Ubuntuya Geçiş

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

hocalar ubuntudayım şu dosya yöneticisini admin olarak açmam lazım nasıl ypaıcam ?Kde de konqueror açmak için

xdg-su -c konqueror 

diyordum.Bilen varmı ? 

edit:

sudo nautilus& 

işime yaradı tmmdır

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

:) hoca ubuntuya geçtim

ubuntu ve gnome kullanıcı dostumu ? kim demiş

daha flash player yüklemek laızm ohoooo

pardusta flash player, mp3 codecleri ve her türlü mediya codecleri içinde geliyor.

Kde 4 + pardus ;)

herşeyi senin eline verdikleri için, bir bakıma özgürlük...pardus ile kurulu gelen şeyler ne kadar özgür kurcalamak lazım...

z-chan sanırım bir konuda incelemişti bunları...

stallman bile pardus un bu işlevine laf atmış bir insan =))

arch linux u araştırırsan ne demek istediğimi anlarsın...

ama amaç pardus vs ubuntu savaşına dönmemeli ki eğer dönecekse ubuntu ezer geçer :P =))

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Yeah bunu yazdı:

zumsuk bunu yazdı:

:) hoca ubuntuya geçtim

ubuntu ve gnome kullanıcı dostumu ? kim demiş

daha flash player yüklemek laızm ohoooo

pardusta flash player, mp3 codecleri ve her türlü mediya codecleri içinde geliyor.

Kde 4 + pardus ;)

herşeyi senin eline verdikleri için, bir bakıma özgürlük...pardus ile kurulu gelen şeyler ne kadar özgür kurcalamak lazım...

z-chan sanırım bir konuda incelemişti bunları...

stallman bile pardus un bu işlevine laf atmış bir insan =))

arch linux u araştırırsan ne demek istediğimi anlarsın...

ama amaç pardus vs ubuntu savaşına dönmemeli ki eğer dönecekse ubuntu ezer geçer :P =))

auhuah  stallman hangisini övüyor peki slackware mı ? tabi windowsta bile acemi olan birini geçirelim slackware a ??

hoca su komutunu ubuntudan kaç kişi kullanıyor? temel olarak süper user ı kullanmayan linux un windowstan kullanıcı olarak farkı ne ?

linux dağıtımı dediğin kullanıcı için kolay olur, geliştiriciler için herşey mevcut olur, güvenli olur, bütün codecler falan fişman son sürümle gelir, birde linuxun temel dosya yapısını, komutlarını şunu bunu öğretirki ileride zor linux dağıtımlarını kullanabilrsin.

PArdusta cins..Yavşaklar en temel linux paketleri olan make, gcc yi kurmamışlar.Linux ile türkcell 3gden balanamıyorum bi ton şey yapmam lazım.Ou geç altı üstü localhost kurucaktım herşeyi indirdim bu iki paket beni zorluyor..Oturdum kaynak kodlarını indirdim.

gcc yi kurmak ne kadar zor olabilir ki ??

ne kadar mı eşşeğin kulağı kadar..Neymiş arkadaş install klasründe açıklamışlar ona ramen kuramadım bune ya...Eziyet

bütün codecleri, şunu bunu hazr dağıtan istendiğinde localhsotu kuran, make gcc gibi temel paketleri içinde barındıran bi linux dağıtımı gerek :-/ şimdi sinirden eski aptal bi linux dağıtımı kurucam

kardeşim ben internetsiz ortamda localhostt aphp çalıştırmak, onu geçelim gcc ile c dosyalarını derlemek istiyorm.Fazla şey mi istiyorum ya bu ne odunluktur, ne aptallıktır ??? gcc yüklü gelmiyor başlarım böyle işe 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

auhuah  stallman hangisini övüyor peki slackware mı ? tabi windowsta bile acemi olan birini geçirelim slackware a ??

hoca su komutunu ubuntudan kaç kişi kullanıyor? temel olarak süper user ı kullanmayan linux un windowstan kullanıcı olarak farkı ne ?

linux dağıtımı dediğin kullanıcı için kolay olur, geliştiriciler için herşey mevcut olur, güvenli olur, bütün codecler falan fişman son sürümle gelir, birde linuxun temel dosya yapısını, komutlarını şunu bunu öğretirki ileride zor linux dağıtımlarını kullanabilrsin.

