folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Hocalar eleştirdiğiniz Pardus, SuSE, Debian, Red Hat, vs vs LINUX DEĞİLDİR. Pardusta redhatta aldığınız bir hatayı linux'e mal edemezsiniz.

Linux işletim sistemi çekirdeğidir.  Pardus geliştiricisi, Redhat geliştiricisi alır linux çekirdeğini, gerekli GNU programlarını ekler. Üstüne favori uygulamalarını da koyar bir DAĞITIM çıkarırlar. Bahsettiğiniz ürünler DAĞITIMların adıdır.

Pardus'ta program kurma yöntemini sevmeyebilirsiniz. Bu PARDUS'un özelliğidir. Linux camiası geneline mal edemezsiniz. Pardus'ta paket yöneticisi o şekilde çalışır ondan öyledir.

Redhatta durum farklıdır, Debianda farklıdır. 

Hepsi aynı çekirdeği kullanır, fakat kullanılan program tercihleri farklı olduğu için farklı sonuçlar çıkar.

KDE'de aldığınız bir hatayı GNOME'da almayabilirsiniz. Veya Windowsta sevdiğiniz bir özelliği KDE'de bulup, GNOME'da bulamayabilirsiniz.

Fakat KDE linux değildir, GNOME linux değildir. KDE'yi windows'a da kurabilirsiniz, MacOS'a da UNIX'e de, Linux'e de.

GÖRDÜĞÜNÜZ MASAÜSTÜ LINUX DEĞİLDİR; KDE'DIR, GNOME'DUR, X Window Environment'DIR. 

Blue Screen of Death
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CyberAngel
    CyberAngel's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bu türk konular hep komik gelmiştir bana.. Anlamıyorum o kadar windowsçu var bir tanesi de linux'e giydirmiyor.Ama linuxçular windows'a kin tutmuş arkadaş.Linux'ü de sev windows'u da kullan.Neden ? Çünkü windows linux'ten kat be kat daha kaliteli bir işletim sistemi.Bu kadar basit..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam windowsun cmd'sinde yapılamayacak tonla işlem o siyah ekran terminalinden rahatlıkla hallediliyor.Linuxçuların derdi tasarım değli ki ? Eğer illa derdin tasarımsa bak mac var.Tek tık ile yep yeni sürüm'ü kurup, bütün updateleri yapıp, tek tık ile şfireni girip ; güzel programlar satın alabilirsin ???

Bunun dışında sen o kernel panicleri bence windows'a söyle...

hotmail'i ilk aldıklarında adamlar aylarca server'a windows kuramadı.O panicler, dahası bi ton hata yüzünden aylarca unix serverda kalmak zorunda kaldılar.Windows'un server kısmını adam etmeye çalıştılar.Ne kadar acı dimi ?

OYsa unix bunu yıllardır yapıyor.Ve sene olmuş 2012 , hala server ve network konusunda unix/linux 'un üstüne su dökemez windows ?? Ciscodan tut bir çok araca kadar hemde..

Linux , unix mantığıyla kodlandı.Fazla bir fark yok aralarında.Unix'e laf atmak mı ? taş olursun hocam taş...

%1.5 pazar payı ile bu kadar iş yapıyorsa ; %95'lik windowstan çok daha sağlam işlere imza atıyorsa bi sorgulamak lazım.Yüzlerce linux dağıtımı mevcut.İyi kodlananda var kötü kodlananda.

Yeni çıkmış tırt bir linux dağıtımınada bok atmak var ; fedora gibi bir projeyede..Ayrımlara dikkat.

Çünkü ben program çöktü diye windowsun çöktüğü günleri unutmadım...

