folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Türklerdeki İşi Son Güne Bırakma Özelliği

Türklerdeki İşi Son Güne Bırakma Özelliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Önceden çok dikkat etmiyordum ama farklı milletten adamlar görünce bunun sadece bize has bir şey olduğunu gördüm (belki başka milletlerde de olabilir ama benim gördüklerimde çıkmadı bi çinli arkadaş hariç)

Bu saatte bir siteden bir mesaj aldım, adamın ödevi varmış akşam teslim etmesi lazımmış :) Kim bilir bu ödev kaç hafta önce verilmiş ve benden şimdi yardım istiyor :) 

İşin ilginci bu tarz yüzlerce mesaj aldım desem yeridir.. Bu son güne bırakma özelliğimiz nerden geliyor? 

Tamam plansız progrmasız bir milletiz, bu özellik bende de var. Çoğu şeyi hep son ana bırakıyorum.. 

Yumurta kapıya dayanmadan diye de bir atasözümüz de var.. 

Bu nasıl bir rahatlıktır çözebilmiş değilim. Ben lisans okurken sınavlara ya hiç çalışmazdım ya da son gün akşam-gece çalışırdım, ondan önce de her hangi bir hazılrığım v.s. yoktu. Bu sanırım hemen hemen türkiyedeki tüm öğrencilerde böyle..

Buna sebep olan şey(ler) ne olabilir acayip merak ettim.. Çünkü sosyolojik bir vaka, acaba bu vakayı bilimsel olarak inceleyen oldu mu? 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek

Rahat milletiz

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

öyle hocam rahat milletiz biliyorum bunu ama ben sebebini soruyorum neden rahatız?

geçen yabancı bir arkadaşa söyledim, dedim ben sınavlara bir gün önceden çalışıyorum, sen ne yapıyorsun, dediki ben 2 hafta öncesinden başlıyorum çalışmaya yoksa kendimi rahat hissetmiyorum dedi :D o rahatsızlığı nasıl hissedebiliyor? Ben neden hissetmiyorum :D Dakikalar kala bir çok şeyi bitirdiğimi biliyorum :) Hiç bir zaman 1 hafta öncesinden bitirip de karşıdaki inanın önüne koyduğum bir iş yok

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek

Okul yıllarındaki sınavlar meselesi de bence rahatlıktan değil, Eğitim sistemimiz bozuk.

Öğretmeye dayalı değil de "geçmeye" dayalı. O yüzden herkes sınava 2-3 gün kala çalışır, ezberler sınav bittikten 1 hafta sonra akılda bişey kalmaz.

Diğer konularda ise illa ki birinin bizi dürtmesi lazım. Birini sadece "insan" olarak söylemiyorum, Zoraki yapıyoruz yani. Niye böyleyiz ?

Hiç bi şeyi takmıyoruz, önemsemiyoruz o yüzden herhalde. Ben öyleyim en azından. Bak lys'ye başvuracaktım, haberim bile yoktu başladığından. Meğerse son gün 21 nisanmış. Bu kadar ki duyarsızlık var. Gerçi öylesine gireceğim için takip etmedim tarihlerini o da var :)

Yorumları merakla bekliyorum bende.

Selamlar.

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

başkalarını bilmem ama benim bahanem son gün yapınca çok daha iyi konsantre olabiliyorum. ödev varsa saat 12'de bitiyorsa ve 3 saatlik olduğunu düşünüyorsam 8'dan önce başlayamıyorum mesela en basitinden bi bakıyorum internette başka yerlere dalmışım. çoğu zaman da yarım saat falan geç gönderiyorum sorun çıkmıyor allahtan. :)

. . .. . ... .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek
    • Yapılacak şey üstesinden gelmesi güç göründüğünde,
    • Çok ciddi zaman alacaksa,
    • Bilgi ve yetkinliklerimizin yetmeyeceğini düşünüyorsak,
    • O görevden hoşlanmadıysak,
    • Konsantre olamıyorsak,
    • Yapılan işe ilgi duymuyorsak,
    • Mükemmeliyetçilik (gerçekçi olmayan standartlar ve yüksek beklentiler) yakamızı bırakmıyorsa,
    • Kızgınlık ve yoğun bir öfke (bir hocaya, yöneticiye, arkadaşa – görevle bağlantılı herhangi bir kişiye duyulan öfke) yaşıyorsak,
    • Hayal kırıklığı yaşamaya karşı düşük toleranslı bir yapımız varsa ve şikayetçi bir insansak,
    • Her şeyde zevk ve keyif arayışımız varsa,
    • Her şeyden sorumlu olup kendi yöntemlerimizle işleri yapmayı istiyorsak,
    • Tükenmiş ve düşük enerjili hissediyorsak,
    • Kendimizi aşağı çekiyor, beceri ve kişisel özelliklerimizden şüphe duyuyorsak,
    • Başarısızlık korkumuz varsa,
    • Olumsuz değerlendirilme korkumuz varsa,
    • Belirsizlik söz konusu ise ve bizden beklenenler net değilse,
    • Kararsızlık yaşıyorsak,
    • İçsel motivasyonumuz yoksa ve heyecan eksikliği söz konusu ise,

erteliyoruz.

