folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder "Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı" Problemini Nasıl Çözerim

"Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı" Problemini Nasıl Çözerim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Cevaplar için teşekkür ederim.

konuyu anlatayım. merak edenler için

özet isteyenler koyu kısımları okusun

geçen kasım ayında bilgisayarı kullanırken pat diye ses geldi görüntü gitti daha da gelmedi

kasayı abime verdim bilgisayarcıya götürdü

arkadaki power kısmından dolayı olduğunu hdnin çöktüğünü daha da geri gelmez demiş.  illa yenisi olacak bunun içindeki sağlam kasa dvd, cd, işlemci (7) ram (4) .. neyse onlar için 150 tl sayıp başka bilgisayar ayarlayalım dedi

bizde madem gitti yeni alalım dedik   ve birkaç mağazaları gezdik. diğer bilgisayarım işletim sitemi i3 bile değildi çok eskiydi ama valla çok iyi çalışıyordu tek sorun hddsi azdı.

bende  dosya ile tıkabasa doldurduğum için  can çekişiyordu. şimdi doğrusu :)

en alt seviyeden 4gb ram, i3 yada daha altını 120 hdd gibi rakamlarda bilgisayarlara 3000+ tl  fiyat çıkardılar. zaten 0 ürün kara borsa gibi vatanda teknosada bile yoktu. 

n11 den black fridaydan millet bedava dağıtılıyor gibi çılgınca alışveriş yapınca bende ordan alacaktım ama bilgisayarcının biri yeni deyip içine eski koyuyorlar deyince zaten çok anlamıyorum diye almadık. 

valla hesapta olmayan bir şey olduğu için o bize fazla geldi. şimdilik günü kurtarsın dedik :)

bilgisayarcıda 8 gb ram, i5 işlemci, 2.80 ghz, 64 bit, 1tb hdd  yi bize ayarladı 

benim canım yandığı için hdd yi yeni taksın dedim. birde powerdan hep sorun yaşıyorduk onuda yeni taktı. ikisi kesin yenide 

birde RAM heralde yeni .

unuttum yalan olmasın

bizim eski kasaya yerleştirdi bunları sıfırdan.

1800 aldı.

ama eski bilgisayarımdaki hız olmadığı için şaşırdım. i5 olunca füze gibi uçacak sanıyordum :)

format atayımmı diye sormuş 

sistem cdsini versin  ben atayım dedim. win7 yeniledik bari win10 deneyim dedim ama taşımaz demiş word win7 yüklemiş.

canı sağolsun hddyide nasıl bölmüş :

200 gb : c

800 gb: d

salonu 2 m2 yapıp kiler 8 m2 yapmaya benziyor. o kadar da dedim autocad ıllustator.. ağır programlar kuracağım diye .

aslında bilgisayar 24 saat açık olurdu inanın haftada 1 saat anca açtığım oldu.

yani 6 ayda toplam 1 ay kullanmışımdır anca.

tam herşeyi ayarladım bu çıktı

bu durumda bilgisayarcının hatası varmı bilemiyorum günahını alamam.

tek sorun yeni dediği için başka hata verseydi sorun etmezdim

bu paraya bu olur,   bu paraya da bu olur deseydi tercih etseydim.

neyse  değişeceğim artık

futurist tarafından 26/Haz/20 14:07 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

şimdi sorunu anladığıma göre en önemli soruya geldi

hdd değilde sdd alsam ciddi bir fiyat farkı var

1t hdd ise,  250 gb sdd aynı fiyat

evde 1 tb harici disk var. zaten bilgisayara birşey yükleyememe paranoyası oluştu :)

250 sdd alsam formatıda sadece c olarak kursam ve bilgisayarada bu 1 tb lık harddiski bağlayıp  herşeyi ona atsam c ye de sadece program kursam işimi görür mü

ama çok prpgram yükleyeceğim grafik video düzenleme dreamweaver programlama çizim...  düzgün çalışsa yeter. 

alayım taktırayım diyene kadar bilgisayarda yapmam gereken şeyler var. bir hafta içinde çökerse başka birşeye zarar vermeyecekse  kullanacağım bu şekide. sorun olmaz herlade. 

birde nasıl bir sdd almam gerek sadece gb ta mı bakayım marka özellik olarak tavsiyeniz var mı 

nasıl araştırayım. 

futurist tarafından 26/Haz/20 14:16 tarihinde düzenlenmiştir

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Bu aralar herkesde bi hdd laneti var galiba 2020 hdd killer aqü! Benim de 3 4 gündür 500gb verim uçtu 'raw' a dönüştü disk ntfs i ni tamir de edemiyorum kaldı içinde veri kafayı yicem :D . 

Boncuk gözlerle partition repair e çabalıyorum testdisk  ""bile"" veriyi göremiyor artık kısmet.

Kurtlar tasma takmaz....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

@juniourfalcon maalesef öyle yapacağım

@martech clona gerek yok zaten içinde hiçbirşey yoktu doldurmaya vakit olmadı. sadece program yüklerim 

@mkyb dediğini yapacağım :) sdd bakayım bulursam. niye mahalle arasındakiler böyle acaba . 

@watervay maalesef

@cybermola o kadar zaman geçmiş o dediğini ilk hasta olsa belki yapardım. yapamazdım da hayalini kurardım :)

@siberturk yedekledim hemen zaten. pek birşey yoktu. 

