folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Üniversite - Yazılım Mühendisliği

Üniversite - Yazılım Mühendisliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ndmylmz
    ndmylmz's avatar
    Erkek

Hocalar öncelikle herkese iyi geceler :)

Anadolu liseinde okuyorum. Bu sene 11 . sınıftayım ve üniversite hakkında bölümümü artık seçmek istiyorum. Sonuçta 11. sınıfın ilk dönemimnin bile nasıl geçtiğini anlamadım 2. dönem ve 12. sınıf çok daha hızlı geçicek onu biliyorum.

Öncelikle mühendislik bölümünü düşünüyorum. Aklımda uçak, gemi, bilgisayar ve yazılım mühendisliği var.

Şimi uçak mühendisliği istiyorum fakat yeni bir bölüm ve daha 1 - yıl oldu açılalı. Hep puanları çok yüksek (yani tutturabileceğimi peki sanmıyorum) , hem sadece bir tek üniversitede var (itü) , çalışma alanlarınıda tam olarak bilmiyorum. İş garantisinin olup olmaması vs vs..

Gemi mühendisliğide uçak mühendsiliği gibi ama onun puanları biraz daha düşük geldi gzüme..

Sonuç olarak aklıma yatan bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği var. Biliyorum diyeceksiniz şimdi bilgisayar mühendisliği zaten yazılımı kapsıyor neden yazılıma girmek istiyorsun diye. Onun da tutturama durumu olur diye düşünüyorum. Bi kaygım daha var iyi üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümü yok :(

Bu arada yazılım konusuu seviyorum yani severek yaptığım birşey :)

Sizce ne yapmalıyım, sizin bunlardan başka tavsiye edebileceğiniz mühendslikler var mıdır ?

Sistemi de kapattım ama PHP konusunda hala yardımcı olurum // Boş gezenin boş kalfası - Öğrenci - YTÜ
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

gıt nasıl calısıyorlar ne kosullarda calısıyorlar ogren 

bu arada ucak muhendıslerı ucak yapmıyor bunu bil

bılgısayar muhendıslıgı temel tıp bılımlerı gıbıdır donanım yazılım vs dıye ayrılır yazılım muhendıslıgı tek bı okulda vardı en son tr de sonra ne oldu bılmıyorum oda kars yada erzurum dıye bılıyorum 

sen artık dusun ne kadar kalıtelı olabılıecegını unıversıtenın.

Yenı acılan muhendıslık dallarına atlama cevre muhendıslıgı konusunda neler neler duymustum pıyasa hala bellı : )soylentıler her zaman olur.

İstersen kotu bı unıversıte oku kendını gelıstırmene bakıyor olay. 

ozel unıversıtede okumayı dusunursen bırcok yerde var yazılım muhendıslıgı.

bırde soyle soyleyeyım eger buludungun sehırde ozel unıversıte varsa puanların dusuk gelırse sehır dısında okumaktansa aılenle kalıp bulundugun sehırde okumanın maalıyetı daha az olacaktır buna emın olabılırsın 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

"Sonuç olarak aklıma yatan bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği var. Biliyorum diyeceksiniz şimdi bilgisayar mühendisliği zaten yazılımı kapsıyor neden yazılıma girmek istiyorsun diye. Onun da tutturama durumu olur diye düşünüyorum. Bi kaygım daha var iyi üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümü yok :("

su kısma takıldım simdi.

"bilgisayar'ı tutturamazsam yazılım'a giderim." de ne demek ?

daha ikisinin ayırımını yapamayan kisilerden akıl alırsan böyle sacma cıkarımlarda bulunmana pek sasırmamalı aslında.

dün de bi sözlükte elemanın birisi, Türkiye'de makina, insaat, elektrik-elektronik ve bilgisayar dısındaki mühendisliklerin bos oldugunu iddia ediyordu, bunu söyleyen de insaat mühendisligi "6. sınıf" ögrencisi.

görüyorum ki ögrencilerde halen bilinc yok. bana su an en baba mühendislikleri sorsalar, sunları söylerim :

1-) mekatronik

2-) elektronik ve haberlesme

3-) yazılım

4-) gemi insaat

5-) telekomunikasyon

ayrıca, iyi ve kötü üniversite diye ayırım yapılmaz, mühendislikten mezun oldugunda kendini ne kadar gelistirdigine, ne kadar iyi yabancı dil bildigine bakar firmalar. öncelikle bunları bi kavra.

yazılım mühendisligine bilgisayar mühendisligi'nin üvey oglu gibi bakılması sacmalık, 4 tip mühendislik dısında baska mühendislik dalı olmadıgını dusunenler gibi aptalca bir savunma.

MIT'e, Harvard'a bakın, kac tip mühendislik var görün.

gitte doguda dandik bi üniversiteden bilgisayar mühendisligi diploması al madem, yazılım'ı barındıran üniversiteleri begenmediysen.

bak yine kırmak istemiyorum kimseyi, piyasayı adam gibi arastır, onun öncesinde ne yapmak istedigine de adam akıllı karar ver.

dogru karar vermezsen ileride cok sıkıntısını cekersin, "ne bok yedim de bu bölüme geldim" deme sakın.

