukları hep ihmal edilir. Vesaire vesaire. Daha çok örnek verebilir konuyu açabiliriz tabi ama ben de konunun samimiyetine en başından beri inanmayanlardanım. Yazmak ve okumak hoşuma gittiği için kısa bir girizgah yaptım ve birkaç cevaba göz attım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

(bilgim dahilinde) Net bir iktisadi yöntem olmamakla birlikte devletçilik ön plandadır. Mustafa Kemal Atatürk de bunu kendi ilkeleri arasına koymuştur. Uygulamıştır.

Kısaca devlet fabrika açar satış yapar ufak büyük demeden tüm işlerle uğraşır.

Emperyalizm-Liberalizm-Devletçilik-Komunizm pergelinde devletçilik tarafındayız.

Fakat bununla ilgili henüz bir kitap okumadım. Enazından yalnızca bu konuya yönelik. Fakat bu böyle bir durumun olmadığını göstermiyor kısa zamanda araştırıp cevap veririm

Edit: Yusuf Akcuranın ilgili bir kitabı varmış daha detaylı bilgiyi okuduğumda veririm. Kendi görüşlerimden ziyade..

by_Tet tarafından 11/Eki/15 13:08 tarihinde düzenlenmiştir

iyibu! yeniden..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Türkcülük ve ülkücülügü arastirmadan önce, safkanligi araştırmayı deneseydiler keşke.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    UTHO bunu yazdı

Türkcülük ve ülkücülügü arastirmadan önce, safkanligi araştırmayı deneseydiler keşke.

Niçin ve gereği ne hocam?

iyibu! yeniden..
Toplam Hit: 5705 Toplam Mesaj: 49
atsız türkçülük ülkücülük 9 ışık