Hacı öyle bir anlatmışsın ki sanki linux herşeyi icad etti windows ondan çaldı. Thread kavramı linux'a vahiy olarak geldi dimi, LKM (loadable kernel module) 2.6 ya gökten indi, bunların hiç birisi NT den klonlanmadı, sadece windows çalıyor , linux a malum oluyor :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

renegadealien bunu yazdı:

MaviEkran bunu yazdı:

Genel'de normal kullanının işi olmadığı konusunda ben de hem fikirim. Ama bir geliştiricinin bulamayacağı ortam, cennet adeta. Aklına gelen herşeyi yapmak için imkanın var. Yada bilgisayarla biraz ilgili, mucit, meraklı adamın işi. Evindeki radyonun içinde ne varmış diye parçalayan adamın işi :)

Kernel derlemek standart kullanıcının işi değil, dağıtımlar onun için var. Yaygın donanım için derlenmiş kernel ve sevilen programları derleyip hazırlayıp vatandaşa sunuyorlar. Eğer donanım üreticisi işletim sistemini yüklemiyorsa (Android, EEEPC, vs), sıradan bilgisayara linux yüklemek ev kullanıcısı için kolay olmayabilir. Dağıtımlar bu konuda Windows ile rekabet edebilecek durumda halen değiller. Fakat donanım üreticileri linux sürücülerini yayınlamayı yaygınlaştırıyor. Bir gün bu durum da değişebilir.

Masaüstü kullanımım da, bu kadar linux hayranı olmama rağmen %90 windows kullanırım. Linux dağıtımları günlük kullanım konusunda halen 1-2 adım geride. (Bence sebebi 3rd party yazılım geliştiricilerin linux desteği vermemesi) Ama bi fikrim geldiği zaman birşeyler geliştireceksem, sunucu kuracaksam,vs hemen linux'ü açarım.

İş yerinde binlerce sunucumuz var %95'inde Linux kullanıyoruz. Windows yüklü olanlar saçma sapan gerekçelerle orada :)

Blue Screen of Death
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Bak işte o kadar sorunlu bir edebiyat ki bu, olayın farkında bile değilsiniz...

Teknoloji gelişiyor, bilgi gelişiyor, millet dokunmatik ekranlar üzerine dokunmadan işlem yaptırıyor, sen hala eşşek gibi komutun 48. parametresine çift çizgimi koyacaktık tek çizgimi koyacaktır derdindesin...

Adam herşeyini visual arayüze dökmüş %99 problemsiz çalıştırıyor, sen diyorsun ki yok ben terminalde yazacam...

Hamallık ile ilgili fantazin var ise yapacak bişi yok, open in terminale devam...

Hotmaili aldıklarında aylarca kuramadılar demişsin, şimdi verelim aspx çalışan hotmailin kodunu, hangi linuxcu kac ayda geçirecek mükemmel unixe...

Ne kadar acı dimi :)

Söylediğin tamamen oturmuş bir yazılımı farklı bir platforma geçirmek, bu söylediğin düzgün bir örnek bile değil gözünü seveyim.

Öyle bir anlatmışsınki, ben şimdi sana windowsda çalışan asp tahribatı verecem hen 35 saniyede linuxde calıştırabilecekmisin imajı cıkıyor :)

Ben demiyorum ki linuxu kaldırıp atalım herşeyde windows çalıştıralım, bu gün 30 mhz calışan işlemcisi olan bir modem için vazgeçilmez, 200 mhzde calışan bir router için elbetteki vazgeçilmez işletim sistemleri ne diyorum sana, türkiyedeki en büyük linux kullanacak projeyi yapıyorum şu anda ama, gitsin orada çalışsın... Coluğun cocuğun başını compilerlarla saçma salak şeylerle uğraştırmasın gözünü seveyim...

Cocuklar için oyunun yeni adresi bilgisayar oldu, yeniden bebeleri mayın tarlası zamanına döndürecekseniz linux diye diye...