3. sahısların lafıyla da bölüm secme, he ben de 2 sene önce buraya konu acıp sormustum fikir almak icin ama kimsenin dedigine körü körüne baglı kalma, gercekten isin icinde olan kisilere sor.

sunu da sakın unutma, mühendislikte mezun olana kadar kendine ne kattıysan o + olarak cıkıp yanına kar kalacak, mezun olan kisiler bu duruma acıklık getirirse daha inandırıcı olacaktır.

mühendislik tıp degil ki, sen van yüzüncü yıl'dan da mezun olsan, hacettepe'den de mezun olsan calısacagın yerler bellidir mesela tıp icin ama mühendislik böyle degil. hele bilgisayar ve yazılım mühendisligi hic degil.

kolay gelsin simdiden.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lathedarkman
    Lathedarkman's avatar
    Erkek

ne alaka gibi olacak ama elektrik elektronik mühendisliğinide bi gözden geçir. yazılım mühendisliği tamamen özel ünilerde vardı yanlış bilmiyorsam.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Arsizkofte
    Arsizkofte's avatar
    Erkek

ndmylmz bunu yazdı:
    -----------------------------

Şimi uçak mühendisliği istiyorum fakat yeni bir bölüm ve daha 1 - yıl oldu açılalı. Hep puanları çok yüksek (yani tutturabileceğimi peki sanmıyorum) , hem sadece bir tek üniversitede var (itü) , çalışma alanlarınıda tam olarak bilmiyorum. İş garantisinin olup olmaması vs vs..

Arkadaşım şaka mı yapıyorsun? İTÜ'deki Uçak Mühendisliği'nin tarihini açıp oku böyle uydurma bilgiyle dolaşma.

hipokondriyak bunu yazdı:

Türkiye'yi kastediyorsan bile yanılıyorsun. Bilgisayar mühendisleri ne kadar bilgisayar yapıyorsa, uçak mühendisleri de o kadar uçak yapıyor bu ülkede hiç merak etme.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bence acele ediyorsun kafandaki kavram karmaşasına bi son ver sonra karar ver

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Arsizkofte bunu yazdı:

ndmylmz bunu yazdı:

Arkadaşım şaka mı yapıyorsun? İTÜ'deki Uçak Mühendisliği'nin tarihini açıp oku böyle uydurma bilgiyle dolaşma.

hipokondriyak bunu yazdı:

Türkiye'yi kastediyorsan bile yanılıyorsun. Bilgisayar mühendisleri ne kadar bilgisayar yapıyorsa, uçak mühendisleri de o kadar uçak yapıyor bu ülkede hiç merak etme.

:)
    sivil havacılıkla az biraz iliginiyorum bakım hangarlarına az gırıp cıkmadım .ucak muhendıslerı ıyı ucretler alıyor bi yakınım başladı bir firmada
     6 lıra maaşla başladı. yeni mezun ustelik.

Bu arada yenı bolum fılan demıssın ben ucak muhendıslıgınden bahsettıgının farkına varmadım sımdı algıladım o kısmı.
    itü de eskidir uçak muhendisliği.
    örneğin işletme tırt derler bı arkadasım hacettepede işletme bitirdi tav da staj yapmıştı yine 4 lira ile başladı işe 

Yine bi örnek bi arkadaş büyük bir otel de parttime bilgi işlem müdürü olarak çalışıyor 4 liradan fazla ucret alıyor
    .tıp mıp yazıp doktor olma bu ülkedede ne olursan ol.
    Bu arada  yanlış anlamada ne olacagına karar vermeden bu sekılde tereddütte kalman sımdıden yersiz olmuş 

sen önce yap puanının tercih zamanı karar verırsin.

Kendını gelısıtren ınsana para kazanmak bu ulkede kolay.Şanş diye birşey yok bu tarz durumlarda kişi kendı şansını yaratır.

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Yönetim Bilişim Sistemleri diye bir bölüm var araştır bi...

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

yazılım okuyacaksan, hakkıyla oku hocam, yoksa şöyel bi sorun var, Türkiyede yazılımd aokusan bilişimde okusan bilgisayarda okusan şirketlerin gözünde yazılımcı/programcı sıfatından başka bişey değilsin.. ki yazılım mhendisliği sadece oturup kod yazmaktan ibaret olan bişey değil aslında, bunun içinde analizleri var riskleri var proje yönetimi var şusu var busu var, bilgisayar mühendisliğinde bu dersler genelde seçmeli olan bi dersin içinde toptan verilir. bunların tümünü içeren bişey yapmak istiyosan kurumsal bi yere girmiceksen hiç kurcalama, yok bana kod yazmak yeter bi şirkete girip diyosan herhangi birini okusan yeter zaten piyasada adam gibi kolama yapan adama ihtiyaç var sonuçta. Ama ilk dediğim şekilde hakkıyla yazılım mühendislii yapıcaksan sonunda SAN olan (havelsan,roketsan vs) yada milsoft gibi kurumsal yerelere giriceksin :)