PArdusta cins..Yavşaklar en temel linux paketleri olan make, gcc yi kurmamışlar.Linux ile türkcell 3gden balanamıyorum bi ton şey yapmam lazım.Ou geç altı üstü localhost kurucaktım herşeyi indirdim bu iki paket beni zorluyor..Oturdum kaynak kodlarını indirdim.

gcc yi kurmak ne kadar zor olabilir ki ??

ne kadar mı eşşeğin kulağı kadar..Neymiş arkadaş install klasründe açıklamışlar ona ramen kuramadım bune ya...Eziyet

bütün codecleri, şunu bunu hazr dağıtan istendiğinde localhsotu kuran, make gcc gibi temel paketleri içinde barındıran bi linux dağıtımı gerek :-/ şimdi sinirden eski aptal bi linux dağıtımı kurucam

kardeşim ben internetsiz ortamda localhostt aphp çalıştırmak, onu geçelim gcc ile c dosyalarını derlemek istiyorm.Fazla şey mi istiyorum ya bu ne odunluktur, ne aptallıktır ??? gcc yüklü gelmiyor başlarım böyle işe 

hocam hakkaten olabilcek en son şey linux dağıtımları arasındada tartışma çıkmasıydı. şimdi birinde kurulumda geliyor diğerinde sonradan kuruyosun diye birini diğerinden daha iyi-kötü yapmak yanlış bir düşünce bence. eğer illa karşılaştırcam diyosan hızına, kullandığı pencere yöneticisine, dağıtıcının verdiği desteğe bakarsın.

ama bütün linux dağıtımları kardeştir, kardeşlerin arası açılmamalı.

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems. Linus Torvalds
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

celoron bunu yazdı:

hocam hakkaten olabilcek en son şey linux dağıtımları arasındada tartışma çıkmasıydı. şimdi birinde kurulumda geliyor diğerinde sonradan kuruyosun diye birini diğerinden daha iyi-kötü yapmak yanlış bir düşünce bence. eğer illa karşılaştırcam diyosan hızına, kullandığı pencere yöneticisine, dağıtıcının verdiği desteğe bakarsın.

ama bütün linux dağıtımları kardeştir, kardeşlerin arası açılmamalı.

trtışma çıkma olayı değil ki kötü yanlarını eleştiriyorum.Bir linux dağıtımında en çok kullanışlan codecler, paketler yüklü gelmesi en azında cd olması istediğimizde yüklememiz gerekir....

kendi istediğim linux dağıtımı ne mi ?

gcc, make gibi temel paketler gelsin, kde 4 ile gelirse sevinirim sonradan uğraştırmasın, flash player, mp3 codecidir şudur budur gelsin.Fazlasıyla büyük olmasın öyle 4-5 gb çekebileceğim bir bağlantım yok.burda sorun tartışmak değil , dağımlar.Ubuntuda o eksik pardusta bu eksik.Temel dosya ya..

Burda linux kullanan kaç kişiş gcc, make, mp3 codec ve flash playera ihtiyaç duyuyor ? hepsi mi ? büyük kısmı mı ? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

pardus, stallman ve linux kesmi tarafından eleştirildi, eleştirilmesinin sebebi ise codec olayıydı, bazı ülkelerde yasal olmayan codecler, pardusun içerisinde yüklenmiş olarak gelmesi linux çevresini tartışmaya itti çünkü pardus ile yapılmak istenen yasal bi işletim sistemiydi.