Alıntıdır..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Bıkmak, tükenmekle ilgili bir konu. Bir işi sürekli yapıyorsak bir noktadan sonra baymaya başlıyor. Öğrencilikte de aynı şey geçerli. Ya kamçılayacak bir şey lazım ya da son ana denk gelmesi lazım. Başka türlü çözülmüyor. Yabancılar rahat insanlar, çalışma ortamları, aktiviteleri, çevreyle etkileşimleri çok geniş ve her gün birbirinin kopyası olmuyor onlarda. Ancak bizde her gün birbirinin kopyası ve bir raddeden sonra sokarım işine de gücüne de ödevine de şeklinde bir hissiyat çöküyor tepemize bırakıyoruz yapmıyoruz.

En azından benim için böyle. Sırf elimdeki işi yetiştirebileyim diye föxliciğimin kafasını az yemedim sidik yarıştıralım diye :B Motive olup yapıyordum, her gece bir resim gösteriyordum o gazla aylarca kod yazdım ama gene düştüm boşluğa. Föxlii nerdesin :C

:|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

Bilgisayar sistemleri okuyorum, ilk yıl ki derslerimiz genel işletme, iktisat, matematik, inkılap vs vs. sadece c 1.dönem c# 2.dönem var bu yıllık. Amk ben bu okula paso bilgisayarla uğraşacam diye geldim para piyasalarının durumunu kavramaya çalışıyorum, şimdi ben bu sınava 2 hafta öncesinden çalışsam ne sikime çalışmasam ne sikime :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

cevaba biraz daha yaklaşıyoruz :)

lisansda bir sürü ıvır zıvır ders gördük.. kendimi bildim bileli inkılap tarihini görüyorum zaten, 2 dönem inkılap tarihi almıştım, 1 dönem kimya, 2 dönem edebiyat  ve bazı böyle gereksiz dersler. Ben alanımı seçmişim bana neden farklı şeyleri tekrar gösteriyorsunuz ki? zaten lisede gördüm..

şimdi okuduğum yerin lisans içeriğini merak edip bakayım dedim..

görüldüğü gibi bölüm ile ilgili olmayan hiç bir alan yok.. ordaki kutucuklar alanlarını gösteriyor. Bazıları zorunlu alan bazıları seçmeli alan.. bunların hepsi meslek ile alakalı

derslere bakalım (dersler almanca ve fransızca olduğu için başka dilde yok maalesef ama anlaşılıyordur)

bu adamlar 3 yılda computer science ı bitiriyor, hatta son sınıftayken bile master yapmaya başlıyorlar, eğer çok çalışırlarsa 4 yılda lisans + yüksek lisansı bitirebiliyorlar. Ben 5 yıl sadece lisans okudum (1 yıl hazırlık + 4 yıl eğitim)

bu adamların neden daha iyi olduğunu ortaya çıkarıyor. Çünkü lokalizasyonu iyi yapıyorlar. 

ama yine de bu adamların motivasyonu üst seviyede.. Ben dersi çok dinleyemiyorum (bugüne kadar zaten dinleyebilmiş değilim de), ama genelde öğrenciler pür dikkat dersi dinliyorlar.. 

unbalanced tarafından 19/Nis/15 04:22 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

5 yıl Lisans okudum. Şimdi Yüksek lisansa başladım CS de. (Türkiye)

Hocam hala son güne bırakıyorum. Salı günü proje ara raporu vereceğim veri madenciliği ile ilgili,

Salı günü makale çevirisi yapacağım

Çarşamba günü ara rapor var

Çarşamba günü ödevim var.

2 gündür ne yapıyorum? Hiç, koca bir hiç.

Bu hafta sınavlar vardı ne yaptım? Son gün değil son saate kadar ders çalışmadım.

Bugünde oturdum salak salak film izleyip oyun oynadım. Gecenin 5 i oldu şimdi yatacam.

Nasıl hayat disiplinim var anlamıyorum ki. kafamı sikiyim.

Bende hayatım boyu hep son anları kullandım.  Hayır her seferinde şunu söylüyorum "-bir gün daha olsa konuyu çözmüştüm amk"

Nasıl bir mantığım(ız) var anlamıyorum. Hayatımda akademik anlamda hiç bir şeyi tam anlamıyla yapıp yetiştiremedim bu son güne bırakma keyifimden dolayı. Dediğin gibi kesinlikle bu konuda bir çalışma lazım.

DrKill tarafından 19/Nis/15 04:54 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

bence avcı toplayıcı ilişkisi.

boş
Toplam Hit: 7127 Toplam Mesaj: 55