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Tugberk bunu yazdı:

Hacı öyle bir anlatmışsın ki sanki linux herşeyi icad etti windows ondan çaldı. Thread kavramı linux'a vahiy olarak geldi dimi, LKM (loadable kernel module) 2.6 ya gökten indi, bunların hiç birisi NT den klonlanmadı, sadece windows çalıyor , linux a malum oluyor :)

:D aksine ben linux'un bile mac os'un tasarımını çaldığını söylemiştim.Hatta mantığını çaldığınıda fazlasıyla gördüm.Lion çıktıktan sonra yeni sürümlerde bir sürü şey değişti linuxta..

Fakat linux kendi tarzını oturtamadığı sürece sıfır.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpermMan
    SpermMan's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

Tugberk bunu yazdı:

:D aksine ben linux'un bile mac os'un tasarımını çaldığını söylemiştim.Hatta mantığını çaldığınıda fazlasıyla gördüm.Lion çıktıktan sonra yeni sürümlerde bir sürü şey değişti linuxta..

Fakat linux kendi tarzını oturtamadığı sürece sıfır.

hayır linuxun arkasında sağlam firmalar (maddi destek) olmadığı sürece sıfır

-
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

@rene

Linux başladığı günden beri çolun çocuğun eğlencesiydi. Fikir ilk çıktığında da millet dalga geçti, yeniyetmelerin hobisi diye. Bugün yüzlerce şirket, çok kritik işlerini linux sunuculara emanet etmiş durumda. Çolun çocuğun eğlencesi, profesyonellerin işi seviyesine geldi.

Ama çoluk çocuk da toplulukta var olmaya halen devam ediyor. Framebuffer özelliğine büyük katkıları olan bi Rus yeni yetme vardı, elemanı halen unutamam. 18-22 yaşı arasındaki gençler programcılıkta, oyunlarda olduğu gibi sağlam şeyler yapabiliyorlar.

@zumsuk

MacOS da bir UNIX işletim sistemi. Ve Linux de Unix çakması. Benzerlik buradan gelmiş olabilir.

@SpermMan

Çalıştığım sektörle mi alakalı bilmiyorum ama gördüğüm tüm sağlam firmalar Linux'un arkasında. Yada linux o firmaların arkasında. Örnekler:  IBM, Oracle (ve eski Sun Microsystems), Alcatel-Lucent, Ericsson, Nortel, ZTE, Huawei,vs, Telekomünikasyon sektörünün neredeyse tamamını sayarım.

Diğer firmalar: Mozilla Vakfı, Google, Novell, Red Hat, Canonical, Motorola, HP, saymakla bitmez.

Linux çekirdeğinde katkısı olan ilk 25 kurumun %90'ı büyük şirketler. (http://www.businessweek.com/technology/content/may2005/tc2005056_1017.htm)

Blue Screen of Death
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

renegadealien bunu yazdı:

Bak işte o kadar sorunlu bir edebiyat ki bu, olayın farkında bile değilsiniz...

Teknoloji gelişiyor, bilgi gelişiyor, millet dokunmatik ekranlar üzerine dokunmadan işlem yaptırıyor, sen hala eşşek gibi ulan komutun 48. parametresine çift çizgimi koyacaktık tek çizgimi koyacaktır derdindesin...

Adam herşeyini visual arayüze dökmüş %99 problemsiz çalıştırıyor, sen diyorsun ki yok ben terminalde yazacam...

Hamallık ile ilgili fantazin var ise yapacak bişi yok, open in terminale devam...

Hotmaili aldıklarında aylarca kuramadılar demişsin, şimdi verelim aspx çalışan hotmailin kodunu, hangi linuxcu kac ayda geçirecek mükemmel unixe...

Ne kadar acı dimi :)

Söylediğin tamamen oturmuş bir yazılımı farklı bir platforma geçirmek, bu söylediğin düzgün bir örnek bile değil gözünü seveyim.