Stallman;

"I have heard Pardus contains and promotes non-free software. That goes against the whole purpose of GNU, which is to give users freedom, it leasds users astray."

yani,

"Duydum ki Pardus özgür olmayan yazılımlar ihtiva ediyormuş. Bu durum GNU'nun amacına tamamen aykırıdır. İnsanlara özgürlük sunacakları yerde onları boşluğa itiyorlar."

durum öyleyken sonuç backtrack gibi bi sistem çıktı piyasaya, ne var ki backtrackten çok çok geride hala. pardusu 1 kere ya kullandım ya kullanmadım ama desteği çok çok büyük olan linux dağıtım projeleri ile boy ölçüşebilecek bir dağıtım olmadığını söyleyebilirim, ubuntu da codeclerin yüklü olarak gelmiyor olması bundan dolayıdır, fedorada da öyledir, susede de, archta da etc. gcc ve make kolay şeylerdir, zaten geliştirici adam bunları göze almıştır, kütüphane toplamak onun kendi işidir,özgürlük asıl budur, mesela hala binutils yüklü olarak gelmiyor ubuntuda.

eğer hepsinin yüklü geldiği sistem arıyorsan backtrack'i desktop olarak kur kullan, ben bi ara öyle takılıyordum, :)

ama ubuntu kadar performans alamazsın,

arkadasında maddi ve manevi desteğin olduğu debian,ubuntu,redhat,fedora,novell,suse,solaris,arch,slackware gibi dağıtımların yanında pardus devede kulak, sadece buz dağının görünen yüzü, o yüzden pardusta sığ sularda takılıp kalmayın, geliştirin, hangi linuxun hangi eksiği var, neden var, nasıl performansı felan diye.

pardusu çok eleştirdim özür dilerim ama hakkatten sevmiyom :D

al opensuse'yi türkçe kur pardustan daha iyidir :)

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

Linux dağıtımı yapanlar herşeyi hazır vermiyorki insanlar tembelliğe alışmasın :P

o değilde hocam sonuçta hayeller ülkesinde yaşamıyoruz, herkesin ihtiyacını beraberinde gelsin felan. kimi adam var gcc make nedir bilmiyo, bilsede kullanmayacak. pardus böyle düşünür eklemez, ubuntu başka bişe düşünür onu eklemez vs vs... burada yapacağın en doğru şey kendi kullanım alanına göre seçim yapmak olacaktır. yada sonradan kendi ihtiyaçlarını kurucaksın

zaten bir cd den bahsediyoruz burada, fazla birşey değil, içine herşeyi sokamassın

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems. Linus Torvalds
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

celoron bunu yazdı:

Linux dağıtımı yapanlar herşeyi hazır vermiyorki insanlar tembelliğe alışmasın :P

o değilde hocam sonuçta hayeller ülkesinde yaşamıyoruz, herkesin ihtiyacını beraberinde gelsin felan. kimi adam var gcc make nedir bilmiyo, bilsede kullanmayacak. pardus böyle düşünür eklemez, ubuntu başka bişe düşünür onu eklemez vs vs... burada yapacağın en doğru şey kendi kullanım alanına göre seçim yapmak olacaktır. yada sonradan kendi ihtiyaçlarını kurucaksın

zaten bir cd den bahsediyoruz burada, fazla birşey değil, içine herşeyi sokamassın

eet, findovsta bütün programlar içinde mi geliyo?

c derleyebiliyon mu? program olmadan. bu da onun gibi bişii işte

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

yav zaten bütün paketleri indirmene imkan sağlıyor hepsi, 3 dvd ile full kurulum yapabilirsin...

sabayon ile 21 gb lik bir kurulum da yapabilirsin, lanet dağıtımda herşey beraberinde geliyor =))...

ama arch öyle mi, "oturumu değiştir" butonunu bile sana soruyor =)))

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

cnr437 bunu yazdı:

celoron bunu yazdı:

eet, findovsta bütün programlar içinde mi geliyo?

c derleyebiliyon mu? program olmadan. bu da onun gibi bişii işte

tabi her yönüyle windowsa benzesin :)

benim linuxta olma sebeplerinden biride öyle sürücü mürücü yüklemekle uğraşamak.. 

Toplam Hit: 3974 Toplam Mesaj: 25