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JCARLOS
    JCARLOS's avatar
    Erkek

bunların hepsı bos.yarın ıs,para derdıne dustugun zaman kagıt ustundekı bolumlerın hıcbır onemı kalmaz.rehberlık kıtaplarında yazan ıs alanları cok genel kavramlardır.en azından 10 sene once oyleydı ve pıyasadakı soylentıler hep tavan soylentılerdır.kendınızı tabana gore ayarlayın,yoksa hayalkırıklıgı yasarsınız."bılmem kımın kuzenı varmıs nasada calısıyormus." gıbı sozler afakıdır.sektor sureklı degısır ama saglık ve egıtım en azından sabıt kalır ve turkıye ıcın dusunursek ıyı kotu ıs bulma ıhtımalı olan alanlardır.cunku gerı kalmıs ulkelerde egıtım ve saglık hıcbır zaman mukemmele yakın degıldır.bu sorunlarını halledemeyen ulkede atom muhendısı ne yapar bılmıyorum.ben cevremdekılere hep bunları onerdım. gıt ftr oku,eczacılık oku.meslek adı bı yere kadar.gerceklerı gormek lazım bana gore.  

Coboller
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ndmylmz
    ndmylmz's avatar
    Erkek

Andrei bunu yazdı:

"Sonuç olarak aklıma yatan bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği var. Biliyorum diyeceksiniz şimdi bilgisayar mühendisliği zaten yazılımı kapsıyor neden yazılıma girmek istiyorsun diye. Onun da tutturama durumu olur diye düşünüyorum. Bi kaygım daha var iyi üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümü yok :("

su kısma takıldım simdi.

"bilgisayar'ı tutturamazsam yazılım'a giderim." de ne demek ?

daha ikisinin ayırımını yapamayan kisilerden akıl alırsan böyle sacma cıkarımlarda bulunmana pek sasırmamalı aslında.

dün de bi sözlükte elemanın birisi, Türkiye'de makina, insaat, elektrik-elektronik ve bilgisayar dısındaki mühendisliklerin bos oldugunu iddia ediyordu, bunu söyleyen de insaat mühendisligi "6. sınıf" ögrencisi.

görüyorum ki ögrencilerde halen bilinc yok. bana su an en baba mühendislikleri sorsalar, sunları söylerim :

1-) mekatronik

2-) elektronik ve haberlesme

3-) yazılım

4-) gemi insaat

5-) telekomunikasyon

ayrıca, iyi ve kötü üniversite diye ayırım yapılmaz, mühendislikten mezun oldugunda kendini ne kadar gelistirdigine, ne kadar iyi yabancı dil bildigine bakar firmalar. öncelikle bunları bi kavra.

yazılım mühendisligine bilgisayar mühendisligi'nin üvey oglu gibi bakılması sacmalık, 4 tip mühendislik dısında baska mühendislik dalı olmadıgını dusunenler gibi aptalca bir savunma.

MIT'e, Harvard'a bakın, kac tip mühendislik var görün.

gitte doguda dandik bi üniversiteden bilgisayar mühendisligi diploması al madem, yazılım'ı barındıran üniversiteleri begenmediysen.

bak yine kırmak istemiyorum kimseyi, piyasayı adam gibi arastır, onun öncesinde ne yapmak istedigine de adam akıllı karar ver.

dogru karar vermezsen ileride cok sıkıntısını cekersin, "ne bok yedim de bu bölüme geldim" deme sakın.

3. sahısların lafıyla da bölüm secme, he ben de 2 sene önce buraya konu acıp sormustum fikir almak icin ama kimsenin dedigine körü körüne baglı kalma, gercekten isin icinde olan kisilere sor.

sunu da sakın unutma, mühendislikte mezun olana kadar kendine ne kattıysan o + olarak cıkıp yanına kar kalacak, mezun olan kisiler bu duruma acıklık getirirse daha inandırıcı olacaktır.

mühendislik tıp degil ki, sen van yüzüncü yıl'dan da mezun olsan, hacettepe'den de mezun olsan calısacagın yerler bellidir mesela tıp icin ama mühendislik böyle degil. hele bilgisayar ve yazılım mühendisligi hic degil.

kolay gelsin simdiden.

Hocam sana göre en babaları onlar fakat herkese göre öyle değil. Bilgisayar mühendisliği dediğim şey içinde zaten yazılımı barındıran bir mühendislik ve puanları yazılıma göre oldukça yüksek. Bu yüzden bilgisayara giremezsem yazılıma girme şansım var. Tamam yazılım küçümsemiyorum, küçümsememde bu söylediğim mühendisliklerin hepsinin sevdiğim yöneü var bana göre.. 

Sağolasın zaten mühensili hakkında düşünceleri tüm mühensilikleri bilmediğim için istedim. Önerilere kesinlikle körü körüne bağlı kalmam. Mesela burda birisi bak şu mühensilik çok iyi derse bakarım eğer ilgim varsa o mühendisliğe o zaman düşünürüm :) Sağolasın sende..

Sistemi de kapattım ama PHP konusunda hala yardımcı olurum // Boş gezenin boş kalfası - Öğrenci - YTÜ
Toplam Hit: 2661 Toplam Mesaj: 26