@RobinsonCruise sağol . benden para kaçıyor :)

@RitmFarbRacourci yok canım biz kim dükkan basmak kim :)

@Raamlis o dedğini bir sitede gördüm  zaten oraydan yaptım ama eğer ki ilk aramda hata çıksaymış yapılmalıymış o yüzden yapmadım. yani ben öyle anladım

www.bestverikurtarma.com/windows-sabit-disk-hatasi/

@LaNCeLoT bundan önceki çöken bilgisayarımda aynısı olmuştu evlat acısı gibi oturuyor insana. 

bütün tasarımlarım gitti. çok fena birşey.  o yüzden ahdım var bu bilgisayara birşey yüklemeyeceğim işlemi yapıp hemen silmekti amacım :)

yukarıda verdiğim linke bakabilirsin . belki işe yarar.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

..

@RitmFarbRacourci yok canım biz kim dükkan basmak kim :)

..

Yak'ın Yıkın demedim ya hû, ortamda biraz sesinizi yükseltin dedim. hattâ, müşteriler varken dâhâ iyi olur, bence tabi. (yoo, ur big brother, (how do I say that.) little bit Have To RoaR to your local personal computer equipment Supplier .. )

diğer konulara gelirsem, bâzı senden alıntılar ve parantez içi kısmı cevaplar. ;

..diğer bilgisayarım İşletim Sitemi i3 bile değildi (@@,} nassı.. tamam tamam ^^` işlemci değil mi o ya? işletim sistemi değil.) çok eskiydi..

..bilgisayarcının biri; yeni deyip, içine eski koyuyorlar deyince, zaten çok anlamıyorum diye almadık. (bunun için bilgisayardaki donanım(fiziki parçaların) listesini veren programlar var. aklımda belirli bir program ismi yok, ama işletim sistemi bağımlılıklarından ayrı çalışabilen, port'able(taşınabilir) sürümleri de var. ) ..

..birde power'dan hep sorun yaşıyorduk, onu da yeni taktı. (button'u(düğmeyi) veya kabloları mı değiştirdi?) ..

..ama eski bilgisayarımdaki hız olmadığı için şaşırdım. i5 olunca, füze gibi uçacak sanıyordum :) (bu son cümleyi, dilim döndüğünce bi'şeyler yazayım.)..

~@~

Ram, Depolama(SSD veya hdd, veya her ikisi birden), İşlemci, Ekran Kartı.

bence senin bilgisayarın Ram'inin mümkün olduğunca Çok büyük olması lazım. niye, masaüstü'nün geniş olması lazım, bunun için de bilgisayar'ının Ram'i yüksek olmalı. bence, MasaÜstü büyüklüğü yaklaşık eşittir Ram miktarı yada büyüklüğü'dür.

Depolama'da da, bu bildiğimiz mekanik disk olcaksa de, disk'in de RPM'i yüksek olmalı, kartının üstündeki Ara Hafıza'sı olan Cache bellek'i de büyük olmalı. 

SSD'de de, kullanılan Hafıza Chip'lerini araştırman gerekiyor, sanırım. onlar da kendi içerisinde, okuma-yazma hızları bakımından ve Ad'ları bakımından ayrılıyor (şimdi tam adlarını hatırlaya'madım. nand m'and vesâir diye gidiyor.)

ama bu yukarıdaki,  2 depolama aygıtı da, dosyayı İlk açarken-kaparken faydası olur diye biliyorum. tâbî, işletim sistemi ve grafik programları da kendi dosyalarına erişimde disk'i kullanır ama o sıklıkta değildir heralde. 

Ekran Kartı ve İşlemci, konusunu sana bırakıyorum.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Teknoloji kaynağının membağı burası, neden ilk arıza olduğun da  buraya sormadın da, olduktan sonra sordun? En çok buna şaşırdım.
    İl olarak nerdesin bilmiyorum ama daha önceden haber verseydin, İstanbuldasaysan, inan seve seve gelir gerekli yardımı yapardım.
    Neyse, geçmiş olsun.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Jubei bunu yazdı

Teknoloji kaynağının membağı burası, neden ilk arıza olduğun da  buraya sormadın da, olduktan sonra sordun? En çok buna şaşırdım.
    İl olarak nerdesin bilmiyorum ama daha önceden haber verseydin, İstanbuldasaysan, inan seve seve gelir gerekli yardımı yapardım.
    Neyse, geçmiş olsun.

Tesekkur ederim :) Zaten ilk buraya sordum. 

Soruyu tam anlayamadim.

Ama kasdettiginiz sey ilk bozuldugunda almadan sorsaydin diyorsanız haklisiniz ani gelisti. Siteye cok girmiyordum o zaman.  ben gidemedim abim gitmisti almaya . Bir de adam zaten  sorunlu saticiysa yapacak pek birsey olmuyor :) 

Yok hatayi aldiginda aemen sorsaydin diyorsan yine haklisin :) ancak ben google da aratip arastirip denerim. Yapamazsam birine sorarim. Basit birşeyse kimseyi mesgul etmeyim gibisinden.

Zaten giden gitmis denilene gore yine yapacak birsey yok :)

Islerimin tikirinda gittigi nerde görülmüş :)