Öyle bir anlatmışsınki, ben şimdi sana windowsda çalışan asp tahribatı verecem hen 35 saniyede linuxde calıştırabilecekmisin imajı cıkıyor :)

Ben demiyorum ki linuxu kaldırıp atalım herşeyde windows çalıştıralım, bu gün 30 mhz calışan işlemcisi olan bir modem için vazgeçilmez, 200 mhzde calışan bir router için elbetteki vazgeçilmez işletim sistemleri ne diyorum sana, türkiyedeki en büyük linux kullanacak projeyi yapıyorum şu anda ama, gitsin orada çalışsın... Coluğun cocuğun başını compilerlarla saçma salak şeylerle uğraştırmasın gözünü seveyim...

Cocuklar için oyunun yeni adresi bilgisayar oldu, yeniden bebeleri mayın tarlası zamanına döndürecekseniz linux diye diye...

masaüstü dünyası fazla değişmeyecek zaten.PAzar payları biraz biraz oynar.Fakat gelceğin linux/unix olduğunu söylüyorduk.

Gelecek mobil cihazlarda ve mobil cihazlarda windows'un pazar payı sınırlı.Bitti abicim bitti.ARtık windows götünü yırtsada mobil cihazlarda %30'un üstüne çıkamaz.Masaüstü gibi olamaz.

Android gelişiyor.PAzar payını kolay kolay elinden bırakmaz.

---

Öte yandan artık teknoloji gelişiyor.Aynı miktardaki dosyayı usbden bilgisayara çekene kadar, internetten daha hızlı indirdiğim bir dönemde cloud olayı gelişiyor.Oyun kısmıda öyle.Artık oyun sonyde, xbox ta abicim.

tekrar diyorum linux'un en büyük sorunu büyük bir şirketin sahip çıkamaması.Fakat microsoft bir şirket.Eğer maddi kısmına ters düşüyorsa adamlar zahmet edip onu geliştirmiyor bile.

İlla görsel arayüz istiyorsna mac os orda diyorum hocam.Sonuçta yüzlerce işletim sistemi var, projeye göre kullanmamız gerek.

--

Başlığı açan arkadaşında anlattığına göre ;

eğer amacımız bilgisayar mühendisi olmaksa bunu windowsta yapmak yerine unix/linux'ta yapmak daha doğru.Diğer tarafta herşey hazır.Projende kısa yol istiyorsan doğru windows için bir sürü araç mevcut.

Artık bilgisayarlarda durum değişmez ama gelecek linux'un elinde.Gelecek linuxta...artık ürticiler, programcılar kıçlarını kaldırıp linux için birşeyler yazmaya başladı.Bu sadece başlangıç

Bu normal kullanıcılarıda etkileyecek bir aşama...Linux'un pazar payı bu gün %15 olsaydı ; windowstaki herhangi bir aracın çok daha basit, çok daha iyisini linuxta bulabilirdin.Amacımız bu.Fakat linux'u geliştiren şirketlerin amacı bu değil gibi duruyor maalesef...

Yapıyorlar ama yeterli değil.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Çok şanslıyım ki okulda linux egitimi aldık (cok derinlemesine almadık ama pardus developerı görkem hocamdan aldım), okulda faydasını gördüğüm ender saatlerin çoğunu linux ve opensource dersleri oluşturdu =)

Bilgisayar mühendisine windows öğretmek bence de sakıncalı, bir kere bu bir özel şirketin ürünü. Uni eğitimi evrensel bilgilerden oluşmalı bence, köküne kadar open olan standartlar anlatılmalı.

Windowsun açık ara birçok konuda linuxden üstün olduğu ayrı bir konu.

Her yıl trilyonlarca para windowsa haraç ödemiorsun =)  Eğer ödediğin haraç ise migrostan aldığın herşeye haraç veriorsun =)

Microsoft her sene linuxculerin toplamının hayatında görmediği kadar para döküyor windowsun argesine. yani parayı bir hizmet karşılığı veriorsun. Ben microsoftun rekabet politikasında hiçbir kusur göremiyorum.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Toplam Hit: 9990 Toplam Mesaj: 85